Calin Andritoiu

Sfaturi achiziție rulotă

232 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi achiziție rulotă

Sfaturi achiziție rulotă

Calin Andritoiu

Bună!
Peste aproximativ trei săptămâni voi începe sa bat târgurile, parcurile de rulote, etc. Motivul? Achiziționarea unei rulote de mici dimensiuni, ieftină (cam... până în 10.000 Ron), care să poată fi tractată cu o mașină Suzuki Grand Vitara model 2000-2004, 1.6i. Până atunci caut informații, nu aș vrea să iau țeapă...
Rulota va fi folosită la pescuit, deci partea de 220V este irelevantă, pentru două, maxim trei persoane. Ca dotări:
- cort. O voi folosi destul de mult pe Dunăre, zonă cu vânt destul de puternic și de... prezent, deci o terasă nu m-ar avantaja foarte mult. E nevoie de pereți laterali;
- aragaz. Da, știu că toate au. Dar... nu știu dacă există mai multe dimensiuni, tipuri... Pentru doi-trei bărbați, care stau vara în căldurile de pe Dunăre, trebuie răcită destulă "apă". Cum se comportă frigiderele din rulote, pe gaz? Fac față? Merg mai bine pe gaz sau la 12V? Pe lângă frigider, având în vedere că urmează să fie folosită pentru ieșiri destul de lungi, mă gândesc la achiziționarea ulterioară a unui congelator. Se poate? Tot pe gaz, bineînțeles. Sau, având în vedere că în plan intră și achiziționarea ulterioară a unei instalații solare, pe curent... Nu știu. Păreri???;
- duș. Obligatoriu! 
- despre infiltrații... nu cred că are rost să vorbesc. Nimeni nu are în plan să cumpere o rulotă cu așa ceva. Dar... cum mă feresc de ele??? Cum pot să-mi dau seama că există daca talentul vânzătorului în a le masca depășește talentul meu în a le depista??? Da, știu că e o întrebare fără răspuns. Sincer, de asta mi-e cel mai frică. Am tot citit despre modalitățile de a depista urmele de infiltrații, dar... rămân sceptic.
Am mai citit despre cumpărători care după ce au luat rulota, la RAR au avut surpriza să constate că există o problemă cu seria, că rulota a mai fost la RAR și e blocată în sistemul lor, nu poate fi înmatriculată. Dacă notez frumos pe o hârtiuță seria poansonată pe șasiu și mă duc la RAR... oare nu îmi spun aceste lucruri înainte de a cumpăra rulota?
Având în vedere mașina care urmează să tracteze, cred că o rulotă de aproximativ 750 kg sau chiar mai puțin cu MMA în jur de 1000 kg ar fi ceea ce îmi trebuie. Greșesc?
Există la dimensiunea (greutatea) asta spații separate de dormit sau nu? Având în vedere intenția de a mai adăuga un congelator (în timp), există vre-o posibilitate să îl bag în rulotă? Bănuiesc că pentru asta trebuie să scot altceva. Sau... nu? Are cineva informații despre congelator de rulotă? Cam la ce preț, funcționare, etc... Deși, dacă mă gandesc bine, asta nu ar trebui să intre în discuție acum, la cumpărare. Asta e... de viitor.
La ce ar trebui să mă uit în mod special (în afară de infiltrații) la cumpărarea unei rulote?
Cam care sunt firmele care ar trebui să consider că merită întâietate (în cazul unor dotări și preț similare) și care sunt firmele pe care ar trebui să le evit? Ma refer la firmele constructoare de rulote.
Care ar fi posibilele defecte ascunse de care m-aș putea lovi? La ce ar trebui să fiu atent?
De unde ar trebui să încep? Târguri, parcuri de rulote, să contactez un importator și să îi cer să îmi aducă o rulotă cu specificațiile mele??? Habar nu am cum e mai bine să procedez.
Dacă mă uit pe unele saituri din afară constat că prețurile sunt comparabile cu prețurile de la noi, deci pentru mine e destul de clar că rulota cumpărată în România a avut în țara de origine un preț cu mult mai mic, cu defectele de rigoare și a fost reparată pentru revânzare. Care ar fi vânzătorii care nu sar prea mult calul în ceea ce privește ascunderea defectelor prin reparații de mântuială, care să ia doar ochii în momentul vânzarii, pentru ca după cateva luni să te trezești cu ditamai problemele? Bănuiesc că în aproape toate cazurile e așa, dar depinde cât de departe e dispus intermediarul să meargă!
Știu că sunt nou pe acest forum, sunt conștient că (până acum cel puțin) contribuția mea la acest forum e zero, dar deja am lansat o mulțime de întrebari și, culmea, mă aștept să mai și primesc răspunsuri!     Totuși, cred că fiecare a fost la rândul lui începător și, dacă nu a uitat cum e, poate cineva își face timp să îmi răspundă și mie măcar la o parte dintre întrebări...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Aurel Gevre
în urmă cu 3 ore, Calin Andritoiu a scris:

