Stefanita Stancu

Reparatie Caroserie Rulota | Prezentare Reparatie | Materiale

65 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatie Caroserie Rulota | Prezentare Reparatie | Materiale

Reparatie Caroserie Rulota | Prezentare Reparatie | Materiale

Stefanita Stancu

Buna ziua,

 

Deschid acest topic pentru a putea gasi solutia cat mai buna si la indemana pentru renovarea unei rulote.

Am luat de curand prima rulota din viata noastra, lucru pe care nu l-am dorit foarte mult, dar acuma ma lovesc de cateva probleme tehnice si anume:

In urma demontari mobilierului pentru schimbarea culori am descoperit ca la un colt peretele era moale,  m-am apucat sa curat tapetul si am descoperit putregai uscat deci clar a avut infiltratii.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru a achizitiona solutii de lipit lemnul rapid si de durata si solutii pentru lipit PFL peste polistiren si de lipit polistiren de tabla de aluminiu.

Astept sfaturi si parerile dumneavoastra.

 

Va multumesc

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Emil Vinteler

Buna ziua, pentru lipirea polistirenului de tabla si pfl puteti folosi spuma lipit polistiren, pentru etansare folositi SIKA Flex de la Dedeman sau de la magazine cu materiale constructii (nu folositi la etansare silicon universal sau alt silicon)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 6 ore, Stefanita Stancu a scris:

lucru pe care nu l-am dorit foarte mult

Daca nu ati dorit, pentru ce ati cumparat rulota ? Sper din suflet ca ai gresit cand ai scris si ai pus "u" in loc de "i" doh

Sunt mai multe materiale care se pot folosi :) De exemplu la mine cand s-a  reparat panoul frontal, s-a folosit un adeziv de la Bison pentru lipirea lemnului iar pentru etansare Sikaflex.

 

126606_big.jpg.ec431f2e4141b334404f541c122b3f2a.jpg

230502500093.jpg.0a847c4837ee697e5c3ac1a1a3fa44ba.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu
în urmă cu 10 ore, Ursu Florin a scris:

Daca nu ati dorit, pentru ce ati cumparat rulota ? Sper din suflet ca ai gresit cand ai scris si ai pus "u" in loc de "i" doh

Sunt mai multe materiale care se pot folosi :) De exemplu la mine cand s-a  reparat panoul frontal, s-a folosit un adeziv de la Bison pentru lipirea lemnului iar pentru etansare Sikaflex.

 

126606_big.jpg.ec431f2e4141b334404f541c122b3f2a.jpg

230502500093.jpg.0a847c4837ee697e5c3ac1a1a3fa44ba.jpg

Buna dimineata,

 

Multumesc pentru raspuns :) . Din graba am tastat "u" 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu
On 07.02.2017 at 12:56, Stefanita Stancu a scris:

Buna ziua,

 

Deschid acest topic pentru a putea gasi solutia cat mai buna si la indemana pentru renovarea unei rulote.

Am luat de curand prima rulota din viata noastra, lucru pe care nu l-am dorit foarte mult, dar acuma ma lovesc de cateva probleme tehnice si anume:

In urma demontari mobilierului pentru schimbarea culori am descoperit ca la un colt peretele era moale,  m-am apucat sa curat tapetul si am descoperit putregai uscat deci clar a avut infiltratii.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru a achizitiona solutii de lipit lemnul rapid si de durata si solutii pentru lipit PFL peste polistiren si de lipit polistiren de tabla de aluminiu.

Astept sfaturi si parerile dumneavoastra.

 

Va multumesc

 

IMAG2262.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Stefanita Stancu imi pare rau sa vad ca ai dat peste o asemenea belea! Iti recomand, inainte de toate, sa citesti topicurile deja deschise despre reparatiile rulotelor cu infiltratii! Te asigur ca o sa gasesti cam tot ce ai nevoie pentru a-ti repara rulota.

 

Spor! 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

Multumesc

Am toate informatiile si toate materialele imi lipseste vremea buna.

 

 

 

 

 

Modificat de Andrei Urucu
Super! Sa ne tii la curent cu statusul reparatiilor, si binenteles cu poze pentru fiecare etapa!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Stefanita Stancu Nu peste mult timp, vremea buna o sa vina!!Spor la treaba!!

PS: Sa ne dai si noua informatii despre cum ai sa rezolvi problema, eventual si niste poze!
      Sunt convins ca aceste informatii vor fi de utile si pentru alti colegi! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

@Stefanita Stancu! Prietene ai dat de belea. Nu ca vreau sa te descurajez dar vei avea de lucru cat cuprindetamp  Te sfatuiesc sa citesti tot ce este de citit, nu ezita sa ceri ajutorul colegilor .

 Cu rabdare si cu doua maini dibace sigur vei reusi . Spor la treaba

 A si inca ceva NU TE GRABI .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

Salut

Aștept cu nerăbdare vremea buna sa ma pot apuca de treaba. Va voi tine la curent cu toate reparațiile si cu ce materiale folosesc.

