Viorel C.

Inmatriculare Rulote | Acte - Proceduri - RAR

270 postări în acest subiect de discuţie despre Inmatriculare Rulote | Acte - Proceduri - RAR

Inmatriculare Rulote | Acte - Proceduri - RAR

Mircea

Intreb si eu : de ce nu ai facut contractul cu olandezul pentru cumpararea rulotei direct in limba romana, ca sa nu fie nevoie de traducere? :nedecis: 
Ai spus ca pe olandez nu il interesa contractul; el si-a luat banii si cu asta basta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin C.

Ce acte trebuie sa detii, pentru a putea inmatricula in Romania o autorulota actualmente inmatriculata in Bulgaria ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cezar

Vin cu o intrebare catre dumneavoastra intrucat in curand am programare la RAR in vederea inmatricularii unei rulote din Anglia. Care sunt operatiunile desfasurate de domnii de acolo si care sunt obligatiile mele vis a vis de acestea. Ce trebuie sa fie verificat de catre ei si nu in ultimul rand daca aveti idee de costurile aferente. Trebuie sa am si butelia montata ?Se verifica instalatiile interioare ? Apa , gaz, curent ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut @Mihai Cezar , vezi că s-au mai scris într-un topic problemele astea. Si eu am înscris o rulota de UK și o sa găsești răspunsurile acolo. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cezar

Eram interesat daca sunt nevoit sa achizitionez o butelie pt. cazul in care inspectorii RAR verifica si functionalitatea intalatiei cu gaz. Restul legat de masuratori , lumini serie de sasiu e clar ca vor fi facute .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut!@Mihai Cezar mie mi-au verificat decât seria și frânele.Nici macar la lumini nu s-au uitat. Inainte sa merg la RAR mi-am reglat frânele din piulițele de pe tija filetata și atât. Nu o sa ii intereseze nimic din utilitatile rulotei(deci poți merge și fără butelie)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Deoarece nu aveam numer roșii și trebuia dusa pe platforma, am preferat sa o dau unui samsar.

Teoretic verifica serii și instalatiile șasiului: lumini, frane. Practic cred că nu au verificat nimic.

Eu am dat-o cheala, cred că nici perne nu aveam că erau la curățat.

Costurile undeva pe la 800 pt omologare și carte. Eu am dat cu tot cu platforma, inclusiv luat de numere de la Politie 1200.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cezar

In sfarsit am trecut si de etapa cu RAR-ul. Procedura a fost simpla adica a fost masurata si cantarita , sa verificat documentul cu care am cumparat-o (vizual doar ) , seria de pe sasiu , luminile si franele. Bineinteles ca mi-au dat respingere din cauza unei roti ce nu frana egal cu cealalta. Am revenit acasa cu rulota si am remediat problema timp in care domnii au primit si numarul de omologare al rulotei  ( de unde Dumnezeu l-au solicitay ). Am revenit dupa 4 zile sau verificat din nou deficientele descoperite si au vazut ca sau remediat. In 30 de minute am plecat cu CIV-ul !!! Cost total undeva la 850 roni . Multumesc pe aceasta cale pt topicurile pe aceasta tema care m-au lamurit in legatura cu pasii ce trebuie urmati.

20190911_074653.jpg

20190911_092643.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Gavrila

Salutare, vineri am fost la RAR si cu ceva emotii....am trecut, aici era vorba de acte mai ales ca rulota este englezeasca, desi subiectul a fost dezbatut destul de intens vis a vis de aceste documente...tot in ceata am ramas, dar pe ultima suta am fost luminat de colegi, ptr cei care inca mai au nedumeriri va spun ca un minim de documente ar fi un act de vanzare cumparare chiar si romanesc si in lipsa unei facturi merge si declaratie notariala a vanzatorului ca rulota a fost adusa ok..in rest rulota sa nu aibe probleme cu luminile si frana, suma este de 725 lei si se va face o omologare iar intratul in posesia carti peste cateva zile.

