Vizitator

La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

418 postări în acest subiect de discuţie despre La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

La mare cu rulota | Grecia | Discutii - Recomandari

Mugurel Vap

Dupa data de 20 august intentionam si noi sa mergem in concediu al-4-lea an consecutiv in Grecia.

Ca si locatie inca nu m-am hotarit inca.

Anul trecut am stat off linga canpigul din Keramoti si am trecut de citeva ori in vizita pe insula Thasos, cu barca personala .

Plimbarea pe insula am facuto cu ATV 4x4 si scuter inchiriat, 40 euro respectiv 12 euro /zi+benzina.

Sursa de apa linga camping.

Acum 3 ani am fost in Halkidiki pe bratul Sithonia, O plaja minunata Lagonisii.

Desii in acest an ma gindesc la bratul Kassandra unde am ochite citeva locatii off, ramine sa ma hotarasc.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

:salutari: 
Eu mai mult ca sigur voi fi prin Grecia in jurul lui 15 iulie. Si ca sa nu mai zic ca m-ar tenta 
ca din Grecia sa plec spre Albania, Muntenegru si chiar Croatia. 
Toata escapada sa fie pe litoral .
Ca idee locatia ( sau locatiile ) va fi pe cele 3 brate mai in jos de Salonic.
Mai sunt si alti doritori de aceasta iesire insa vor posta ei personal ce si cum.:OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@mugurel vap :salutare!:
Pai nu ne dai si noua , , pontul" cu locatiile Off  te rugam frumos !!!:o
:noroc:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Sigur, Cornel nu este nici un secret o sa le caut si postez coordonatele.

Ca si locatii off mai sunt citeva plaje intre Keramoti si Kavala unde se gasesc si midii pentru iubitorii de fructe de mare.

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Mugurel,  :salutare!: 
Multumesc frumos. 
Eu unul sunt iubitor de...toate fructele.:default_109:
Fie ele de mare, padure, cotet si alte locuri unde se mai gasesc. :tipp:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Garvaneanu

Va salut. Anul acesta am programat o vacanta in Grecia in prima jumatate al lunii iulie in kavala am rugamintea daca a mai fost cineva citeva impresii despre locatie Batis multiplex kavala multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Patrick
în urmă cu 5 ore, mugurel vap a scris:

Dupa data de 20 august intentionam si noi sa mergem in concediu al-4-lea an consecutiv in Grecia.

Ca si locatie inca nu m-am hotarit inca.

Anul trecut am stat off linga canpigul din Keramoti si am trecut de citeva ori in vizita pe insula Thasos, cu barca personala .

Plimbarea pe insula am facuto cu ATV 4x4 si scuter inchiriat, 40 euro respectiv 12 euro /zi+benzina.

Sursa de apa linga camping.

Acum 3 ani am fost in Halkidiki pe bratul Sithonia, O plaja minunata Lagonisii.

Desii in acest an ma gindesc la bratul Kassandra unde am ochite citeva locatii off, ramine sa ma hotarasc.

Salut, Mugurel.As fi si eu interesat, dar nu pot in august.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Purcarea

@DanGarvaneanu pentru frumusetea orasului Kavala se merita o noapte, doua dar atat. Este destul de mic si aglomerat in timpul zilei.

 

Valentin

20150914_100008.jpg

20150914_095749.jpg

20150914_095903.jpg

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap
On ‎5‎/‎11‎/‎2017 at 21:37, DanGarvaneanu a scris:

Va salut. Anul acesta am programat o vacanta in Grecia in prima jumatate al lunii iulie in kavala am rugamintea daca a mai fost cineva citeva impresii despre locatie Batis multiplex kavala multumesc.

Campingul este frumos, umbra dar cam aproape de strada.

Cit despre Kavala, un oras port foarte, foarte inghesuit si aglomerat.

Si era sa uit, un oras in panta de unde de-abia am iesit cu rulota tractata de logan diesel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna  tuturor

Intentionez sa vizitez ATHENA in aceasta vara ( plecarea undeva in 2 iulie 2017) in vreo 15-17 nopti cu campare

in limita a 50 -75 km de centrul orasului ptr a putea profita de mare plaja si soare ( placerea noastra este de a sta intr-un camping pe malul apei ).

