Mihai-Arad

Cand normalitatea nu-i

78 postări în acest subiect de discuţie despre Cand normalitatea nu-i

Cand normalitatea nu-i

Mihai-Arad

Rasfoiesc  mai mereu (?) dimineata la "cafea" paginile de ziar (fie ele chiar si online). Citesc pe ici-colo cate ceva (mai mult pentru a trece cele 10 minute cat timp imi savurez ceasca de cafea. Dar, astazi mi-a cazut privirea pe o postare (facebook) pe care doresc sa o impartasesc cu voi.... Cati dintre voi va simtiti cu "musca pe caciula". Cati dintre voi cu simt civic luati masuri ? E liniste, si atunci cand linistea-i asurzitoare .... doare. Si cat de tare doare. Dar, ...

 

Preluare de pe Facebook Dinculescu

Cinci zile am ieșit din bula mea roz, de orășean, european, corporatist și visător. Am plecat noaptea pe DN1 spre Valea Prahovei tocmai pentru a nu mă înghesui cu toți “șoferii de duminică”. Am mers regulamentar, corect și “cuminte”. Asta nu i-a împiedicat pe ceilalți să-mi dea flash-uri de pe banda 1, să-mi bage o fază mare de pe contra sens, să fiu depășit la limita accidentului sau să-mi iau claxoane doar pentru că ... am mers conform legislației. Am tăcut și mi-am văzut de drum.

-

În patru zile de zăpadă mi-am “făcut” 6 locuri de parcare. Eu cu mânuțele mele și lopata din dotare. Cum plecam pe pârtie cum locul era ocupat. Dar nu neapărat de vreo mașină ci de alte surori lopeți, navete de bere sau coșuri de gunoi care țineau rezervat pentru alții. Am tăcut și am deszăpezit mai departe ... doar nu-s locurile lu’ Tata și nici “je” nu rupe ștergătore sau înțeapă roți.

 

Chiar dacă mă pricep, pe pârtie o “ard” lejer, admir peisajul, mai fac o poză și niciodată nu arăt ce pot face ca să mă dau mare. Cu cât știi mai mult cu atât devii mai relaxat. Nu-mi las niciodată schiurile-n drum și întotdeuna dau “prioritate din spate”. Nu același lucru se întâmplă cu ceilalți ! De la “blugărăi”, specimenele alea de schiează-n blugi și “jeakă” de piele, până la profesioniști bine echipați, nimeni nu urmeazâ decât propria voință : “sunt jmecher c**e, dă-te” ! Respectarea ordinii și logicii la intrarea și ieșirea din gondolă, a însemnelor și indicațiilor Jandarmilor Montani, a orarului de funcționare a instalațiilor, a parcării în stațiune, etc sunt de domeniul S.F.-ului. Am tăcut și am respectat în continuare.

 

50% + din cei aflați pe pârtie la Sinaia, Cota 1400, Cota 2000 au ajuns acolo ca să bage în ei. La -13 grade în “adidași” de pânză “băjeții” și colanți cu p****a la vedere “fetili”. Toți fumând și bând o bere rece așa ca la birtul din sat după o zi de prășit. Găști întregi venite la peste 2000 de metri altitudine ca să ia masa în familie, într-un apres ski destinat nu cumetriilor, pomenilor și parangheliilor ci celor care practică sporturile pentru care au fost create pârtiile alea. Să nu poți să te pi#i, să bagi un dulce, un ceai sau să stai la caldură pentru că e plin de “Tom Ford-iști” care nu înțeleg că acolo nu se stă ca la restaurant 5 ore ocupând toate mesele, este ceva ce “ca afară” nu vezi. Părinți în pantofi dându-se cu sania pe o pârtie roșie împreună cu copii urlând de frică și frig este imaginea imaculată a nivelului de înțelegere pe care îl avem : ZERO !

