Calin Andritoiu

Sfaturi achiziție rulotă

232 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi achiziție rulotă

Sfaturi achiziție rulotă

Stefan.Baran
15 minute în urmă, Calin Andritoiu a scris:

Hm...

Sincer, am zis ca e o gluma cu surubelnita aia! Cum sa intru sub rulota omului cu surubelnita???

Și eu sunt indecis dacă este frunos sa faci asta! Dar dacă îmi aduc eu aminte bine chiar și cei de la rar facă aceeași chestie la inspecția tehnicăa unui vehicul! Eu am găsit ceva aici, omul vreabani puțini. Maine ma duc eventual dacă reușesc sa o văd. Am sa pun câteva poze sămă ajutați cu câteva sfaturi eventual! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin  Leitoiu
28 minute în urmă, Calin Andritoiu a scris:

Hm...

Sincer, am zis ca e o gluma cu surubelnita aia! Cum sa intru sub rulota omului cu surubelnita???

Vezi colega ca mi-am pus rulota la vanzare , este pe forum si eu te las cu surubelnita daca asta ti-a pofta :salutare!:iar  la pret te incadrezi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu
14 minute în urmă, Sorin Leitoiu a scris:

Vezi colega ca mi-am pus rulota la vanzare , este pe forum si eu te las cu surubelnita daca asta ti-a pofta :salutare!:iar  la pret te incadrezi

Multumesc dar, conform sfaturilor primite pe acest forum, cu siguranta nu voi cumpara prima rulota vazuta. Mai intai voi incepe sa bat targurile cat de cat apropiate de mine (Arad, Timisoara, Cluj si poate Oradea) si abia apoi ma voi aventura la peste 500 km sa vad o rulota. Dupa ce imi voi forma cat de cat o idee despre ce inseamna o rulota o sa o fac si pe asta. Dar nu asa, "din prima".

Oricum, multumesc!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Calin Andritoiu Bine Calin, hai sa facem instruirea pas cu pas. Te prezinti la rulota vanzatorului. Dupa vizualizarea exterioara a tuturor imbinarilor dintre pereti cat si in zona ferestrelor si apoi prin apasarea chederului cu degetul pentru a te asigura ca sina este bine fixata si in spate peretele nu este putred de la infiltratii, intri in rulota si cu pasi mici calci toata podeaua (dupa ce te asiguri ca nu este acoperita cu covoare). Daca scartaie sau are zone moi, e clar ca dedesupt e putregai. Apoi, ceri permisiunea vanzatorului sa verifici starea podelei pe dedesupt. Dupa ce o primesti, mergi la masina ta, iei izoprenul si cu surubelnita in buzunar te bagi sub masina si vizualizezi placajul. Daca vezi zone exfoliate (placajul este alcatuit din straturi suprapuse de furnir), anunti vanzatorul ca in zona respectiva sunt probleme. Daca vanzatorul neaga, ii spui ca poti sa-i demonstrezi practic apasand cu o surubelnita zona respectiva. In caz de refuz, e clar ca stie el de ce si vizita s-a incheiat. Cine e sigur de calitatea pardoselii (vezi colegul @Sorin Leitoiu) va accepta orice test pentru a arata ca are marfa de calitate. Acum e clar?:default_big_grin: Trebuie putina diplomatie. Nu te duci si incepi sa lovesti cu surubelnita in placaj, asa " de fleur de cucu", ca scoti omul din sarite si te da afara din curte.:tipp:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna dimineata!

 

Va asigur ca scartaitul podelei este normal pentru rulotele second-hand. Nu stiu la cele noi-noute cum e, dar la cele vechi este normal scartaitul! Asadar, acesta nu este un criteriu. Poate doar daca nu vrei sa cumperi rulota, caci toate scartaie!

 

Referitor la moale sau nu, asta depinde foarte mult de greutatea personajului, cu cat este mai mare, cu atat va simti ceva moale sub picioare!

