Adiciordas

Cort Universal Rulota ( Pareri/Sfaturi )

51 postări în acest subiect de discuţie despre Cort Universal Rulota ( Pareri/Sfaturi )

Cort Universal Rulota ( Pareri/Sfaturi )

Radu Ionescu
în urmă cu 9 ore, Eugen David a scris:

 

, In vreuna din "intarea de rulota" propusa ca nu le pot numii corturi, ce poti face, in afara "de a-ti lasa bocancii"?:amuzat:

 

 Unde vei sta in vreunul din corturile prezentate? Aaa, da, stiu, la cortul vecinului!!!

 

 

nu-s chiar asa mititele, la 3, 20x3.20, asta inseamna 10, 24 mp, cu siguranta mai mult decat Dorema meu de 8 mp (4, 2X2) Poate doar mai instabile, nu mai sunt asa bine "tinute" de rulota.

Am mers foarte multi ani cu cortul, folosind pavilion clasic de 3x3m ca spatiu de zi, cu siguranta te organizezi mai bine intr-un spatiu patrat decat intr-unul dreptunghiular.

Pe de alta parte, avand in vedere preturile, bauiesc ca materialul din care sunt facute corturile astea patrate sunt destul de subtirele, posibil sa nu reziste mai mult de cateva sezoane.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David
în urmă cu 2 ore, Radu Ionescu a scris:

nu-s chiar asa mititele, la 3, 20x3.20, asta inseamna 10, 24 mp, cu siguranta mai mult decat Dorema meu de 8 mp (4, 2X2) 

 

Waw, doar pe 2m, Dorema-:ascratch:  Esti sigur, al meu ce l-am vandut era 4, 5/2, 7m!

Uite aici toate dimensiunile de lungime sunt cu 2, 7 m/latime!

 

Olympic

 

Sunt si cu latime de 2, 4m, dar de 2m imi pare rau, chiar nu stiu, n-am vazut, :ascratch: dar te cred pe cuvant, nu-i problema! Totusi mai masoara-l o data si revino sa ne lamuresti!

 

Isabella meu are doar 4, 5/2, 5 mtamp

 

Apropo, nu toate din cele 3 "corturi" prezentate de colegul @Ursu Florin au 3, 2/3, 2m, doar ultimul!

Primul are 2, 4/2, 6m si cel de-al doi-lea 2, 8/3m! nevazut

Acum din ce material si cat or tine, bine zici, cateva sezoane! Iar daca sta impachetat permanent tine toata viata!:amuzat:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 13 ore, Eugen David a scris:

Pana la urma cortul este un fel de " living, bucatarie, magazie", nu-l folosesti doar pentru o masa si 2 scaune! Acolo gatesti, (ai in el aragaz, frigider, dulapior pentru alimente si vesela) servesti masa

@Eugen David, nu tin nimic precizat de tine in cort askc De gatit, noi gatim in rulota daca e cazul, daca nu afara la foc sau daca merg la mare la restaurant, frigider il am pe cel din rulota ( nu cred ca e cineva care mai cara un frigider in portbagaj :D, dulapior nici atat, vesela si alimentele au locul lor in dulapurile din rulota care oricum nu sunt pline. Cortul il folosesc pentru luat masa, pentru un sprit cu prietenii. Nu ma deranjeaza nici terasa, dar in momentul in care plec sau vine noaptea cortul il inchizi si gata, in schimb terasa ramane deschisa :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Gatesti vara, atunci cand o faci in rulota?:ascratch:  Ei dar tu sti! dohEu gf

Atunci, as zice ca nici de cort n-ai nevoie! Iti ajunge terasa! :amuzat: 

Nu te mai "formaliza", tot iti trebuiesc banii pentru "camping"! pa-pa

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu mai gati in rulota Florine, ca faci aburi,  intra mirosul de mancare in ea si o sa-ti miroase a bucatarie...eu in rulota fac doar cafea si doar incalzesc mancare, daca e cazul vreodata...Totul afara, la foc sau pe o plita de aragaz cu doua ochiuri...:masterchef:

