Mihai-Arad

Cand normalitatea nu-i

78 postări în acest subiect de discuţie despre Cand normalitatea nu-i

Cand normalitatea nu-i

Radu Catalin
în urmă cu 15 ore, Ovidiu-Betty a scris:

atunci să-i văd pe bizoni sau beizadele cum mai câștigă cu avocați mincinoși plătiți cu bani grei de tăticu, în instanță

:default_doh: Usurel cu pianul pe scari ! :)

      Am scris odata o lucrare in care am incercat sa vorbesc despre constrangere si libertate, despre legile naturale si legile praxiologice... Sa stiti ca nu e usor deloc sa determini masura in care libertatea naturală, cea de la origini, de care omul s-a fi bucurat într-o prima stare din natura - v. conceptul Adam si Eva -  se diferentiaza de libertatea care se referă la sfera în care individul care acţionează are posibilitatea de a alege între diverse moduri de acţiune.

      Omul este liber în măsura în care i se permite să aleagă obiective şi mijloacele care urmează a fi întrebuinţate pentru atingerea acelor obiective.

      Libertatea omului este foarte limitată, atât de legile naturii cât şi de cele ale praxeologiei - disciplina care studiaza structura generala a actiunilor umane {praxis}.

      E mult de spus, de scris si de observat... Nu voi tine o prelegere despre ce si cat inseamna libertatea...

      Nu am intervenit, si nu aveam de gand sa o fac,  dar nu-mi place deloc ideea de civilizatie prin CONSTRANGERE... Nu sunt de acord si nu voi fi niciodata, daca imi e permis sa am aceasta opinie.

       Este adevarat ca dacă societatea n-ar stăvili comportamentele antisociale, ele s-ar generaliza rapid, punând capăt cooperării sociale şi tuturor avantajelor pe care le furnizează aceasta. Tocmai cooperarea sociala si constiinta de sine, imbinate, au ridicat omul deasupra celorlalte mamifere. Exista fiinte care dezvolta cooperare sociala - ex. furnicile - exista mamifere inteligente - ex. delfinul - dar nu exista alta fiinta care sa aiba constiinta de sine, inteligenta si cooperare sociala. Nu exista, sau cel putin nu sunt elemente care sa confirme contrariul, ca exista fiinte care sa dobandeasca bucuria de a exista !

       Omul, cel despre care spuneam ca are constiinta de sine, si care este un animal social, a inventat un instrument cu care sa organizeze sistemul sau social. Acest instrument este ceea ce noi numim astazi STAT. Cel de la care asteptam sa ne apere, sa ne dea cate ceva, sa fie deasupra noastra a tuturor...

       Ceea ce uitam destul de des este ca Statul este si un aparat social al coerciţiei şi al constrângerilor si care tinde sa devina,  inevitabil, o instituţie hegemonică. Pentru a evita aceasta, este necesar să se limiteze puterea aparatului statal. Aceasta este sarcina constituţiilor, declaraţiilor drepturilor omului şi a legilor.

... si ma voi opri aici, inchizand oarecum cercul fata de afirmatia citata la inceput...

       In opinia mea, cel care spuneam ca nu sunt de acord cu ideea de civilizatie prin constrangere, statul nu ne apara, ci au trebuit inventate legi pentru ca omul sa se apere de STAT.

       Dupa atatea alegatii, poate fara inteles deplin, va mai spun ceva, ceva ce ne diferentiaza major de popoarele occidentale: filosofii preponderent occidentali au promovat libertatea ca fiind bunul cel mai de preţ. Filozofia socială a Occidentului este, în esenţă, o filozofie a libertăţii, spre deosebire de cea a popoarelor orientale bazata pe supunere si ascultare... De ce e asa ? Nu stiu, s-au scris biblioteci intregi despre asta :)

O seara excelenta,

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu-Betty
în urmă cu 7 ore, Radu Catalin a scris:

 

La 04.02.2019 la 5:44, Ovidiu-Betty a scris:

atunci să-i văd pe bizoni sau beizadele cum mai câștigă cu avocați mincinoși plătiți cu bani grei de tăticu, în instanță

:default_doh: Usurel cu pianul pe scari ! :)

 

Toate bune și frumoase, însă nu văd de ce m-ai citat cu textul de mai sus, urmat de comentariul tău semiacid, pentru că ceea ce urmează, nu are nici o legătură cu citatul ales de tine, poate doar următorul citat și-atât. 