Bună!
Peste aproximativ trei săptămâni voi începe sa bat târgurile, parcurile de rulote, etc. Motivul? Achiziționarea unei rulote de mici dimensiuni, ieftină (cam... până în 10.000 Ron), care să poată fi tractată cu o mașină Suzuki Grand Vitara model 2000-2004, 1.6i. Până atunci caut informații, nu aș vrea să iau țeapă...
Rulota va fi folosită la pescuit, deci partea de 220V este irelevantă, pentru două, maxim trei persoane. Ca dotări:
- cort. O voi folosi destul de mult pe Dunăre, zonă cu vânt destul de puternic și de... prezent, deci o terasă nu m-ar avantaja foarte mult. E nevoie de pereți laterali;
- aragaz. Da, știu că toate au. Dar... nu știu dacă există mai multe dimensiuni, tipuri... Pentru doi-trei bărbați, care stau vara în căldurile de pe Dunăre, trebuie răcită destulă "apă". Cum se comportă frigiderele din rulote, pe gaz? Fac față? Merg mai bine pe gaz sau la 12V? Pe lângă frigider, având în vedere că urmează să fie folosită pentru ieșiri destul de lungi, mă gândesc la achiziționarea ulterioară a unui congelator. Se poate? Tot pe gaz, bineînțeles. Sau, având în vedere că în plan intră și achiziționarea ulterioară a unei instalații solare, pe curent... Nu știu. Păreri???;
- duș. Obligatoriu! 
- despre infiltrații... nu cred că are rost să vorbesc. Nimeni nu are în plan să cumpere o rulotă cu așa ceva. Dar... cum mă feresc de ele??? Cum pot să-mi dau seama că există daca talentul vânzătorului în a le masca depășește talentul meu în a le depista??? Da, știu că e o întrebare fără răspuns. Sincer, de asta mi-e cel mai frică. Am tot citit despre modalitățile de a depista urmele de infiltrații, dar... rămân sceptic.
Am mai citit despre cumpărători care după ce au luat rulota, la RAR au avut surpriza să constate că există o problemă cu seria, că rulota a mai fost la RAR și e blocată în sistemul lor, nu poate fi înmatriculată. Dacă notez frumos pe o hârtiuță seria poansonată pe șasiu și mă duc la RAR... oare nu îmi spun aceste lucruri înainte de a cumpăra rulota?
Având în vedere mașina care urmează să tracteze, cred că o rulotă de aproximativ 750 kg sau chiar mai puțin cu MMA în jur de 1000 kg ar fi ceea ce îmi trebuie. Greșesc?
Există la dimensiunea (greutatea) asta spații separate de dormit sau nu? Având în vedere intenția de a mai adăuga un congelator (în timp), există vre-o posibilitate să îl bag în rulotă? Bănuiesc că pentru asta trebuie să scot altceva. Sau... nu? Are cineva informații despre congelator de rulotă? Cam la ce preț, funcționare, etc... Deși, dacă mă gandesc bine, asta nu ar trebui să intre în discuție acum, la cumpărare. Asta e... de viitor.
La ce ar trebui să mă uit în mod special (în afară de infiltrații) la cumpărarea unei rulote?
Cam care sunt firmele care ar trebui să consider că merită întâietate (în cazul unor dotări și preț similare) și care sunt firmele pe care ar trebui să le evit? Ma refer la firmele constructoare de rulote.
Care ar fi posibilele defecte ascunse de care m-aș putea lovi? La ce ar trebui să fiu atent?
De unde ar trebui să încep? Târguri, parcuri de rulote, să contactez un importator și să îi cer să îmi aducă o rulotă cu specificațiile mele??? Habar nu am cum e mai bine să procedez.
Dacă mă uit pe unele saituri din afară constat că prețurile sunt comparabile cu prețurile de la noi, deci pentru mine e destul de clar că rulota cumpărată în România a avut în țara de origine un preț cu mult mai mic, cu defectele de rigoare și a fost reparată pentru revânzare. Care ar fi vânzătorii care nu sar prea mult calul în ceea ce privește ascunderea defectelor prin reparații de mântuială, care să ia doar ochii în momentul vânzarii, pentru ca după cateva luni să te trezești cu ditamai problemele? Bănuiesc că în aproape toate cazurile e așa, dar depinde cât de departe e dispus intermediarul să meargă!
Știu că sunt nou pe acest forum, sunt conștient că (până acum cel puțin) contribuția mea la acest forum e zero, dar deja am lansat o mulțime de întrebari și, culmea, mă aștept să mai și primesc răspunsuri!     Totuși, cred că fiecare a fost la rândul lui începător și, dacă nu a uitat cum e, poate cineva își face timp să îmi răspundă și mie măcar la o parte dintre întrebări...

