Adiciordas

Cort Universal Rulota ( Pareri/Sfaturi )

51 postări în acest subiect de discuţie despre Cort Universal Rulota ( Pareri/Sfaturi )

Cort Universal Rulota ( Pareri/Sfaturi )

Adiciordas

Salut!

Poate sa-mi spuna cineva, va rog, cum se etanseaza pereti laterali ai cortului universal de rulota. Am gasit un cort universal nou pe un site si as fi interesat sa-l achizitionez, dar nu stiu daca nu bate vantul in partea din spate unde se lipeste cortul de peretele rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Zoran

Daca exista asa ceva , sunt si eu interesat .

Unde se poate vedea ? Da mai multe detalii .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Eu cred ca adiciordas, nu s-a exprimat corect si a dorit sa scrie cort pentru toate sezoanele.

Notiunea de cort universal nu cred ca poate fi valabila.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu

Sunt multe anunturi pe net, insa eu unul, lipsit de experienta in domeniu, am oarece dubii ca s-ar potrivi corect de la un model de rulota la altul daca se monteaza normal, pe sina.

Cort universal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu mai puneti adrese de site-uri aiurea, cand deja este discutat pe aceasta tema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Exista la Exis este acum cu 330euro scrie pentru orice tip de rulota, asta nu inseamna ca e universal sau?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Din cat se vede din  poza doar partea de sus intra pe sina, rulota fiind mai mare ca si cortul, iar partea din spate a cortului se etanseaza cu rulota cu niste bureti cu scai din cate am  citit pe net

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Am pus poza cu cortul si cu buretele de etansat

2ngddfo.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Aici aveti cortul

33w165x.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Din cate mi-am dat si eu seama cred ca vine presat intre stilpul cortului si rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu

Fara peretele din spate, da, probabil ca se poate folosi si independent.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Da e practic ca un umbrar, si dupa cum am citit pe un site din Germania, multi care l-au cumparat si probat la ploi si furtuni chiar a facut fata(spunea un neamt ca a facut concediul in Danemarca si la prins furtuna si a iesit bine din ea ca nu se astepta sa reziste cortul)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Zoran

Uau . Super , putem afla mai multe , un link dacă se poate și cu puțina bunăvoința ...poate nu v-a fi șters .

Pe mine unul mă interesează È™i cred că pe mulÈ›i alÈ›ii. 

Deci aÈ™teptăm toate info si detaliile posibile. 

Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu

Daca ma uit mai bine la poza, parca se vede si peretele din spate facut sul in coltul din dreapta. Se mai vad si nasturi, la geamurile laterale, de la draperii/jaluzele, deci poate fi folosit usor ca umbrar.

Referitor insa la etansarea in partea de sus: daca se face pe sina, cam care ar fi cea mai mica rulota la care se poate monta, pentru ca mi se pare ca are importanta si lungimea partii orizontale a sinei. Dar in poza nu pare a fi montat pe sina, mi se pare trecut "acoperisul" cortului putin peste tavanul rulotei. Daca e asa, cat de mult se duce peste? Nu acopera ceva trape sau aerisiri? Ca ala ar trebui sa fie si el bine intins.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Am gasit un tip de "cort universal" creat si de "Isabella"!

Se vede bine prinderea de rulota la partile verticale!

                                    superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Pana la urma exista "corturi universale", asa se si cheama!

Se pot monta pe orice typ de rulota ce are dimensiunea necesara a sinei orizontale a rulotei!

Neaparat trebuie inca 2 bete pe inaltime langa rulota ce folosesc la intinderea si fixarea cortului dar si a cortului/buretelui pe fatada rulotei.

                                                  ptg

                                   

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Buna seara, deoarece nu am cort la rulota, am doar o terasa ma gandeam la achizitionarea unui cort iarna aceasta.

Am gasit ceva corturi pe OBELINK :

Cort 1

Cort 2

Cort 3

Ma gandesc ca incape in ele o masa si 4 scaune. Ce parere aveti despre ele ? Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Mie personal imi place cortul 3.

Aceste tipuri de cort se preteaza la orice fel de rulota?? Eu am doar , , cort  dar fara partea din fata , doar acoperis si laterale.Ceva asemanator mi-ar conveni intrucat vara mai iau o familie cu mine si dormim afara. Mai pus pe ganduri :ascratch:

M-am uitat pe OBELINK SI   la capitolul   caravans  canopies  am modelul  Domasa 240 10 +

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Exact acelasi tip de cort il am si eu @Sorin Leitoiu14113953_1176255002444753_75069071_o.jpg

 

Mie sincer cele de mai sus mi se par mai usor de montat.