-

Am tăcut și am schiat în continuare până când, unu’ de-al nostru cu GoPro, s-a băgat/înfipt cu tupeu în față la telescaun, trecând prin noi ca Vodă prin Lobodă. Ăla a fost mometul în care am redevenit român și m-am întors la origini. L-am tras în spate, l-am băgat elegant în ###$$ mamei dumnealui și având în vedere gabaritul depășit pe care-l dețin lucrurile s-au calmat instant și după clasicul : “stai la coadă-n mo##** m##**-tii !” ... și a stat ! (nu, nu m-am simțit bine făcând asta)

 

La întoarcere, pe DN1 coloană de la Predeal la Comarnic ! Un Mercedes nou (seria S cred) cu numere roșii de Constanța și girofar albastru-n grila de la radiator(ultima fiță în domeniul șmecheriei auto), depășește pe contra sens cu flash-uri și avarii. La nici 5 minute, o Alfa Romeo albă, cu numere de Teleorman, face același lucru și se duce. Nimeni nu zice nimic nici măcar șoferul unui Cielo albastru de Ialomița cu un tupeu nemărginit depășind coloana prin ... dreapta !!!! ...

 

Am tăcut, și am condus mai departe în lumea mea. O lume de proști idealiști care speră la civilizație și evoluție.

Nu, nu vrem o țară ca afară ! Vrem o țară unde să putem fi șmecheri, să fentăm pe toată lumea, să arătăm cine e jupânu’, să furăm fără să fim prinși și să-i umilim pe cei săraci și slabi ! Asta vrea majoritatea pentru că asta întâlnești la tot pasul. Vă miră, vă șochează, vă intrigă și revoltă ce se întâmplă din punct de vedere politic ? Ghinion !

Fiecare e cu lumea lui numai că bula lor e mai mare decât a noastră !

-

Rezumat : “Decât să plângă Mama, mai bine plânge Mă-Ta băh sărakule ! Vezi că am făcut 2 cursuri de Ikebana și cunosc pe cineva care cunoaște pe cineva care o să te ardă fraierikă!”

 

@ Dinculescu

Foto: cu bolidul pe partia de schi valea prahovei se vede pe pagina de facebook !

 

  • Like 9
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Am citit-o la vremea respectiva pe Facebook. Insa nu stiu ce sa zic, pentru ca retorica respectiva nu rezolva dilema:

- sa stai in banca ta si sa fii civilizat, nu corijeaza atitudinea necivilizata in nici macar un fel!

- sa iei atitudine, intri in conflict cu legea, daca nu cumva intra necivilizatu' in conflict direct cu tine.

 

Intr-o tara civilizata, necivilizatu' ramane intr-o insula* si se simte cu musca pe caciula. Dar intr-o tara necivilizata, civilizatu', din pacate, ramane el intr-o insula*.

__________________

*Insula = se face loc in jurul persoanei respective si e privita cu dispret

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua.Aveti ff.mare dreptate.Eu am 80 de ani, am vazut multe in viata mea.Stiti cine sânt  vinovații?Noi , după '89 am răsturnat  valorile, profesori, doctori, ingineri, artiști si alte categorii care nu au băut cerneala nu mai erau necesare, cine a facut bani prin ori ce mijloace a devenit "cool"si exemplu de urmat. Ce am facut ?Nimic

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna ziua, domnule Anton!

 

Cu tot respectul pentru varsta dumneavoastra, tin sa va contrazic! De vina nu este o generatie! Indiferent care dintre ele! De vina este inertia unui stat ignorant (in toate sensurile) cu sistemul de invatamant din tara noastra (invatamantul educa populatia, iar o populatie educata dezvolta si restul sistemelor de stat - sanatate, ordine, infrastructura, transport etc.) Din punctul meu de vedere ignoranta a inceput undeva intre cele doua razboaie mondiale si a continuat acerb dupa ele, culminand cu ceea ce vedem astazi in jurul nostru.