WhatsApp Image 2019-10-11 at 10.08.06.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Florean

La mine... ieri a fost absolut haotic. Au verificat seria, luminile, m-au pus sa scot din ea tot sa o cântărească goala și apoi cireașa de pe tort verificarea franelor😀😀😀 am pus mașina cu rotile din fata pe role și apoi frână. Totul ok ca doar mașina are frâne bune și gata a trecut rulota testul de frâne (am vrut sa fac filmare dar cred ca ma dădeau afară). Maine ma duc după acte sper sa fie ok: total de plata 769 lei (sincer nu pricep de ce sunt diferențe între județe și mai mult între timpi (în primăvara o rulota a fost în jur de 600 in August vreo 720, acum 2 sapt un prieten a plătit 745 iar acum eu 770)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Gavrila

Eu am stat in masina...si tipul se , , ocupa, . de rulota, conteaza mult sa ai serie, apoi luminile, frana....a tras manual si de protap, uita-se si de masurare...a masurat-o din ochi, nu stiu cum este la voi....dar plata se face in functie de acele coduri de pe foaie...nu stiu ce reprezinta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Nu stiu daca am mai scris aici sau in alt topic, anul trecut la RAR Voluntari, la final, inainte sa iau atelajul, am tinut de ruleta sa masoare rulota. Nu au cantarit-o (doar era legata la masina si cheia de la antifurt era la mine in buzunar) si chiar daca au facut-o, e irelevant. In interior nu au intrat - usa era inchisa si bineinteles, cheia era la mine in buzunar! Nu stiu daca au verificat frana, nu m-au lasat sa stau si oricum in acelasi timp am avut de platit la casierie in alt corp de cladire. In aceeasi zi am primit si cartea de identitate a rulotei, exista deja omologare de tip in baza lor de date.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Da, asa am patit si eu, au verificat serie sasiu si atat si cand am intrebat mi-au raspuns ca mai au una ca a mea in baza de date!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Gavrila

Nu inteleg ceva, daca mai este inca una in baza de date de ce omologare? oricum s-au miscat repede, sau aproape repede..azi am primit confirmarea actului sa merg sa-l ridic de la ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai K

La fel ca la auto, chiar daca mai este una in baza de date nu ii intereseaza, doar de la 3 in sus devine omologare standard. Nu ma intreba de ce ca .... :)

Cand am inmatriculat-o pe a mea (adusa din Olanda) nu am avut pb (la Voluntari). Au cantarit-o, au verificat cele 2 locuri de serie de sasiu, frane si lumini.

In 1 ora aveam cartea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

La inmatricularea definitiva a unei rulote aduse din germania, mai e nevoie de certificat de la ANAF?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Nu

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Am intrebat la politie in Cluj-Napoca si a zis ca e nevoie de certificatul ANAF pentru TVA, asa ca am fost la ANAF si am scos hartia. Maine depun actele ptr numere, o sa va zic daca e cu adevarat nevoie de ea sau nu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Din ce știu eu nu e nevoie de adev. De la ANAF pentru remorci. Cel puțin la Brașov în noiembrie nu mi-au cerut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Am fost in aceasta dimineata sa depun actele si mi-a cerut adeverinta de la ANAF la Cluj-Napoca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Iuni am depus actele pentru inmatricularea unei remorca de MMA 750kg, sí nu au cerut adeverinta de la ANAF. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Probabil tine de cum interpreteaza fiecare judet legea. Din ce mi-a zis mie nu e legat de MMA (1200 in cazul meu) ci de TVA - rulota am adus-o din Germania. Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebati la politie cu cateva zile inainte de data programarii.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

In 2018, la DRPCIV Pipera (Bucuresti) raspunsul pentru mine a fost: nu se poate determina numarul de kilometri la o remorca/rulota, indiferent de anul de fabricatie, si ca atare nu se poate evidentia gradul de uzura in baza caruia sa fie calculat TVA. De aceea nu se cere acea adeverinta in cazul remorcilor. Cine v-a cerut asa ceva, nu cunoaste legea, lucru grav pentru ca sunt chiar cei care aplica legea!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ianchis