@Radu Ivanescu Nu voi ezita sa cer părerea, acolo unde nu ma descurc, ma bucur ca am luat o cu probleme deoarece reparația o voi face eu cu simt de răspundere.

Nu ma voi grăbi :default_fac_cinste:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Spor la treaba si mult succes!

Si cand te apuci de ea, daca ai nevoie de un chibit pe margine sau de o mana de ajutor free chargenay da-mi de stire

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

Buna dimineața,

 

@Radu Ghita  Mulțumesc de ajutor, aștept sa se facă vremea buna.

Anul asta modific acoperișul la garaj și  iau în calcul sa modific ușa garajului sa pot băga rulota în garaj, asa scap de condiționarea vremii când vreau sa lucrez la ea.

Cu respect

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
8 minute în urmă, Stefanita Stancu a scris:

Mulțumesc de ajutor, aștept sa se facă vremea buna.

 

 

Ok. Am vorbit serios. Ne auzim !

Pune si  tu un nr. de telefon la semnatura!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

@Radu Ghita Inca nu pot sa pun telefonul in semnătura, mai am putin de așteptat si se rezolva.

Mulțumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
46 minute în urmă, Stefanita Stancu a scris:

@Radu Ghita Inca nu pot sa pun telefonul in semnătura, mai am putin de așteptat si se rezolva.

Mulțumesc 

 

49 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

Ok. Am vorbit serios. Ne auzim !

Pune si  tu un nr. de telefon la semnatura!

Puteti amandoi sa rezolvati aceasta problema urmarind topicul Numar telefon in profil

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

@Viorel Multumesc

Am rezolvat, am adaugat numarul de telefon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

Buna dimineata,

Datorita temperaturilor mai blande am reusit sa mai progresez cu reparatia rulotei. Am inlocuit lemnul putred cu lemn de brad uscat cu dimensiunea 18x30 mm, pe care l-am lipit de tabla de Al cu Montage Kit, iar polistirenul de 20mm l-am lipit de tabla cu adeziv de polistiren.Dupa uscare timp de 24ore, am inceput sa pun pfl de 3mm (nu am gasit in Ploiesti placaj de 3mm) pe care l-am lipit de polistiren tot cu adeziv de polistiren. Atasez fotografii cu lucrarea.

 

Astept pareri si sfaturi

IMAG2277[1] (1368 x 2448).jpg

IMAG2292[1] (1368 x 2448).jpg

IMAG2276[1] (1368 x 2448).jpg

Modificat de Stefanita Stancu
Adaugare o fotografie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu cred ca este ok lipirea polistirenului cu adeziv pentru polistiren, mai bine incercai cu altceva ( parerea mea ). In zina in care ai inlocuit lemnul ce se vede portocaliu, o fi ciuperca de la lemnul vechi?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

@Ursu Florin Salut

Este rest de pfl lipit de polistiren. In urma catarilor si sfaturilor primite de la cei care repara rulote am ajuns la concluzia de a folosi adeziv de polistiren la tub.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salut @Stefanita Stancu, OK ai făcut reparația dar ai găsit din ce cauză și mai ales pe unde a intrat apa ? Acolo este posibil să fie la exterior îmbinarea de colț lovită , deteriorată , este un jgheab de Al sau șina de la cort asta trebuie să cauți neaparat căci altfel în 2, 3 ani ajungi în aceeași situație . :ascratch:Acesta este sfatul meu , colegii mei au pus accent pe reparația efectivă cu produsele aferente ! Spor la treabă ! Toate urările de bine !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 11 ore, Stefanita Stancu a scris:

@Ursu Florin Salut

Este rest de pfl lipit de polistiren. In urma catarilor si sfaturilor primite de la cei care repara rulote am ajuns la concluzia de a folosi adeziv de polistiren la tub.

Credeam ca ai folosit adeziv dinacela ce se face cu apa ( un fel de mortar ), din ce inteleg adezivul la tub, ar fi un fel de silicon ?

Dupa cum spune si @Ciurea Sorin, gaseste cauza infiltratiei, altfel cheltui bani si faci munca degeaba.

Ca si pasi ar fi asa :

- gasesti locul infiltratiei

- repari locul prin care intra apa

- faci reparatia in interior

 

Polistirenul nu a fost afectat? Nu era mai ok sa schimbi si acel polistiren ?

 

P.S: O sa schimb numele topicului pentru ca faci aici prezentarea reparatiei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

OK @Ursu Florin il poti muta, multumesc.

Cauza este imbatranirea garnituri de cauciuc de sub sina, s-a incercat remedierea cu un silicon destul de slabut zic eu. Urmeaza acum curatarea garnituri de sub sina si peretii rulotei degresare si aplicarea unui nou silicon .Polistirenul nu a fost afectat l-am curatat si pus adeziv.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 13 ore, Ursu Florin a scris:

.... din ce inteleg adezivul la tub, ar fi un fel de silicon ?


