Vizitator

La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

418 postări în acest subiect de discuţie despre La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

Vizitator

La fel ca si colegul Niky as vrea ca anul asta sa merg in Grecia , cel mai probabil undeva pe langa Alexandropoulis (in Nordul Greciei)

Am gasit cateva campinguri pe acolo si preturile acceptabile , undeva de pana la 23Euro/zi/rulota 3pers

Daca in privinta campingului nu m-am hotarat inca , in ceea ce priveste perioada anului cu siguranta va fi in august dupa ce se termina cu admiterea la liceu .

Oricine crede ca poate merge in acea perioada nu are decat sa posteze aici.

Urmariti link-ul

Campinguri

in zona Alexandropoulis sunt mai multe campinguri

in  momentul asta nu mai stiu exact unde mai intrasem si gasisem campinguri , dar cu siguranta sunt si unele care daca sunt figurate pe harta nu au site si sunt de preferat in locul celor cu site pentru ca sunt afaceri mici de familie , iar preturile sunt mai mici

pana in august este timp destul , si asa cum am spus putem discuta mai multe variante

cine este interesat nu are decat sa caute , sa posteze si sa propuna

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nicu Iancu

Bine v-am regasit !

Chiar acum ceva vreme discutam cu niste prieteni din Brasov, sa mergem in Grecia, anul acesta !

Si noi ne-am propus pentru luna august. De...avem sotiile in invatamant si din august se poate pleca.

Ma intereseaza daca a mai fost cineva, sa povesteasca cum e cu drumul...daca este greu sau nu, tinand cont ca eu nu prea am muschi de tras. (Logan 1, 6 / 90CP, benzin) + rulota de 800 (goala). Unii m-au speriat zicand ca drumul este extrem de greu cu urcusuri si serpentine multe si dificile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Salut Nicu ,

Eu o am pe fii-mea  care termina a 8-a si are admiterea la liceu , asa ca de aia am spus de august.

Pana acum am facut cateva "sapaturi" si nu am gasit decat campinguri de "fitze" , cu preturi de la 30EURO/zi , ceea ce nu prea imi place .

In anii de dinainte am fost de 2ori in Grecia si am fost undeva de la Salonic in jos , dupa Paralia Katerini , , aproape de Leptokaria, in dreptul localitatii Litochoro ( si al muntelui Olymp) . Atunci am platit in primul an 15EURO/zi/rulota , iar in anul urmator m-a taxat cu 20EURO.

Traseul a fost prin Sofia si cred ca i-ai putea face fata cu Loganul tau; distanta din Bucuresti aprox 750Km .

Pentru anul asta ma gandeam sa incerc ceva in zona de nord pe langa Alexandropoulis , pentru ca este ceva mai aproape "doar" vreo 600Km.

Deocamdata este prea devreme sa spun cu certitudine cand si unde voi merge , dar asa cum ti-am spus cam aia ar fi perioada si cam ala ar fi locul vizat.

"Problema " este ca grecii astia nu prea au campingurile postate pe net , si intre ceea ce este pe net si starea e fapt de la fata locului sunt diferente , la modul ca pot fi campinguri din astea considerate "afacere de familie" dar care nu s-au obosit sa-si faca site si implicit promovare pe net.

Ai aici un site unde poti cauta si tu    Campinguri GRECIA 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Busca

Salut Nicu.

Indiferent pe ce ruta mergi in BG.tot ai de trecut muntii, din pct. meu de vedere varianta pe Sofia ar fi mai avantajoasa.

De ce:

-urcarea este mai lina decit pe drumul de Turcia,

- traficul este mult mai intens , soferii TR (turci )nu sunt ingeri si nici nu cred in Dumnezeu,

-sunt doar 2 benzi pe drum, iar drumul dintre  Nova Zagora -Svilengrad-Harmanli nu era inca reparat (sper din tot sufletul sa ma insel).

Astea ar fi o parte din argumente, nu conteaza ce putere ai (90 CP), eu cu 1, 2 16 V si 80 cp am alergat un Peugeot 307, Insignia si o Bora, de credeau ca am cel putin 100 cp.