Ma gandesc sa-mi caut o companie posibila ptr aceasta vacanta in limita a 2-3 echipaje max ,  drept ptr care va adresez o invitatie in acest sens

( suntem sotie /sot de 50 respectiv 58 de ani cunoscatori de Grecia ( 1/2 din Grecia in partea de Nord ) cu vreo 4 ani x 2 vacante /an ( de cand suntem rulotisti )+Croatia 1 vacanta

 Am gasit ( la prima cautare ) si m-am orientat spre cateva locatii gen :

-Campsite ISTHMIA BEACH CAMPING  Isthmia - Peloponneses  (75 km de centru  ATHENA ) SEJUR Ptr vizitarea ATHENEI merg cu masina pers

-Campsite RAMNOUS in   Marathon /Schinisa ( 42 km de centru ATHENEI vestita cursa de marathon ) SEJUR  Ptr vizitarea ATHENEI merg cu masina pers

-Camsite MILOS in Eretria -Evia ( 57 de km de centrul ATHENEI )SEJUR Ptr vizitarea ATHENEI merg cu masina pers

-Campsite NEA MAKRI -Nea Makri 19005 ( 38 km de centru ATHENA ) SEJUR Ptr vizitarea ATHENEI merg cu masina pers .

 Dupa necesitate pot sa stau o noapte in oras ptr a putea lega doua zile ptr vizita in ATHENA tinand cont si de eventuala caldura in perioada iulie

 

Sau sa stau in Camping aproape de centru 1-2 nopti ptr a vizita orasul ATHENA dupa care sa ma campez in una din locatiile amintite

-Campsite NEA KIFISSIA in Nea Kiffisia ( 16 km de centrul  ATHENEI  )  1-2 nopti ptr vizitarea orasului .fara plaja ( cu piscine ) dar cu legatura de metrou

-Campsite ATHENS (7 km de  centrul ATHENEI )cu  legaturi cu centrul orasului prin  autobuze )

 

Fiind la inceput de studiu, analiza ( fixare  traseu , fixare  locatie ptr  campare ) ptr  program va rog , daca aveti careva experienta reala a  unei vacante similare , sa -mi transmiteti

ca ajutor  informatii ( mai cu seama ptr locatia de campare in varianta sejur adica implicit mare soare conditii bune   ) verificate . 

Traseul este de 1400 km dus +similar intors (  aici eu inclin sa accesez traseu BRASOV RUSE SOFIA SALONIC ATHENA neavand informatii despre drumul prin MAKAZA -dupa

harta rezulta  cam tot aceasi distanta de autostrada  pana in SALONIC ( astept si aici vreo recomandare pertinenta )

 

In speranta ca voi avea bucuria sa primesc informatii ajutatoare nu ramane decat sa va multumesc anticipat si sa astep mesajele dvs scrise sau chiar  in privat ( telefonic/ email )

Seara buna si sa auzim numai de bine

Fam Marian+ Cristina  Enache

Brasov

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Marian Enache atentie cu rulota pana la Atena te costa vreo 120 de eur taxele de autostrada doar dus, undeva 20-24 eur pe suta de km, cum iesi de pe EgnatiaOdos langa Salonic (care e ok pretul si are limita de inaltime 2, 7m unde te incadrezi cu rulota la categoria autoturism) urmatoarele autostrazi au limita de 2.2m inaltime pt categ autoturism, iar cu rulota esti peste si te baga la categ 3, microbuze, autocare, camioane medii. Am fost eu anul trecut si mi-am blestemat zilele.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna Seara

Dle Traian M  va multumesc ptr atentionare  si apreciez intentiile dvs  .Aveti  o oarecare dreptate dar situatia  sta cam asa :Taxa Salonic Athena este ( conf tabel )

este 48, 50 eur dus .( este drept nu este verificata personal dar este garantata de informatiile oficiale ).Aveti dreptate este un plus de buget care trebuie asigurat .

Autostrăzile din Grecia

În anul 2010, Grecia avea construiţi 1600 km de autostradă (af̱tokini̱tódromos), din cei 2800 km planificaţi pâna în anul 2015. Viteza maximă admisă pe autostrăzile din Grecia este de 130 km/h.

Principalele autostrăzi din Grecia

A1. Pathe                                                                                                                                                     

Traseu: Patras – Athens – Thessaloniki (Salonic) – Evzoni (graniţă Macedonia) Aceasta autostrada ne intereseaza ptr mersul sprea Athena
Lungimea: 553 km.

Legături:

A11. A1 - Chalcis.

A12. A1 - Volos

A13. A1 - Autostrada Olympia Odos. Urmează să fie construită pe traseul Thiva - Elefsina.

A2. Egnatia Odos, sau Via Egnatia                                                                                                            

 Traseu: Igoumenitsa - Evros (graniţă Turcia).
Lungimea: 670 km.

Legături:

A21. A2 Egnatia Odos - Ardanio (graniţă Turcia) - Ormenio (graniţă Bulgaria)

A25. A2 Egnatia Odos, Promachonas (graniţă Bulgaria în nord) - Salonic - Nea Moudania (peninsula Chalkidiki în sud)

A27. A2 Egnatia Odos, Kozani - Ptolemaida - Florina - graniţă Macedonia

A29. A2 Egnatia Odos, Kastoria - Krystallopigi (graniţa Grecia şi Albania)

A3. Grecia Centrală                                                                                                                                          

Traseu: A1, Lamia - Karditsa - Trikala - Kalambaka - Grevena, A2 Egnatia Odos
Lungimea: 175 km.

