Adrian Rada

Infiltratii Trapa Acoperis

20 postări în acest subiect de discuţie despre Infiltratii Trapa Acoperis

Infiltratii Trapa Acoperis

Adrian Rada

Desi mi-ati zis sa nu imi iau englezeasca ca au probleme, am fost insistent si mi-am luat. Dupa prima ploaie m-am trezit ca am mocheta si plafonul ude de la trapa . Asa ca am demontat-o si am schimbat masticul la ambele trape desi la cea din dus nu s-au vazut infiltratii. Dupa cum se vede si in poza nu am facut economie. Materialul folosit a fos sika special pentru imbinare intre plastic si metal.

IMG_20161015_121848.jpg

IMG_20161015_121809.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

Am avut trapa identica cu a ta, anul trecut mereu gaseam apa in rulota sub trapa si nu intelegeam de ce. Am descoperit fisuri aici:

IMG_20161015_121848.jpg.ab2dcb1fcd362b92c84c51b386665122.jpg

acolo sunt un fel de nituri de plastic, de batranete capacul a inceput sa se decupeze in jurul lipiturilor respective

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Si mie mi s-a parut fisurat si am bagat 2 puncte de mastic :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

pai atunci, cel mai probabil pe acolo a intrat. Eu, la cata apa gaseam in rulota, puteam sa jur ca s-a dus masticul din jurul trapei. Cand am dat jos trapa ca s-o schimb, masticul era intact si elastic, deci toata apa aia numai prin fisuri intra.

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

La mine a iesit trapa fara sa trag de ea. Masticul a fost praf.

 

Acum sper sa nu mai am probleme, am facut dubla izolare

,  

 

1476541486737-1441795735.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Si la mine la fel...doar am impins in ea si a iesit.:laughing:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu am avut aceeași problema cu nituri de plastic, doar ca 3 din ele lipseau total. Le-am lipit eu cu ceva și la ultima ieșire fără sa îmi dau seama s-a dezlipit și a sărit capacul trapei.  Necaz mare ca a plouat vreo 2 zile în rulota. Noroc ca am bucătăria lângă baie și apa s-a scurs prin găurile de aerisire. Maine montez noua trapa. Am curățat bine locul și am pus acolo niște folie cu un capac și ceva greutăți în caz de mai ploua.

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am schimbat ieri trapa, a ieșit foarte bine lucrarea. Nu credeam ca este atât de ușor de schimbat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

cunosc sentimentul, am amanat si eu aproape jumatate de an pana mi-am luat inima in dinti ca s-o schimb

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Am comandat alta trapa si eu. se pare ca si a mea a fost sparta la nituri. sambata o schimb . am luat sika 710 ca  mastic

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Spor la munca colegii !!   Azi trebuie sa vina si trapa mea si voi face acelasi lucru ca si voi hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

 Colegi isor ma bucur pentru voi ca a-ti reusit sa rezolvați problemele întâmpinate cu  infiltrarea apei pe la drapel, dar ma bucur totodata si pentru mine ca nu am avut parte de asa ceva! superok

Totusi am verificat si eu starea trupelor la "frantuzoaica" mea si preventiv am rectificat imbinarile cu "Sika flex"!

Dar si la coltarele panoului de pe rulota!

S-auzim numai de bine! pa-pa

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Nici eu nu am mari probleme acum, dar plasticul e copt iar adezivul nu mai face priza ok de trapa. pe exis am gasit trapa la 250 ron asa ca ....pun noua

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@AdrianRada

Ai grija sa cureti bine masticul vechi si sa degresezi cu alcool. In rest este simplu. Spor la treaba!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Daca nu ploua o puneam asta seara. asa...... sper ca duminica sa se tina de cuvant si sa fie soare :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu am curatat bine masticul dupa care am sters cu diluant, am pus Sika pe rama trapei, am presat bine dupa care am strans cu suruburile din interior, adezivul a iesit exact cat trebuia. Nu cred ca o sa mai fie probleme prea curand la trapa respectiva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo, felicitari! :clapping:

@AdrianRada, tu ai rezolvat cu montarea trapei? :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Pai cum altfel :P . Am si testat-o zilele astea si e perfecta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Si apropo de trapa. Am luat acelasi model si am observat ca au schimbat varianta de prindere. Nu mai sunt nituri de plastic nedemontabile. Acum au pus mai mult material la capac in care vine fixat un holsurub  metalic .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Adam Adrian
      de Adam Adrian
      Salutare! Donez plasa insecte trapa.
      https://exis.ro/accesoriu_rulota/Plasa_anti_insecte_33, 5x30-3553.html.E aproape nouă.
      Mai donez ceva piese pentru Freelander 1(cap planetară nou, șuruburi cardan fata și spate, furtun frana fata nou).



