Vizitator

La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

381 postări în acest subiect de discuţie despre La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

Cornel Mihailescu

Salutare hiAm si eu o intrebare va rog. 
Cat costa sa treci cu vaporul ( sau cum se numeste) pe insula Thassos.¿?:ascratch:
Si de unde se poate urca pe acest vapor?.:speedboat:
Va multumesc.j;'

• Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Emi Sandulescu

Feribotul spre Tassos se i-a din Keramoti sau din Kavala. Din  Keramoti e mai scurt traseul si deci mai ieftin.

Preturi cauta pe net ca difera in functie de lungimea masinii.

Link către postare
Cornel Mihailescu

Multumesc mult.hisuperok
Am gasit ceva , din Keramoti , in jur de 20 de euro masina, ( presupun ca si rulota se taxeaza cam la fel.)()|
Pentru persoane pretul este de 3 euro /pers, si 1.5 euro de copil intre 5 si 10 ani.j;[
Cred ca se ajunge la o suma in jur de 100 -euro dus-intors .( masina+ rulota+2 persoane+2 copii.)j;'
Si ca sa fac asa o mica socoteala : carburant+taxe+vigneta+pod+feribot= in jur de 300 euro.( dus-intors):ascratch:
Acest calcul fiind facut cu plecarea din Bucuresti.nay

Modificat de Cornel Mihailescu
  • Upvote 1

Link către postare
Cristina D.

Hello, noi am trecut prin Bulgaria pasul Makaza iar feribotul l-am luat din Keramoti -26euro ( 2 persoane si masina). Nu se merita sa mergi pana la Kavala. Drumul e mai lung si feribotul mai scump. Cand ajungi in Keramoti primesti o harta a insulei Thassos gratis inainte de a cumpara biletele ptr a organiza cat mai bine traseul.

• Upvote 1

Link către postare
.Vizitator...

Cristian tu incearca varianta de tranzit prin fosta Yugoslavie (Serbia si Macedonia ) este mult mai buna din toate punctele de vedere. De la tine mergi Arad, Timisoare si intri in Serbia. O data m-am intors prin Bulgaria si alta nici daca ma platesc ei pe mine nu mai merg pe acolo.

Ajung in Grecia inainte de Salonic si poti merge in ce parte vrei tu, dar avantajul autostrazii este incomparabil cu restul drumului catre Giurgiu si toata Bulgaria.

Locuri de campare sunt peste tot in Grecia si tarifele se gasesc pe net. Indicat ar fi sa se mearga dupa 10-15 Iulie ca se termina concediile la toata Europa si in Grecia la fel. Este mult mai liber peste tot si tarifele ceva mai ok.

Link către postare
Sorin  Leitoiu

@Cornel Mihailescueu am fost acum 2 ani in Tassos   anul trecut am fost la Nea Macri la 50 km de Atena iar  anul acesta ma duc in Tassos. 

Care ar fi ruta ta pe care o sa vi ca sa-ti pot spune un traseu?

Link către postare
Cornel Mihailescu

Salut @Sorin Leitoiu, hi.
Pai ruta ar fi urmatoarea: Bucuresti-Makaza -Keramoti.
Astept cu placere alte rute si informatii despre Thassos ( camping, off-camping, magazine etc. )
Iar tu care ai mai fost, le cam stii deja care sunt.
Multumesc multnay
PS. Cu rulota ai fost???

ScreenHunter_65 Mar. 28 13.42.jpg

ScreenHunter_66 Mar. 28 13.46.jpg

• Upvote 1

Link către postare
Cornelsavu

Cornel, ruta e ok, dar ramane sa vedem ce se mai intampla cu podul de la Giurgiu.

Link către postare
Cornel Mihailescu

@cornelsavuhi, multumesc.nay
Dar ce e cu podul?...:ascratch:
Se inchide la vara???
Ca de aglomeratia care este la trecere stiu foarte bine...de vreo 5 ani tot il trec.tamp
Alta varianta de trecere spre Bulgaria care ar fi ???

• Upvote 1

Link către postare
Cornelsavu

Nu stiu daca s-au terminat lucrarile la pod. Anul trecut se stateau si cate 6 ore. Noi am trecut pe la Calarasi cu bacul.

Link către postare
Cornel Mihailescu

Intr-adevar, eu anul trecut am trecut podul pe data de 15 iulie pe la 22.30. ()|
Am asteptat in jur de 2 ore.tamp.
Multumesc de varianta Calarasi. hi

• Upvote 1

Link către postare
Sorin  Leitoiu

@Cornel Mihailescu ruta este ok.

Eu trec de fiecare data pe la Silistra , pun gps si tot inainte, drumul este ok, ma opresc la Kardjali - hotel cu acelasi nume si dupa care a doua zi trec pe la Makaza.

Nu am fost cu rulota  decat in tara si nu stiu daca voi iesi cu ea si afara. Prefer masina intrucat am libertate de miscare.