A4.                                                                                                                                                                                                

Traseu: A1, Larissa - Farkadona - Trikala, A3
Lungimea: 175 km.

A5. Ionia Odos, sau Via Ionia                                                                                                                                 

Traseu: Kakavia (graniţă Albania) - Tsakona lângă Kalamata. Autostrada traversează Golful Corinthian (podul Rio-Antirrio).
Lungimea: 515 km.

Legături:

A52. A5 (Ionia Odos) - tunelul submarin Aktio - insula Lefkada - Preveza

A6. Attiki Odos                                                                                                                                                       

 Traseu: Eleusis - Aeroportul Internaţional Atena
Lungimea: 48 km.

A7. Moreas                                                                                                                                                  

Traseu: Corinth - Tripoli - Kalamata
Lungimea: 205 km.

Legături:

A71. A7 Moreas, Lefktro - Sparta

A8. Olympia Odos                                                                                                                                      

Traseu: Atena, Elefsina - Eleusis - Corinth - Aigio - Patras
Lungimea: 215 km.

A9. (o parte din A8 Olympia Odos)                                                                                                                             

  Traseu: Patras - Pyrgos - Tsakona, A7 Moreas

A90. Autostrada Axa Nordică Creta                                                                                                            

  Traseu: Kastelli - Chania - Souda - Rethymno – Iraklio - Malia - Chersonisso - Agios Nikolaos - Pachia Ammos - Sitia
lungimea: 310 km.
                    
                                                                                                                           

Harta autostrăzilor din Grecia

  Taxarea                                                                                                                   

Sistemul de autostrăzi din Grecia este administrat, pe secţiunile respective, de 6 companii diferite. De aceea, sistemul de taxare este mai complicat decât în alte ţări europene. Aceste companii nu doar construiesc şi întreţin secţiuni de autostradă, dar şi taxează, fiecare în mod diferit, circulaţia pe aceste secţiuni.    În plus, sunt taxate trecerea podurilor şi tunelurilor, de exemplu Podul Charilaos Trikoupis (Rio-Antirio) .                                                                                                                            

  • Sistemul de taxare de pe autostrăzile din Grecia nu ţine cont de greutatea vehiculului, ci de înălţimea acestuia şi de numărul de axe  .                                                                                                                      

  • Taxa se plăteşte în numerar la operatorul de la staţia de taxare. În unele cazuri, taxa se mai plăteşte cu monezi care se introduc în aparatul de taxare, sau cu un card bancar.

Taxe orientative pe autostrăzile din Grecia

 - Suma afişată nu include şi taxa pentru autostrăzile din jurul Atenei, Attiki Odos                                                                                                                                                 Faţă de taxele pentru secţiunile respective de autostradă din Grecia, se mai plătește trecerea unor poduri importante si tuneluri

Taxe pentru trecerea podurilor şi tunelurilor 

                                        

 Taxele pentru Autostrada Aegean Taxa este colectată la fiecare trecere printr-o staţie de taxare.

Taxele pentru Autostrada Attiki Odos. Taxarea pentru Autostrada Attiki Odos se face în sistem deschis chiar la staţia de taxare

 Taxele pentru Autostrada Attiki Odos

 
.Taxarea pentru Autostrada Attiki Odos se face în sistem deschis chiar la staţia de taxare.

Taxele pentru Autostrada Egnatia Odos

 


Taxa este colectată la fiecare trecere printr-o staţie de taxare

Taxele pentru Autostrada Moreas

 

Taxele pentru Autostrada Nea Odos

Taxa este colectată la fiecare trecere printr-o staţie de taxare.


 

Taxele pentru Autostrada Olympia Odos


In continuare folosesc prilejul ptr a va expune cateva date utile celor care incep sa faca deplasari auto /caravana in Grecia                                                                                

Condiţii de călătorie în Grecia

Cetăţenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Grecia. Intrarea în Grecia este permisă cu paşaportul sau cartea de identitate.


Siguranţă şi criminalitate

• Grecia este o ţară cu un nivel de criminalitate scăzut. Infracţiuni minore de tipul furtului din buzunare, înşelăciunilor sau furtului din maşini pot apărea în zone aglomerate (gări, staţii, parcări, centre comerciale, benzinării sau zone de servicii pe autostrăzi).

