Popescu Ionut

Transport biciclete

15 postări în acest subiect de discuţie despre Transport biciclete

Transport biciclete

Popescu Ionut

Buna ziua.

Din toamna sunt și eu rulotist, dar de o viata merg pe carari cu bicicleta.

Având în vedere cele afirmate mai sus cer eu ceva sfaturi de transportat bicicletele cand plec cu rulota si bicicleta.

An vazut trei posibilitati de carat bicicletele, eu trebuie sa car 3 biciclete:

- pe suporti clasici de bicicleta pe masina;

- Suport pe protat;

- Suport in spatele rulotei.

 

Multumesc pentru ajutor.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Trufan

eu am bagat-o in rulota :) 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Popescu Ionut depinde ce ai , din alea trei variante. 

 Dacă nu ai , eu as opta pentru suporții pe mașina, rezolvi 2 lucruri , poți cara bicicletele si cind ești cu rulo si când nu. Si mai ia in calcul ca un suport pe spatele rulotei costa undeva la180 euro.

@ Radu trufan  te ai gândit ca băgată in interior devine un obiect f periculos la o frina, la denivelări sau la un impact? Chiar de ai pune o pe pat sau legată nu știu cum , nu e bine. Eu așa am citit si sint de-acord cu asta. 

Am avut pe rulota si acum pe motorhome suport pe spate. 

 

Modificat de Klaudiu Boghiu
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Multumesc Klaudiu Boghiu.

Gresea mea este ca nu am precizat, dar am 3 suporti de bicicleta pentru masina, iar pe rulota am pe spate suport pentru 2 biciclete, de asta am deschis topicul, ca poate mai sunt interesati si altii rulotisti de astfel de probleme.

Problemele ar fi urmatoarele (daca sunt si reale, numai din experienta se poate vedea):

- suportii de pe masina strica aerodinamica ansamblului (creste consumul si nu foarte comozi);

- suportii din spatele rulotei ar produce balans in nu stiu ce conditii (siguranta circulatiei);

- suportii de pe protap ar apasa pe nuca de remorcare (...).

Sunt cateva probleme care vreau sa le dezbatem in acest topic.

In plimbarile mele prin Romania si Europa (fara rulota dar cu biciclete) am vazut toate cele 3 cazuri de transport biciclete. Acum se apropie concediul de vara, mai sunt duar 6-7 luni si nu vreau sa fiu luat prin surprindere (glumesc, concediul nu ma poate lua prin surprindere).

Nu concep concediu fara ture de bicicleta si presupun ca sunt multi in comunitate de rulotisti ca mine.

Chiar daca ma repet, am de carat 3 biciclete cu mine, doua de 26" si una de 20".

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Popescu Ionut.  Cele 3 biciclete cântăresc maxim 45 kg. Nu afectează suporții de pe spate si nici cei de pe protap. Eu cred , nu am avut, ca suporții de pe protap, cu bicicletele montate, încurca mult la manevrare , la umblat in cutia din fata rulotei, etc. De consum , la cele 2 variante , nu știu, da nu cred sa fie semnificativ. 

Modificat de Klaudiu Boghiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut! Eu am ales aceasta varianta.

Am preferat aceast tip de suport rabatabil  pentru  a nu mai gauri rulota.

 

image.png.0ce4c63a3e7c1564a600a7965c18a7a2.png

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Popescu Ionut

Cand am cumpărat ce-a de-a 2-a rulota la criteriile propuse pentru achizitie suportul de biciclete pe spatele rulotei si cupla antinbalans au avut rol eliminator!

La prima rulota n-am avut suport pentru bi bilete, l-am gasit si cumpărat personal din Germania la doar 30 de euro!

I-am văzut importanța si l-am pus printre primele priorități la noua achizitie!

Pe portap nu spun c-ar fi rau dar nici prea bine, trebuie să ai mare grija la viraje scurte, cel puțin în cazul rulotei mele care are un portap destul de scurt este exclusă varianta asta! Depinde însă de cum este cazul tau?:nedecis:

Eu pe portap am ales sa pun un suport pentru roata de rezerva, o țineam prin rulota pe sub pat, apoi dedesubt pe un suport home made, ca in final sa o pun pe portap tot un suport facut de mine, le-am prezentat in decursul timpului!