Anul trecut am stat la o vila luxurianta in localitatea Nea Macri , plaja la 20 m de usa vilei, un un orasel fara turisti , curat cu preturi bune tocmai in perioada cand se spunea ca erau demonstratii in Grecia..nu se agita nimeni.

In Tassos am stat la pensiunea Korina ...excelent.

Mai vorbim.

• Upvote 1

Link către postare
Cristian Stoica

Daca va duceti cu rulotele , parerea mea este sa alegeti un traseu usor , nu un traseu scurt .

Ruta pe Makaza este un drum foarte greu pentru mers cu rulota. Eu am fost pe Thasos fara rulota si am ales cel mai usor drum pe Sofia si am facut 11-12 ore.

Ruta Bucuresti -Thasos pe varianta Makaza se face in 9 ore cu masina fara rulota .Nu am pus timpul pierdut in vami si opririle inerente.

Prin Bulgaria se circula la fel ca in Romania.

Link către postare
Sorin  Leitoiu

@Adrian H @cristian57am fost in Grecia de 3 ori , prima data pe la Giurgiu si de 2 ori pe la Silistra nu mi s-a parut ca astept mult la bac sau poate am avut eu noroc. 

Cand plec in concediu plec cu o zi sau doua inainte  si ma opresc pe unde vreau. Nu plec si ma duc tinta cu 120 km sa ajung la la o ora anume.O lalai prin toate dughenele si magazinele doar sunt in concediu biggrin

Link către postare
Mugurel Vap

Am stat foarte bine si fara probleme off in Keramoti.Atit linga plaja cit si in acea padurice, linga camping(pentru umbra).

Pe insulaThasos un loc frumos de campat off este in Rahoni, linga hotel rahoni bay si inca unul imediat dupa supermarket.

Apa curata fara valuri , o portiune de 50-60m cu apa mica si calda o fintina in apropiere, peco si supermarket cu preturi foarte apropiate de ro.

Oricum cele mai frumoase plaje se afla in partea de nord a insulei pentru ca in sudul insulei este foarte stincos.

O insula frumoasa, spectaculoasa, vizitati giola (vezi you tube)si muzeul fabricii de ulei de masline.

Cred ca si eu voi alege in aceasta vara, aceasta destinatie chiar daca am mai fost de 3 ori.(18 iulie-5 august)

Modificat de mugurel vap

Link către postare
Cornel Mihailescu

@mugurel vap,  hi. Si tu tot spre Thassos ai opta la vara???
Off sau intr-un camping???
Despre hotelul din poza este vorba de campare Off?

ScreenHunter_68 Mar. 28 18.26.jpg

Modificat de Cornel Mihailescu
  • Upvote 1

Link către postare
Mugurel Vap

Campez numai off, nu rezist in camping.

Da am ales Grecia pentru concediul din aceasta vara, dar sa vedem ce se intimpla cu miscarea emigrantilor .

Link către postare
Cornel Mihailescu

Cat te-a costat traversarea cu feribotul???nay
Masina+rulota+? persoane.:ascratch:
Dus-intors.

• Upvote 1

Link către postare
Mugurel Vap

Preturile erau in felul urmator: 3, 50euro pentru adult,

1, 50 euro pentru copii(5-10ani)

16 euro masina turism pina in 4, 25m

Auto peste 4, 25m- 20 euro si rulote42 euro ansambluri si autobuze pina la 12m.

Modificat de mugurel vap

Link către postare
Traian M

Si eu ma duc in Grecia intre 9 si 23 iulie, plec sambata pe 9 pe la 6 dimineata din Bucuresti iar pe la ora 14-15 ar trebui sa ajung in campingul din Keramoti... 

O sa stau o noapte sau doua si apoi o iau spre vest, am mai observat un camping in nord de Paralya Katerini la care la fel sa mai stau vreo 2 zile apoi trec pe coasta de vest la marea ionica, poate chiar pe Corfu, nu e nimic batut in cuie. 

De emigranti nu dai decat in Insulele Kos si Lesbos de langa Turcia, prin Atena sau pe continent la granita cu Macedonia. Nu au ei treaba cu restul, interesul lor e sa ajunga in Germania.

Si inca un amanunt. Un camping frumos e Platanis pe bratul sithonia, e foarte mare, format din padure foarte deasa apoi plaja. E f misto sa fii campat in padure la super umbra.

Link către postare
Traian M
On ‎02‎.‎02‎.‎2016 at 18:50, mugurel vap a scris:

Cred ca si eu voi opta pentru a merge anul acesta in Grecia, dupa ce anul trecut am renuntat din cauza instabilitatii politice.

Perioada v-a fi cam aceeasi 17, 18 iulie pana la inceputul lui august. Numai ca eu voi sta (ca si acum doi ani) off camping.

Nu rezist mai mult de 3 zile in acelasi loc, desi atunci am stat record 5 zile pe o plaja superba (Lagonisi) la intrarea in bratul Sithonia.

Dar pana la vara mai este si cine stie poate ne organizam sa mergem mai multe echipaje.