Salutare, in curand voi merge si eu la RAR cu rulota si vroiam sa va intreb legat de partea de cantarire a rulotei, are ceva relevanta daca e incarcata sau goala? Adica este necesar sa scot din ea ce e inutil?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Nu o cantareste, in cazul meu rulota a ramas legata de masina tot timpul. Greutatea (MMA) o ia din baza de date in functie de model.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Expo Caravan, Motorhome & Adventure 2022 (31 martie - 3 aprilie)
       
      Azi (sambata) am fost la aceasta expozitie. Cei care nu ati ajuns, nu ati pierdut nimic! Poate doar cei care nu au mai pasit vreodata intr-o (auto)rulota sa fi avut ceva de castigat!
      Dupa cum banuiam, o organizare extrem de proasta. Imprastiate care pe unde a vrut (sau impus de organizator sau poate de gazdele Romexpo?), pavilioanele firmelor expozante n-au avut nici macar o noima in asezare. Nici macar barcile nu erau puse intr-o anumita ordine/zona. In schimb era un stand generos pus de-a-n p...lea cu... materiale insonorizante! O fi ramas acolo de pe timpul salonului auto?
       
      "Celebrele" si arhicunoscutele firme on-line cu produse de camping&Co. (doua la numar, nu mai multe) erau asezate intr-un careu de autorulote - sa nu cumva vizitatorul sa aiba acces usor dpdv vizual la produsele expuse (si acestea extrem de putine, dar extrem de putine si la fel de piperate precum pe site!) Exis nu l-am vazut (nici nu cred ca mai are nevoie de vizibilitate si mai bine ca nu s-a asociat cu o astfel de caricatura de expozitie.
       
      Un singur aspect pozitiv: nu au fost aglomerat! Bine, nici nu prea am avut in ce sa pasim! Fiind interesat mai mult de rulote, decat de celelalte tipuri de RV, am gasit doar trei nume: Dethleffs, Weinsberg si FIM. Atat!!! Nici macar nu trebuia pus in titlul expozitiei cuvantul caravana! Ah, erau si doua carute pentru "glamping" - "noul" trend gipsy! Fiecare dintre cele trei nume amintite a venit cu cate 2 (doua) modele fiecare! Atat! Ma repet atat de mult!
       
      In acest an nu au mai venit cei de la Vanuva cu a lor Niewiadow si nici cei (din pacate nu stiu cine e importatorul oficial la noi - daca e vreunul) de la Eriba cu a lor Touring Ocean Drive.
       
      Am omis sa vorbesc si despre corturi auto, insa au fost extrem de putine! Poate nu au legatura cu campingul?! Nu tu Autohome, nu tu James Baroud... doar chinezarii rebranduite de unii si altii...
       
      O mica selectie din putinele poze adunate, caci nici nu mi-a ars sa fac mai multe:
       
         
       
         
       

       
       
       
       
    • Cretu
      de Cretu
      Buna ziua, deschid si eu topicul pentru proiectul ce urmeaza.
       
      Dupa lungi cautari si studii timp de 1 an, ne-am hotarat sa cautam un Van pentru a incepe o conversie in stilul "DIY"
      Prioritar in alegerea masinii era: Km intre 100-200K, brand renumit pentru fiabilitate/anduranta, existenta pe piata in tarile UE a unui nr. insemnat de unitati vandute, piese schib accesibile la pret(magazin/dezmembrari), an de fabricatie intre 1990 - 2000 (motivul ca nu am vrut sa am multa electronica pe masina,  considerand ca masinile din acea perioada au fost construite cu simt de raspundere fata de ce e acum, parere strict personala), si ultima optiune sa fie si 4x4 dar nu era prioritate.
       