 

Multa sanatate, domnule Anton, este mai buna decat toate, cel putin la noi in tara! :)

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 21 ore, NLaurentiu a scris:

...De vina nu este o generatie! Indiferent care dintre ele! De vina este inertia unui stat ignorant (in toate sensurile) cu sistemul de invatamant din tara noastra (invatamantul educa populatia, iar o populatie educata dezvolta si restul sistemelor de stat - sanatate, ordine, infrastructura, transport etc.) Din punctul meu de vedere ignoranta a inceput undeva intre cele doua razboaie mondiale si a continuat acerb dupa ele, culminand cu ceea ce vedem astazi in jurul nostru.

 

Ai pus punctul pe "i" ! Educatia , aici e ... cheia !

 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
La 11.01.2019 la 13:59, NLaurentiu a scris:

De vina nu este o generatie! Indiferent care dintre ele! De vina este inertia unui stat ignorant (in toate sensurile) cu sistemul de invatamant din tara noastra (invatamantul educa populatia, iar o populatie educata dezvolta si restul sistemelor de stat - sanatate, ordine, infrastructura, transport etc.

 

Asta cu statul si de a da vina mereu pe stat, mi se pare un fel de scuza a neputinței noastre ...deși are și statul, partea lui de vină.

Părerea mea, e că până la a da vina pe stat si pe învățământ, ce contează cel mai mult sunt cei 7 ani de-acasă...

Și discuția poate continua la nesfârșit, dar prefer să mă opresc aici, că nu vreau să polemizez cu nimeni...:salutare!:

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 18 ore, Daniel P a scris:

 

Asta cu statul si de a da vina mereu pe stat, mi se pare un fel de scuza a neputinței noastre ... [...]

 

Salutare, participanti la discutie!

 

Daniel, fara a intra in polemica, iata definitia statului din Dictionarul de Neologisme, editia din 1986: "Organizația politică a clasei economicește dominante în societate, care are drept scop apărarea ordinii economice și politice existente și reprimarea împotriva claselor opuse" (am citat de aici).

 

O clasa, fie ea economica, fie ea sociala, este alcatuita la nivelul ei de baza din indivizi. Si astfel ajungem la noi, cei de rand, care dam "culoare" acestei tari. Asadar, nu este gresit sa dam vina pe stat, pentru ca la baza tot cu o parte dintre noi se identifica statul. Adica, partea dominanta, dupa cum spune definitia!

Din pacate, clasa dominanta din prezent, stim foarte bine care este! Si de aceea aceasta tara este dominata in prezent de nefiresc.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 21 ore, Daniel P a scris:

..... e că până la a da vina pe stat si pe învățământ, ce contează cel mai mult sunt cei 7 ani de-acasă..

Asa-i @Daniel P ! 

Cei sapte ani de-acasa , sunt "dobanditi/asimilati/ mosteniti" din familie. 

 

Sa vorbim putin despre .... copii , cautand "cauza" in generic...

:default_109: , un copil se formeaza  cu timpul. Spun cu timpul ptr ca,   acele cateva ore care unul dintre parinti sta cu el (caz fericit) , atunci cand isi face temele sau la sf. de saptamana sunt  putine fata de cat petrece la scoala(acolo unde invata) sau in parcul de joaca , acolo unde-i parte dintr-un grup. Sa nu uitam programele Tv (!). 

Oare au copii tendinta sa-si copieze idolul ? E cool pentru ei faptul ca "X" e zmeu si "Y"  e mega-giga artist de muzica iar "Z" e vedeta "pe sticla " la Tv ? 

Ce asimiliaza copii cel mai repede ? Faptele bune sau rele ? Care vor fi efectele dupa ..."n" ani ? Lipsa de respect , teribilism, .... 

 

în urmă cu 21 ore, Daniel P a scris:

Și discuția poate continua la nesfârșit, dar prefer să mă opresc aici, că nu vreau să polemizez cu nimeni...:salutare!:

 

:salutare!:, desi discutiile contradictori (nu polemice) sunt .... constructive !

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ah, sa nu uit , voiam sa intreb cine-i momentan , Ministru Educatiei ? 

Cate schimbari au fost in ultimii doi ani ? Dar in ultimii zece ? 

Mai bine tac ... si merg mai departe. Mai departe cu riscul sa dau peste unii... cei care se-ntorc din Poiana. 