Cand am avut Audi A4, era destul de jos plafonul si puteam sa pun biciclete pe suporturile montate deasupra, acum cu Hyundai-ul Tucson este destul de deranjant dar si greu sa le pun deasupra! Nu c-ar fi "hai masina" dar totusi este inalta! Ar trebuii scara, scara am si o port fiindca mai montez portbagajul pe ea, implicit "cula", dar tot greu e, motiv pentru care nu port "cula" tot timpul cand ies cu rulota! Barile transversale le mai tin vara montate deoarece pun panoul solar mobil pe el!

Cu bicicletele demontate fiind campat cu spatele comod, pe suport mai pun bidonul pentru apa ce-l folosesc afară, cand nu pun bidonul pe scara lângă cort!

Acum depinde si ce-ti doresti dar si de ce masina ai tu?

Cu bicicletele deasupra este destul de posibil sa zgarii masina, stiu din experienta!

Deci cel mai bine zic eu si raman la parerea mea, este pe spatele rulotei! Avand 3 biciclete ce trebuie transportate, exclus in rulota cum spunea colegul @Radu Trufan ca face el, pe portap cum are colegul @Silviu Pascu , 3 biciclete n-o sa poti sa le pui oricât de lung va avea rulota ta portarul, daca-l are? :nedecis:

Unde mai pui ca daca vrei sa "umbli" la portbagajul rulotei va cam fi nevoie sa dai jos cel puțin 2! N-ar fi o problema cand esti stationat/campat ca tot o faci ci in tranzit!

In schimb pe spatele rulotei, găsești si cu 3 punți, ce-i drept sunt mai scumpe dar rezolvi problema! 

Eu bicicletele de pe rulota nu le dau jos decât cand sunt "iesit" si campat cu rulota, acasa folosesc altele, har Domnului am 5 funcționale!

Am sa pun si cateva poze spre exemplificare!

Succes! :OK:

FB_IMG_1515519064029.jpg

FB_IMG_1515519078958.jpg

FB_IMG_1515518794567.jpg

FB_IMG_1515516198836.jpg

FB_IMG_1515518060972.jpg

FB_IMG_1515517522783.jpg

FB_IMG_1515516450659.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Daca vrei sa lasi rulota in camping si sa faci o tura combinata, parte cu masina si parte cu bicicletele, e clar ca pe masina e solutia. Si e o situatie destul de frecventa la biciclisiti. Cand bicicletele sunt pe masina si ai si rulota in spate, nici ca aerodinamica nu cred ca e o problema pentru ca aerul pe care il dizloca, atat cat este, oricum ar fi "lovit" rulota. Ramane problema ridicatului/coboratului bicicletelor pe masina. Deja ai suportii ca ti-as fi recomandat un model la care se da roata din fata jos. E mult mai comod la urcat si dat jos de pe masina, si aerodinamica e ceva mai buna, nu mai risti sa iei crengi asa usor etc, asta fara rulota. Doar ca trebuie sa pui rotile scoase pe undeva, dar nu e o problema mare, mai ales daca ai huse de roti sa nu murdaresti, huse care nu sunt cine stie ce de facut, sotia mi-a cusut niste "saci" pe post de huse. Nu mai zic ca sunt si suporti de roti de pus pe masina, dar sunt alti bani si nu cred ca se merita.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Multumesc pentru ajutorul acordat.

Abia astept sa vina primavara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Solutia optima, dupa parerea mea e sus pe mașină.Atât pe protap cat si in spate la rulota trebuie sa ai huse pentru biciclete, ajuns la destinatie trebuie sa speli bicicletele:salutare!:.Suntem în Romania si la cât ă jeg e pe drumuri.In cazul SUV -urilor e mai greu de urcat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Eu unul am si husa pentru biciclete, in poza se vede, am pus-o cand am fost la ITP!

N-am mai pus-o in ultima vreme, iti ia destul de mult timp s-o pui cum trebuie! Dar n am cam nimerit vreme rea de ploaie sa le murdareasca!