Acum am 2400 KG si mai proasta aerodinanica decit rulota si nu am decit 90 cp si nu imi fac griji la drum si ma tin dupa cei cu motoare de peste 100cp.

Important este sa ajungi cu bine inapio acasa nu esti la raliu.

Iar daca stii sa scoti tot din motorul ala si ii dai cei trebuie, ajungi mai repede si cu consum mai bun decit cel cu 100-120 cp. 

Gandeste-te ce faceau cei cu "SAVARINE " in trecut, sau Wartburg cand faceau  Rabele ori Daciile.

Sper sa nu jignesc pe nimeni.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Drumurile din Bulgaria nu mai sunt asa de distruse ca in anii mai de demult

Ruta spre Turcia abia ce a fost data in folosinta anul trecut dupa ce a fost intr-un fel de reparatie capitala.

Valentine , tu ( sau masina ta ) faci fata cu 90CP pentru ca sasiul , cu motor si cutie de viteze sunt derivate dintr-o masina de transport marfa . Asadar , rapoartele din cutie sunt pentru "tras" su nu pentru "fuga" ca la turisme ( dar asta  este  alta discutie si o facem la un alt topic , asa cum este frumos )

Nicu , asa a sa iti faci o idee , Doru Negru are un Logan cu motor de 1.6 si o rulota englezeasca cam ca a ta de grea si a fost 2ani la rand in Turcia , asa ca se poate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Multumesc pentru incurajare !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Multa lume isi face planuri pentru Grecia in vara asta. Voi merge si eu acolo, pentru prima oara pe roti. Am citit ca traseul mai usor, dar mai lung este prin Sofia.

Vreau sa intreb cate ceva pe cei experimentati in traversarea Bulgariei.

- Cat de greu si periculos este traseul catre Turcia? Poate fi mai rau ca la noi?

- Pot sa ma odihnesc o noapte in Bulgaria, adica sa impart acesti aproximativ 700 de Km in doua zile? Aveti experienta campingurilor bulgaresti, in afara celor de pe litoral? Informatiile de pe site-urile bulgaresti sunt extrem de vagi, oricat m-am chinuit sa le si traduc.

- Cat de aglomerate sunt campingurile in iunie? Mergeti acolo numai pe baza unei rezervari prealabile sau nu este nevoie?

Nu sunt un mare sofer si mai am si rulota dupa mine, asa ca astept cu nerabdare niste sfaturi.

Va salut

Modifică mesajul

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Prin Sofia e drumul cel mai sigur si mai facil pentru tractarea unei rulote. O buna parte din drum este autostrada.

Mai sunt doua drumuri superbe, insa pentru campere sau autoturisme fara remorci/rulote.

Traseul 1:

Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Kardzali - Zlatograd - Xanti

PCTF Zlatograd este doar pentru MTMA 3, 5 t, drumul este foarte ingust, rampe abrupte, peisaj ce-ti taie respiratia.

De vreo doi ani s-a mai deschis o vama asemanatoare, la Makaza, putin mai spre Turcia. Fata de traseul 1, de la Kardzali se tine drumul national 5 spre Komotini. (N-am fost pe aici inca).

Traseul 2:

Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Kardzali - Makaza - Komotini

Pentru ambele trasee, din Veliko Tarnovo la Stara Zagora se poate merge prin Gabrovo - Shipka, traseu mai dificil, muntos, insa mult mai frumos. Veliko Tarnovo e un oras care merita vizitat, cred ca sunt si campinguri in zona.

O varianta buna pentru tractarea unei rulote ar fi "drumul turcilor", prin Svilengrad - Ormenio, e si cel mai lung, dar "iei" litoralul grecesc de la extremitatea estica, Alexandroupolis.

Traseul 3:

Veliko Tarnovo - 55 - Gurkovo - (Panicherevo) - Nova Zagora - Svilengrad

Inainte de Nova Zagora, la Panicherevo e un lac mare pe stanga (se vede din sosea), cred ca se poate campa liber, de cate ori am treecut pe acolo erau rulote, campere, corturi, barci. Probabil se gasesc si campinguri in zona:

Panoramio

Indiferent de traseu, recomand o harta buna a Bulgariei, GPS nu ajuta intotdeauna, multe drumuri secundare nu se gasesc pe hartile navigatoarelor (sau poate n-am avut eu harti actualizate...)

