Nicu Iancu

In loc de boiler pentru apa calda

455 postări în acest subiect de discuţie despre In loc de boiler pentru apa calda

In loc de boiler pentru apa calda

Ovidiu-Betty
6 minute în urmă, Daniel P a scris:

Asta da pret, eu am dat 350 lei, alti colegi si mai mult...:default_109:

Da, am citit tot felul de preţuri în postări. Am zis că e o ocazie bună pentru cei care au aşteptat o ieftinire.

M-am gândit şi eu la asta dar cât de tare se poate încălzi (cineva care-l are deja montat şi-ar putea da o părere avizată) la o folosire de maxim 5 minute încontinuu, doar pentru spălat vase şi un scurt duş în exterior, nici acela nu mai lung de 5 minute după o pauză de răcire dacă e cazul ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

@Ovidiu-Betty

 

va pot impartasi din experienta folosirii unui instant asemanator, pentru dus, de vreo 5 ani, dar doar in exterior.

Are nevoie de oxigen pentru ardere ( de aici cei minim 18 mc de aer, pentru a nu consuma oxigenul necesar respiratiei) si are nevoie de tiraj pentru evacuarea gazelor arse.

Luati-l, pretul este super ok, dar sfatul meu este sa il folositi afara. Eu am in rulota un rezervor suplimentar cu pompa separata pentru dus, am intercalat afara cu doua mufe instantul si fac dus in cortul dedicat. Pentru apa calda la lavoar se poate pune o priza de apa si trimite apa incalzita in instalatie. La plecare luati instantul in rulota.

Sau, montati-l in fata in lada si folositi-l cu usa deschisa si un tub gofrat ca si cos. Este mai bine decat in rulota.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
2 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

Sau, montati-l in fata in lada si folositi-l cu usa deschisa si un tub gofrat ca si cos. Este mai bine decat in rulota.

Da, am văzut şi varianta asta în acest topic şi în interiorul spaţiului de locuit şi în baie cum a făcut @Radu Ghita, însă locul gândit de mine era perfect ca şi poziţionare pentru viitoarele legături (gaz şi apă) şi estetic la urma urmei.

Nu însă şi pentru siguranţa noastră.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@Ovidiu-Betty, cele ce sunt specificate in instructiunile de montaj sunt prevazute in prescriptia ISCIR A1. "Canoanele" prevazute acolo sunt, de fapt, mai multe (ex.: suprafata diafragmei ce trebuie sa cedeze la o eventuala explozie, de obicei se ia suprafata vitrata).

De altfel, este logic sa existe o priza de aer neobturabila pentru a exista o sursa de aer necesar in procesul de ardere. Volumul de 18 mc este necesar pentru a constitui un amortizor al sursei de aer, nicidecum nu este "rezervorul" de aer necesar. Eu unul, care am montat instantul in camera de baie (am fost primul care am adoptat aceasta solutie cu Calore 7, urmand exemplul inaintasului, initiator al topicului, @Nicu Iancucare a montat in prima sa rulota un instant Atena), am contat pe fanta de ventilatie existenta la partea inferioara a camerei, precum si pe faptul ca trapa asigura ventilatia (ca oricare trapa, chiar daca este coborata !). Mai trebuie sa mentionez ca, intotdeauna, fereastra baii o tin intredeschisa.  Bineinteles ca rezerva tampon este de vreo 9 ori mai mica dar si suprafata totala prin care patrunde aerul este tot cam de atatea ori mai mare. Pe de alta parte, niciodata nu am avut nevoie sa utilizez aceasta instalatie de ardere la mai mult de 50% din sarcina. Problema adevarata este ca acest Calore 7 are nevoie de tiraj la evacuare. Si chiar are (prin fantele superioare pe unde, prin tiraj, ar trebui sa traga aer, el elimina o parte din gazele arse) ! Inca de la inceput am gandit ca este nevoie de un exhaustor (ceea ce am recomandat si colegului @Ovidiu Cica, caruia i-am propus si o solutie), dar i-am dat drumul in functionare fara acesta (pana la gasirea solutiei optime) si m-am descurcat si asa, in provizorat (ca romanul !). Iarna aceasta insa, voi implementa solutia pe care am gandit-o.