 

De regula, podeaua putrezeste in colturi si acolo trebuie sa fie punctul de interes maxim. Si ma refer la TOATE colturile! Inclusiv cele formate de decupajele rotilor. Nu aveti nevoie de pres, izopren sau surubelnite! :) Iar chestia cu surubelnita, e o gluma, dupa cum a recunoscut si cel ce a initiat-o. Se vede de la o posta ca lemnul a suferit ceva in zona respectiva. O podea originala este neagra, fara teroson, fara gaurele, fara petice, fara lemne/fiare puse transversal/longitudinal si cu textura lemnului vizibila.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Calin Andritoiu, trebuie sa fim constienti de faptul ca o rulota care are 25-30 ani nu poate arata ca una noua. Sunt colegi care, cu buna stiinta, au achizitionat rulote avand fel de fel de probleme, dar s-au incadrat in bugetul alocat si ei  au decis sa rezolve singuri acele nereguli, fiind meseriasi. Altii, au suplimentat bugetul si au luat ceva de calitate. Sfatul meu e sa mergi la  vizionare cu un coleg cu experienta care sa vada de la o posta defectele pe care Tu in mod sigur nu le vei observa. :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Multumesc pentru sfaturi!

Da, cred ca cea mai buna varianta e sa merg insotit de un cunoscator. De unde sa scot acel cunoscator... greu de spus! Din pacate nu am nici un prieten rulotist. Dar... vedem! Oricum, cred ca cel mai bine fac asta dupa ce vad eu singur cateva rulote, elimin o parte din ele (cele la care pana si eu vad defectele sau nu le consider acceptabile) si abia apoi sa caut un cunoscator care sa vada un lot cat mai restrans. Gresesc?

Modificat de Calin Andritoiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Calin Andritoiu, ai perfecta dreptate. Uite, eu, dupa ce am decis sa devin rulotist si am citit si conspectat cam tot ce s-a postat pe Forum, am inceput vizionarile. Chiar la primele rulote vazute, mi-a cazut una cu tronc si eram decis sa o cumpar. Am rugat, totusi, un coleg cu experienta, din zona,   sa ma insoteasca si acesta in cateva minute mi-a aratat cel putin 10 defecte de-am ramas cu gura cascata si m-am dezumflat instant. Incet-incet, dupa cel putin 50 de rulote in care am intrat, am inceput sa dibuiesc si singur defectele, dar inainte de achizitia rulotei, tot am consultat pe cineva.

Este posibil sa afli despre o rulota care se vinde in celalalt colt al tarii si daca iti place, mergi singur, o vezi si, mai apoi, apelezi la un coleg din zona respectiva. Eu am parcurs si 400km ca sa vad o rulota care mi s-a parut potrivita, dar stii cum e : afara-i vopsit gardu/ inauntru-i leopardu! :laughing:
Nu uita un lucru : comunitatea de rulotisti afiliata la Forum Rulote este una din cele mai unite din tara. Sunt oameni exceptionali, gata oricand sa ajute, asa ca nu esti singur. Te poti baza pe noi!:OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Nu am nici o problema in a ma deplasa 500 km sa vad o rulota. Refuzul meu de a ma deplasa ACUM la Braila sa vad rulota lui Sorin Leitoiu se baza doar pe faptul ca momentan consider prematura o astfel de deplasare. Da, ma duc si la Braila dar atunci cand o sa si cumpar (daca e ok). Deoacamdata, drumurile mele vor fi doar de informare, asa ca nu se justifica un astfel de drum. Cand voi trece de faza de informare... da!

Daca intr-adevar un coleg de forum cu experienta ar fi dispus sa ma insoteasca atunci cand eu consider ca am gasit rulota potrivita... ar fi minunat! Un ajutor la care, sincer, nu as fi sperat!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu
11 minute în urmă, Calin Andritoiu a scris:

Nu am nici o problema in a ma deplasa 500 km sa vad o rulota. Refuzul meu de a ma deplasa ACUM la Braila sa vad rulota lui Sorin Leitoiu se baza doar pe faptul ca momentan consider prematura o astfel de deplasare. Da, ma duc si la Braila dar atunci cand o sa si cumpar (daca e ok). Deoacamdata, drumurile mele vor fi doar de informare, asa ca nu se justifica un astfel de drum. Cand voi trece de faza de informare... da!

Daca intr-adevar un coleg de forum cu experienta ar fi dispus sa ma insoteasca atunci cand eu consider ca am gasit rulota potrivita... ar fi minunat! Un ajutor la care, sincer, nu as fi sperat!