E doar parerea mea, tu faci cum crezi de cuviinta...hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Florin , pe măsură ce înaintezi în vârstă o să de schimbi , eu am avut prima rulotă mică de 3 persoane, după care s-a mărit trupa s-au mărit pretențiile  , rulotă mai mare , cort mai mare  și încet încet ajungi la vorbele lui Eugen. Eu când am fost cu colegii la Cheia  l-am întâlnit pe colegul Ninel de la Ploiești , acolo să vezi tu accesorii ...BRAVO NINEL ! Deci la drum nu ști niciodată de ce te lovești , dacă nu ai cu ce să improvizezi  , stai pe drum sau scuturi buzunarul ! Toate urările de bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 10 ore, Eugen David a scris:

Sunt si cu latime de 2, 4m, dar de 2m imi pare rau, chiar nu stiu, n-am vazut, :ascratch: dar te cred pe cuvant, nu-i problema! Totusi mai masoara-l o data si revino sa ne lamuresti!


 

posibil sa aibe 2.4, n-am masurat cu ruleta. Oricum, e un model mai vechi decat al tau

IMG_0908.JPG

IMG_0905.JPG

IMG_0927.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Radu Ionescu 

Fain si cortul tau, s-ar parea ca este de 2, 4 m latime! Lungimea rulotei vad ca este de 3, 8 m!

O, o, ai si paza la cort/rulota! Fain cainele!

Ai si anexa, foarte bine, eu n-am asa ceva, tamp , probabil acolo ai amenajata bucataria :ascratch: Cortul pentru dus ori wc mobil il vad in spate!

Apropo, ce covor ai? Dupa cate vad nu este din cele pentru cortul rulotei, dar ai avantaj ca nu trece iarba prin el! Eu pun inainte o "folie de rafie", apoi covorul!

Sunt colegi ce si-au luat covor de "iarba artificiala", si da tare bine-n cort! Dezavantajul ca nu poti sa-l aduni, decat rulat pentru a nu-l deteriora si este destul de greu! Dar asta e!

Drumuri bune si iesiri cat mai placute! :cu-rulota:

 

 

 

 

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Un cort cu terasa am si eu la rulota.:laughing:
Dar...sincer nu l-am montat niciodata 
La vara sper sa reusesc sa-l instalez si eu.
Poate voi face o , , ieseala " cu alti colegi mai experimentati sa-mi de-a si mie ceva instructiuni.
Asta vara m-am folosit de o , , pergola  " sa-i zic asa. Ce am montato eu aditional.
Din cea care se pune la magazine sau la case.

2015-11-11 22.00.01.jpg

2015-11-11 22.00.08.jpg

2016-08-06 16.04.45_640x360.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Vii cu ea la Letca Noua asa cum ai promis si il montam.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Cornel C Mihailescu dacă tot nu îl folosești și vine Crăciunul. ...mie îmi plac cadourile :D Îți dau datele sa mi-l trimiți? :clapping::laughing:nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Ha ha ha :laughing: @Ursu Florin hi
E aruncat pe undeva prin garaj , iar eu nu sant acasa.
Ghinion !!!!   
Daniel ,  hi La vara te voi , , calca " , :cu-rulota: mai ales ca acum am un ... , , interes " :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 2 ore, Eugen David a scris:

@Radu Ionescu 

Fain si cortul tau, s-ar parea ca este de 2, 4 m latime! Lungimea rulotei vad ca este de 3, 8 m!

 

Ai si anexa, foarte bine, eu n-am asa ceva, tamp , probabil acolo ai amenajata bucataria :ascratch: Cortul pentru dus ori wc mobil il vad in spate!

Apropo, ce covor ai? Dupa cate vad nu este din cele pentru cortul rulotei, dar ai avantaj ca nu trece iarba prin el!