    • Mitel Corici
      de Mitel Corici
      Am promis ca o sa revin cu rulota mea englezeasca Garland fabricata in ‘99 pe care am cumparat-o in Iulie 2018 .
      Dupa o analiza sumara la cumparare, am decis sa o cumpar, fiind dispus sa imi bag mainile in ea, sa o fac asa cum imi place.
      Surpriza a fost mai mare decat ma asteptam, asa ca de la cateva urme de infiltratii pe coltul din stg fata, am reusit sa o fac bucati.















































    • Adi Aloman
      de Adi Aloman
      Salutare!
       
      Inca ne cautam o rulota englezeasca (atat ne permitem deocamdata) si ma intereseaza daca ar trebui sa conteze asa mult tipul acoperisului. Am vazut ca la Elddis e ca un coif  si pare din doua bucati, la Avondale pare o singura foaie, am vazut si acoperis din trei bucati care arata ca o singura bucata turnata. La prima vedere as opta pentru una cu acoperisul dintr.o bucata dar nu vreau sa ratez o rulota buna doar din cauza acoperisului.
      Cunoasteti sau ati avut experiente neplacute cu acoperisul? Sunt si din alt material decat aluminiu?
       
      Mumltumesc!
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna seara dragi colegi,
      De cand am luat rulota aveam niste banda adeziva la plasa de tantari de la trapa. Ma deranja teribil... boala grea sa fii perfectionist.
      Azi mi-am facut timp sa "citesc" pe youtube cum se schimba plasa de tantari de la trapa. Am cautat si pe forum si nu am gasit nimic, asa ca am documentat procesul pentru colegi.
      Stiam ca la Hornbach gasesc relativ ieftin plasa, asa a si fost: 2m patrati la 12 Ron (da, da, mai schimb si la un geam si am vrut sa fiu sigur ca mai si ramane) - departamentul perdele si accesorii.
      Procesul de schimbare nu este complicat insa este migalos. Dupa documentarea de pe YouTube m-am apucat de treaba. Scule necesare: surubelnita cruce, cutter, foarfeca si patent cu cioc in cazul meu pt ca tubul pe care se roteste plasa si in care este arcul nu este prins cu surub ca la colegii de pe YouTube ci fix pe rama cu un canal de ghidaj si blocare asa ca patentul cu cioc si-a facut toti banii.
      Pasii parcursi sunt: demontare ornamente care ascund suruburile ( la mine grile, la atii bumbi peste suruburi) - cu mana si unghile din dotare, apoi am scos suruburile care tin rama(atentie, fara power-tools, "la mana"), aspirat mizeria si praful, si apoi spalat rama cu buretele si detergent de bucatarie, demontat tamburu'
       care are plasa de tantari si cel care are materialul de "black out" pt spalare si curatare (la mine era ffff murdar si patat). Din plasa veche am facut sablon pentru plasa noua, taiata exact pe dimensiuni, apoi reintroduse acele tuburi de plastic la capete, cusut de mana ca sa fiu sigur ca nu fug din montaj (pe YouTube se face fara cusut insa nu am avut certitudinea ca nu scapa in viitor), remontat ansamblu si tensionat cu 25 de jumatati de ture arcul. La partea cu "black out" nu aveam cu ce sa inlocuiesc materialul asa ca l-am refolosit. Aici am invatat un truc de la un neamtz care a intors capetele, obtinuand astfel zona buna la vedere si zona uzata pe tambur - misto idee, destept baiat. Material spalat in dus, uscat, folost invers si montat.
      Totul a durat aproximativ 3 ore pt ca am curatat si spalat elementele cu simt de raspundere.
      Montajul inapoi in rulota a foat simplu, a durat numai cateva minute. Acum arata ca nou, si cheltuiala a fost de cativa lei pt material.
      Atasez cateva poze:
       

















    • Cristi V.
      de Cristi V.
      Salut,
      Caut un capac trapa rulota 40x40 cm cel de la baie cu doua mânere laterale.
      Aveți idee unde as putea gasi?
      Am găsit ceva pe olx însă vor mai mult de 70% din valoarea unei trape complete noi
      multumesc
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.