Ce exemplu  sau ce explicatie sa-i dau lu' fii-miu / fii-mea cand ma intreaba ? Inghit in sec si "jonglez" intrebarea , lasand loc de interpretare. Loc, care pentru el/ ea sa fie oare un raspuns pozitiv ? Aveti curaj sa faceti experiente pe proprii copii ? "Kamikaze!

Cate ar fi de spus ! Dar.... Tacerea e de aur ! Taci si cugeta !

____________________________________________________________ 

Inainte sa dai cu piatra, gandeste-te de doua ori ! :default_109: 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

..si uite asa, intelegand ca in decursul vietii tale nimic nu se va schimba, alegi sa emigrezi chiar daca in zare (15 ani) se intrevede pensia :amuzat:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
38 minute în urmă, Alin Opran a scris:

....chiar daca in zare (15 ani) se intrevede pensia

:OK:

 

.... se vedea (era la orizont) chiar daca nu faceai pasul cel mare ! :) 

Ce-ai castigat ? LINISTE , RESPECT si SIGURANTA (cred), garantat ,  de cei carora le platesti taxe si impozite , sau ?

:noroc:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 2 ore, Mihai-Arad a scris:

Ce-ai castigat ?

 

Greu de explicat ...

toate cele spuse de tine dar totusi mult mai mult ... nu doar pentru mine si sotia ci si pentru viitorul copilului. Desi imi este dor de prieteni, de iesirile cu rulota, de peisajul montan nu pot spune ca m-as intoarce, nici macar in vizita.

Aici am sentimentul de acasa, de normalitate, de liniste :default_big_grin:

Cand vezi copilul ca abia asteapta sa vina ziua de luni sa mearga la scoala, sa mergi de placere la munca fiindca esti respectat si apreciat .... cum sa iti vina sa pleci???

 

Si mai ales sa ai iarna 10 grade cu soare afara? :clapping: 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 8 ore, Alin Opran a scris:

[...] Si mai ales sa ai iarna 10 grade cu soare afara? :clapping: 

 

Au fost si pe la noi 10*C! :default_big_grin:

 

Diferenta intre afara si aici, s-ar rezuma la faptul ca acolo gasesti locuri de munca si in zonele rurale, pe cand la noi s-au format niste poli imensi economici in jurul catorva orase, iar in rest bate vantul...

Ah, da, si infrastructura! Mi-ar placea sa-ti cumpar mosia (sa am liniste, atelier etc.) si sa fac naveta pana in Bucuresti! Insa naveta de aici nu se compara cu naveta de acolo! Desi stau tot in oras, fac aproape o ora pe sens pana la serviciu, d'apoi daca as veni din imprejurimi?!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Legat de naveta, vara stateam fulltime la Mosie si faceam naveta la serviciu, undeva in Militari pe langa Praktiker. 40 minute :salutare!: drumul

pe cand de acasa (Pajura) pana la serviciu 30 minute :nedecis:

 

Preferam sa fac 10 minute in plus pentru a sta in aer curat, liniste, curte, etc :noroc:

 

în urmă cu 3 ore, NLaurentiu a scris:

Mi-ar placea sa-ti cumpar mosia ....

 

Sunt deschis la oferte :clapping:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Alin Opran a scris:

[...] Sunt deschis la oferte :clapping:

Ma gandesc inca de cand ai pus anuntul! :) Insa doar cu credit as putea lua "mosia". Acolo iti tineai rulota? Mai sunt vecini care sa se uite peste gard?

 

Eu din Militari pana la Gara, fac 45-50 de minute cu metroul! Daca as merge cu masina... minim o ora! :) Daca as veni de la Letca... as sta numai pe drumuri! :)

 

Imi prezint scuze pentru off-topic!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
acum o oră, NLaurentiu a scris:

..... Eu din Militari pana la Gara, fac 45-50 de minute cu metroul! Daca as merge cu masina... minim o ora!.....

:default_109: , si toate astea, oare de ce ?