• Păstraţi în locuri sigure documentele şi valorile personale şi nu le expuneţi în mod vizibil asupra dumneavoastră sau în maşini. Pentru ieşirile în zonele aglomerate, lăsaţi documentele personale în seiful notelului şi păstraţi numai o copie a actelor de identitate.

• În cazul călătoriei cu autobuzul sau trenul păstraţi atenţia asupra bagajelor pe întreaga durată a călătoriei.

• În cazul unor incidente care afectează siguranţa persoanei sau a bunurilor, contactaţi poliţia locală şi cel mai apropiat oficiu consular român.

• În cazul unor incidente grave (accidente, tâlhării), care necesită intervenţia imediată a autorităţilor elene, apelaţi următoarele numere de urgenţă:

- 100 serviciul de urgenţe poliţie
- 112 politie, ambulanţă, pompieri (limbile de conversaţie sunt elenă, engleză şi franceză)

• Dacă sunaţi din greşeală la 112, nu închideţi! În caz contrar, vi se poate trimite o maşină în locul în care vă aflaţi, pentru a vedea dacă totul este în regulă!

Sistemul medical

Asigurarea medicală este obligatorie în Grecia. Încheiaţi o asigurare medicală de sănătate sau obţineţi Cardul European de Sănătate înainte de a pleca în călătorie. Puteţi încheia şi o asigurare medicală facultativă, care vă dă acces la serviciile de urgenţă atât din sistemul public de sănătate, cât şi din cel privat (în funcţie de tipul poliţei de asigurare). La încheierea unei asemenea asigurări verificaţi coordonatele partenerului societăţii de asigurare în ţara de destinaţie şi de tranzit.

• Puteţi încheia, înainte de plecare, o asigurare de călătorie. Aceasta are valabilitate în toate ţările şi poate să acopere de la riscurile de bază (îmbolnăviri, accidente, urgenţe stomatologice, repatriere sanitară sau în caz de deces) până la toate riscurile de călătorie, inclusiv pierderea/ furtul/ deteriorarea bagajelor, anularea plecării în străinătate, falimentul companiei aeriene etc.


Condiţii privind traficul auto

• Circulaţia auto se efectuează pe partea dreaptă a drumului. Permisul de conducere românesc este valabil în Grecia.

• Cetăţenii români care au o reşedinţă legală în Grecia (carte de identitate pentru cetăţenii europeni, asigurarea medicală IKA sau număr fiscal elen AFM), sunt obligaţi ca în termen de 6 luni, să-şi înscrie în circulaţie, la autorităţile locale competente, autoturismele proprietate personală care au numere româneşti de înmatriculare. Neînscrierea autoturismelor în termenul legal de 6 luni, constituie contravenţie vamală şi se pedepseşte cu plata unei amenzi consistente, ajungându-se până la confiscarea autoturismului.

• Folosirea telefonului mobil la volan este interzisă.

• Utilizarea sau deţinerea sistemelor anti-radar sau de detectare a radarului de către conducătorii mijloacelor auto pe drumurile publice din Grecia este interzisă. Fapta constituie contravenţie şi se pedepseşte cu amendă de 2000 euro (art. 103 din Codul Rutier elen prevede şi reţinerea pe loc a permisului de conducere pentru o perioadă de 30 zile, precum şi reţinerea actelor maşinii şi a plăcuţelor de înmatriculare auto pentru 60 zile).

Parcarea ilegală se pedepseşte cu o amendă cuprinsă între 40-150 euro, la care se adaugă reţinerea plăcuţelor de înmatriculare pentru o perioadă de 20 de zile, precum şi plata taxei de parcare pentru acest interval de timp.

• Depăşirea vitezei legale cu peste 20 km/h se pedepseşte cu amendă de 100 euro, iar cu peste 30 km/h cu amendă de 350 euro (în acest ultim caz se reţine şi permisul de conducere pentru 60 zile ).

ATENTIE  poliţia elenă aplică amenzi mari şi poate reţine permisul de conducere, certificatul şi numerele de înmatriculare pentru cei care:

- Folosesc telefonul mobil în trafic,
- Circulă pe benzile destinate mijloacelor de transport în comun,
- Depăşesc pe linie dublă, trec pe culoarea roşie a semaforului, nu respectă semnalele agentului de circulaţie, opresc în locuri neamenajate sau şofează înapoi pe autostradă, etc.

• În caz de accident de circulaţie, chiar şi de mică importanţă, constatarea poliţiei este obligatorie.
Completaţi, împreună cu cealaltă parte, formularul tip pus la dispoziţie de societăţile locale de asigurări. Notaţi elementele de identificare ale celuilalt autovehicul implicat în accident şi ale societăţii de asigurare a acestuia.