 

In Timisoara te pot insoti eu sa vezi vreo rulota care iti place!:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Multumesc pentru oferta,  @Drinovan Ovidiu:multumesc!:

Dar... cred ca mai intai trebuie sa bat eu targurile, inclusiv Timisoara (de fapt de acolo probabil o sa si incep), si abia apoi sa te pun si pe tine pe drumuri.  Deoacamdata eu voi merge cel mai probabil pe data de 16 martie in Timisoara, apoi Arad dupa care in urmatoarea saptamana Cluj. Banuiesc ca aceste targuri se tin doar in weekend, nu?

Nu ar fi ok din partea mea sa te rog sa ma insotesti inca din faza "de informare". Nu as vrea sa abuzez de bunavointa nimanui!

 Cand va veni vremea, dupa ce depasesc acea faza si daca oferta mai e valabila, te anunt!

Oricum, multumesc mult pentru propunere si... da! Constat ca intr-adevar @Mircea avea perfecta dreptate: Nu uita un lucru : comunitatea de rulotisti afiliata la Forum Rulote este una din cele mai unite din tara. Sunt oameni exceptionali, gata oricand sa ajute, asa ca nu esti singur. Te poti baza pe noi!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Apropo! Daca tot veni vorba... stie cineva programul targurilor din Arad, Timisoara, Cluj si eventual si Oradea?

Habar nu am cand ar trebui sa merg!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Cu placere, Calin, Nu stiu nici un targ de prezentare a rulotelor prin zona, ci doar daca le gasesti in anunturile de pe internet!

In perioada 6-18Martie voi fi plecat cu casuta! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare. @Calin Andritoiu Ín jud.Covasna  loc.Targu Secuiesc sunt cateva parcuri cu rulote de vanzare. Daca vi sí incoace te ajut cu cea mai mare placere. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

@Drinovan Ovidiu, nu au intrat zilele in sac! Distractie placuta! Te invidiez! Si nu glumesc... Oare cand voi putea soune si eu la fel??? Deja nu mai am rabdare! :tamp:

Da, @Fejer Antal, am vazut multe anunturi din Targu Secuiesc. Dar mai intai cred ca e mai ok sa-mi fac o idee despre rulote in zone mai apropiate. Dupa... e foarte posibil! Si atunci o sa te caut! Multumesc mult pentru initiativa!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu
în urmă cu 6 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

Cu placere, Calin, Nu stiu nici un targ de prezentare a rulotelor prin zona, ci doar daca le gasesti in anunturile de pe internet!

In perioada 6-18Martie voi fi plecat cu casuta! 

Da... Asta arata cat de mult ma pricep... Eram convins ca rulotele merg in targ la fel ca masinile!

Dar nu-i bai! Nu ma pricep... invat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Buna!
Cand e sa ai ghinion... ai!  Ca tanar si proaspat pensionar, mi-am facut de lucru. Asta acum vre-o doua saptamani. Am inceput sa-mi amenajez o boxa in subsolul blocului. Am zis ca intr-o saptamana e gata, dar au trecut doua saptamani si lucrarile mele sunt cam pe la jumatate. Stiu ca e off-topic, dar... exista si o legatura cu subiectul! Din cauza acelei lucrari, acum, cand au venit banii necesari atat pentru masina cat si pentru rulota, imi lipseste altceva. TIMPUL! Si cica sunt pensionar, am timp... 
Oricum, indiferent de stadiul lucrarilor mele, peste o saptamana voi incepe sa bat targurile... parcurile...
Cred ca va dati seama ca si lucrand in subsol gandul mi-a fost tot la masina si rulota. Asa ca, atunci cand mi-am pus problema umiditatii din beci, m-am gandit la un aparat de masurare a umiditatii. Si atunci s-a produs acel "click"! Oare nu s-ar putea folosi si la achizitionarea rulotei un aparat de masurare a umiditatii??? As putea determina cu un astfel de aparat gradul de umiditate din spatele unui perete de placaj? M-ar ajuta cu ceva sau nu? M-am desumflat putin cand m-am gandit ca e posibil sa nu ajute la nimic masurarea, umiditatea sa fie inlaturata dar efectele ei sa fie cat se poate de prezente, dar... totusi??? A folosit cineva un astfel de aparat sau e o idee atat de proasta incat nimeni nu si-a pus problema asta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
6 minute în urmă, Calin Andritoiu a scris:

Cand e sa ai ghinion... ai!