@Calin Andritoiu. Buna ziua . Cateva idei din partea mea  ( cu siguranta or sa vina multe , de la multi colegi ) . In primul rand trebuie sa te orientezi catre o rulota aprox. scurta ( partea ce continua dupa axa ) pentru a putea intra cu ea pe teren accidentat . Altfel ii vei rupe podeaua , cricurile . Cum doresti tu  si cu cabina de dus , si doua compartimente de dormit , este putin mai greu dar nu imposibil . Mai exista posibilitatea sa-i ridici garda la sol , fie cu roti (jante+anvelope ) de dimensiuni mai mari , fie prin aplicarea unui kit de inaltare aplicat intre punte si caroserie ( in cazul in care modelul rulotei permite acest lucru ). Pentru frigider , sa-l folosesti in sistem 12v , uita ! In primul rand nu are eficacitate , in al doilea rand ramai fara curent in baterie intr-un timp foarte scurt . Dar f. bine functioneaza pe gaz . Nu ca cel casnic dar ....in parametri . Chiar daca nu gasesti o rulota cu cabina de dus , ai posibilitatea cu un dus exterior , portabil , pe care-l gasesti la mag. de camping . Aragazul din dotarea rulotei este ....dar foarte multi gatesc in exteriorul rulotei ( la butelie portabila cu ochi de aragaz ) din mai multe considerente ( abur , miros , condens ). Cu infiltratiile de apa ....greu de spus . Recomandabil sa mergi cu cineva care a avut sau are rulota , sa te poate indruma cat de cat . Nu-i obligatoriu sa cumperi din tirg sau parcuri de rulote . Poti cauta si la persoane particulare ( probabilitate mare sa gasesti ceva bun si "uscat"). Primordial sa ai vedere garda la sol si greutatea , pentru ca la modul la care o s-o  folosesti .....este de baza . Restul  dotarilor le mai faci pe parcurs ( in cazul in care nu gasesti ceva exact pe gustul tau ). Aditional , pentru racire , gasesti de cumparat , separat , lada frigorifica care functioneaza pe gaz . Sper ca ideile mele  sa-ti fie de folos  . Succes la achizite ! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Aurel GevreSalutare. Orice sfat este binevenit. Uite, eu am inceput cu Forum Rulote. Am citit tot ce s-a postat si Slava Domnului, ai material bibliografic, nu gluma. Pasul doi a fost sa relationez cu rulotistii din zona mea de domiciliu si sa particip la intalnirile organizate de ei. Am beneficiat de multa amabilitate din partea colegilor  si am intrat in multe rulote, afland, " la cald",  problemele cu care urmeaza sa ma confrunt si cum sa ma feresc de necazuri. Pasul 3 a constat in a intra in legatura cu samsari cu domiciliul in  proximitate. In final, unul dintre ei,   a adus rulota ce mi-am dorit-o. Iti doresc noroc in achizitionarea rulotei la care visezi. :OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Da Mircea, Ai perfecta dreptate! Orice sfat este bine venit! Iar in privinta materialului bibliografic... ce sa spun? De o saptamana citesc... citesc... dar sincer, fiind foarte multe lucruri noi pentru mine, in capul meu la ora asta e varza! 

 Aurel Gevre  - Da, ai perfecta dreptate. Din pacate (sau din fericire) locurile de pescuit nu au un acces foarte facil de cele mai multe ori si... asta ar putea fi o problema! Rulota scurta, da! Cu doua zone... nu tin neaparat, desi nici nu mi-ar strica. Nu voi merge cu sotia la pescuit, deci ideea de a dormi in acelasi pat cu un barbat nu e tocmai atractiva. De aia ma gandeam la 2 zone. Dar, pana la urma...

In privinta inaltarii... clar, si eu ma gandisem la asa ceva. Dar nu am stiut ca nu orice rulota se poate inalta! De unde stiu la cumparare daca se poate sau nu? Probabil ca o sa-mi dau seama uitandu-ma pe sub ea, nu?

In privinta aragazului... e clar! Nu fumez acolo unde dorm si cu siguranta nici nu voi gati acolo unde dorm. Dar de incalzit apa pentru un ness.. e alta poveste!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel Gevre
acum o oră, Calin Andritoiu a scris:

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Da Mircea, Ai perfecta dreptate! Orice sfat este bine venit! Iar in privinta materialului bibliografic... ce sa spun? De o saptamana citesc... citesc... dar sincer, fiind foarte multe lucruri noi pentru mine, in capul meu la ora asta e varza! 

 Aurel Gevre  - Da, ai perfecta dreptate. Din pacate (sau din fericire) locurile de pescuit nu au un acces foarte facil de cele mai multe ori si... asta ar putea fi o problema! Rulota scurta, da! Cu doua zone... nu tin neaparat, desi nici nu mi-ar strica. Nu voi merge cu sotia la pescuit, deci ideea de a dormi in acelasi pat cu un barbat nu e tocmai atractiva. De aia ma gandeam la 2 zone. Dar, pana la urma...

In privinta inaltarii... clar, si eu ma gandisem la asa ceva. Dar nu am stiut ca nu orice rulota se poate inalta! De unde stiu la cumparare daca se poate sau nu? Probabil ca o sa-mi dau seama uitandu-ma pe sub ea, nu?