Oricum, la plimbare eu prefer harta in locul navigatorului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Achim ,

Sa o luam sistematic si sa nu batem campii , pentru ca bulversam "publicul"

Depinde unde vrei sa ajungi in Grecia :

- daca e duci de la Salonic ( sau Thesaloniki) in jos spre Paralia Ketrini , Leptocaria , Pantelimonas sau chiar Atena , drumul cel mai scurt este prin Sofia

- daca vrei sa mergi in zona nord-estica ( punct de reper Alexandropoulis) nu ai decat sa alegi varianta drumului " de Turcia" drum care abia ce a fost anul trecut dat in folosinta dupa o reparatie capitala ; Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Harmanli , iar de aici ai doua variante : una "soft" pe E85 , sau una "hard" pe acel DN5 al bulgarilor care te scoate la Komotini

IN NICI UN CAZ NU ALEGE VARIANTA PRIN SHIPKA pentru ca este "criminala" cu rulota dupa tine ; asa de promenada si de design este frumoasa , dar nu este pentru mers cu rulota pe acolo

Eu am facut din Bucuresti in Grecia la Leptokaria in jur de 12ore , cu pauzele de rigoare , asa ca nu vad de ce ar trebui sa faci o noapte pauza pe Bulgaria. Daca totusi nu poti conduce un timp mai indelungat nu trebuie sa te opresti intr-un camping in mod special ; poti foarte bine ca pentru o noapte sa tragi intr-o parcare de TIR-uri , pentru ca astea sunt la marginea drumului si nu stai sa le cauti prea mult . Campingurile din Bulgaria nu sunt amplasate pe drumuri europene sau nationale , ci sunt razletite pe dealuri si munti , asa ca nu sunt o solutie buna pentru o noapte de tranzit.

La greci , in iunie pana pe 15, este considerat extra-sezon , asa ca nu iti trebuie vreo rezervare speciala , doar daca nu este vre-un camping mai simandicos care sa puna pret pe asa ceva . Depinde acum si ce ai gasit pe net , pentru ca la greci sunt putine campinguri care sa aibe site si sa le poti gasi pe net , iar astea in general sunt cele mai scumpe. In schimb mai sunt si campinguri mai mici care functioneaza ca o mica afacere de familie si care nu sunt promovate pe net dar sunt acceptabile in ceea ce priveste conditiile si preturile, dar astea din pacate trebuie sa stai sa le cauti la fata locului.

Chiar daca nu esti un mare sofer , o sa vezi ca pe Bulgaria media orara scoasa la traversarea ei o sa fie mult mai buna decat pe Romania pentru ca in ciuda restrictiilor de viteza impuse la intersectii sau in curbe drumurile nu traverseaza foarte multe localitati. In general localitatile sunt in stanga sau in dreapta drumului la distante de 0, 5 - 3, 5km 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Va multumesc pentru raspunsuri.

Adrian, sincer cred ca 12 ore de mers intr-o zi e mult. Am avantajul unui concediu mai lung si prefer sa pierd o noapte in Bulgaria si sa nu devina deplasarea o corvoada

Pe site-urile bulgaresti nu sunt prea multe informatii. Parca mai putine decat la noi...

Am gasit ceva, mai jos de Sofia ,     Camping VERILA - Sapareva Banya (BG)   

Le-am scris, sper sa-mi si raspunda...

Respect .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Tine cont de faptul ca vara ziua este foarte lunga  si daca pleci din Bucuresti undeva in jur de 3dimineata intri in Bulgaria cand incpe sa se lumineze afara. Mergand pe lumina zilei nu este asa de greu si de obositor ca noaptea.

Faci 12ore pe drum , si nu 12ore de condus in continuu ; te opresti o data la 2ore , te intainzi , mananci ceva , bei , mai faci 2-3 poze si o sa vezi ca nu este chiar asa de greu. Acum depinde si unde anume vrei sa ajungi in Grecia .