:laughing: Postarea ta e sublima! S-o luam in ordine. Deci tu la 47 de anisori esti tanar pensionar. Curat ghinion coane Calin!  Cat priveste timpul liber al unui pensionar, intreaba-ma si pe mine : curat ghinion! :amuzat: Eram liber cand lucram :default_emoticons-animated-3:Dar, sa trecem la subiect: nu masori umiditatea in peretele rulotei cu aparate; se vede cu ochiul liber. Ia cu tine un rulotist cu experienta si vei invata repede cum sa "citesti" ce e sub tapetul peretelui. Succes!
P.S. Recunosc ca am fost OFF topic , dar nu m-am putut abtine. Puteti muta postarile.:multumesc!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Da, la 47 de ani sunt pensionar!  Si, sincer... e al naibii de bine! Imi place! :OK:

Am lucrat 22 de ani intr-un domeniu in care dupa 45 de ani (varsta) si 20 de ani de activitate te poti pensiona. Deci... la 47 de ani am zis ca ma pot bucura de viata, de timpul meu liber. Dar... mama mea avea perfecta dreptate: "Sa nu te gandesti ca nu vei avea ce sa faci dupa pensionare! O sa aiba altii grija sa-ti dea de lucru, ca... esti pensionar! Ai timp!" Acum, la doua luni si jumatate dupa pensionare, pot sa spun ca a avut perfecta dreptate! De cand m-am pensionat sunt permanent obosit, permanent in criza de timp... 

In privinta umiditatii, eu m-am gandit ca nu cea care se vede cu ochiul liber reprezinta cea mai mare problema (aia poate fi evitata) ci umiditatea din spatele peretilor, care inca nu s-a manifestat pana la suprafata, asteapta doar sa cumpar eu rulota dupa care... abracadabra! Apare!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Sa fiu mai explicit: nu umiditatea se vede, ci efectele ei la suprafata. Tapetul se scorojeste si capata o alta nuanta dupa ce a intrat umiditatea in perete. S-ar putea ca la momentul vizionarii sa fie uscat, dar asta nu inseamna ca, la primele ploi, nu va fi din nou umed. La apasare,  peretele in zona respectiva e moale. Pui si nasul la munca, pentruca mirosul de mucegai e specific si nu mai scapi de el. Daca nu a plouat pe rulota de mai mult timp, evident ca peretele este uscat si aparatul nu va indica umiditate. Cum vine ploaia, apa intra pe unde stie ea si gata... ghinion.:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Bradu

Nu stiu daca este ok unde postez (scuze daca Nu).

si eu as fi ineresat de a achizitiona o rulota.

masina cu care as vrea sa o tractez este un BMW E46 Touring (specific ca nu am cui de tractare, astfel orice sfat refertor la ce fel de cui ar trebuii sa caut, montez si unde e bine venit zona Tm-Cs-Ar)

bugetul nu e stabilit 100% dar pt inceput ma gandeam intre 3000 si 3500 €

din ce am vazut pe net cred ca ne-am dorii una cu cabina de dus separata (va rog pareri)

ca si spatii de dormit nu stiu cum e ok. Familia este formata din 2+1(4ani). In cazul in care ar Mai venii cu noi 2persoane cum e cu spatiul de dormit. Specific ca eu am intrat doar in 2-3 rulote vreodata. Nu am dormit niciodata intr-una.

Va multumesc.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
în urmă cu 3 ore, Mircea a scris:

:laughing: Postarea ta e sublima! S-o luam in ordine. Deci tu la 47 de anisori esti tanar pensionar. Curat ghinion coane Calin!  Cat priveste timpul liber al unui pensionar, intreaba-ma si pe mine : curat ghinion! :amuzat: Eram liber cand lucram.
P.S. Recunosc ca am fost OFF topic , dar nu m-am putut abtine. Puteti muta postarile.:multumesc!:

Aveți perfectă dreptate ! In calitate de " alt tânăr pensionar", nici eu nu m-am putut abține.:fug:Am plecat că am o grămadă de treabă ! :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 3 ore, Calin Andritoiu a scris:

Da, la 47 de ani sunt pensionar!  Si, sincer... e al naibii de bine! Imi place! :OK:

Am lucrat 22 de ani intr-un domeniu in care dupa 45 de ani (varsta) si 20 de ani de activitate te poti pensiona. Deci... la 47 de ani am zis ca ma pot bucura de viata, de timpul meu liber. Dar... mama mea avea perfecta dreptate: "Sa nu te gandesti ca nu vei avea ce sa faci dupa pensionare! O sa aiba altii grija sa-ti dea de lucru, ca... esti pensionar! Ai timp!" Acum, la doua luni si jumatate dupa pensionare, pot sa spun ca a avut perfecta dreptate! De cand m-am pensionat sunt permanent obosit, permanent in criza de timp... 