In privinta aragazului... e clar! Nu fumez acolo unde dorm si cu siguranta nici nu voi gati acolo unde dorm. Dar de incalzit apa pentru un ness.. e alta poveste!

 

@Calin Andritoiu  usor -usor , cu ceva concluzii trase din ce sfaturi ai primit aici , cu vizualizarea mai multor rulote , o sa ajungi sa gasesti ceva care sa-ti placa .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Salut si bine ai venit.

Eu cind am cautat rulota tot pt pescuit am avut ocazia sa vad cam toate felurile de rulote, Daca mergi in 2 la pescuit o rulota simpla de 2 persoane si max 4m este suficenta.Daca este vorba de 3 sau mai multe persoane mai greu cu rulote cu un singur spatiu de dormit si sub 4m.Cortul pt rulota e bun daca ai si spatiul unde sa il montezi. Frigiderul din dotare daca este pe gaz si este model de generatie mai noua are si congelator care face fata cu bine si la temperaturile ridicate.In ori ce situatie trebuie sa faci anumite compromisuri. cu cit rulota este de generatie mai noua cu atit  este mai confortabila si mai bine dotata dar si ii creste greutatea. Rulotele de generatie mai veche gen an de fabricatie 80 sint usoare si slabut dotate dar greu de gasit in stare buna. Cred ca achizitia rulotei trebui sa inceapa de necesitatile pe care le ai si apoi te gindesti spre ce te orientezi.Bafta la cautari !!!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
în urmă cu 21 ore, Aurel Gevre a scris:

Mai exista posibilitatea sa-i ridici garda la sol , fie cu roti (jante+anvelope ) de dimensiuni mai mari ,

@Calin Andritoiu, din propria experienta si sa auda si ceilalti colegi, spun ca la ITP -ul facut rulotei mele,   au gasit alte tipuri de anvelope fata de cele inscrise in fisa de inmatriculare - desi eu am cumparat rulota cu anvelopele alea- , si a trebuit sa ma scarpin in buzunarul de la spate sa pot obtine ITP ul. Acum am doua posibilitati : sa schimb anvelopele cu altele conform fisei de inmatriculare, sau sa merg la RAR si sa-i rog sa treaca in fisa, daca este posibil, tipul de anvelope ce il am eu. Cand am facut eu RAR-ul, cu 3 ani in urma, nu stiu de unde au luat ei tipul de anvelope; probabil dintr-un catalog sau fisa tehnica a acelui tip de rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Multumesc pentru raspunsuri!

In privinta RAR, desi urasc ideea, cu cat citesc mai mult cu atat ma conving (desi din principiu urasc ideea) ca va trebui sa intru cu rulota "pe usa din spate". Dar... sa ajung in faza aia!

In privinta rulotei, da! Si eu am ajuns la concluzia ca imi trebuie maxim 4m si 2 persoane. Spatii separate... un vis! Frumos, dar... spulberat!

Dotari? Hmmm... Cred ca, bazandu-ma pe ceea ce am citit scris de mai multi forumisti, si anume ca nici un rulotist nu ramane la prima rulota lucru de care sunt convins), cel mai indicat e sa merg pe minim! Sincer, cred ca sansele de a lua plasa cu rulota sunt destul de mari (de fapt nu e plasa avand in vedere ca eu vreau doar... aproape imposibilul), asa ca daca tot e sa o iau, macar sa iau o plasa mai... ieftina!

Spui ca ai vazut inainte de cumparare aproape toate tipurile de rulote. La mine, avand in vedere ca stau in Petrosani, e destul de dificil. Cele mai apropiate targuri/parcuri cu rulote sunt la 200 km... E clar ca voi face o tura Arad - Timisoara si o tura Cluj si voi lua la rand toate parcurile/targurile din zonele respective, dar... cam atat! Si nu cred ca vre-un vanzator, chiar daca are 20 de tipuri de rulote la vanzare, imi va arata toate modelele! E clar ca dupa 2-3 isi va da seama ca am mers doar pentru informare...

 

Modificat de Calin Andritoiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Calin Andritoiu !

 

Cand am avut intentia sa cumpar rulota, eram bine informat. Informarea am facut-o pe Youtube (sunt sute de prezentari de rulote), dar si din site-urile olandeze cu vanzari. Pe aceste site-uri am vazut care e forma pe care o agreez cel mai mult si m-am axat numai pe respectivul model. O sa vezi ca, dupa ce-ti va placea un anume model, este floare la ureche sa cauti o rulota la banii pe care-i ai si intr-o stare aproape perfecta. Eu am cautat efectiv dupa producator si model pe cea pe care am si cumparat-o. In momentul in care a aparut la vanzare pe site, am licitat. Apoi am intrat in legatura cu proprietarii olandezi. Am cerut poze mai multe si mai detaliate decat cele din anunt, inclusiv cu partea de dedesubt. Iar intr-o saptamana am plecat s-o iau acasa!