 

1. Fiindca n-ai Mercedes (Clasa S) , la fel ca "ghibortul" ala ce se-ntoarece grabit pe DN1 cu flash-uri / avari si cu girofar. (vezi povestea de mai sus). 

Laurentiu, nici eu n-am Mercedes S , si la fel ca noi mai sunt multi.

2. Fiindca "le-am permis" sa ne minta din 4 in 4 ani.

 

Dar pe langa infrastructura, sanatate, educatie (!!!) oare cate ne lipsesc ?

 

P.S. Cine nu-si doreste o casuta langa Bucuresti (mosie, :) ) unde sa evadeze dintre "blocurile-cenusii" , minte.

Ai auzit, oferta e...deschisa ! Maine, poate-i prea tarziu ! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Daca topicul este "Normalitate" hai sa fim on topic :salutare!:

 

Va dau astazi 2 exemple de normalitate intalnite in aceasta dimineata in drum spre serviciu aici in Dublin, Irlanda:

 

1. La o trecere de pietoni, SEMAFORIZATA, din apropierea unei scoli, primaria plateste serviciul de asigurare a securitatii copiilor la traversarea drumului. Asta chiar daca semaforul functioneaza perfect si toate masinile opresc de cand apare culoarea galbena. Ca in Romania, nu?

 

IMG_20190130_085448.jpg.01b1dff193f4fb396b776584cb609c8b.jpg

 

Exemplul 2:

 

O zi per saptamana, miercurea, se scot in fata casei toate lucrurile de care nu mai ai nevoie. Sunt pentru reciclare, trece un camion si le incarca. Vecinul meu a facut curat in magazie. Probabil ca peste vreo 2 saptamani voi face si eu:

 

IMG_20190130_085636.jpg.0897bf2f5c07d37654ef5f96b23635fb.jpg

 

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Asa ceva nu o sa vezi ín RO:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 11.1.2019 la 12:10, Mihai-Arad a scris:

Rasfoiesc  mai mereu (?) dimineata la "cafea" paginile de ziar (fie ele chiar si online). Citesc pe ici-colo cate ceva (mai mult pentru a trece cele 10 minute cat timp imi savurez ceasca de cafea. Dar, astazi mi-a cazut privirea pe o postare (facebook) pe care doresc sa o impartasesc cu voi.... Cati dintre voi va simtiti cu "musca pe caciula". Cati dintre voi cu simt civic luati masuri ? E liniste, si atunci cand linistea-i asurzitoare .... doare. Si cat de tare doare. Dar, ...

 

Mdaaaa, asa am inceput postarea acestui topic ... dar prea multe raspunsuri n-am auzit. Dar, se pare ca suntem multumiti asa cum e la noi (nu ca la cei d'afara).

E bine , ba chiar foarte bine cand apa calda /curentul /caldura se opresc ( ca deh, se repara) si dureaza exact atat "cat vor ei". Ei, aia platiti din taxele noastre.(nu generalizez)

E bine , chiar foarte bine atunci cand .... ne bantuie "pesta porcina" si gripa. Noi ridicam din umeri si ne rugam sa "ne salveze". Ne rugam  pe la manastiri / biserici (care-s cu miile) ca doar au aparut in ultimi 30 ani ca ciupercile dupa ploaie. Dar, ...si p'acolo platim pentru lumanari (fara stampila de BOR , duhul sfant nu ne asculta doleantele).

 