Ti-am spus ca pe Bulgaria media orara este destul de buna asa ca ai "spor" la mers.

Oricat de lung este concediul , insemna sa pierzi 4zile numai cu drumul ceea ce mie mi se pare cam mult.

Din cate am vazut pe harta campingul asta este pozitionat in afara traseului , si ar trebui sa incerci sa ajungi in el dupa ce ai trecut de Sofia , chiar daca este putin mai pe ocolite.

Daca totusi nu vrei sa stai sa pierzi timpul pe acolo ci doar sa dormi o noapte , raman la parerea ca te poti opri foarte bine intr-o parcare de camioane ( este una pe dreapta , semnalizata , chiar inainte de centura Sofiei), iar in cazul asta poti pleca din Bucuresti in jur de ora pranzului.

Eu unul evit sa pierd o noapte pe drum , si am facut-o doar in conditii extreme ( ex: veneam din Italia , de la Venetia , 1600Km care oricat as fi vrut nu-i faceam "dintr-o bucata") pentru ca in rulota sunt puse : scaune pliante , masa , bete cort , cort , bagaje , bax-uri cu apa , sucuri , bere, etc... si sincer nu prea am cum sa dorm peste ele. Si ca sa le mut si dimineata si seara in masina/din masina , mai bine ma lipsesc.

Drumuri cat mai bune ! )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Desi mai este mult pana la vara, eu visez de pe acuma la concediul pe care vreau sa-l petrec ca si anul trecut, prin nordul Greciei, la Marea Egee, dupa jumatatea lunii august.

Anul trecut nu am reusit sa conving pe nimeni sa mi se alature, dar poate anul acesta am mai mult succes de aceea deschid acest topic din timp pentru discutii si planificari  )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Unde vrei sa mergi in Grecia?

Prin august, vreau sa merg pe la Orianopoli, trebuie sa vad sa fac o rezervare din timp.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Mugurel ,

Pentru planificarea concediului nu este niciodata prea devreme .

Dat fiind faptul ca unii trebuie sa anunte cu cateva luni inainte perioada de concediu (unii chiar de la inceputul anului) eu zic ca ai facut bine deschizand acest topic.

Pana sa se mai hotarasca cineva , eu zic sa pui ceva mai multe detalii cu privire la locatie ( camping, off-camping) la preturi , si la conditii, precum si alte informatii legate de :traseu , taxe , eventuale obiective de vizitat in zona , cel mai apropiat magazin , preturi la alimente, orice detaliu care ar ajuta la planificarea unui concediu de 2saptamani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Preturi la alimente ca si la noi Adrian, motorina cam la fel, un camping bunisor trece de 30 euro pe zi pentru o familie din 4 persoane cu tot inclus.

Drum recomandat pentru cei din partea de nord si vest a tarii, Yugoslavia, Macedonia, taxele de autostrada nu le mai stiu exact.Se ajunge frumos si de acolo alegi partea unde vrei sa mergi.

Banuiesc ca daca spui nord te gandesi la Halkidiki, poti spune si ce brat vrei sa ajungi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Anul trecut am plecat din Valcea pe 18 august pe la ora 12 cand m-am trezit  biggrin . Venisem de la o nunta. Am urmat traseul Valcea, Calafat, Vidin, Montana, Sofia, Kulata, Salonic, Halkidiki pe bratul Sithonia. Prima oprire a fost la plaja Lagonisi unde am ajuns pe 19 august pe la rasaritul soarelui dupa mai multe pauze si o oprire mai serioasa in Craiova de unde am facut aprovizionarea cu oarece alimente.

Dupa un tur complet al peninsulei am mers o zi la Waterlend, langa Salonic dupa care m-am indreptat spre est: Kavala, Keramoti, Xanti  cu opriri de 2, 3 zile pe cate o plaja care mi se parea frumoasa, dupa care m-am intors in tara pe traseul cel nou prin munti unde nu mi s a parut rau deloc si am intrat in tara pe la Ruse pe data de 31.