In acea perioada de cautari, am vizitat fizic doar doua, din Bucuresti, insa erau intr-o stare deplorabila. La una stiam la ce sa ma astept, cerea 900 Euro. :) La cealalta, nu ma asteptam ca la 2.500 Euro sa fie penetrata podeaua de mucegai in 3 zone diferite! Apoi, dupa un timp, a treia rulota a fost cea din semnatura!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan.Baran

Salut

nu ma pricep deloc, am intrat aici sa vad si poaate cu un pic de noroc sa gasesc o rulota tip RO. Ceea ce vreau sa zic ca ai nimerit bine aici. Eu sunt stabilit in Germania, cauta pe net in Germania, sunt foarte multe modele. Eu sunt din zona Frankfurt Am Main, luam legatura. Poate gasesti ceva pe aici si vii si iei direct de aici. nici aici nu sunt super ieftine, dar ma gandesc ca starea lor este mult mai buna fata de cea din tara, drumuri mai bune, vremea mai indulgenta si asa mai departe!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Burduja George

Salut,  

Poti găsi o rulota pentru ce nevoi ai tu. 

Dupa parerea mea rulotele englezesti nu trebuie sa le ei in calcul din cauza ca au garda la sol mica, cauciucurile sunt pe R13, si in general din cauza spatiului dedicat băii sa găsești una cu 2 spatii de dormit va fi mai lunga si mai grea decât îți trebuie ție. Modelele europene au in general cauciucuri pe R14 si sunt un pic mai înalte si găsești multe variante de rulote cu MMA 1000KG, destul de scurte (in jur de 4 metri) si cu 2 spatii de dormit. Marea problemă la cele europene este ca majoritatea nu au dus si boiler pe gaz precum cele englezești.Atentie daca vezi in anunț ca au cădita de dus nu inseamna ca poti face dus in ele. Daca te gândești sa folosesti rulota doar vara cand este cald, poti pune langa rulota o cabina de dus pliabila si apa o poți incalzi la soare sau pe aragaz. Exista si pompa la 12 volti cu intrerupator si pară de duș si cu aceasta pompa poti trage apa dintr-un bidon. Pentru ca vei folosi rulota si in afara asfaltului îți recomand o rulota cu tabla de aluminiu si pe panoul din fata deoarece fibra de sticla daca mai este si coapta de vreme se va fisura usor. Oricum mergi foarte incet pe drumuri proaste ca altfel dezmembrezi rulota :)

Eu am o rulota Knaus care are 2 spatii de dormit si greutate proprie de 750kg si MMA de 1000kg, are o garda la sol destul de mare si modele KNAUS 1990- 2000 au in general exteriorul numai din tabla de aluminiu si sunt rezistente. 

Pentru ca si eu îmi doream un dus in rulota am modificat spatiul băii si acum pot face baie fara probleme in rulota. Gasesti un topic pe forum facut de mine cu amenajarea băii. In privinta apei calde in offcamping ai 2 variante: una mai ieftina este un instant Calore TN7 dar o sa te chinuie un pic si face apa un pic cam prea calda, eu am anulat un arzator din cele 3 din interior si asa am reusit sa ma inteleg mai bine cu el. Pana la urma dupa un an am renunțat la el si mi-am luat un boiler dedicat de la Truma care merge perfect. 

Dupa duș si apa calda, trebuie sa o rezolvi si cu alimentarea electrica in offcamping, adica sa îți montezi panouri fotovoltaice, regulator de incarcare si o baterie ideal de UPS cu descarcare lentă. 

Eu am 2 panouri de 100 wați si o baterie de 100Ah.Daca ai planuri sa stai cu rulota sub copaci la umbra, pentru o mai mare eficientă a sistemului, măcar sa ai un panou de 100 wați care sa nu fie fix pe rulota si sa il poți pune langa rulota in soare. 

Pentru racirea "apei" pe langa frigiderul rulotei, mai trebuie luat o lada frigorifica pe gaz sau una cu compresor la 12 volți care este mai puternica, raceste mai bine si poti selecta temperatura intre +6 si - 22.Clar lada cu compresor este mai scumpa si consuma curent un pic mai mult. Eu am avut lada pe gaz si acum am trecut la cea cu compresor care pentru ce nevoi am eu este mai buna. 

Eu folosesc rulota la pescuit doar in locuri unde accesul este bun si cand este frig afara, Aprilie si in Octombrie - Noiembrie si este foarte placut sa dormi la căldură si sa nu te mai chinui in cort cu saci de dormit. 

Daca o să-ți placa "viața la rulota" o poti folosi si pentru concedii. Eu nu am luat rulota special pentru pescuit, o folosesc pentru ieșiri de cateva zile in țară si concedii de mii de km prin Europa. 

Succes :)

IMG_20181103_162856.jpg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Multumesc pentru raspunsuri!