• Dacă în urma accidentului sunt răniţi, conducătorul auto poate fi reţinut şi prezentat tribunalului, care va stabili partea sa de responsabilitate. Adresaţi-vă pentru sprijin partenerului societăţii române de asigurări din Grecia, care figurează pe Cartea Verde. Păstraţi documentele de plată până la înapoierea în ţară pentru a le prezenta societăţii de asigurare.


Reglementări vamale

Limitele cantitative pentru introducerea anumitor produse sunt: ţigări: 200 bucăţi, 1 litru băuturi alcoolice, parfum 50 ml sau 250 ml apă de toaletă.

Astept incontinuare  informatii referitoare la solutii de campare ( campinguri de min 3 stele) daca puteti sa-mi oferiti .

Sper sa nu va deranjeze acest mesaj mai lung dar daca am avut aceste informatii m-am gandit sa vi le impartasesc si voua

Salutari  numai de bine tuturor

Marian Enache

  

  • Like 1
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Tabelele sunt in ordinea articolului precedent ( nu stiu de ce nu s-a u afisat in initial si sper sa se afiseze acum )

Marian Enache

 

 

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Uitati aici informatiile despre autostrazi si preturi oficiale, saitul e in greaca dar il puteti traduce cu google translate:

diodia.com.gr

 

Categoriile de taxare in Grecia se face dupa inaltimea vehiculului si nr de axe, nu au nimic de a face cu categ de permis sau greutatea masinilor.

Sunt 4 categorii de pret:

CAT1 - motociclete si triciclete

CAT2 - vehicule cu sau fara remorca usoara si limitate la inaltime fie 2, 2 m fie 2, 7 m in functie de administratorul autostrazii repective

CAT3 - vehicule cu 2 sau 3 axe cu sau fara remorca sau cu inaltimea peste 2, 2m sau 2, 7m in functie de administrator ca mai sus

CAT4 - vehicule cu 4 axe sau mai mult cu sau fara remorca

Doar pe Egnatia Odos limita de inaltime pt CAT2 este 2, 7 m si astfel ansamblul masina + rulota intra la CAT 2, pe restul de autostrazi limita este 2, 2m pt CAT 2 si deci ansamblul masina + rulota nu se mai incadreaza la CAT2 si e bagata la CAT3.

Ca sa calculati pt Athena-Thesaloniki numai, uitati-va in josul paginii la tabelul de CAT3 si insumati sumele scrise ingrosat, dau vreo 77 de euro, acelea sunt toll-urile principale directe pe autostrada, celelate sunt pe bretelele de intrare pe autostrada pe parcursul ei. In prinicipiu nu recomand sa iesi dupa autostrada si sa incerci sa intri din nou ca daca o faci prea devreme te pot taxa de 2 ori, eu m-am ratacit cu gps-ul si a trebuit sa ma intorc pe sensul opus vreo 7km si sa intorc iar si hop TOLL pe sensul alalalt de 10 euro taxa, a iesit cu scandal ca deja nu mai puteam cu TOLL-urile lor din 30 in 30 de km.

diodia-athina-thessaloniki

 

Mai exista si unele poduri sau tuneluri care sunt cu taxa.

Oricum eu inafara de Egnatia-Odos nu mai merg cu rulota in Grecia, poate doar daca am timp mult si o sa merg pe drumuri nationale, care sunt foarte virajate in schimb, ca grecia continentala e foarte munotasa si deluroasa.

Anul trecut i-am dat ocol Greciei continentale si cred ca taxele totale pe autostrada, poduri si tuneluri au fost undeva la 250-300 de euro in total.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

si ca o completare, din ce ma interseaza pe mine la Grecia, si anume plajele mai salbatice si neamenajate si satucele mai putin turistice si neaglomerate, am realizat ca pe Grecia continentala cele mai frumoase plaje sunt aici in zona de nord est, de la Keramoti pana la Salonic, incluzand Thassosul si Halkidikiul cu bratul Sithonia care e cel mai frumos din punctul meu de vedere si mai e coasta de vest de la Marea Ionica incepand de la Igoumenitsa pana la Lefkada inclusiv, asta e preferata mea.

Pentru a vizita toate astea iti trebuie sa mergi doar pe Egnatia Odos si e OK.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna ziua dle Traian B

-multumesc si apreciez ajutorul dvs dar .......site-ul indicat de dvs nu ma lamureste desii este official dar din cauza ca este in greaca ma incurca

-am inteles ca ma incadrez la C3 ptr categoria taxe  ( inaltime peste 2, 2 m ) -eu am fost in Lefkada si stiu lucrul asta mergand pe A2 Egnatia Odos dispre Salonic

 

Eu vreau sa merg pe ruta Salonic - Marathonas -Athena  -Patras deci   A1 Pathe ( Aegeean + Nea )  cu iesire undeva la 42 km( ptr Marathonas )- sau max 80 km de Athena  ( unde sa gasesc un camping bun  pe plaja langa mare  si  vizitand  Athena fara rulota  )