 

 

 

Polistirenul nu a fost afectat? Nu era mai ok sa schimbi si acel polistiren ?

 

 

Adezivul la tub este o spuma. Lipeste polistirenul practic pe orice, eu am termoizolat usile de la garaj asa, lipit polistiren pe usa metalica.

Apa nu afecteaza polistirenul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 10 ore, Radu Ionescu a scris:

Apa nu afecteaza polistirenul.

Dar daca intre PFL si polistiren a existat mucegai, nu este posibil sa fie mucegait si polistirenul?  Intreb deoarece nu ma pricep, asa mai invat una alta. hihi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

polistirenul poate fi cel mult patat cu mucegai, nu ros. Se rezolva cu chimicale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Adrian D
      de Adrian D
      Bună seara dragi colegi! 
      Sunt posesorul unei rulote Hobby Excellent 495 UFE, din 2017. Astăzi, datorită oboselii și neatenției, la intrarea în curte, am atins coltul din stânga spate al rulotei. În aparență, problema nu pare a fi foarte gravă., dar au fost afectate atât tabla cât și ornamentul din plastic. Vă rog, dacă este posibil și a-ți trecut prin astfel de incidente nedorite să îmi dați câteva sfaturi legate de reparație și materialele ce ar trebui să le folosesc. 
      Mulțumesc anticipat! 
      Seară frumoasă comunitate! 

    • Emanuel F.
      de Emanuel F.
      Salutare grup! as avea nevoie de ajutor vostru, am un mini convector s 78/26 de la Juno, si vreau sa-l il instalez pe rulota deoarece nu am soba pe ea si preturile sunt cam maricele si nu prea  imi permit in perioada asta.
      Problema este ca am duze de GN si as vrea sa le pun pe GPL dar nu gasesc niciunde! am apelat chiar si la un prieten in germania sa sune la producator sa intrebe daca are duze pentu el iar producatorul a spus ca este un model mai vechi si din pacate nu se mai gasesc/fabrica duze pentru modelul pe care il am.
      Intrebarea mea este stiti o persoana care poate modifica duza sau poate are cineva " o duza" pt el. 
      L-am probat si duza lui de GN dar flacara era galbena si am inteles ca nu este Ok. 

       










    • Daniel P
      de Daniel P
      Mă tot intrebam pe unde imi intră apa in rulotă ori de câte ori mă prindea ploaia pe drum. In staționare n-aveam nici o problemă, dar când ploua si eram in deplasare cu rulota, pentru mine era un coșmar. Ajungeam la locul de campare si in loc sa ma relaxez cu o bere, trebuia să scot mocheta afară să se poată usca. 
      La revenirea din concediu de anul trecut, am identificat in sfârșit problema. In urma unei explozii de acum câtiva ani, s-a spart evident și podeaua rulotei pe care am reparat-o la vremea respectivă si am descris operațiunea la momentul respectiv in Reparatie podea rulota. Singurul loc pe care nu-l verificasem era carenajul de plastic de deasupra roții, imposibil de observat dacă nu dai roata jos. 
      Când am revenit din concediu, am dat ambele roți jos si așa am observat că unul din cele două carenaje era spart... așa că apa aruncata de roată in timpul mersului, patrundea pe acea spartură in rulotă, ca la ea acasă.
      Am demontat aripa, apoi carenajul respectiv prins din fabrică cu ajutorul unor capse care unele au putut fi scoase, altele mai ruginite s-au rupt.
      L-am spalat, am apropiat marginile spărturii si le-am lipit provizoriu cu un letcon. Apoi am aplicat cu pensula rașină și fibră de sticlă atat pe interior cat si pe exterior, fiind acum mai rezistent decat a fost din fabrică. 
      Găuri pentru holzșuruburi pe margine, pentru că aveam i-am aplicat si două mâini de vopsea clor-cauciuc,  sikaflex 11 FC si l-am prins inapoi de podea, rezolvând definitiv problema care mi-a dat atâta timp batăi de cap. 
      Numai bine tuturor si vacanțe frumoase! 













    • A. Traian
      de A. Traian
      Am inițiat acest topic pentru a știi cum pot reda aspectul și funcționalitatea inițială a șinei de aluminiu pentru cort.
      A mea e puțin "creață".
      Cred că intervenția cu ciocanul nu-i indicată și aș vrea să aflu cum o pot îndrepta că să-i redau forma inițială sau dacă e cineva care a rezolvat aceasta problema și cum. Eventual daca există vreo sculă dedicată pentru asta 🤔.
    • Mitel Corici
      de Mitel Corici
      Am promis ca o sa revin cu rulota mea englezeasca Garland fabricata in ‘99 pe care am cumparat-o in Iulie 2018 .
      Dupa o analiza sumara la cumparare, am decis sa o cumpar, fiind dispus sa imi bag mainile in ea, sa o fac asa cum imi place.
      Surpriza a fost mai mare decat ma asteptam, asa ca de la cateva urme de infiltratii pe coltul din stg fata, am reusit sa o fac bucati.















































  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.