Este adevarat, montarea incalzitorului in dulapul de haine, nu numai ca este "fortata" ci chiar contraindicata si periculoasa mai ales daca nu are exhaustor si sursa de aer !  Aparatul degaja destula caldura (eu i-am pus un ecran termic in spate si unul  in lateral, unde este aproape de perete) chiar daca functioneaza pe durate limitate la cateva minute. Deci, nu subscriu la acest amplasament.

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Un boiler dedicat Truma, in conditie buna,  second hand, se gaseste la 300-330 euro.Are capacitatea de 10 litri si este  arhisuficient pt un dus suficient  pentru 4 persoane fara probleme.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea
în urmă cu 16 ore, Daniel P a scris:

Asta da pret...:OK:  eu am dat 350 lei, alti colegi si mai mult

Eu sunt unul din cei care l-au cumparat cand nu prea se mai gaseau peste tot si l-am cumparat in vara, cu numai 440RON. Ironia soartei, ca tot am alergat sa-l gasesc si luat cu pretul "redus", nu am reusit nici pana in prezent sa-l montez. In rest , toate bune.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Militoiu Ciprian

Salutare prieteni, am achizitionat Caolrore decurand, am probat o saptamana si este super .L-am luat la plesneala cum spun Romanii.Nu citisem  acest topic.Citisem niste rewiuri pe instalshop.Faptul ca foloseste 2 baterii aclaline de 1, 5 V si nu consuma alta energie decat GPL este  beton.Eu l-am montat in portbagajul rulotei KIP GREY LINE si functioneaza momentan fara cos evacuare (Ncu Iancu  apreciez postarile tale)dar o sa pun unul pt. vara cand este foarte  cald.Am pus o pompa de 0.5 cu debit de 10l pe minut.Cu o pompa de 0, 6 /14 l pe minut o lua razna.M-am luat la lupta cu reglajele, pana am reusit a durat ceva. Daca citeam mai devreme acest topic (Nicu Iancu traducere gresita prospect) scurtam probele demult.

Merita toti banii. Nu stiu cat este de fiabil pt.ca nu a postat nimeni.Am citit acest subiect si apreciez fiecare parere dar cred, ca cel care a pus punctul pe i    este Nicu   Iancu.

Multumesc tutror si sper sa nu se surere nimeni este doar parera mea.Il gasiti in acest topic pus de de cineva chiar cu pretul de Blak fridey.

O seara buna tuturor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Militoiu Ciprian

Pentru mine ca si asezare este simplu deschid usa portbagajului atasez cos fexibil inox 90 diametru sau fac o reductie pentru evacuare truma de la prietenul Manole "Taximetristu"

ca este moca.Dupa dus il scot si inchid port bagajul.Merge foarte bine si cu recirculare apa cum am mentionat (Nicu Iancu) si dupa incalzire cu alta pompa faci dus relaxat instantul in repaus.Este departe de locul de dormit deci fara stres monoxid sau alte probleme.Am studiat mult si cred (parerea mea) ca este o solutie buna pt. rulote batrane de peste 25 ani.

Totul trebuie luat in serios si bine verificat Eu nu ma apuc sa montez nimic pana nu verific temeinic pe pielea mea.Am vazut si variante de montaj foarte corect in dulap dar eu nu vreau sa gauresc rulota, instantul chiar se opreste cand ramai fara apa, pret  per calitate nu gasesti asa ceva am studiat .Eu repar masini deci raspunderea este foarte mare.

Inca o data parea mea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
în urmă cu 3 ore, George M. a scris:

@Mihnea Stoenescu  Ne poti impartasi aici ideea de evacuare pe care o vei implementa ? Ms.

  Desigur. Este teoretic simpla. Practic, configuratia existenta in rulota mea face ceva mai dificila aplicarea.