în urmă cu 8 ore, Radu Catalin a scris:

 In opinia mea, cel care spuneam ca nu sunt de acord cu ideea de civilizatie prin constrangere, statul nu ne apara, ci au trebuit inventate legi pentru ca omul sa se apere de STAT

Că filozofii occidentali promovează libertatea ca fiind bunul cel mai de preț, așa o fi, însă vezi tu, libertatea este înțeleasă în mai multe feluri, de fiecare individ în parte și aici intervine ceea ce amintea @Radu Ghita, educația. Da, fiecare înțelegem libertatea noastră, de mișcare, de acțiune, de gândire, în funcție de educația și aș completa, de experiența primită de-alungul anilor, care poate fi un subcapitol în ceea ce numim educație.

Noi, am redus discuția lansată de @Mihai-Arad în urma textului postat, la care s-a așteptat să filozofăm pe marginea lui, lucru pe care l-am făcut fiecare dintre participanții la discuție, la comportamentul anormal în trafic al unora, pentru că de acesta ne lovim zilnic fără excepție (din păcate).

Că au trebuit inventate legi care să ne apere de stat, e puțin mult spus, pentru că fiecare lege care te constrânge într-un fel sau altul, are în conținutul ei, de obicei la urmă, articole care să contrabalanseze,   tocmai pentru a nu se da loc de abuzuri. 

Dar tocmai interpretând aceste articole, schimbându-le de cele mai multe ori sensul (aici e alt subiect de discutat, legea ori albă, ori neagră și nu gri) ajung să scoată în instanță, (avocații care la numărul de înmatriculare și-au pus JUS de la justiție, concept care nu are nici o legătură cu acțiunile a multora dintre aceștia) un mizerabil ca și cum ar fi un nou născut, curat și nevinovat.

Vorbind de cum înțelegem libertatea, hai să filozofăm pe mai departe și noi ca occidentalii și (eu) spunând că legile nu puteau fi aceleași peste tot (asta până mai ieri, acum cu migrația se vor schima fundamental multe, de la mod de viață și chiar legi noi în acest sens) ci diferențiate pe zone. Aici tot din pricina educației. 

Și pentru asta dau un exemplu concludent, referitor la legislația franceză și anume că în aceasta nu este incriminată cerșetoria, ca urmare existența în număr mare a țiganilor din România și Bulgaria, ei fiind cei mai numeroși. Poliția nu poate face altceva decât să-i ridice, să-i conducă până la secție unde să le noteze datele, să-i amprenteze (majoritatea nu prezintă acte) după care nu pot decât să le dea drumul și de la caz la caz, ? să le ureze o zi bună în continuare. 

Cum credeți că se simt francezii de rând care zi de zi se ciocnesc de aceste specimene, întrebându-se de ce nu se întâmplă nimic în acest sens.

Ce am vrut să scot în evidență e că francezii nu au inclus în legislația lor cerșetoria pentru că nu aveau cerșetori până la 1989, aceștia venind din fostele țări din blocul comunist care imediat au profitat de lacuna legislativă. Așadar contează mult și zona folclorică ? și educația și trebuie acționat în consecință.

Pfff ?? subiectul e vast și de adâncit mult la el, așa că presimt că vom continua. ??

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Un post scriptum la cele de mai sus:

Știu, au alte probleme francezii în ziua de astăzi, dar am vrut să și exemplific ceea ce am spus. :salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

 

Jos_Palaria.png.7500a041309ed222c47595aebdc55122.png Multumesc tuturor celor care  AU AVUT CURAJUL sa-si exprime parerea !