Preturile sunt apropiate de cele din Romania , cel mai ieftin market fiind Lidl, motorina un picut mai ieftina. Campinguri sunt multe atat pe bratul Sithonia cit si in Keramoti dar eu nu pot sta mai mult de 2, 3 zile in acelasi loc ma plictisesc repede de aceea sunt pregatit pentru off-camping.

Anul acesta doresc tot off-camping pentru aproximativ aceeasi perioada dar traseul il stabilesc in functie de echipajele care participa. Pana acum s-a anuntat unul care nu este inca inscris pe acest forum, dar incerc sa merg mai putin si sa stau mai mult timp in acelasi loc poate in Keramoti sau poate chiar pe Thasos, insula pe care am mai fost acum 4 ani, nu am o destinatie fixata de acum zic doar undeva in Nordul Greciei restul planificam cu cei care doresc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Ai dreptate Adrian, estii mai cu experienta. Ca taxe, vigneta pe Bulgaria (nu mai stiu exact) in jur de 15 leva pe 30 zile iar autostrada pe Grecia se plateste 6 euro cu rulota ca depaseste inaltimea de 2, 20m.

Stiu ca nu iti place notiunea de off-camping pentru concediu, dar poate mai este cineva ca mine fara stare, de aceea am cumparat rulota sa pot explora cat mai mult. Inaintea acesteia nu stateam mai mult de 5 zile la hotel ca......stateam pe jar ultima zi.

moderat Adrian V.

Te rog sa imi spui pe nume fara "domnule" , pentru ca ne putem respecta si asa.Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Mugurel ,

Este drept ca eu unul nu agreez nicicum ideea de a sta off-camping in concediu , si mai ales la mare.

Asta nu insemna ca sunt impotriva celor care vor sa fie globe-trotter, si mai ales off-camper.

Ti-am spus ca ai facut foarte bine ca ai deschis acest topic de acum , pentru ca pana la vara in august sunt sanse de a gasi mai multi interesati de o astfel de calatorie.

Eu unul nu am mai fost in Grecia de vreo 5ani , si sincer in perioada aia nu prea iti venea sa intri in magazin sa cumperi ceva pentru ca in afara de cateva legume si pepeni , totul era scump ca draku.

Preturile in camping ajunsesera sa inceapa de la 20Euro/noapte/rulota , adica destul  tamp

Drumul cel nou din Grecia spre Romania trece prin Mazaka ; am auzit si eu ca este foarte bun si se poate circula foarte bine pe el chiar si cu rulota .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Adrian

Sincer scumpe mi s-au parut hainele , dar nu pentru a cumpara moda am mers in Grecia. Alimentele apropiate de cele din Romania, apa minerala un pic mai scumpa (3, 5-4 euro baxul la magazine din apropierea plajelor si 1, 80 in lidl 6x1.5l).

Campingurile, da, asa erau de la 20 euro in sus insa nu m-am stresat prea mult cu ele si am vazut multi la fel;in Keramoti erau foarte multi off-camping din Franta, Italia, Germania, autocaravane, si sirbi, greci cu cortul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

mario

nu am fost niciodata la ouranopoli desi am trecut pe linga, am auzit ca este ok si cum eu sint dispus oricind la locatii noi, nu ramine decit sa ne astepte in luna august :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Bal

Eu abia mi-am luat rulota si am zis ca fac vreo 2 excursii mici prin tara si in septembrie(cica in iule si august e prea cald) merg in Grecia. Eu sunt dispus la discutii, dar experienta mea e mica(nu ca ar fi o problema) si vreau sa merg cu copiii, de aceea nu stiu daca off-camping-ul e ok. Dar nici eu nu prea am stare,   asa ca o sa urmaresc discutia sa vad in ce directie o ia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Catalin si eu am 2 copii (7 si 8 ani), nu am intimpinat probleme cu ei stind off, iar ca si perioada nu stiu ce sa zic eu am fost in grecia numai in lunile iulie si august si m am simtit bine de fiecare data nu e aceasi caldura ca in ro e o clima mai umeda si briza marii era super ok fata de ro si in +pe plajele din grecia sint multi pomi si poti oricind sta la umbra, chiar daca ai de putin timp ruluta nu conteaza in fata spiritului de aventura, nu i asa?iti urez cit mai multe iesiri

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Sa mergi in camping sa stai nu este o problema, este mai sigur pana la urma, tinand cont ca legal in Grecia este interzisa camparea off camping si exista amenda in acest caz.Pana acum am vazut destui campati off dar nu as vrea sa stiu ce se intampla daca vine militia.