      In top au iesit doua masini :
      1. Mercedes T1 310 diesel /benzina cu sau fara 4x4
      2. Volkswagen T4 LWB diesel /benzina  Syncro
       
      Motivul de ce am ales aceste doua marci:
      - seria Mercedes T1 a fost construita dpdv mecanic cu simt de raspundere (lasand probleme de rugina la caroserie deja bine cunoscute), aceste masini inca merg foarte bine. Nu mai zic de modele speciale cu ar fi masinile de pompieri, armata, ambulanta si cu 4x4 Allrad care au fost construite in colaborare cu divizia G de la Mercedes, pentru partea de 4x4 .
      - seria Volkswagen T4 masina de munca a tuturor, ca a fost de marfa, de transport persoane nu conteaza, o masina care a avut o fiabilitate foarte buna si cu km foarte multi. Multe servicii publice ambulanta,  pompieri , ministerul de interne au fost echipate cu acest tip de model. Daca e sa fie si Syncro cu atat mai bine.
       
      Acum urmeaza perioada cea mai grea in gasirea masinii. Munca si iar munca la calculator, zi si noapte pe site-urile de specialitate vanzari si licitatii. Urmariri si statistici in evolutia preturilor a masinilor SH,  coroborat cu apropiere de varsta de 30 ani vechime a masini pretururile explodau.
       
      in Decembrie 2021 am luat decizia de a ma opri la doua modele si va explic mai jos si de ce.
      - Mercedes T1 310  diesel /benzina cu sau fara 4x4 masina de pompieri (masina cu care am avut contact, si o avem in parcul auto in anul 1999 la o unitate de pompieri unde efectuam armata).
      - Volkswagen T4 LWB diesel /benzina  Syncro masina de pompieri sau ambulanta 
      Avantajele pe care le-am luat in considerare au fost:
      - nr. mic de km si intretinere corespunzatoare (pentru masina de pompieri)
      - sistemul electric deja existent pe masina (chiar si 220V cu a doua baterie) mare avantaj in reducerea costurilor
      - posibilitate de fi inmatriculat ca auto istoric
       
      Si iata ca asteptand a aparut si masina care sa se incadreze in bugetul alocat, si in toate cerintele mai sus mentionate.
       
      Castigatoarea este un Volkswagen T4 LWB 2.5 benzina  Syncro Ambulanta, ca poza cea din poza  atasata (poza cu titlu informativ).
      Scuze pentru situatie data,   pozele reale o sa le atasaz in momentul cand o sa soseasca masina in curte. Mai multe detalii intr-un topic separat cand o sa prezint masina.
       
      Problema care ma framanta acum este, cum o inmatriculez:
      - autospeciala M1 fiind deja ambulanta - se poate inmatricula pe persoana fizica asa ceva? nu stiu si nici nu am gasit informatii de genul
      - autoutilitara N1 e o varianta, avand panoul despartior montat
      - omologare directa in camper cu minim de investitie, avand in vedere obligativitate omologarii, trebuie facuta cu o firma specializata.
       
      Multumesc pentru rabdarea de a citi aceste randuri si astept feedback de la cine vrea sa impartaseasca cu mine aceasta experienta.
      Astept parere si PRO si CONTRA.
       
      Multumesc!