Da, m-am uitat pe "OLX german", sunt convins ca majoritatea sunt in stare buna si chiar nu e o idee de neglijat! Dar... cu siguranta si acolo o buna parte din anunturi sunt ale samsarilor si... riscurile cred ca exista, chiar daca nu la nivelul din Romania. Sunt sigur ca exista riscul (deloc de neglijat) ca de aici rulota sa mi se para o  afacere foarte buna si dupa ce ajung acolo sa ma izbeasca mirosul de mucegai de la primul pas facut in rulota. Chiar daca riscul este mai mic decat in Romania, distanta este incomparabil mai mare! Si... am oarecare retineri! Daca as sti ca vanzatorul este de buna credinta si rulota este asa cum mi-o prezinta de la distanta... fara discutii ar fi o varianta foarte buna! Atata doar ca din nou exista acel "Dar..". Si parca nu-mi vine sa dublez costurile cu 2-3 drumuri de Germania facute de pomana.

Burduja George... m-ai bagat in ceata! Si... iti multumesc pentru asta!

Cand am citit ce ai scris prima reactie a fost "Clar! Fara duș in rulota! E aproape imposibil sa nu apara infiltratii si oricum aburul de la duș nu are cum sa faca bine rulotei"! Am inceput sa studiez varianta dushului exterior si, avand in vedere unde o sa folosesc eu rulota, nici macar de cabina exterioara pentru dush nu as avea nevoie, deci... merge! Dar... Offf! Iar exista acest "Dar..."! Ce fac primavara... toamna... Pe Dunare primavara si toamna poate fi destul (catre foarte) frig. Nu iti prea vine sa te apuci seara, la 3-4 grade, de dush... 

Asa ca, in urma unei analize foarte atente a situatiei, am ajuns la concluzia ca... offf! Da,  offf! Habar nu am cum e mai bine! Poate totusi varianta ta e cea mai buna. O izolare suplimentara. Dar oare etansarea originala e la fel de "buna" la toate? Sau a fost o intamplare? Daca ar putea sa imi spuna si alti rulotisti daca folosesc dushul in rulota si nu au probleme poate mi-ar mai reveni un pic inima la loc...

In privinta rulotelor englezesti vs europene... m-ai convins! Rotile de 14 cu siguranta ma ajuta, deci... europeana!

In privinta rulotelor din tabla de aluminiu si pe panoul frontal... am o mica problema! Eu urmeaza sa merg pe drumuri nu rele ci chiar foarte rele! Cine stie drumul intre Petrosani si Lacul Vidra, Obarsia Lotrului stie despre ce vorbesc. 30 de km dintre care cel putin 10 nu au gropi in asfalt ci au un pic de asfalt printre gropi iar 4 km... neasfaltat! Neasfaltat dar de obicei in stare mai buna dect prima zona la care am facut referire.  M-am uitat pe net la multe rulote si sincer... nu prea gasesc precizarea ca ar avea panoul frontal din aluminiu. La majoritatea nu se specifica! Am incercat sa caut specificatii despre un anumit model de rulota si la unele gasesc, la altele nu! Despre cele mai noi... da! Gasesti tot ce vrei! Dar la un model mai vechi... destul de greu. De unde stiu eu daca are tabla de aluminiu??? Daca nu se specifica inseamna ca nu este? 

In privinta panourilor fotovoltaice... am lasat-o mai moale. Am citit si despre ele, dar am ajuns la concluzia ca e mai bine sa nu ma agit acum. Mai intai sa ma decid eu ce rulota vreau sa iau, sa o cumpar si abia apoi o sa ma ocup de problema asta. Oricum, in capul meu, sincer, e noapte. Sau.. aproape. Pentru ca parca incet-incet se intrevede o raza de lumina. Dar slaba...

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan.Baran

Da, cunosc senzația! Așaa fost la mine când am achiziționat o Dacia 1310 din țară. Un prieten a făcut  totul , totuși dacă eram eu prezent poate nu o luam.  Nu îmi pare rău dar nu este ca în poze! Eu m-am oferit a ajuta, sunt foarte pretențios din fire, cred cam știu ce cauți. Dacă găsești ceva totuși la mine un pat și o cafea calda pentru un weekend se găsește, mergi și o vezi, dacă îți place o luam și o aducem acasă la.mine sau vedem noi. După cu calm ti-o aduci tu la Hunedoara! 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Multumesc mult pentru oferta!

Sincer... nu se gaseste prea des asa ceva...

Tinem legatura!

Modificat de Calin Andritoiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan.Baran

Cu mare placere! Stiu cum e cand vrei sa iti iei ceva!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Salut,  @Calin Andritoiu !

în urmă cu 18 ore, NLaurentiu a scris:

Salut, @Calin Andritoiu !

 

Buna!