Ptr calcul am acceptat Salonic -Athena  C3  si in tabelele gasite de mine se evidentiaza valoarea  Taxa autostrada = 48, 50 eur  ( nu stiu daca am de trecut vreun pod sau vreun tunel cu taxe suplimentare sau daca acestea sunt incluse in 48, 5eur ) iar in tabelele oferite de dvs gasesc 61, 30 eur ( dus intors )

Acum va intreb urmatoarele: mai sunt si alte taxe suplimentare acestei taxe  ( eu nu parasesc autobanda decat la iesirea ei indifferent care o sa fie aceasta )

                                            ;  nu ma descurc /nu gasesc acel tabel ( in greaca pe  site-ul  indicat de dvs ) prin care sa insumez costuri  ptr Taxa autostrada = 76 eur/dus

                                            ;  deasemenea nici nu inteleg care pot sa fie taxele suplimentare acestei valori calculate /communicate de dvs .

Dvs sa inteleg ca  ati calatorit pe acesta ruta Salonic- Athena  $

Conf Via Michelin eu am selectat ruta Salonic -cod 60100 Katerini -cod 37500Velestino -19 007 Marathonas ( aici am gasit un camping ) Athena   total 544 km ( din care 348 km pe autostrada ) Urmeaza sa  pun ruta  pe GPS si sa merg adaptamdu-ma concret  la traseu ( functie de .......)

Daca aveti disponibilitatea si mai aveti date verificate de dvs  ptr a ma ghida mai bine ( ptr a micsora la maxim posibil a  bugetului ptr autostrada dus /intors )  va multumesc anticipat

Marian Enache

rds rcs 0773 950 604

 

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Marian Enache uita-te cu atentie pe pagina ce am zis-o mai sus: diodia-athina-thessaloniki

reprezinta lista cu TOLL-urile doar pentru autostrada Thesaloniki-Atena si este si tradusa in engleza de google, tablelul cel mai din josul paginii contine preturile pt categoria 3 si categoria 4, tu te uiti la coloana pentru categoria 3, si aduni sumele scrise cu bold de acolo, ti-am atasat aici si un screenshot cu capul de tabel ca sa-l identifici.

 

Daca o deschizi in greaca o sa vezi si o harta cu pozitia TOLL-urilor, in pagina tradusa mie nu mi-o incarca..

 

Preferabil uitate de pe un calculator, nu de pe telefon.

 

Ca o paranteza, pentru Lefkada preturile sunt mult mai mici caci Egnatia-Odos e de stat si are limita de 2, 7m pt CAT2 cum am zis mai devreme si te-ai incadrat cu ansamblul.

Restul autostrazilor sunt in concesiune privata si sunt construite de privati si de accea limita de inaltime mai mica la 2, 2 si preturile mai mari.

 

Studiaza saitul diodia.com.gr  cu atentie de pe un PC ca acolo sunt specificate toate autostrazile cu toate TOLL-urile, iti trebuie un pic de munca si indemanare sa il traduci in google translate.

 

Nu stiu de unde ai luat tu sumele, in orice caz daca vrei sa te inhami la aceasta excursie cu rulota eu iti recomand sa ai cel putin 200 de eur pusi deo-arte doar pentru TOLL-uri, dus intors.

 

Inca o chestie, in jurul Atenei sunt multe TOLL-uri foarte apropiate,

 

Eu nu m-as inhama la aceasta excursie in aceasta zona cu rulota, e prea scump drumul, iar marea si plajele nu sunt cine stie ce injurul Atenei, comparand frumusetea cu Thasos, Halkidiki sau Lefkada in termeni de plaje si apa transparenta si cristalina.

Pe langa faptul ca Atena si in jurul ei pe o raza de 70 de km e foarte aglomerat si o densitate mare de locuitori, ceea ce e normal pt o capitala sa aiba concentratia de oameni si businessuri in jurul ei.

Capture.PNG

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna Traian M

Am reusit sa adun tabelul in greaca ( sfintia sa dl  gougle  nu este disponibil ) si suma este 77 , 8 eur .

Am inteles sfaturile vis a vis de drumul  spre si in Athena .

Am varianta de a merge spre ATHENA cat mai aproape ( in raport de rentabilitatea costului  de autostrada ) de oras  sa campez intr-un camping cochet ( dupa cum spuneam si am gasit cateva )iar apoi sa vizitez ATHENA cu masina mea sau .autobuzul  dus intors  doua zile sau sa  caut o pensiune ptr o noapte in ATHENA cu posibilitatea de a lega doua zile de vizitat centrul istoric   Sunt de acord sa ma feresc de aglomeratie dar o data vezi ATHENA iar in alta ordine de idei nu cheltui ptr  pe autostrada cheltui pe motorina si pe cazare iar una peste alta tot acolo ajungi .( cred ca  ajungi mai bine cu autostrada .)