Campingul cu toate ca te costa ceva iti ofera niste facilitati.

Am fost si in alte parti, dar mie mi sa parut ok acolo, oraselul aproape, magazine la cativa km deci cam tot ce vrei si daca te plictisesti sunt multe variante.Lasi rulota in camping, iei masina si mergi unde vrei iar seara te intorci in camping, iar rulota este in siguranta acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Asa este in Grecia este interzis sa stai off, am fost martor la o astfel de situatie cind la 2-3 sute de metri de mine niste italieni cu autocaravane dadeau un mic"chef'', a venit politia si le-a dat 10 min timp sa stranga si sa plece fara amenda.

S-au uitat si la mine dar decat ne-au salutat, nu cred ca au treaba daca esti cuminte la urma ei vor sa atraga turisti.

In camping trebuie sa ti faci rezervare din timp pentru ca majoritatea sunt full in sezon (aglomeratia nu mi place) si totusi mi se pare un pic cam scump (30 euro pe noapte, nu ca as fi zgarcit), pentru 2-3 zile nu poti negocia nici pretul, ca eu nu stau mai mult in acelasi loc, cu 30 euro gasesc o camera si nu mai trag rulota dupa mine atatia km, doar pentru asta am cumparat-o sa am libertate de miscare, cazare, aventura si distractie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      La sugestia colegului nostru @Mihai-Arad mut discutia despre vacanta aici, desi aș fi preferat sa postez aventurile mele legate de rulota in acel topic. 
       
      Cu ocazia aceasta repar greșelile făcute cu fotografiile postului precedent. 
      Incepem cu punctul de plecare si entuziasmul cu care toata lumea a impachetat si mai apoi sa incarcam bagajele care, spre surprinderea noastra, au fost mai putine decat am crezut initial...cine pleaca cu copii intelege.

      Pornim de acasă, mașina este spalata, catelul este si el cu noi, recapitulam ca avem tot ce ne trebuie, pornim motorul, iesim din curte (ne-am propus sa fie la ora 10...s-a intamplat la ora 12), directia spre parcarea unde hiberneaza rulota. 
      Ajungem si aici, mai punem cateva lucruri in casuta mobila, o cuplam, ne asiguram ca functioneaza totul si....plecaaaam....o ora mai tarziu
       
      Ajungem in vama, nu era prea aglomerat, trecem in 10 minute, directia Russe - Pleven....insa dupa 10 minute baiatul cel mare spune cuvintele magice "am nevoie la toaleta". Un inceput fabulos, gasesc o benzinarie self service, oprim la umbra, oprim motorul, verificam rulota sa fie ok, toata lumea merge la rand spre toaleta .... plecam.

      Pornim mai departe, urmatoarele cuvinte magice urmeaza imediat cum intram pe autostrada, in apropiere de Sofia, aleg o statie Shell. Pauza toata lumea, eu cumparat o cafea, pornim mai departe si ajungem seara in camping 7 lakes, situat la poalele masivului Rila, de unde se fac drumetiile catre cele 7 lacuri (mai mult despre asta mai tarziu). Am gasit un camping frumos, proaspat amenajat, zona de co-working cu AC pentru momentele cand mai sunt lucruri de rezolvat din concediu. Ne-am bucurat si de bucataria comuna este pur si simplu superba, amenajata cu de toate, inclusiv smart TV, zona dusurilor este foarte bine gandita astfel incat sa existe un loc uscat unde se pot pune hainele si produsele de toaleta fara a putea fi udate. Spatiile sunt cu pietris in zona de campare + iarba verde ca si delimitare, exista bransamente de apa si curent pentru fiecare loc. Ne instalam si, repede, reperam o familie foarte draguta din Ploiesti cu care am stat la povesti restul serii, copiii nostri jucandu-se impreuna. 
      A doua zi dimineata facem procedura de check in, primim tichetele pentru accesul catre zona de strand termal ce este adiacenta campingului si.....aici urmeaza partea preferata a copiilor, la BALACEALA!!!!
       