 

VA MULTUMESC ! :noroc:

 

P.S. Multi vad, putini pricep !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin

Floresti... ieri si azi...

Imi vine in minte o evolutie asemnanatoare... Shenzen, China (1979 - 30000 locuitori) 2018- peste 12 mi-li-oa-ne :default_109: Difera putin ordinul de marime, dar in rest... :)

...sau... "cand normalitatea nu-i" 😉

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelius C
La 1/30/2019 la 13:09, Alin Opran a scris:

Daca topicul este "Normalitate" hai sa fim on topic :salutare!:

 

Va dau astazi 2 exemple de normalitate intalnite in aceasta dimineata in drum spre serviciu aici in Dublin, Irlanda:

 

1. La o trecere de pietoni, SEMAFORIZATA, din apropierea unei scoli, primaria plateste serviciul de asigurare a securitatii copiilor la traversarea drumului. Asta chiar daca semaforul functioneaza perfect si toate masinile opresc de cand apare culoarea galbena. Ca in Romania, nu?

 

IMG_20190130_085448.jpg.01b1dff193f4fb396b776584cb609c8b.jpg

 

Exemplul 2:

 

O zi per saptamana, miercurea, se scot in fata casei toate lucrurile de care nu mai ai nevoie. Sunt pentru reciclare, trece un camion si le incarca. Vecinul meu a facut curat in magazie. Probabil ca peste vreo 2 saptamani voi face si eu:

 

IMG_20190130_085636.jpg.0897bf2f5c07d37654ef5f96b23635fb.jpg

 

Inaintea camionului de colectare trec conationalii nostri mai colorati si incarca ei in busuri tot ce gasesc.Apoi ii vezi in Romania prin targuri sau in pietele de masini.Gasesti acolo absolut tot ce vrei-biciclete, scule, electronice, mobila, vesela, tablouri, etc.Gasesti si lucruri bune, aproape noi( cu pret pe masura), dar majoritatea sunt niste gunoaie.Avea azi unul o butelie nemteasca, de rulota, de 3kg, din 1973, ruginita vai mama ei.Se vinde si aia cu siguranta, ca romanul in general cauta lucruri ieftine.

Si in Germania am vazut pe la porti lucruri de care nu mai ai nevoie, de obicei vinerea.Mi-a fost insa rusine sa iau ceva, chiar daca nu ma cunostea absolut nimeni.Mi-am cumparat biciclete sh de la magazinele de biciclete sau de la remat din Germania. Complet functionale nu ca astea ce le vand astia prin piete.

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 14 ore, Cornelius C a scris:

Inaintea camionului de colectare trec conationalii nostri mai colorati si incarca ei in busuri tot ce gasesc.Apoi ii vezi in Romania prin targuri sau in pietele de masini.Gasesti acolo absolut tot ce vrei-biciclete, scule, electronice, mobila, vesela, tablouri, etc.Gasesti si lucruri bune, aproape noi( cu pret pe masura), dar majoritatea sunt niste gunoaie.Avea azi unul o butelie nemteasca, de rulota, de 3kg, din 1973, ruginita vai mama ei.Se vinde si aia cu siguranta, ca romanul in general cauta lucruri ieftine.

Si in Germania am vazut pe la porti lucruri de care nu mai ai nevoie, de obicei vinerea.Mi-a fost insa rusine sa iau ceva, chiar daca nu ma cunostea absolut nimeni.Mi-am cumparat biciclete sh de la magazinele de biciclete sau de la remat din Germania. Complet functionale nu ca astea ce le vand astia prin piete.

:default_109: , uf, uf.... si ce-i rau in asta ? Au furat conationalii nostri  ? Omul isi castiga existenta  asa cum poate/stie . Daca nu aduna el , adunau alti (poate polonezi, bulgari...slovaci , unguri) si tot intr-o piata ajungeau. Deci , de ce-i ponigrim, numai fiindca-s conationali de-ai nostri ? 

 

P.S.

Tema /subiectul era cu totul si cu totul despre altceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Mie imi place ideea acestui OM... :OK:  Poate "ecoul" sa se auda pin' la cei responsabili cu decizia finala.