In privinta umiditatii, eu m-am gandit ca nu cea care se vede cu ochiul liber reprezinta cea mai mare problema (aia poate fi evitata) ci umiditatea din spatele peretilor, care inca nu s-a manifestat pana la suprafata, asteapta doar sa cumpar eu rulota dupa care... abracadabra! Apare!

 

Colega , acum ai tot timpul din lume la dispozitie , depinde cum ti-l  folosesti.

Eu am deja 10 ani de libertate si mereu am ceva de facut:default_big_grin:Rulota mea de care m-am despartit nu fara pareri de rau a plecat acum 10 zile la Fagaras .

Deci ca sa nu deviez de la subiect, timp ai, tanar esti, frumos esti:default_big_grin:restul va veni de la sine , SANATOSI SA FIM :OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Muresan

@Mihai Bradu sa nu iei rulota de la rromii din Arad si Pecica, nu sunt in regula si arata groaznic, Carlig pentru bmw am luat de la o firma de pe oLX - https://www.olx.ro/oferta/carlige-de-remorcare-bmw-seria-1-2-3-4-5-7-x1-x3-x4-x5-x6-IDbGIGS.html. 

Pe mine m-au pacalit cu modulul cu incarcare pentru rulota si priza de 13 pini. Nu le folosesc si au pret mai mare. Recomand modulul simplu si priza de 7 pini.

Montajul l-am facut la recomandarea lor la Jet Car service pe Calea buziasului 0723393454 - Dani, m-a costat 300 lei.

Rulota am cumparat-o din Timisoara de la Remetea www.rulote-timisoara.ro

Modificat de Claudiu Muresan
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Buuuun!

A venit si ziua in care incep efectiv cautarea rulotei mult visate. De fapt... va veni! Ca maine dimineata voi pleca spre Timisoara in cautarea unei masini si a unei rulote.

De la primul meu post am mai scazut (destul de mult) stacheta. Am ajuns chiar la concluzia ca pentru a gasi o rulota destul de usoara as fi dispus sa renunt chiar si la dush! Oricum mi-a intrat in cap ideea ca unde e dush sunt si sanse mari de umezeala. Desi...

In fine! O sa vad! Ideea e ca astazi, cautand adrese unde sa merg sa vad rulote, am intrat si pe Caras-Severin. Resita ar presupune un mic ocol, e doar la 45 km de Caransebes, prin care oricum trec. Si am vazut o rulota Caravelair, mica exact cum mi-ar trebui mie, 564 kg si MMA 820 kg, dar fabricata in anul 1988. Intrebarea mea este: Are rost sa ma uit la rulote cu o asemenea vechime? Sa le elimin din start sau...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
       
      Intrebare ... care autorulota este mai indicata integrata sau alcov?
      La ambele cel putin 4 locuri de dormit.
      La integrata am gasit cu pat pe spate mare, baie cu cabina separata dush, si deasupra soferului mai este un pat mare, pt 2 copii care se lasa din tavan (manual) si gata.
       
      Ma gandescm vit un picut mai mare la deplasare, se minimiseaza riscul de a lovi ceva fiind mai joasa, consum mai mic ... putin mai aerodinamica ....
       
       
      ce pareri aveti +++++++      --------
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
      Inca sunt intre rulota vs autorulota ... dar cum preturile la autorulote sunt destul de maricele .... tind sa ma duc spre rulota daca si gasesc ceva pe gustul meu.
      Apropos cele mai ieftine autorulote le-am gasit in Franta ... leboncoin.fr
      Rulota trebui sa contina obligatoriu:
      2 paturi suprapuse
      salon de luat masa
      pat matrimonial fix
      frigi mare
      si cabina de dus separata
       
      Astea fiind spuse atasez un layout ....
      Acum stiu ca probabil mai sunt si altele ... daca ma puteti ajuta cu ce modele mai au layout-ul la fel sau similar v-as fii recunoscator ... si cam la ce pret ajunge una, bugetul inca nu este stabilit, dar as tinde pana in 10k ... stiu ca la banii astia autorulota cum vreau eu dupa 2006/7 nu sunt ... 
       