       
       
      A doua zi, dimineata devreme, pornim catre Grecia. Drum liber pana la Kulata, trecut de vama in 5 minute si oprim la un restaurant asezat intr-un loc idilic, un restaurant unde opresc acum foarte multi localnici. Mi-am imaginat ca inainte de constructia autostrazilor era plin de turisti aflati in tranzit catre si dinspre Grecia.
       



       
       
      Urmatoarea destinatie: Gold Beach camping. Locatia este foarte buna, situata la doi pasi de o plaja intinsa cu nisip, fara sa fie amenajata cu exceptia unei zone mici de sezlonguri ce apartin tot de camping,  unde am observat ca vin si foarte multi localnici ai zonei. Pe timpul noptii erau grupuri de greci la un gratar, sau poate doar cu un generator si depanau povesti, etc. Campingul este un mix ciudat intre rulote amplasate permanent, casute, zona de corturi si zona de rulote, dar cumva functioneaza interesant impreuna. Restaurantul lor este de vis iar personalul foarte amabil si dornic sa ajute.  Video Camping




      Din pacate am ramas doar 2 nopti, continuand apoi catre Lefkada. 
      Drumul a fost foarte simplu, am plecat dimineata, iar dupa amiaza eram deja la destinatie. Prima chestie interesanta pe care am vazut-o la plecare a fost o livada de kiwi.

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Daniel P
      de Daniel P
      Salutare prieteni  !
      Mie personal, restricțiile impuse de pandemie anul trecut nu mi-au stricat planurile de concediu ( concediul soției  ),  așa că am reușit să facem traseul propus cu ceva timp in urmă, care să includă si marea și muntele.
      Am impărțit cele două săptămâni în 3 locații și am urmat traseul Letca Nouă - Vadu -Curmătura Ștezii (jud. Sibiu) -  Hatod ( jud. Covasna) si retur la Letca Nouă...in total cred că in jur de 1700 km, n-am stat să calculez.
      La Vadu am ajuns din pacate seara, dupa ce se intunecase. Am intârziat pentru că m-a lăsat alternatorul pe autostrada in apropiere de Fetești și până am rezolvat problema am pierdut aproape jumătate de zi intr-un service...
      In fine, același drum prost din sat și până la locul de campare, aglomerație față de alti ani când cel mai apropiat echipaj se afla la câteva sute de metri, dar asta e am zis. Oamenii n-au mai ieșit afară și au preferat litoralul românesc.
      Ne-am instalat cât de cât pentru că se lasase intunericul, urmând să continuăm a doua zi ce mai aveam de aranjat. 
      Vremea a fost frumoasă toată săptămâna, poate chiar prea cald față de cum mi-aș fi dorit eu. Ca să stăm liniștiți, am achitat și taxele pentru permise online de acces în biosfera Delta Dunarii atat pe persoană, cât și pentru mașini.
      Am avut parte și de o surpriză placută, pentru că am avut placerea să-l cunosc pe colegul și de atunci prietenul @George B, și cu care abia astept să ne revedem pe undeva  și să mai bem o țuică...
      Acum poze și dacă sunt intrebări va raspund cu placere 







































    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Salut,
      Intrucât a trebuit să renunțam anul acesta la vacanta noastră din Țările Baltice, ne-am gândit ca parcă riscul n-ar fi atat de mare dacă am trage o fugă în Grecia. Totuși n-aș vrea să merg până în Peloponez, ci mai în nord, o vacanța mai de leneveală. Am văzut câteva sugestii pe aici, pe forum, dar mă gândesc că poate n-au fost prezentate chiar toate camping-urile . Așadar, vă rog să mă ajutați cu câteva recomandări. Căutam un camping nu foarte mare, nu foarte aglomerat, cât mai aproape de apă, care e musai să fie cristal. Relieful zonei am prefera să nu fie plat, gen litoralul românesc... Mulțumim anticipat!
    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.