In zare , undeva sus pe cer, parca s-aduna norii....  Va rezista acest curajos OM , presiunilor ? Sigur , DSP-ul ai va gasi ceva gandaci , ori aia de la pompieri vreo iesire (in caz de incediu) blocata /neconforma....

 

Credeti ca acest OM cere prea mult ? :default_109:

Vezi aici !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelius C

Si tie ti se pare normal ca in loc sa muncesti cinstit si sa platesti taxe la stat( pentru sanatate,  pensii) sa traiesti de azi pe maine adunind gunoaiele altora? Mi-e greata cind merg duminica in tirgul de masini si vad numai fete colorate si buhaite de atita *munca*.

Am vrut sa vind si eu doua biciclete mai vechi, singlespeed, in stare foarte buna, dar din cauza astora nu mai iau nimic pe ele.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
36 minute în urmă, Cornelius C a scris:

Si tie ti se pare normal ca in loc sa muncesti cinstit si sa platesti taxe la stat( pentru sanatate,  pensii) sa traiesti de azi pe maine adunind gunoaiele altora? Mi-e greata cind merg duminica in tirgul de masini si vad numai fete colorate si buhaite de atita *munca*.

Am vrut sa vind si eu doua biciclete mai vechi, singlespeed, in stare foarte buna, dar din cauza astora nu mai iau nimic pe ele.

 

Fiecare e LIBER sa TRAIASCA  asa cum isi doreste /vrea ! 

Faptul ca nu ti-ai putut vinde cele doua biciclete , il numesc...GHINION (incearca pe site-uri de "specialitate" gen OLX , daca tot ti-au stricat baieti cu colorati si cu fetele buhaite , ploile). :default_109: Daca esti un om bun (crestin), doneaza-le. 

P.S.

Despre taxe la stat, ti-as spune multe...dar tema este alta (vezi mai sus). :) Te invit cu mare drag , sa comentezi despre noul subiect ! Te rog ! :noroc:

Apropo, sti cam cum stau lucrurile atunci cand iti platesti taxele si NU BENEFICIEZI de servicii ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

:default_109: Referitor la cele intamplate zilele trecute ... 

 

NU-L PEDEPSIȚI

            autor, Florin Tudoran.

 

La Domnul și la voi, cer îndurare:

Pe criminal vă rog, nu-l pedepsiți.

Dreptate nu se face-n închisoare,

Închideți ochii! Dați-l la părinți!

 

Să fie judecat numai de mame!

Să fie rupt și mestecat în dinți!

Nu-l condamnați, nu-l împușcați cu arme,

Creați o lege: Dați-l la părinți!

 

Nu condamnați părinții să-l plătească

Cum toți plătim atâția deținuți.

Dați "peste noapte"-o lege românească,

Iar criminalul, dați-l la părinți!

 

Plângem și noi, plâng îngerii și sfinții

Și așteptăm. Decizia-i la voi.

Lăsați-l doar o noapte cu părinții

Și dreptul s-apeleze 112!

 

TU, cititorule, parinte fiind, ce-ai face , stiind ca "STATUL" nu te poate ajuta in astfel de situatii ? :default_109:

Cu siguranta , n-ai apela vre'un nr de urgenta pus la dispozitie de .... B.O.R. , sau ? Ca, cel de la 112 s-a vazut cat e eficient e (ma refer la localizare; vezi catastrofa din Apuseni, elicopterului SMURD in lacul Siutghiol , Alexandra - Caracal).:default_doh:

 

 

P.S.

Cei vinovati, .... sa fie degradati , trecuti in rezerva / pensionati, .... aspru pedepsiti !

Sa NU se bucure,  de "pensii speciale" , platiti tot din banii nostri.

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Emotionanta poezia.