Dupa dialogul cu dvs este drept gandesc putin diferit si poate incerc sa gasesc o alta ocazie  ptr vizitat  ATHENA  ( ma mai gandesc si la caldura din iulie iar acolo este din plin )

Cunosc bine zona de Nord + Insulele Thassos si Corfu si doream sa fac o vizita  si in Sudul Greciei .

Acum   ca discutam rentabilitatea de a merge in ATHENA am gasit cateva locatii bune  in zona VOLOS -SIKIA .

 

Ptr HALKIDIKI va recomand in zona NEA MOUDANIA  ( 5 KM de oras  ) campingul OUZOUNI BEACH ( www ouzounibeach.gr  propietar Dimitrios Ouzouni ) exceptional

( curat linistit aproape de supermarket  si de piata orasului , organizata in fiecare miercuri, plaja  privata cu nisip -cu magazin si restaurant )Propietarul are un respect deosebit ptr

clientii din Romania ( eu chiar am o relatie amicala  plecand de la calitatea de client din urma cu vreo 5 ani )

Initial am vrut sa merg in ALEXANDROPOULI in campingul Municipal dar  parca am o temere legata de vreme fiind relativ  aproape de zona noastra si vedem cat de rece este inca

Oricum multumesc ptr sfaturi si atentionari ( foarte bune si care uite ca ma fac sa gandesc alte oportunitati ptr concediul din iulie )

Salutari de bine va doresc

Marian Enache

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

:salutari:
Nu stiu cat se plateste pe Grecia autostrada dar va pot spune cat costa pe Franta 
aproximativ 550 km vreo 53 euro. 
Pe Italia in jur de 700 km  cam 64 euro.
Preturile sunt pentru autoturism fara rulota.
Iar acum vin si eu cu o intrebare.
Cam cat ar costa autostrada masina+rulota de la intrarea in Grecia , Kulata si pana in 
Nea Moudania ???

ScreenHunter_337 May. 16 18.49.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Vreo 5 eur @Cornel C Mihailescu cred ca prinzi 2 TOLL uri cu 2, 4 eur. Acolo e autostrada se stat ce am zis mai devreme.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Beah, un fleac....:tipp:
Multumesc frumos Traian. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu pe Halkidiki prefer bratul Sithonia sau nordul muntelui Athos, sunt mult mai verzi si mai salbatice. Bratul Kasandra mi se pare f arid, prea populat si prea comercial.

Daca o sa merg pe Halkidiki, bag un off-camping pe plajele Azapiko  sau prin imprejurimi.

 

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Garvaneanu

Multumesc de imformatie.Cum sint locurile de campare amenajate ?puteti recomanda si alte locatii ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      La sugestia colegului nostru @Mihai-Arad mut discutia despre vacanta aici, desi aș fi preferat sa postez aventurile mele legate de rulota in acel topic. 
       
      Cu ocazia aceasta repar greșelile făcute cu fotografiile postului precedent. 
      Incepem cu punctul de plecare si entuziasmul cu care toata lumea a impachetat si mai apoi sa incarcam bagajele care, spre surprinderea noastra, au fost mai putine decat am crezut initial...cine pleaca cu copii intelege.

      Pornim de acasă, mașina este spalata, catelul este si el cu noi, recapitulam ca avem tot ce ne trebuie, pornim motorul, iesim din curte (ne-am propus sa fie la ora 10...s-a intamplat la ora 12), directia spre parcarea unde hiberneaza rulota. 
      Ajungem si aici, mai punem cateva lucruri in casuta mobila, o cuplam, ne asiguram ca functioneaza totul si....plecaaaam....o ora mai tarziu
       
      Ajungem in vama, nu era prea aglomerat, trecem in 10 minute, directia Russe - Pleven....insa dupa 10 minute baiatul cel mare spune cuvintele magice "am nevoie la toaleta". Un inceput fabulos, gasesc o benzinarie self service, oprim la umbra, oprim motorul, verificam rulota sa fie ok, toata lumea merge la rand spre toaleta .... plecam.