"""Romanie, tara mea, azi e ziua. La multi ani sa fii frumoasa, imi pun sufletul pe masa. La multi ani cu sanatate, ti le zic cu drag pe toate. Eu n-am flori tu n-ai bomboane, ai oameni prin tomberoane. Ce ai fost si ce-ai ajuns? Ca dau veselia-n plans. Nu zic vorbe intr-o doara, nu e romanas in tara sa nu aibe un var un frate la munca-n strainatate. Facem alte tari frumoase, construim la altii case. Cat le ingrijim batranii aici ne mananca cainii. Romanii isi lasa copiii acasa sa puna o paine pe masa. Si ii vad o luna pe vara, atunci cand se-n torc in tara. Drumul asta nu-i usor. Te usuci incet de dor. Anglia, Italia, cei mai multi in Spania. Ne-a batut Albania! Ca nici fotbal nu mai stim. Pestea minge noi sarim, de ea zici ca aproape fugim. Vai de tine, vai de noi. Asta e. Astia suntem. Noi la suparare bem. Europa ne tine la perete, avem servicii mult prea secrete. Desi nu-s autostrazi, la permise-s cozi de cozi. Multi se chinuie de foame, avem mai putine mame. De padure ce sa spun, ca padurea zici ca-i drum. Scoala e pe aratura, se face pe scurtatura. Gimnastica, nu mai avem. Aia e, atat putem. Nu mai face nimeni barna, nu mai striga nimeni sarma. Sanatate nu mai spun, moare pacientu-n drum. Dorctorii precum se stie, sunt plecati in pribegie. Cei ce fura milioane, au costume si sutane. DE-ai trecut prin puscarie, nu-i rusine, e mandrie. Vai de tine, Vai de noi. Asta e astia suntem. Noi la suparare bem. Romanie tara mea, astazi este ziua ta. Si in loc de o urare, din pieptutul meu de dac, am sa strig in gura mare, iarta-ma ca nu mai fac. Nu-i mai las sa te mai fure, nu-i mai las sa te injure, nu-i mai las sa-si bata joc si de-o fi ti-i trec prin foc. Si sper ca in a mea viata, sa te vad din nou in fata. In fata pe harta lumii la-n'parteala cu jupanii. Asta e. Astia suntem. Noi la bucurie bem si-ti mai spun, nu ma feresc, Romanie, te iubesc!"""

 

Dar, .... vedem ADEVARUL / REALITATEA  la fiecare pas, ....  ne crucim , dăm din umeri si spunem: las ca merge si asa. 

Maine , va fi mai bine. Maine, e ziua in care copiii ne vor intreba , ce-ati facut ? :default_109:

 

P.S. Cu speranta ca , NU AM SUPARAT pe nimeni , ma-nclin ! 

Multi vad, putini pricep ! 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Eu nu nu vreau sa fiu Roman si nu imi place patriotismul desantat. Intamplarea a facut sa ma nasc in Romania. Tara frumoasa dar pacat ca este locuita. In orice tara sunt mai multi prosti decat destepti. Romania nu face exceptie. Intre tari difera nivelul de prostie a cetatenilor. Pentru situatia tarii noi suntem de vina. Pentru ca cei multi adica prostii se duc la vot iar cei care se cred destepti nu se duc la vot zicand ca nu se face nimic cu un vot. Cea mai vie dovada ca suntem un popor de prosti un primar aflat in puscarie a fost votat primar de cetatenii comunei.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Sper să nu se încingă spiritele p-aici și s-o dați în politică, că voi fi nevoit să inchid topicul...:default_doh:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, Daniel!

 

Fara sa te superi pe mine, dar n-a fost nominalizat nici un partid! Asa ca, de ce sa inchizi topicul? :) Cine citeste poate invata ceva din cele scrise!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Salut Laurențiu!

Eu am zis "sper"...Cunosc cât de cât acest forum, pe unii colegi personal, pe alții deocamdată doar virtual și de acea mă văd obligat să atrag atentia, pentru că au mai fost astfel de situații.

O seară bună tuturor! :salutare!:

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Ok! Si eu sper sa nu degenereze! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin

Buna seara,

Daca tot e de poveste, scriu si eu cateva randuri....

Universitatea din Bologna – anul 1088     ------     Universitatea Iasi – 1860   

Universitatea Oxford           – anul 1167    ------     Universitatea Bucuresti – 1864

 

Primul text romanesc scris cu litere chirilice – o scrisoare – a boierului Neacsu catre judele Brasovului – 1521

Primul text romanesc scris cu litere latine – rugaciunea Tatal Nostru – 1583

 

Dante Aligheri – Divina Comedie – 1285

Wiliam Shakespeare 1564-1616 – mai spun ce a scris in perioada in care noi scriam „o scrisoare” ?