 

Parerea mea, nici o masura punctuala nu va rezolva problema de fond. Si ma tem ca problema de fond este acest popor, incapabil de lucruri serioase, de substanta. De-aia avem asa conducatori, de-aia ne lovim la tot pasul de lucruri facute in bataie de joc. Romani sunt de sus pana jos. Conducatorii sa-si mai rotunjeasca buzunarele, muncitorii (si aici includ tot restul) sa ma treaca o zi usurel si tot asa. Si alaturi, la loc de cinste in acest popot e gena hotiei. Nu poti sa ai nimic nepazit, o casa de vacanta, niste legume cultivate undeva pe un teren etc, nimic.  Concluzia mea: astia suntem.

 

Ce as face ca parinte.

Unu: as incerca sa reduc la minim situatiile in care ar trebui sa apelez la stat, educandu-i si pe copii in aceste sens. Un exemplu care mi-a ramas in minte de cand faceam Aikido, la un antrenament de procedee in spatii inchise, gen lift, zice maestrul: "Primul procedeu: Daca asteptati liftul cu o persoana necunoscuta, cand vine liftul deschideti usa, invitati persoana  respectiva inauntru, inchideti usa si asteptati liftul urmator."

Doi: m-as ruga la cel de sus sa nu fim nici unul la locul si in momentul nepotrivit.

Si trei: i-as indruma si sustine sa "o taie". Aici n-au ce sa mai spere. Chestia asta am si facut-o cu copiii: I-am dus in concedii afara cat am putut de mult, sa vada si sa-si doreasca altceva. Cu fata am fost aproape de asta dar nu a tinut. A facut studiile afara dar s-a intors. Cu baiatul a fost alta treaba, nici nu s-a pus problema. 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Viorel K :salutare!:

Iti MULTUMESC si apreciez parerea ta !

(cu majuscule fiindca esti singurul care si-a exprimat parerea! )

 

Multi vad, ... putini pricep !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 14 ore, Mihai-Arad a scris:

Multi vad, ... putini pricep !

:nedecis:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

A fost o vreme când în sate
Erau zicale din bătrâni,
Ogoarele la timp arate,
Iar câinii, toţi aveau stăpâni.
 

Ştia tot omul de ruşine,
Ce e frumos, ce e păcat.
Învăţăturile creştine
Se respectau cu-adevărat.


Puţine straie, dar curate,
Aveau românii de-mbrăcat,
Modeste, simple, dar purtate
Cu măreţie de-mpărat.


Şi fetele erau frumoase,
Pe feţe arătau bujori,
Şi se sfiiau când, ruşinoase,
Primeau de la vreun june flori.


Flăcăii se-ntreceau în glasuri
Să zică-n hore strigături
Stăteau bătrânele trei ceasuri
Privind cu mâinile la guri.


Era şi timp, era răbdare,
Iar ceasul chiar părea mai lung,
Azi omul când de toate are
Niciunele nu îi ajung.

 

Casian Balabasciuc - La bunici

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Ionut C. 

 

Jos_Palaria.png.7500a041309ed222c47595aebdc55122.png

 

Sa fii cinstit, sa judeci drept

Sa fii milos cu toti sarmanii,

Iar lumii, sa-i porti respect

Sa NU te întineze (murdareasca!) banii

 

Sa nu-ti vinzi sufletul curat,

Pe-un pumn de bani, oricin-ti-ar cere

Pastreaza-l alb imaculat,

Caci el ti-e singura avere….

 

Viorel Marele

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Dragi mei, ...

aceste randurile sunt parte din ciclul "ASA , DA!"

Asa DA, reusim sa construim .... viitorul pe care ni-l dorim , sper !

 

La 7.8.2019 la 19:43, Mihai-Arad a scris:

Sa fii cinstit, sa judeci drept

Sa fii milos cu toti sarmanii,

Iar lumii, sa-i porti respect

Sa NU te întineze (murdareasca!) banii

 

Sa nu-ti vinzi sufletul curat,

Pe-un pumn de bani, oricin-ti-ar cere

Pastreaza-l alb imaculat,

Caci el ti-e singura avere….

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 15.2.2019 la 9:08, Mihai-Arad a scris:

Mie imi place ideea acestui OM... :OK:  Poate "ecoul" sa se auda pin' la cei responsabili cu decizia finala.