Am fost pe Lagonisi anul trecut si o faceau comerciala, puneau umbrele fixe de stuf, in spate nivelau cu buldozerul, plina de sezlonguri...

@mugurel vap unde te-ai campat tu pe ea ca eu abia am gasit loc de parcare de ce aglomeratie era.

Link către postare
Cornel Mihailescu
în urmă cu 4 ore, mugurel vap a scris:

Preturile erau in felul urmator: 3, 50euro pentru adult,

1, 50 euro pentru copii(5-10ani)

16 euro masina turism pina in 4, 25m

Auto peste 4, 25m- 20 euro si rulote42 euro ansambluri si autobuze pina la 12m.

Salutare, hi, deci te costa sa treci cu feribotul dus-intors ( 4 persoane+masina de 5.12m+rulota) 152 euro.:ascratch:
Mi se pare un pic ...scumpulet.-doh

• Upvote 1

Link către postare
Mugurel Vap

Nu era nimic amenajat cind am fost eu traianm.

Am campat in marginea nisipului la umbra unui conifer.Puneam si poze dar nu-mi permite din cauza dimensiunilor pozelor prea mari.

Link către postare
Romulus Daniel

Vă salut domnilor,

M-am gândit să încerc Grecia anul acesta din 15 sau 18.07. până la începutul lui august (maxim 10-11.08). Caut echipaje amatoare. Echipajul nostru are doi adulți și un băiat de 11 ani. Pot merge și offcamping. Pe Thassos, în Paralia Katerini și în Halchidiki am fost fără rulotă și nu prea aș mai vrea. Aș prefera să nu plec la drum singur. Două, trei echipaje ar fi perfect mai ales dacă sunt și copii de vârste apropiate de a fiului meu.

Încerc așa, poate se leagă ceva.

Link către postare
Traian M

Eu plec pe 9 iulie dimineata devreme din Bucuresti iar pe la ora 14-15 ar trebui sa ajung in campingul din Keramoti

Google Maps

O sa stau o noapte sau doua si apoi o iau spre vest, opresc la camping Stolos in nord de Paralya Katerini la care la fel sa mai stau vreo 2 zile apoi trec pe coasta de vest la marea ionica la Camping Igumenitsa unde voi sta vreo 3-4 zile, apoi voi trece pe Corfu si acolo vad eu unde ma campez. 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare colegi rulotisti. Din 8 iulie plecam in concediu prin Transilvania si in principiu am vrea sa stam in doua locatii: Alba Iulia si Cluj Napoca. Acum apelez la sfatul celor din aceste zone pentru a ne indica locatii off camping in jurul celor doua municipii (10-20 km). Multumim pentru orice idee. 
    • Alex E
      de Alex E
      Salutare,

In cautarile mele pentru un concediu in Grecia zona Pelopones, am dat peste harta aceasta cu diferite locatii off-camping si opriri de o noapte ce au fost testate, fiecare locatie avand poza si o mica descriere. Mie mi s-a parut utila. 

Harta

De asemenea daca mai aveti si alte materiale agregate legate de zone off-camping sunt binevenite.

Momentan cand va scriu ma aflu in zona Voidkilia, intr-adevar  o oaza de relaxare. 

Toate bune,
      Alex
    • Barbu
      de Barbu
      Un camping frumos cu plaja cu nisip, destul de umbros, apa mica pe o distanta mare.
      ideal pentru copii, proprietarul foarte amabil, 24 eur  fara curent, 3 persoane.
      Un camping curat,  la 2 km un supermarket  cu preturi bune!!!  Recomand  tuturor, se ajunge relativ usor fiind chiar linga soseaua principala si autostrada.
      se poate si pescui, cu sardina drept momeala  am aflat acolo  !!!! Un loc frumos

• Daniel P
      de Daniel P
      Anul acesta am hotarat sa ne petrecem concediul de odihna,  impartind cele 16 zile  pentru 3-4 locatii off-camping, locatii in care n-am mai fost niciodata pana acum...
      Asadar vom urma un traseu, care probabil va arata cam asa: Bucuresti - Valcea - Gorj - Hunedoara - Alba- Cluj - Mures - Harghita - Covasna - Buzau - Bucuresti...
      E cam lung, dar ca sa nu fie obositor, vom poposi cate 3-4 zile in fiecare locatie, sau chiar 5 zile daca ne place zona respectiva...
      Eu intentionez sa ne strangem o formatie de 4-5 rulote si sa mergem in coloana... iar traseul si locatiile in care vom campa le vom stabili de comun acord....
      Pana acum am fi deja 3 echipaje interesate, sa vedem cine ni se mai alatura la aventura...
      Drumuri bune si vacanta placuta tuturor!
    • Cristina D.
      de Cristina D.
      La noi in familie s-a votat Samothraki Grecia ptr luna iulie 🤗. Stie cineva un camping bun sau cel care e acolo, Varades Municipal cred ca se numeste, e singurul de pe insula?

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.