 

 

 

 

 

Rulota are 3.80 pe interior, 4.20 exterior, fara protap

 

Anexa o montez mereu; daca am oaspeti care n-au rulota si nici cort, montez acolo un dormitor de cort. Daca n-am oaspeti, o montez pentru spatiu suplimentar.. Gatit nu, mergem pe ideea ca in concediu nu ne petrecem timpul gatind, nu e nimeni mancacios in familie asa ca in general mergem pe semipreparate, conserve, ca pe vremuri, daca e ceva rapid de fiert, incalzit, in rulota. Numai chestii care nu scot miros care sa se imbibe in rulota :)

 

Covorul, ba da, este din cel pentru rulote dar cu ochiuri foarte mici, are lungimea suficienta sa acopere si anexa. Nu trece iarba de jos in sus ci numai praful si nisipul de sus in jos, ceea ce este foarte bine :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Legat de materialele din care sunt facute corturile de mai sus, este material de corturi normale, nu e un material rau, e impermeabil, este adevarat ca nu este la fel ca un cort dedicat. Am un prieten @Paraschiv Adrian, care are un cort de iarna din acelasi material, mi se pare foarte ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Un cort de iarna este clar mai rezistent , decat cel pe care il am eu . Dar cum faci cu montatul lui la -15 grade ? Nasol.. cu fierul , si cu betele lui  . Eu unul il  recomand pe acesta:

20161209_203352.jpg

20160904_130255.jpg

20160904_130205.jpg

20160904_130212.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Cogalniceanu
On 12/7/2016 at 23:49, Ursu Florin a scris:

Buna seara, deoarece nu am cort la rulota, am doar o terasa ma gandeam la achizitionarea unui cort iarna aceasta.

Am gasit ceva corturi pe OBELINK :

Cort 1

Cort 2

Cort 3

Ma gandesc ca incape in ele o masa si 4 scaune. Ce parere aveti despre ele ? Multumesc!

Salut Florine,  m-ar interesa cortul 1, dar am vazut ca Obelink nu trimit in Ro. Ai idee cum as putea sa-l cumpar! (sau alta varianta).

Ma gandesc ca incape in ele o masa si 4 scaune. Ce parere aveti despre ele ? Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salut Alin, ia legatura cu @Viorel si sigur ti-l va aduce cand mai merge in Olanda, asta daca nu e graba :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Cogalniceanu
30 minute în urmă, Viorel a scris:

@Alin Cogalniceanu urmareste topicul Piese si accesorii rulota si daca nu te grabesti, te pot ajuta la inceputul anului viitor.

@Viorel pe cand as putea sa va sun pentru a stabilii toate detaliile? Si eventual sa va trimit banii! Chiar vreau Cortul 1. VIERA260

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Ne auzim in primele zile dupa Anul Nou.

 

Incearca si nu mai folosi pe forum apelativul de domn, fiindca aici toti suntem egali (citeste Regulamentul ), in particular este cu totul altceva biggrin

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre

Cort de acest tip a venit cu rulota mea, din pacate fara bete, dar am adaptat  niste bete din fibra de sticla de 13 mm diametru si e operational. Al meu se numeste Kampa Rally 260 si din cate am inteles se mai numeste "cort de iarna" .Are 260 /240 suprafata , 4000 mm coloana de apa rezistenta si se monteaza pe sina rulotei doar pe partea superioara, lateralele se fixeaza in sol cand se ancoreaza dar se pot pune si doi stalpi de sustinere pe langa acei bureti de etansare, lipiti vertical langa peretele rulotei. Sunt si modele mai mari de exemplu unul 390, are 3 ferestre , 4 bete de sustinere fata de al meu , care are 2 ferestre si 3 bete.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ca sa readuc la viata acest topic, vreau sa aleg dintre 2 corturi de la Obelink.

Cort 1 - este putin cam lung 3.9m

Cort 2 - este mai scump fata de CORT 1

 

Ma intereseaza in special un cort de genul ( UNIVERSAL ) deoarece corturile dedicate sunt foarte scumpe si nu imi permit sa dau 500 euro pe un cort.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Foloseste cineva acest model de CORT ?

As fi si eu interesat de un cort usor si cu montaj cat mai simplu, pentru partidele scurte de pescuit!

Sunt Ok ? Care ar fi minusurile acestor corturi?

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Cred ca minusurile ar fi ca nu e la fel de stabil si rezistent ca unul dedicat pentru rulote. Dar vad un plus pentru ca e mult mai usor ca greutate si mai usor de montat, eu unu o sa imi cumpar cortul 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

De la Obelink eu optez pentru LAGOON sau SAN ANTONIA. Sunt un compromise intre un cort clasic si unul usor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.