In zare , undeva sus pe cer, parca s-aduna norii....  Va rezista acest curajos OM , presiunilor ? Sigur , DSP-ul ai va gasi ceva gandaci , ori aia de la pompieri vreo iesire (in caz de incediu) blocata /neconforma....

 

Credeti ca acest OM cere prea mult ? :default_109:

Vezi aici !

 

România vrea autostrăzi ! 

 

Astazi am aflat (cu stupoare!), ... l-au devastat,  METRU (ala, simbolic) de autostrada ! :default_doh:

Au vrut sa-l fure, si n-au reusit.... asa ca, l-au devastat!

Daca-l furau, oare ce faceau cu el ? Cred ca pe "lumea d'apoi" (oare exista?), avea mare valoare. :default_109:

 

Dar, alesii nostri au decis: Autostrada Unirii va fi declarată obiectiv de interes naţional!

 

Incet-incet, (nu-s sigur!) trecem la normalitate , acum in prag de "alegeri", asa ne-am obisnuit, cu promisiuni.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Uite aici  normalitate ! :amuzat:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 4 ore, Radu Ghita a scris:

Uite aici  normalitate ! :amuzat:

 

 Te salut Radu Ghita...

 

Nu credeam ca (mai) pot citi asa ceva. Nu credeam ! Nu se poate asa ceva. Tragica situatia... 

Ma gandeam c-am depasit "aceea faza" , dar.... nu. Si cate mai exista pe care nu le expunem p'aici. Le stim, le povestim (sub forma de "glumita") la un sprit, la servici cu colegi...

EDUCATIA , isi spune cuvantul. Lispa de educatie.... Lipsa celor sapte ani de acasa... 

 

P.S. Acel nenea din cuplu, care a intervenit la un moment dat (nene' ala de vreo' 40 ani).... sigur e fiu de militian. Nu-l invata nimeni cei aia...furt ! :default_109: El stie.

El astazi, e politai dar de fapt e ..."militian" din tata-n fiu, cred).

Astia ai avem, cu astia defilam...Cu astia mergem inainte. Pina cand ? Ce (sa mai) facem? Cine si cum ne ajuta (daca-i mai avem sansa?) sa scapam de asemenea specimene!

 

 

Sa fii cinstit, sa judeci drept

Sa fii milos cu toti sarmanii,

Iar lumii, sa-i porti respect

Sa NU te întineze (murdareasca!) banii

 

Sa nu-ti vinzi sufletul curat,

Pe-un pumn de bani, oricin-ti-ar cere

Pastreaza-l alb imaculat,

Caci el ti-e singura avere….

 

Viorel Marele

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
La 18.08.2019 la 21:01, Mihai-Arad a scris:

El astazi, e politai dar de fapt e ..."militian" din tata-n fiu, cred).

Astia ai avem, cu astia defilam...Cu astia mergem inainte. Pina cand ? Ce (sa mai) facem? Cine si cum ne ajuta (daca-i mai avem sansa?) sa scapam de asemenea specimene!

Dacă e să fim riguroși întru toate Mihai (cum observ că vrei să lași să se înțeleagă că ești) haide să fim riguroși și cu limba română și cu semnele de punctuație folosite.

Ai închis o paranteză rotundă pe care nu ai deschis-o anterior, iar îi se scrie cu î din i, nicidecum cu â din a.

Iar faptul că generalizezi, e una dintre marile greșeli, specifice din păcate, acestui popor.

Și eu sunt polițist (tatăl meu nu a avut nici o treabă cu poliția) și dezaprob total comportamentele anormale în societate, indiferent din ce tagmă provine persoana care le face.

No offence ! :salutare!:

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Ovidiu-Betty ...

 

:multumesc!: pentru observatii (referitor la ortografie & gramatica lb. romana).

Gresesc , da, ...imi asum.

Cine nu greseste, e perfect. Si cine-i perfect dintre noi, muritorii? Cine ?