      Acum alta intrebare eu as dori la rulota apa curata sa am rez de 200L si respectiv murdara la fel ... se poate asa ceva ?
      Golirea apei se face ca la autorulota ? adica tragi de tija respectiva si se goleste rezervorul ? sau este altfel ?
      Banuiesc ca toaleta / golirea este la fel ....
       
      Dupa cum vedeti in poza ... usa de intrare este langa patul mare fix ... daca ar fii in partea cealalta ar fii si mai bine ... cred ca sa zic la un Hobby am vazut invers ...
       
      Daca se poate sa ma ajutati cu modele ar fii super ... si preturi estimative ....
       
      MMA sa fie pana in 1700kg, pt care oricum trebui sa fac extensie la B96.
       
      Multam fain ...


    • Andrei Dragos
      de Andrei Dragos
      Ma bucur ca am gasit acest forum!
      Sunt Andrei din Iasi si sunt interesat de achizitionarea unei rulote pentru vacante si minivacante. Nu am intrat niciodata intr-o rulota, deci voi avea nevoie de multe sfaturi de la voi. abia astept sa se incalzeasca pe tru a inchiria una pentru cateva zile.
      Suntem 4 in familie (2 flacai de 4 ani acum) si avem o Toyota Hilux (probabil pot trage dupa mine aproape orice rulota in ceea ce priveste MMA).
      Voi cauta pe forum o sectiune unde sa postez ce imi doresc de la o rulota. daca nu gasesc, voi reveni aici.
       
      Va multumesc ca ma primiti alaturi de voi!
      Pe curand!
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare ... anul trecut am facut o tura cu un Camper ... si dupa asteptari mi-a placut maxim ... din pacate cum sunt f scumpe ... nu prea as vrea sa investesc atatia bani.
       
      Sunt adeptul mai mult off camping ...
      Acum cateva nelamuriri ...
       
      La camper puteam descarca apa murdara de o maneta in spate, este la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de toaleta il scoteam si il goleam, in loc amenajat,  la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de apa ... mi-ar trebui un 150l min + murdara ... este pe rulota asa mare ? este spatiu de montaj? unde sunt montate in mod normal?
       
      La autorulota accesul la spatiul de depozitare este facut prin lateral printr-o usa mica sau mare ? la rulota este cel din fata de pe protap nu ? imi trebui pt diverse, gratar scule de pescuit etc...
       
      Alimentarea cu apa tot din ext se face la rulota ?
       
      Vreau sa vad daca ce aveam pe autorulota exista si pe rulota ... daca fac un pas sa il fac cum trebui.
      Cum autorulotele sunt f scumpe ... m-as rezuma macar la o rulota.
      Rulota ar fii cu 2 spatii - pat suprapus intr-o parte, pat matrimonial capatul celalalt ... living la mijloc, toaleta si cabina de dus separata ( ca la autorulota ), frigi mare ... 
      Am gasit 2 modele de genul, Hobby si Adria, si ceva de la Weinsberg ... in configuratia asta , toate pe o axa.
       
      Stiu ca in interior sunt spatii multiple ... dar sunt lucruri care nu as vrea sa le bag in ea ... gen undite ... gratar ...
       
      Multumesc de sfaturi.
       
       
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
      Echipaj - 2 adulti / 2 copii.
      Dupa nenumerate cereri de a ma lasa sa imi cumpar o rulota ne-am decis a inchiria o autorulota pt 6 nopti, locatia de plecare fiind Bucuresti.
       
      Rugamintea mare este daca ma puteti ajuta sa o impresionez pe sotie cu peisaje, locuri de vizitat si ceva cu multa linistite si odihna dar si ceva pt strumfi baiat si fata, strand / topogane / animale...
      Daca se poate adauga si un lac sa fac si eu un pescuit ma declar multumit.
      Nu am stabilit inca nimic, dar as fii stat si 2 zile off, 1 in camping, iarasi off ... Nu detin panouri solare pt baterie...dar se poate porni masina.
       
      Poate reusesc sa o conving sa iau o rulota ... Ca la cort nu mai vreau.
       
      Multumesc de ajutor si astept sfaturi de la toata lumea.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.