      Pornim mai departe, urmatoarele cuvinte magice urmeaza imediat cum intram pe autostrada, in apropiere de Sofia, aleg o statie Shell. Pauza toata lumea, eu cumparat o cafea, pornim mai departe si ajungem seara in camping 7 lakes, situat la poalele masivului Rila, de unde se fac drumetiile catre cele 7 lacuri (mai mult despre asta mai tarziu). Am gasit un camping frumos, proaspat amenajat, zona de co-working cu AC pentru momentele cand mai sunt lucruri de rezolvat din concediu. Ne-am bucurat si de bucataria comuna este pur si simplu superba, amenajata cu de toate, inclusiv smart TV, zona dusurilor este foarte bine gandita astfel incat sa existe un loc uscat unde se pot pune hainele si produsele de toaleta fara a putea fi udate. Spatiile sunt cu pietris in zona de campare + iarba verde ca si delimitare, exista bransamente de apa si curent pentru fiecare loc. Ne instalam si, repede, reperam o familie foarte draguta din Ploiesti cu care am stat la povesti restul serii, copiii nostri jucandu-se impreuna. 
      A doua zi dimineata facem procedura de check in, primim tichetele pentru accesul catre zona de strand termal ce este adiacenta campingului si.....aici urmeaza partea preferata a copiilor, la BALACEALA!!!!
       



       
       
      A doua zi, dimineata devreme, pornim catre Grecia. Drum liber pana la Kulata, trecut de vama in 5 minute si oprim la un restaurant asezat intr-un loc idilic, un restaurant unde opresc acum foarte multi localnici. Mi-am imaginat ca inainte de constructia autostrazilor era plin de turisti aflati in tranzit catre si dinspre Grecia.
       



       
       
      Urmatoarea destinatie: Gold Beach camping. Locatia este foarte buna, situata la doi pasi de o plaja intinsa cu nisip, fara sa fie amenajata cu exceptia unei zone mici de sezlonguri ce apartin tot de camping,  unde am observat ca vin si foarte multi localnici ai zonei. Pe timpul noptii erau grupuri de greci la un gratar, sau poate doar cu un generator si depanau povesti, etc. Campingul este un mix ciudat intre rulote amplasate permanent, casute, zona de corturi si zona de rulote, dar cumva functioneaza interesant impreuna. Restaurantul lor este de vis iar personalul foarte amabil si dornic sa ajute.  Video Camping




      Din pacate am ramas doar 2 nopti, continuand apoi catre Lefkada. 
      Drumul a fost foarte simplu, am plecat dimineata, iar dupa amiaza eram deja la destinatie. Prima chestie interesanta pe care am vazut-o la plecare a fost o livada de kiwi.

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Daniel P
      de Daniel P
      Salutare prieteni  !
      Mie personal, restricțiile impuse de pandemie anul trecut nu mi-au stricat planurile de concediu ( concediul soției  ),  așa că am reușit să facem traseul propus cu ceva timp in urmă, care să includă si marea și muntele.
      Am impărțit cele două săptămâni în 3 locații și am urmat traseul Letca Nouă - Vadu -Curmătura Ștezii (jud. Sibiu) -  Hatod ( jud. Covasna) si retur la Letca Nouă...in total cred că in jur de 1700 km, n-am stat să calculez.
      La Vadu am ajuns din pacate seara, dupa ce se intunecase. Am intârziat pentru că m-a lăsat alternatorul pe autostrada in apropiere de Fetești și până am rezolvat problema am pierdut aproape jumătate de zi intr-un service...
      In fine, același drum prost din sat și până la locul de campare, aglomerație față de alti ani când cel mai apropiat echipaj se afla la câteva sute de metri, dar asta e am zis. Oamenii n-au mai ieșit afară și au preferat litoralul românesc.
      Ne-am instalat cât de cât pentru că se lasase intunericul, urmând să continuăm a doua zi ce mai aveam de aranjat. 
      Vremea a fost frumoasă toată săptămâna, poate chiar prea cald față de cum mi-aș fi dorit eu. Ca să stăm liniștiți, am achitat și taxele pentru permise online de acces în biosfera Delta Dunarii atat pe persoană, cât și pentru mașini.
      Am avut parte și de o surpriză placută, pentru că am avut placerea să-l cunosc pe colegul și de atunci prietenul @George B, și cu care abia astept să ne revedem pe undeva  și să mai bem o țuică...
      Acum poze și dacă sunt intrebări va raspund cu placere 







































    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Salut,
      Intrucât a trebuit să renunțam anul acesta la vacanta noastră din Țările Baltice, ne-am gândit ca parcă riscul n-ar fi atat de mare dacă am trage o fugă în Grecia. Totuși n-aș vrea să merg până în Peloponez, ci mai în nord, o vacanța mai de leneveală. Am văzut câteva sugestii pe aici, pe forum, dar mă gândesc că poate n-au fost prezentate chiar toate camping-urile . Așadar, vă rog să mă ajutați cu câteva recomandări. Căutam un camping nu foarte mare, nu foarte aglomerat, cât mai aproape de apă, care e musai să fie cristal. Relieful zonei am prefera să nu fie plat, gen litoralul românesc... Mulțumim anticipat!
    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.