Levi N

Ruloteala de weekend la Iernut 15-17.09.2017

106 postări în acest subiect de discuţie despre Ruloteala de weekend la Iernut 15-17.09.2017

Ruloteala de weekend la Iernut 15-17.09.2017

Levi N
Chiar acum, Emil Vinteler a scris:

De ce, te inscrii si tu?:default_big_grin:Nu-mi provocati nevasta!!!!!!!Sufera inca pentru ca am adus-o de la mare.:tipp:

De ce nu ceri un transfer la Kogalniceanu?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu-Betty

Crede-mă că şi eu sufăr. Am venit cu sufletu-ndoit de acolo că doar la anul o mai văd.

Şi sper să fie împreună cu voi toţi !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
Chiar acum, Ovidiu-Betty a scris:

Hidro @Levi N ! N-ai văzut că asta e ultima fiţă la mare ?

Poate la Mamaia, pentru ca la Vama Veche , unde s-a oprit prima data ultima fita este binoclul. :default_big_grin:Levi s-au uitat dupa vapoare(varianta oficiala). De fapt, s-a uitat dupa sirene.:o

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

O sa ne luam capace pentru OFF !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Hai sa mai vorbim si despre iesirea de weekend sa nu fim chiar OFF, deci unde mergem pana la urma ? :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Acum mi-am cumpărat şi eu, pentru că pe cele originale le-am "lăsat" pe centura bucureştiului. :amuzat:

Păi de ce să-ţi iei capace @Levi N şi de la cine ? De la Ramona ?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

De la moderatori, pentru OFF TOPIC !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Locul de la Iernut este pe lângă staţia Petrom la ieşire din Iernut pe partea stângă cum veniţi dinspre Cluj, iar intrarea spre Oarba de Mureş e cu un km. mai departe tot pe partea stângă.

Am înţeles că la prima locaţie e şi o plajă cu nisip însă ceva mai populată (pescari), iar a doua mai retrasă şi foarte liniştită.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
3 minute în urmă, Levi N a scris:

De la moderatori, pentru OFF TOPIC !

Ba de la Ramona pt sirene.:default_big_grin:

DEci : clar este ca avem o iesire in program .

De clarificat este : unde?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
1 minut în urmă, Ovidiu-Betty a scris:

Locul de la Iernut este pe lângă staţia Petrom la ieşire din Iernut pe partea stângă cum veniţi dinspre Cluj, iar intrarea spre Oarba de Mureş e cu un km. mai departe tot pe partea stângă.

Am înţeles că la prima locaţie e şi o plajă cu nisip însă ceva mai populată (pescari), iar a doua mai retrasă şi foarte liniştită.

Apa calda? Noi, cand mergeam la Cuci, era apa de la termocentrala incalzita. Ramane de vazut daca mai putem intra acolo cu rulotele. 

Era o locatie ooooooau, cu nisip, copaci, baie noaptea in apa calda :default_big_grin:., E drept ca nu am mai fost acolo de 10 ani.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
2 minute în urmă, Emil Vinteler a scris:

Apa calda? Noi, cand mergeam la Cuci, era apa de la termocentrala incalzita. Ramane de vazut daca mai putem intra acolo cu rulotele. 

Era o locatie ooooooau, cu nisip, copaci, baie noaptea in apa calda :default_big_grin:., E drept ca nu am mai fost acolo de 10 ani.

Pana vineri nu poti face o plimbare pana acolo?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
17 minute în urmă, Levi N a scris:

De ce nu ceri un transfer la Kogalniceanu?

Pentru ca ea nu se transfera decat pentru perioade scurte . Munca ei este aici:default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
Chiar acum, Levi N a scris:

Pana vineri nu poti face o plimbare pana acolo?

OK. Va  tin la curent, colegi.:OK:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
1 minut în urmă, Emil Vinteler a scris:

Era o locatie ooooooau, cu nisip, copaci, baie noaptea in apa calda :default_big_grin:.,

Haideţi atunci să încercăm acolo întâi ! Iar dacă nu iese avem celelalte două variante care sunt viabile pentru că le-am aflat astăzi de la un coleg de la Luduş, pescar. Hai, că-mi place să sper că nu ne-am pierdut de tot spiritul de aventură.

Căutarea face mai minunată şederea. Nu ?

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
Chiar acum, Emil Vinteler a scris:

OK. Va  tin la curent, colegi.:OK:

Asteptam vesti !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Adrian cu cine a venit a Rimetea?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel

Numai la bautura va este gandul...:salutari:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
acum o oră, Aurel a scris:

Numai la bautura va este gandul...:salutari:

:bere:abia asteptam:clapping:

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Exista sanse sa vin si eu daca iesirea e pe aproape. Nu cu mover-ul de rulota, ca nu am. Cu o Dacia Dokker care are carlig, dar e la limita cu greutatea rulotei.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
23 minute în urmă, Cristian A a scris:

Exista sanse sa vin si eu daca iesirea e pe aproape. Nu cu mover-ul de rulota, ca nu am. Cu o Dacia Dokker care are carlig, dar e la limita cu greutatea rulotei.

Ma bucur sa citesc asta. :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Este aproape @Cristian A. Cluj-Iernut  80 km.

Am vorbit acum cu colegul meu din Iernut și m-am interesat de cele două locații.