Francois Villon – 1431-1463

 

Notre Dames de Paris – a inceput construirea in anul 1163

Palatul Versailles – a devenit resedinta regala in 1682

Castelul Peles – a inceput construirea in anul 1873

 

Magna Charta Libertatum – considerata a fi prima constitutie din lume – 1215

Prima Constitutie a Romaniei - 1866

 

          Am alaturat aceste date pentru a pune in oglinda ce-i preocupa pe unii si cand... si ce ne procupa pe noi...si cand... E o diferenta, asa-i ? O fi vorba de civilizatie ?

          Foarte multi sustin ca romanii sunt mai „destepti” decat altii... Altii, dimpotriva, sustin ca sunt “mai prosti” decat altii.

          Eu cred ca suntem oameni si unii si ceilalti. Iar in ultimii 2000 de ani, ca sa ma refer doar la perioada crestina, omul in ansamblul sau functional nu a evoluat prea mult. Functiile de baza au ramas aceleasi, capacitatea creierului a ramas aceiasi...

          Vrem sau nu vrem, indivizii care au populat arealul geografic care de 165 de ani, doar, se numeste Romania, au avut o intarziere in dezvoltarea socio-culturala de cateva sute de ani. Ne place sau nu... E un adevar crud, rece sustinut cu date statistice. Adevarat, am recuperat enorm acest decalaj in ultima suta de ani. Am “ars” etape de dezvoltare... Am reusit acest lucru nu pentru ca suntem mai destepti, ci pentru ca ne-am folost de experienta deja acumulata de ceilalti care trecusera deja prin etapele arse de noi.

(acum ar urma replica potrivit careia "noi am stat la portile crestinatatii aparand cu sangele nostru civilizatia, in timp ce altii construiau palate si traiau in huzur"... sau ... "românii au aparat cu piepturile lor hotarele vestului"....) :)  asa o fi, dar asta e istorie... si e cea pe care o stim doar noi, românii si nu ne ajuta prea mult în ceea ce ne-am propus ca neam...

          Vrem sau nu vrem mai dureaza pana ce vom ajunge la nivelul “celor de afara”. Cat ? Nu stiu... 3-4 generatii, poate... Mai trebuie sa ardem etape...

          Nu sunt pesimit, nicidecum ! Doar ca incerc sa identific cauzele – in opinia mea diferentele de dezvoltare socio-culturale sunt definitorii – incerc sa NU ma mai plang si sa fac in asa fel incat mie si celor apropiati mie sa ne fie bine, fara sa ma uit ce face unul sau altul, fara sa vad ca vaca vecinului e mai grasa... incerc toate astea, sa vad cat voi reusi ca doar sunt si eu de pe meleagurile astea :default_109:

          Nu ma astept ca vreun politician sa faca ceva pentru mine, nici pentru familia mea... El va face pentru el si pentru familia lui... Iar cei care NU au facut asta au devenit eroi ! Asa a fost de cand au scris grecii – Aristotel – Politikon. Nu e amuzant ca prima parte a lucrarii se numea Etica ?

          Eu NU vreau sa devin erou ! Poate cel mult pentru fiica-mea..... Sunt egoist ? Poate... Cine nu e ? Dar sa stiti ca de Craciun sunt mai bun... :)

Nu trageti in pianist !... o seara excelenta prieteni,

 

  • Like 10
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Off-Camping langa DN1 , la jumatatea drumuli dintre Cluj-Napoca si Oradea.
      Locatia este langa satul Bucea,  comuna Negreni, situata la periferia jud: Cluj /Bihor , pe malul Crisului Repede , la cca. 200 m de DN1.
      La 16 km de Remeti si 30 km de Remeti catre Lacul Dragan sau Lacul Lesu (Apuseni). 
       
      Despre Bucea !
      GPS: 46.947055, 22.675061
       

      P.S.
      Poate @Cristian A sau @Emil Vinteler  ne pot scrie mai multe despre "tinutul Apusenilor" .
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.