Adam Adrian

Donez plasa insecte!

1 postare în acest subiect de discuţie despre Donez plasa insecte!

Donez plasa insecte!


Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna seara dragi colegi,
      De cand am luat rulota aveam niste banda adeziva la plasa de tantari de la trapa. Ma deranja teribil... boala grea sa fii perfectionist.
      Azi mi-am facut timp sa "citesc" pe youtube cum se schimba plasa de tantari de la trapa. Am cautat si pe forum si nu am gasit nimic, asa ca am documentat procesul pentru colegi.
      Stiam ca la Hornbach gasesc relativ ieftin plasa, asa a si fost: 2m patrati la 12 Ron (da, da, mai schimb si la un geam si am vrut sa fiu sigur ca mai si ramane) - departamentul perdele si accesorii.
      Procesul de schimbare nu este complicat insa este migalos. Dupa documentarea de pe YouTube m-am apucat de treaba. Scule necesare: surubelnita cruce, cutter, foarfeca si patent cu cioc in cazul meu pt ca tubul pe care se roteste plasa si in care este arcul nu este prins cu surub ca la colegii de pe YouTube ci fix pe rama cu un canal de ghidaj si blocare asa ca patentul cu cioc si-a facut toti banii.
      Pasii parcursi sunt: demontare ornamente care ascund suruburile ( la mine grile, la atii bumbi peste suruburi) - cu mana si unghile din dotare, apoi am scos suruburile care tin rama(atentie, fara power-tools, "la mana"), aspirat mizeria si praful, si apoi spalat rama cu buretele si detergent de bucatarie, demontat tamburu'
       care are plasa de tantari si cel care are materialul de "black out" pt spalare si curatare (la mine era ffff murdar si patat). Din plasa veche am facut sablon pentru plasa noua, taiata exact pe dimensiuni, apoi reintroduse acele tuburi de plastic la capete, cusut de mana ca sa fiu sigur ca nu fug din montaj (pe YouTube se face fara cusut insa nu am avut certitudinea ca nu scapa in viitor), remontat ansamblu si tensionat cu 25 de jumatati de ture arcul. La partea cu "black out" nu aveam cu ce sa inlocuiesc materialul asa ca l-am refolosit. Aici am invatat un truc de la un neamtz care a intors capetele, obtinuand astfel zona buna la vedere si zona uzata pe tambur - misto idee, destept baiat. Material spalat in dus, uscat, folost invers si montat.
      Totul a durat aproximativ 3 ore pt ca am curatat si spalat elementele cu simt de raspundere.
      Montajul inapoi in rulota a foat simplu, a durat numai cateva minute. Acum arata ca nou, si cheltuiala a fost de cativa lei pt material.
      Atasez cateva poze:
       

















    • Cristi V.
      de Cristi V.
      Salut,
      Caut un capac trapa rulota 40x40 cm cel de la baie cu doua mânere laterale.
      Aveți idee unde as putea gasi?
      Am găsit ceva pe olx însă vor mai mult de 70% din valoarea unei trape complete noi
      multumesc
    • Viorel C.
      de Viorel C.
      Vand trapa pentru rulota, avand dimensiunea decupaturii caroseriei de 35 cm x 35 cm.
      Trapa este un produs second hand, este modelul cu deschidere cu manivela, nu este completa, lipsand sistemul de prindere din interiorul rulotei.

      Pret 120 lei!
      Telefon 0768710487
       
    • Ovidiu Cica
      de Ovidiu Cica
      Aceasta chiar mi-am dorit-o .
      Dar cand am ajuns cu ea la masina , am vazut ca nu mai imi ramane loc pt panouri, asa ca poate cineva are nevoie de:
      Trapa mare (53cmx84cm) cu capac transparent de vezi stelele (norocosule !!!)
      Trapa are toate piesele pt remontaj (inclusiv o mana de suruburi).
      Provine de pe aceasi rulota Hymer Eriba an model 1999.
      Se afla intr-o stare foarte buna - fara, sparturi, rupturi .
      Sticla adica plasticul fumuriu nu am observat sa aiba urme de imbatranire (micile fisuri neregulate specifice!)
      Trapa are jaluzea antiinsecte si jaluzea aluminiu pt intimitate si izolatie termica.
      Trapa mai are si spoturi 12 v incluse in acesi rama !!!!
      Postez un link (sper sa nu ma bata Viorel !) cu modelul trapei:
       
      Pe PM astept oferte serioase!
       
       
      Contact : 0722 299 447
      Ovidiu
    • Adrian Rada
      de Adrian Rada
      Desi mi-ati zis sa nu imi iau englezeasca ca au probleme, am fost insistent si mi-am luat. Dupa prima ploaie m-am trezit ca am mocheta si plafonul ude de la trapa . Asa ca am demontat-o si am schimbat masticul la ambele trape desi la cea din dus nu s-au vazut infiltratii. Dupa cum se vede si in poza nu am facut economie. Materialul folosit a fos sika special pentru imbinare intre plastic si metal.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.