Ovidiu-Betty

Ruloteală în 10-12.11.2017 la Sălard pe Valea Mureșului

17 postări în acest subiect de discuţie despre Ruloteală în 10-12.11.2017 la Sălard pe Valea Mureșului

Ruloteală în 10-12.11.2017 la Sălard pe Valea Mureșului

Ovidiu-Betty

Lansez o propunere de ieșire doritorilor în acestă locație, în probabil, ultimul weekend "uscat" din acest an. :salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ilie Minea

Ceva amanunte despre locatie, pentru cei care nu stiu unde se afla.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

În localitatea Sălard se ajunge pe DN 15 ce leagă municipiului Reghin (jud. Mureș)  de orașul Toplița (jud. Harghita) și se află la 45 de km de municipiul Reghin și 23 de km de orașul Toplița. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Și la 77 km de Tg. Mureș. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

M-ar fi tentat daca nu puneam pe “conservare” rulota. De abia am dezghetat tevile, golit si aerisit. Erau beton, in Valcele acum 5 zile erau -5 la ora 14.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
15 minute în urmă, Cristian A a scris:

M-ar fi tentat daca nu puneam pe “conservare” rulota. De abia am dezghetat tevile, golit si aerisit. Erau beton, in Valcele acum 5 zile erau -5 la ora 14.

Ti-am spus sa nu o pui la conservare ! Poate va razganditi, si poate mergem undeva mai aproape.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 1 oră, Ovidiu-Betty a scris:

În localitatea Sălard se ajunge pe DN 15 ce leagă municipiului Reghin (jud. Mureș)  de orașul Toplița (jud. Harghita) și se află la 45 de km de municipiul Reghin și 23 de km de orașul Toplița. 

Zona Calimani / Defileul  Somesului

E 578  [ DN 15 ] Reghin to Gheorgheni (Bicaz - sau Miercurea Ciuc)

Sălard 547382

Este Pensiunea Denisa prin apropiere

GPS: 46.938880, 25.078431

Frumoasa zona !  :OK:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
4 minute în urmă, Florea Mihai-Micki a scris:

Frumoasa zona !  :OK:

Așa este, mulțumesc de precizări.  :noroc:

Și mai e o pensiune, mai frumoasă, localizată pe Vale-n sus, Cabana Șeștina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
7 minute în urmă, Florea Mihai-Micki a scris:

Zona Calimani / Defileul  Somesului

E defileul Mureșului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
1 minut în urmă, Ovidiu-Betty a scris:

E defileul Mureșului.

 

:OK:  Asa-i , ai dreptate ! Mea cupla !
Bat-o vina de ... gegrafie ! :default_doh:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Pas de data aceasta.:fug:Avem trei evenimente in acest week-end : ziua cumnatei mele, a lui Manu si parastasul mamei mele. Deci....

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

 @Ovidiu-Betty eu nu spun pas, chiar imi doresc cel putin inca o iesire anul acesta, dar sunt cam multi kilometri (180 )asta inseamna cam 4ore de mers si avind in vedere si anotimpul nu merita pentru noi.Daca va hotariti sa schimbati locatia ne alaturam si noi, oricum vom iesi undeva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Propuneri ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Chiar dacă am deschis acest topic, cu părere de rău, însă din motive obiective, nu vom putea ieși cu rulota în acest weekend.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Se pare că Sălardul nu vrea "să se arate". :default_big_grin:

Este a doua oară că deschid topic cu ieșirea la Sălard și nu iese.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

A treia oara nu mai deschizi alt topic, postezi aici in continuare si poate iese...:)

Bafta! :OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
Chiar acum, Daniel P a scris:

A treia oara nu mai deschizi alt topic, postezi aici in continuare si poate iese...:)

Bafta! :OK:

Am înţeles şi mulţumesc ! :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Am să prezint azi un Camping, după părerea mea, mai atipic, dar cu toate facilitățile unuia care se dorește a fi respectat. 
      Campingul se află la capătul localității Sânmarghita din com. Sânpaul. În localitatea Sânpaul se ajunge pe DN-15 E-60 și se află între municipiul Tg. Mureș și orașul Iernut. 
      Cum se ajunge în Camping :
      La baza pasarelei ce traversează calea ferată din localitatea Sânpaul (dacă vii dinspre Tg. Mureș)

      se virează dreapta spre centrul localității pe drum asfaltat (DC 121), se trece peste calea ferată

      și se continuă drumul pe șosea până la podul peste râul Mureș,

      se traversează podul și  la capătul celălalt veți găsi acest indicator de orientare artizanal
      și veți continua drumul pe DC 124 A până în loc. Sânmarghita în Camping Timulazu pe-un drum de pământ bine întreținut. 