    • Daniela Bucur
      de Daniela Bucur
       
      Buna ziua,
      Am fost prezentati pe acest forum  in august de catre un client de-ai nostri, domnul Cristi Dimian,   membru al acestui forum, dar voi face si eu o prezentare a campingului Cortina Gate, ca gazda.
      Cortina Gate  Vama Veche este un camping nou, deschis in iulie 2021, camping  pentru rulote si autorulote,  dotat cu toate facilitatile necesare: electricitate contorizata individual, grupuri sanitare proprii dotate cu duș, wc si chiuveta, bucatarie, spalator rufe, spalator de fructe/ legume, spalator vase, gratar, spatiu de joaca pentru copii, deversare ape gri, completare cu apa tanc, golire wc.
      Campingul Cortina Gate Vama Veche este deschis NON STOP.
      Toate facilitatile de care aiveti nevoie pentru a calatori cu rulota raman functionale tot anul la Cortina Gate Vama Veche.
      Din octombrie pana in aprilie, oferim serviciu de iernare pentru rulote, autorulote si barci, la tariful de 200lei/luna, detalii pe site-ul campingului: www.cortinagate.ro
      De asemenea informatii gasiti si pe pagina noastra de Facebook sau pe contul de instagram ssau Youtube
      Ne gasiti pe DN39, la iesirea din Vama Veche spre Bulgaria, pe stanga..
      Va atassez cateva poze pentru edificare, dar cel mai bine este sa ne vizitati pentru a va face o opinie cat mai corecta despre campingul nostru.
      Daca aveti neclaritati, ma puteti contacta.
      Multumesc!
      O zi frumoasa,  
      Daniela Bucur
      0723226045 
       

















    • Bik Camp
      de Bik Camp
      Buna tuturor, eu sunt Betty , din Judetul Covasna, si cu partenerul meu Mihaly, suntem proprietarii terenului/ gradinii din Bicfalau, Jud. CV, care mai nou se numeste Bik Capm
      Suntem rulotisti, de 6-7 ani, in care am incercat sa descoperim cat mai multe campinguri, in primul rand in Romania. In aceata perioada, am vazut multe lucruri, si care ne-au placut, si care nu...
      In 2018 am achizitionat terenul din Bicfalau, care are in momentul de fata 5500 mp, si ne-am hotarat ca dorim sa facem un camping, cum ne place noua, cu acele plusuri, care ne-au lipsit in alta parte.
      In acest camping, am hotart ca facem doar 8 parcele, ca sa se simta lumea bine, ca sa fie loc pentru piscina, pentru copii, pentru teren de joaca, pentru parculet de aventura, pentru foc de tabara, pur si simplu pentru comfortul tuturor. In momentul de fata, avem un foisor destul de mare, cu mese si scune, si cu grill; o piscina de 10x4 m, cu apa incalzita , care poate sa fie folosita si pe timp ploios, cu acoperire; un teren de joaca pentru copii mai mici, si in constructie, un parculet de aventura pentru copii mai mari; toalete si dusuri, separate pentru femei si barbati, moderne, si cel mai important lucru pentru noi : tot timpul curate, si cu o atmosfera calda, ca acasa. Sun acceptate doar rulote si autorulote, din motivul, ca un lucru important pentru noi, este gazonul, pe care campati, pe care stati, pe care pasiti poate descuti, pe care vedeti cu ochii, care trebuie sa fie aranjat si verde tot timpul (din acest motiv nu acceptam corturi, si nici covoare puse pe iarba, in fata rulotei) Urmeaza sa terminam anul aceasta parcul de aventura, locul pentru foc de tabara (surpriza), si sauna. Punem accent mare si la relaxare, dar si la cunoasterea zonei, despre care as putea sa povestesc multe, dar daca vizitati profilul nostru de facebook, aflati toate detaliile, cum ar fi trasee de bicicleta sau de drumetii. La noi aveti posibilitate de inchiriere E-bike, sau inchirire rulote, prin colaboratorii nostrii. 
      Va asteptam, sa descoperiti Bik Camp- Bicfalau nr.238b
       







    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Buna dimineata,
       
      Un top cu cele mai vandute marci de rulote,  extras din articolul celor de la "Tendinte in campare" de pe YouTube, regasiti mai jos:
       
      1. Fendt, 21 %
      2. Hobby, 17 %
      3. Knaus, 13 %
      4. Dethleffs, 9 %
      5. Eriba, 7 %
      6. Adria, 6 %
      7. Burstner si Caravelair, 5 %
      8. Weinsberg, 4 %
      9. Tabbert si LMC, 3 %
       
      Pentru a afla cate rulote s-au inmatriculat anul trecut in Olanda si cate unitati a vandut fiecare marca in acelasi an, urmariti clipul.
       

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.