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
Chiar acum, Ursu Florin a scris:

Exact acelasi tip de cort il am si eu @Sorin Leitoiu14113953_1176255002444753_75069071_o.jpg

 

Mie sincer cele de mai sus mi se par mai usor de montat.

si asta e adevarat , ma gandesc in continuare, nu am panou voltaic si-mi sta pe cap problema

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Si eu m-am gandit pana la urma sa pun un panou. Dar le iau pe ambele si cort si panou.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
1 minut în urmă, Ursu Florin a scris:

Si eu m-am gandit pana la urma sa pun un panou. Dar le iau pe ambele si cort si panou.

am de toate mai putin panou, am cabluri si controler  si sa vad cum ies din iarna

nu am nici tv dar sa vad daca merita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 10 ore, Ursu Florin a scris:

Buna seara, deoarece nu am cort la rulota, am doar o terasa ma gandeam la achizitionarea unui cort iarna aceasta.

Am gasit ceva corturi pe OBELINK :

Cort 1

Cort 2

Cort 3

Ma gandesc ca incape in ele o masa si 4 scaune. Ce parere aveti despre ele ? Multumesc!

 

Scuze, imi spun si eu parerea referitor la corturile prezentate!

Sunt doar corturi de iarna, sa-ti lasi cate ceva la intrare-n rulota, stiu eu askc, clapari, schiuri etc, nicidecum nu este un cort de care te poti folosii in toate cazurile!

Si sa-mi fie cu iertare, dar mai pui la pretul lor vre' 100 de euro si-ti cumperi un cort sh de care te poti folosii oriunde si oricand!

Iar despre cat de usor ori greu se monteaza, nu este un criteriu dupa care te ghidezi pentru a cumpara un cort!tamp Toate se monteaza pe sina cortului, iar daca este mai scurt ori mai lung, tot asa intra pe sina!:lovitincap:

Apropo, @Ursu Florin, tot ai terasa, poti s-o vinzi si cu banii ce vrei sa-i dai pe vreunul din corturile prezentate iti iei un cort, ce la randul lui poti sa-l folosesti si doar ca terasa, ori poti sa-ti pastrezi terasa si s-o montezi in prelungirea cortului! Cel putin eu unul asa fac, intotdeauna montez si terasa-n prelungire! Asa dispun de toate oportunitatile oferite de o campare in natura! 

Pana la urma cortul este un fel de " living, bucatarie, magazie", nu-l folosesti doar pentru o masa si 2 scaune! Acolo gatesti, (ai in el aragaz, frigider, dulapior pentru alimente si vesela) servesti masa, socializezi cu prieteni atunci cand afara ploua ori seara cand te mananca tantarii, mai vezi ceva la tv, ori pur si simplu o mica petrecere intre prieteni... etc, In vreuna din "intarea de rulota" propusa ca nu le pot numii corturi, ce poti face, in afara "de a-ti lasa bocancii"?:amuzat:

Ca nu gatesti la rulota este alta treaba, poti manca la restaurant, numai ca nu peste tot ai posibilitatea, si oricum dupa restaurant tot mai stai in cort ori pe langa cort la vreo bericica cu vecinul ori prietenii! Unde vei sta in vreunul din corturile prezentate? Aaa, da, stiu, la cortul vecinului!!! Dar tot trebuie pana la urma sa-l inviti si pe el/ei in vre-o seara la tine, si unde-l tii? Afara-n ploaie, ori in rulota? Dar vecinul fumeaza, si la o bere merge al dracului de bine si o tigara!!!nevazutCe faci atunci, ii spui sa nu fumeze, dar el e un pic "piscat" si n-ai cap cu el!

Glumeam desigur, dar cam asa se-ntampla!

Acum mai este si varianta ca mergi intotdeauna singur ori doar cu familia, nu socializezi cu nimeni, nu inviti pe nimeni la tine dar nici tu nu "calci pragul" nimanui, si atunci poate fi cat de cat ok!

Dar tot tu spui ca ai vre-o 10 prieteni cu rulote care la randul lor au alti prieteni...si, si...! 

Scuze dar asta este! :) I-ati un cort "ca lumea" si vei avea toate posibilitatile!

 

Apropo, compara vreunul din corturile prezentate!

11311881_864237203629333_1303953075_n.jpg

11221576_913284498724603_4007078526975081714_n.jpg

13497992_1077614418958276_5840746627844365172_o.jpg

13434941_1075630479156670_1845382441265999979_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare hi
Intradevar @Eugen David superok
Din cort faci terasa....invers nu prea ai cum.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.