Prima, cea de după benzinăria Petrom din Iernut este la nici o jumătate de km. de drumul național, și e pe malul Mureșului unde este și o plajă cu nisip (Manu... asta așa ca să ne mai treacă dorul de mare :default_big_grin:) și spațiu suficient pentru campare cu rulotele.

Cea de-a doua, pe drumul ce duce spre Oarba de Mureș, este la 2, 5 km. de drumul național, din care aproximativ 2 km. pe drum de pământ lutos (greu accesibil când este ud, însă fără probleme când este uscat, prognoza de weekend fiind de 25° vineri, 31° sâmbătă si 32° duminică) înainte de localitatea Sfântu Gheorghe și e mai puțin accesată de lume.

În prima locație mai vin pescari peste zi, dar nu ar fi nici asta o problemă.

Ce spuneți @Levi N, @Emil Vinteler, @Cristian A, @Dan Dan, @Ciurea Sorin și lista e deschisă tuturor celor din zonă și nu numai !? :OK:

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

NoI spunem  prezent  si suntem gata de drum:default_big_grin::default_big_grin: 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Așadar suntem deja două echipaje ! :OK:

Restul ? Nici o reacție ? :nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
acum o oră, Ovidiu-Betty a scris:

Este aproape @Cristian A. Cluj-Iernut  80 km.

Am vorbit acum cu colegul meu din Iernut și m-am interesat de cele două locații.

Prima, cea de după benzinăria Petrom din Iernut este la nici o jumătate de km. de drumul național, și e pe malul Mureșului unde este și o plajă cu nisip (Manu... asta așa ca să ne mai treacă dorul de mare :default_big_grin:) și spațiu suficient pentru campare cu rulotele.

Cea de-a doua, pe drumul ce duce spre Oarba de Mureș, este la 2, 5 km. de drumul național, din care aproximativ 2 km. pe drum de pământ lutos (greu accesibil când este ud, însă fără probleme când este uscat, prognoza de weekend fiind de 25° vineri, 31° sâmbătă si 32° duminică) înainte de localitatea Sfântu Gheorghe și e mai puțin accesată de lume.

În prima locație mai vin pescari peste zi, dar nu ar fi nici asta o problemă.

Ce spuneți @Levi N, @Emil Vinteler, @Cristian A, @Dan Dan, @Ciurea Sorin și lista e deschisă tuturor celor din zonă și nu numai !? :OK:

Cu mare drag aş ieși cu voi dar am o nuntă  (obligatoriu) , dacă reușesc să conving juniorii să meargă ei , atunci am ajunge și noi .Nu promit nimic !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Sperăm și noi @Ciurea Sorin, ca juniorii să preia ștafeta cu nunta. :OK:Vremea se anunță excelentă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Așa cum am promis voi spune câteva cuvinte și posta câteva fotografii din această frumoasă locație.
      În primul și în primul rând, un mare plus, este faptul că accesul e extrem de facil pentru orice posesor de rulotă sau autorulotă, acesta făcându-se direct din DN 15 E-578 și se află pe tronsonul dintre municipiul Reghin (MS) și orașul Toplița (HR), intrarea în locație fiind între localitățile Gălăoaia și Rastolița (la 75 km. de municipiul Tg. Mureș) și arată așa:

      Foto din exterior, unde se vede și accesul din DN. Deasupra intrării se vede scris Festivalul Valea Mureșului. 

      Foto dinspre interior spre exterior. 
       
      În această locație, în luna august a fiecărui an se ține Festivalul Văii Mureșului. În rest, e deschis oricui cu condiția să respecte curățenia și să nu distrugă căsuțele din satul alegoric aflat în partea din față a locației.
      Noi am fost "vizitați" în prima zi de campare, în timp ce calam rulota, de către un agent de pază care ne-a urat bun venit și ședere plăcută și ne-a întins un sac menajer mare din plastic, rugându-ne să respectam condițiile amintite mai sus. Ne-a plăcut asta, dar am refuzat politicoși arătându-i coșul de gunoi exterior din dotare. 
      80

       
      Aici se vede locul pentru ceaun.
       

       
      După satul alegoric se află un teren cu iarbă, necosită (săptămâna trecută), dar plan și fără denivelări, cu posibilitatea de campare a cel puțin 50-60 de rulote, aflat în fața scenei, din dreptul acesteia și până în digul de pe malul râului Mureș, folosit la spectacolele din timpul festivalului. Scena poate fi folosită ca loc de întrunire/socializare în caz de vreme nefavorabilă.

       
      Pe malul Mureșului este amenajat un mic ponton lângă care sunt scări din lemn cu balustradă către râu pentru acces facil la apă.
       

       
      Poziția GPS:
       

       
      Alte fotofrafii:


       
      Și spațiul pentru gunoaie:
       

       
      Apă curată (nu potabilă) se poate lua de la o benzinări aflată la 500 m de locație, pe partea dreaptă a D.N. spre Toplița, iar apă potabilă se găsește de la un izvor de munte aflat la 800 m de locație, pe un drum forestier aflat pe partea stângă a D.N. tot pe direcția Toplița.
    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Lansez o propunere de ieșire doritorilor în acestă locație, în probabil, ultimul weekend "uscat" din acest an. 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.