 

în urmă cu 2 ore, Emil Vinteler a scris:

Solutia optima, dupa parerea mea e sus pe mașină.Atât pe protap cat si in spate la rulota trebuie sa ai huse pentru biciclete, ajuns la destinatie trebuie sa speli bicicletele:salutare!:.Suntem în Romania si la cât ă jeg e pe drumuri.In cazul SUV -urilor e mai greu de urcat.

 

Ma-ntreb ce fac cei cu campere sa le urce deasupra?  :nedecis: Cum le urca, cum se-ncadreaza in gabarit?:default_109:

Chiar n-am văzut biciclete pe campere deasupra, dar nici pe SUV-uri!

Pe campere poate doar culcate la cele cu portbagaj!

Apoi cea mai buna solutie pentru transport este cea pe care o doresti si ti-o permiti, insa eu susțin transportul pe spatele rulotei, campar, buz...

O zi bună tuturor si spor la rulotit! :OK:

FB_IMG_1515756588132.jpg

FB_IMG_1515756592890.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Haulica Vasile

salut. daca ai portbagaj de biciclete pe spatele rulotei folosestel pe acela , portbagajul se poate adapta pt inca 2 biciclete si nu costa foarte mult poti cere sfaturi celor de la motorhome , o zi minunata va doresc

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Salut.

Daca voi pune bicicletele pe rulota in spate sigur nu voi da banii pe husa. Nu ma deranjeaza partea cu murdarie. Putine sunt turele de bicicleta in care se cunostea culoarea bicicletei.

Observ ca parerile sunt impartite aici. Trag niste concluzii:

- nu voi investi banii in suporti de protap.

- suporti de masina am

- suporti de spate la rulota am

- voi face niste teste si cu suportii pe masina si cu suportii pe rulota in primavara si va voi tine la curent cu parerea mea.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Popescu Ionut , așa e cel mai bine, faci teste si ce e mai convenabil pentru tine , așa vei face . 

Succes si sa ne ții la curent ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Asa este cel mai bine! Faci teste si folosesti situatia cea mai sigura si convenabila!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Metoni Cristian
      de Metoni Cristian
      Salutare,
       
      Intentionam o vacanta la Mayrhofen , camping in apropierea ghetarului Tux ( Hintertux  ), pentru ski ( sezon ratat in sezonul din iarna asta ca nu au vrut ei ...) de vara;
      De asemenea  alternam si cu ture de biciclete pe unele din multele trasee amenajate acolo;
      Perioada aproximativa 17 -27 iulie , cu mici abateri;
      Traseu/opriri intermediare urmeaza sa fie stabilit;
       
      Asteptam doritori sa ni se alature, caz in care vom stabili calendarul impreuna ;
       

       
       
    • Marius George
      de Marius George
      Un bun prieten m-a rugat sa il ajut cu vanzarea unui suport de trei biciclete cu prindere pe protap. 
      Suportul este din aluminiu, are doua sine de aluminiu originale si o a treia de otel luata separat. 
      Una dintre sinele de aluminiu este decupata special pentru a face loc manivelei, asa cum se vede si in poza (e sina doi acum, trebuia sa o mut in fata dar nu am apucat). 
      Suportul include 2 brate de prindere si un set de cleme pentru roti. Este foarte solid, nu vibreaza, nu torsioneaza, sustine 45 de kg sau trei biciclete fara probleme la bracare. 

      Pret 500 de lei.
       



    • Vizitator
      de Vizitator
      Hai ca aici v-am prins pe aia care nu va place miscarea
      de data asta merg la cacialma , pentru ca de 5ani de cand am rulota abia acum m-am hotarat sa iau o bicicleta
      la prima rulota am avut suport si nu am avut bicicleta , dar la asta dupa 2ani m-am hotarat sa-i pun suport si sa imi iau bicicleta  xs
      inainte de bicicleta am mai avut si o motocicleta  mto, dar aia nu aveam cum sa o iau cu mine pentru ca avea vreo 180Kg si nu stiu pe ce suport as fi putut sa o car 
      moto Yamaha Fazer FZ6  600cmc 100CP

      bicicleta DHS ROCKET mountain-bike , un magar putere.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.