 Poti te rog sa-mi spui si mie cum faci sa apara numele cu @ si pe fond albastru? Spre rusinea mea... imi da cu virgula!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Calin Andritoiu , este simplu. Dupa ce scrii arond  @ apesi pe pauza si ai sa vezi ca dedesupt incepe sa se roteasca un cerc. Atunci incepi sa scrii numele persoanei careia doresti sa i te adresezi si cand este afisat numele, dai clic pe el. Incearca! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Burduja George

@Calin Andritoiu

In general in baie exista o trapa in tavan pentru abur si mirosuri. Din punctul meu de vedere, pentru bugetul pe care il ai si faptul ca vrei o rulota scurta si cu 2 spatii de dormit va fi greu de gasit o rulota sa aiba si baie. Baia in rulota merita.Incearca sa cauti Knaus Sudwind Sport am vazut la un prieten ca are si duș si boiler pe gaz, echipare din fabrică.

Rulotele Knaus Sudwind mai au un avantaj prin faptul ca spatiul din fata de la protap este foarte bine izolat, practic este integrat in rulota si asta cand este frig afara te ajuta mult pentru ca îți este usor sa incalzesti acel spatiu si implicit butelia care este situata acolo. Pentru offcamping la temperaturi scazute este mai bine sa ai Trumavent-ul pe 12V.

Oricum du-te si vezi rulote mai multe, nu te repezii la prima pe care o vezi si citeste mult. Pare complicat la inceput dar nu este. Multe chestii le vei ajusta pe parcurs si vei investi timp si bani in rulota pentru ca aceasta sa se potriveasca cat mai bine nevoilor tale. 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Multumesc pentru sfat!

Da, bugetul e redus si pretentiile destul de mari, ceea ce ingreuneaza mult cautarea. Bine, eu am zis in jur de 2000 de euro ca idee. Daca merita, se mai poate face o "rectificare bugetara", dar, sincer, as evita.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Calin Andritoiu, sfatul meu este sa nu te grabesti, deoarece investitia nu este pentru o perioada scurta si odata facuta e greu de corectat o eroare. Cat despre bugen, mai pune macar 500E ca sa iei ceva bunicel. Cand ai gasit ceva convenabil, nu te grabi cu tranzactia. Roaga un prieten rulotist cu experienta sa te insoteasca si sa-si dea cu parerea. Nu e atat de importanta negocierea pe cat o constatare corecta a gradului de uzura, ca sa stii de unde pornesti. Retine un lucru: orice se repara, mai putin infiltratiile care inseamna belea mare si costuri pe masura. Inarmeaza-te cu un izopren si o surubelnita, baga-te sub rulota si unde ti se pare ca podeaua e cam moale, incearca sa bagi surubelnita (vezi in special zona baii si partea frontala spre protap). Daca surubelnita intra in pardoseala, pupa mana la vanzator si pleaca acasa fericit si cu banii in buzunar.:laughing: Tocmai ai castigat experienta.:OK:

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Am intrat pe acest forum decis ca in cel mult o luna, o luna si ceva sa achizitionez rulota. Deja imi faceam planuri pentru primavara!

Dar, incet-incet, am ajuns la concluzia ca va dura. Cu mult mai mult decat credeam eu. Sper ca macar pentru vara sa o am!

Ai perfecta dreptate, o eroare ar fi foarte greu de corectat.

Totusi, ce vanzator ma va lasa pe mine sa intru cu surubelnita in mana pe sub rulota??? Eu daca as fii vanzator cu siguranta nu as lasa pe nimeni! Un nebun cu o surubelnita in mana e o combinatie periculoasa chiar si in cazul unei rulote noi! Sa "maschez" surubelnita... iar nu stiu daca e ok!

In privinta pretului, sunt din ce in ce mai convins ca va trebui ajustat. Daca trebuie... trebuie!

Modificat de Calin Andritoiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
10 minute în urmă, Calin Andritoiu a scris:

decis ca in cel mult o luna, o luna si ceva sa achizitionez rulota.

NU, NU si iar NU.  Noi am cautat 6 luni si multi colegi au experiente similare. Probabilitatea de a gasi, din prima,   rulota mult visata e f. mica.  Gandeste ca un croitor : masoara de 2 ori si taie o data. Succes si nu uita : suntem alaturi de tine pentru orice sfat vei dori sa-l capeti!:OK:

P.S. Nu am spus sa ai si un ciocan in mana. Placajul de pardoseala de la rulota este foarte rigid. Daca e in stare buna, nu vei putea nici macar sa-l intepi.:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Hm...

Sincer, am zis ca e o gluma cu surubelnita aia! Cum sa intru sub rulota omului cu surubelnita???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
       
      Intrebare ... care autorulota este mai indicata integrata sau alcov?
      La ambele cel putin 4 locuri de dormit.
      La integrata am gasit cu pat pe spate mare, baie cu cabina separata dush, si deasupra soferului mai este un pat mare, pt 2 copii care se lasa din tavan (manual) si gata.
       