       La capătul celălalt al localității veți da de întrarea în Camping Timulazu și Arca lui Noe, aceasta fiind o microfermă de animale.

      Asta deoarece Campingul este parte din Asociația Timulazu, care a fost gândită ca un proiect de integrare în sociatate și pentru a ajuta tinerii fără posibilități, nu doar financiar ci și prin crearea unui viitor mai bun.
      Invitația proprietarilor sună cam așa: "Deci dacă veniți la noi aveți parte de o vacanță frumoasa și ajutati și pe tineri și pe săteni. Nu doriți o astfel de vacanță ??" 
      Campingul este încă în lucru, dar cu toate acestea nu veți fi deranjați de teába aceasta, bucurându-vă din plin de liniște. Singurul zgomot ce se auzea pe lângă cel al naturii, era cel al motorului tractorașului de tuns iarba, patronul olandez, dând ture de zor, pentru că din ce ne-a spus soția acestuia, săptămâna aceasta așteptau un grup de voluntari din Olanda. 
      Una peste alta, campingul are toate facilitățile: curent, apă, toalete, dușuri, mașină de spălat rufe, bucătărie, două căsuțe cu camere de închiriat și o rulotă tot pentru închiriat.

      Locul de campare este exact la liziera unei păduri iar când noi am fost în documentare  în camping erau trei familii de olandezi, un camper, o rulotă și încă una cu cortul.

      E adevărat că e un Camping mai "peste mână" dar cine dorește liniște într-un peisaj specific Podișului Transilvaniei, este alegerea perfectă. 
      Vacanțe plăcute tuturor ! 
       




    • Levi N
      de Levi N
      Ce dor imi este de aceste iesiri, ce ziceti @Emil Vinteler, @Dan Dan, @Cristian A si nu in ultimul rand Adrian?
    • Cristian A
      de Cristian A
      Doresc sa ies, doua sau trei zile, off camping pe malul Muresului sau Somesului. Ma intereseaza locuri de campat unde pot sa si pescuiesc.
    • Vizitator
      de Vizitator
      Situat la 15Km de Sovata mergand in directia Reghin.
      Un camping dragut, curat la standarde europene. La spusele proprietarilor, campingul este destinat recreeri (petrecaretii in ritm de manele aici nu sunt bine veniti). Este un camping cum putine sunt in tara. Bine administrat de oameni tineri, gospodari, primitori, deschisi si inventivi. Incercati plimbarile cu Unimogul (camion militar) prin muntii Gurghiului, cu branza ceapa si palinka baute la marginea drumului de munte si veti intelege. Sau drumul cu mocanita pana la Sovata si inapoi.
      In fiecare an, ultimul weekend din luna septembrie, se organizeaza festivalul Baloanelor cu Aer Cald .
      Facilitatii: Grup sanitar modern si igienic cu dush cald gratuit; curent electric ;casute pentru 2 sau 3 persoane;bucatarie echipata cu aparate electrocasnice;foisor cu loc pentru gratar;masina de spalat; wireless gratuit
      Preturi: Adult - 11 lei, Copil - 6, 5 lei, Rulota - 13 lei, Masina - 4, 5 lei, Electricitate - 11 lei, Camper - 17 lei
      Contact Camping Mustang
      Campu Cetatii Nr.16/A;Jud. Mures;GPS: N: 460 40' 068'';E: 250 00' 437''
      Tel: 004-0265.347044
      Mobil: 004-0744.684121
      Email: mustangcamping@yahoo.com
      mustangcamping
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.