Nu folosesc acest argument pentru a-mi fi trecuta cu vederea greseala (de mai sus). Nu !

 

In schimb, ... daca mi-ai urmarit atent postarile anterioare (ori din alte topicuri deschise de mine), puteai constata (lejer) ca nu folosesc " î ,  â,  ș,  ţ). Oare de ce ?

:default_109:Ah, ... sa-ti spun ceva, din viata mea privata;

Bunicul meu, ... desi avea doar 4 clase (facute pe timpul "Republica Populara Romania"), avea o vorba: NU HAINA îl face pe om ! (am copiat acel "î" de mai de sus!) :)

Nu folosea semnele de ortografie (poate nici nu-l ajuta la vremea aceea; muncea pe camp....),  în schimb, spunea  mereu "Buna ziua" ,  îsi scotea caciula (aia, de oaie) ori de cate ori intra într-o încapere.

Te rog, considera cele scrise mai sus , asa, ca-ntr-o paranteza ! Multumesc mult! 

 

Sa revenim la subiectul topicului.

Am generalizat ? Faptul c-am scris (vezi mai jos) ?

La 18.8.2019 la 20:01, Mihai-Arad a scris:

Astia ai avem, cu astia defilam...Cu astia mergem inainte. Pina cand ? Ce (sa mai) facem? Cine si cum ne ajuta (daca-i mai avem sansa?) sa scapam de asemenea specimene!

 

 Of, of.... e doar o vorba din popor ! vezi aici ! un simplu "search" si gasesti  mii de randriu.

 

acum o oră, Ovidiu-Betty a scris:

Iar faptul că generalizezi, e una dintre marile greșeli, specifice din păcate, acestui popor.

Nu stiu daca am generalizat, cel putin de data aceasta ?

 

P.S.

Sunt un "analist prost", fara spirit de observatie... A fost un "chin" sa-ti scriu randurile de mai sus! Oare de ce ?Daca sti, spune-mi! :)

 

Cat adevar ... in poezia postata de Ionut C

...

Ştia tot omul de ruşine,  
Ce e frumos, ce e păcat.
Învăţăturile creştine
Se respectau cu-adevărat.

 

Imi cer mii de scuze. No offence !

Te salut, cititorule ! :salutare!:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 30.1.2019 la 15:55, Daniel P a scris:

Sper să nu se încingă spiritele p-aici și s-o dați în politică, că voi fi nevoit să inchid topicul...:default_doh:

 

Fara atac la apartenenta politica!

 

E ceea ce-mi doresc si eu!

Sa dam dovada de maturitate, de "curaj-civic", de initiativa...

Sa fim un GLAS CONVINGATOR !

Sa NU (mai) TOLERAM "devierile" de la normalitate!

:salutare!:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
La 18.08.2019 la 21:01, Mihai-Arad a scris:

El astazi, e politai dar de fapt e ..."militian" din tata-n fiu, cred).

Astia ai avem, cu astia defilam...Cu astia mergem inainte.

Exact în textul pe care l-am citat (și anterior) e generalizarea la care făceam referire că tu ai făcut-o, lăsând să se înțeleagă că așa-s toți polițiștii și cu ei defilăm pe mai departe.

Sau am înțeles eu greșit ?

Tot la P. S. 

De ce ar fi fost un chin să scrii un răspuns la indiferent ce ?

Nu nu-mi dau seama. 🖖

Modificat de Ovidiu-Betty
să cu litere mici

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Off-Camping langa DN1 , la jumatatea drumuli dintre Cluj-Napoca si Oradea.
      Locatia este langa satul Bucea,  comuna Negreni, situata la periferia jud: Cluj /Bihor , pe malul Crisului Repede , la cca. 200 m de DN1.
      La 16 km de Remeti si 30 km de Remeti catre Lacul Dragan sau Lacul Lesu (Apuseni). 
       
      Despre Bucea !
      GPS: 46.947055, 22.675061
       

      P.S.
      Poate @Cristian A sau @Emil Vinteler  ne pot scrie mai multe despre "tinutul Apusenilor" .
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.