      Ma gandescm vit un picut mai mare la deplasare, se minimiseaza riscul de a lovi ceva fiind mai joasa, consum mai mic ... putin mai aerodinamica ....
       
       
      ce pareri aveti +++++++      --------
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
      Inca sunt intre rulota vs autorulota ... dar cum preturile la autorulote sunt destul de maricele .... tind sa ma duc spre rulota daca si gasesc ceva pe gustul meu.
      Apropos cele mai ieftine autorulote le-am gasit in Franta ... leboncoin.fr
      Rulota trebui sa contina obligatoriu:
      2 paturi suprapuse
      salon de luat masa
      pat matrimonial fix
      frigi mare
      si cabina de dus separata
       
      Astea fiind spuse atasez un layout ....
      Acum stiu ca probabil mai sunt si altele ... daca ma puteti ajuta cu ce modele mai au layout-ul la fel sau similar v-as fii recunoscator ... si cam la ce pret ajunge una, bugetul inca nu este stabilit, dar as tinde pana in 10k ... stiu ca la banii astia autorulota cum vreau eu dupa 2006/7 nu sunt ... 
       
      Acum alta intrebare eu as dori la rulota apa curata sa am rez de 200L si respectiv murdara la fel ... se poate asa ceva ?
      Golirea apei se face ca la autorulota ? adica tragi de tija respectiva si se goleste rezervorul ? sau este altfel ?
      Banuiesc ca toaleta / golirea este la fel ....
       
      Dupa cum vedeti in poza ... usa de intrare este langa patul mare fix ... daca ar fii in partea cealalta ar fii si mai bine ... cred ca sa zic la un Hobby am vazut invers ...
       
      Daca se poate sa ma ajutati cu modele ar fii super ... si preturi estimative ....
       
      MMA sa fie pana in 1700kg, pt care oricum trebui sa fac extensie la B96.
       
      Multam fain ...


    • Andrei Dragos
      de Andrei Dragos
      Ma bucur ca am gasit acest forum!
      Sunt Andrei din Iasi si sunt interesat de achizitionarea unei rulote pentru vacante si minivacante. Nu am intrat niciodata intr-o rulota, deci voi avea nevoie de multe sfaturi de la voi. abia astept sa se incalzeasca pe tru a inchiria una pentru cateva zile.
      Suntem 4 in familie (2 flacai de 4 ani acum) si avem o Toyota Hilux (probabil pot trage dupa mine aproape orice rulota in ceea ce priveste MMA).
      Voi cauta pe forum o sectiune unde sa postez ce imi doresc de la o rulota. daca nu gasesc, voi reveni aici.
       
      Va multumesc ca ma primiti alaturi de voi!
      Pe curand!
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare ... anul trecut am facut o tura cu un Camper ... si dupa asteptari mi-a placut maxim ... din pacate cum sunt f scumpe ... nu prea as vrea sa investesc atatia bani.
       
      Sunt adeptul mai mult off camping ...
      Acum cateva nelamuriri ...
       
      La camper puteam descarca apa murdara de o maneta in spate, este la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de toaleta il scoteam si il goleam, in loc amenajat,  la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de apa ... mi-ar trebui un 150l min + murdara ... este pe rulota asa mare ? este spatiu de montaj? unde sunt montate in mod normal?
       
      La autorulota accesul la spatiul de depozitare este facut prin lateral printr-o usa mica sau mare ? la rulota este cel din fata de pe protap nu ? imi trebui pt diverse, gratar scule de pescuit etc...
       
      Alimentarea cu apa tot din ext se face la rulota ?
       
      Vreau sa vad daca ce aveam pe autorulota exista si pe rulota ... daca fac un pas sa il fac cum trebui.
      Cum autorulotele sunt f scumpe ... m-as rezuma macar la o rulota.
      Rulota ar fii cu 2 spatii - pat suprapus intr-o parte, pat matrimonial capatul celalalt ... living la mijloc, toaleta si cabina de dus separata ( ca la autorulota ), frigi mare ... 
      Am gasit 2 modele de genul, Hobby si Adria, si ceva de la Weinsberg ... in configuratia asta , toate pe o axa.
       
      Stiu ca in interior sunt spatii multiple ... dar sunt lucruri care nu as vrea sa le bag in ea ... gen undite ... gratar ...
       
      Multumesc de sfaturi.
       
       
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
      Echipaj - 2 adulti / 2 copii.
      Dupa nenumerate cereri de a ma lasa sa imi cumpar o rulota ne-am decis a inchiria o autorulota pt 6 nopti, locatia de plecare fiind Bucuresti.
       
      Rugamintea mare este daca ma puteti ajuta sa o impresionez pe sotie cu peisaje, locuri de vizitat si ceva cu multa linistite si odihna dar si ceva pt strumfi baiat si fata, strand / topogane / animale...
      Daca se poate adauga si un lac sa fac si eu un pescuit ma declar multumit.
      Nu am stabilit inca nimic, dar as fii stat si 2 zile off, 1 in camping, iarasi off ... Nu detin panouri solare pt baterie...dar se poate porni masina.
       
      Poate reusesc sa o conving sa iau o rulota ... Ca la cort nu mai vreau.
       
      Multumesc de ajutor si astept sfaturi de la toata lumea.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.