Principiul este exhaustarea fortata (cu un electroventilator). In cazul meu, sunt restrictionat la folosirea unuia de tip axial. Este lesne de inteles ca trebuie sa reziste unei temperaturi "cam" ridicate (la iesirea din instalatie, fara tiraj, deci fara absorbtie de aer pe la limitatorul de depresiune in camera de ardere, gazele au temperatura de aproape 70 grd.C), astfel incat cele comune, comerciale nu sunt proprii folosirii. In acest sens voi practica coborarea temperaturii gazelor de ardere prin "diluarea" suplimentara cu aer. Spun "suplimentara" pentru ca, oricum, acest lucru se petrece si prin constructia instalatiei care, in conditiile existentei unui tiraj  (de obicei, necesar a fi excedentar), trebuie sa absoarba aer in zona evacuarii. Aportul suplimentar se va face prin sectiunea libera aflata intre tubul gofrat racordat la cos si un tub de protectie termica. Voi folosi un electroventilator de calitate, metalic (PAPST) construit pentru a suporta temperaturi de 65 grd.C.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo Ghinea
La 1/11/2017 la 12:52, Mihnea Stoenescu a scris:

Pai, ce parere sa am... Buna. Cel de pe Ebay parca ar fi un "frate" ceva mai cu greutate (5Kg) al lui Calore 7L de la noi (2, 8Kg). Cum sa nu faca fata ?! Eu am Calore 7L si se comporta admirabil.

 

Buna ziua colegi rulotisti !

Am fost asa de impresionat de reusitele colegilor Radu Ghita, Nicu Iancu si Mihnea Stoenescu, incat ieri am cumparat si eu un instant Calore 7.

Vreau sa cumpar cele necesare montajului si PIF, dar nu stiu unde gasesc si cum sa montez piesa metalica din capatul evacuarii gazelor arse, denumita de colegul Radu Ghita (Anemostat).

Asa ca va rog pe toti cei care au montat inastantul sa ma sfatuiti  de unde sa procur mai repede aceasta piesa si cum sa o montez  pe peretele portbagajului rulotei, pentru ca nu mai am liniste pana nu termin treaba.

Sunt constient ca este mult de munca, de investit si trebuie alocat  mult timp pentru migala, dar acum sunt convins ca voi reusi.

Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Anemostatul este o piesa terminala a unei tubulaturi de ventilatie care este destinata a fi montata pe plafoane. Aceasta piesa are posibilitatea de a regla debitul ramificatiei respective pentru ca instalatia de ventilatie sa functioneze echilibrat, dupa necesitati, pe toate tuburile. Colegii nostri, ingeniosi, au folosit acest dispozitiv la terminarea tubului de evacuare a gazelor arse (deschis la max.). Este drept, folosirea pe peretii verticali exteriori este putin cam "fortata" intrucat poate sa intre apa. Eu pledez, acolo unde exista posibilitatea, sa se monteze grila metalica. Ambele accesorii se gasesc cam prin toate magazinele de bricolaj si materiale de constructii (Dedeman, Hornbach, Leroy Merlin, Praktiker, Bico Depot, etc.)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Si, fiindca tot veni vorba, iata si ansamblul noului exhaustor ("proaspat" confectionat) care isi asteapta amplasarea pe traseul de evacuare al instantului Calore 7L din rulota:

20171124_164712.jpg

20171124_163920.jpg

20171124_163902.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo Ghinea

Buna seara Mihnea !

Multumesc pentru raspunsul promt si sfat.

Am ramas placut surprins de exhaustorul prezentat ce poate ajuta la evacuarea gazelor arse provenite din instant.

Te rog sa-mi spui de unde l-ai cumparat si la ce pret, pentru ca daca nu gasesc maine la Dedeman cealalta piesa o sa cumpar pe cel prezentat de tine.

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo Ghinea

P.S. 

Daca este confectinat de  cineva si poate fi   multiplicat,   vreau sa cumpar  si eu acest ansamblu  care sunt convins ca functioneaza la 12 v.

Iti doresc o seara placuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Truma si Carver sant boilere dedicate pentru rulote. Calore este facut pentru locuinte. Probabil ca necesita o cantitate de aer mai mare pentru ardere si temperatura gazelor evacuate este mai mare. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@Geo Ghinea. Din pacate ai sanse foarte mici sa gasesti un astfel de electroventilator pentru simplul motiv ca este un model foarte vechi (din vremea cand calculatorul ocupa un spatiu cat un apartament de lux, functiona cu memorie magnetica si avea baterii de ventilatoare pentru racirea sursei). Poate pe site-uri gen OLX... Firma PAPST - MOTOREN KG exista si astazi dar nu cred ca mai produce asa ceva (informativ: tipul este 4500N/115V - 50/60Hz - 17W). Produce ventilatoare axiale de foarte buna calitate dar nu cred ca mai foloseste otelul si, deasemenea, nu cred ca isi mai propune functionarea la temperaturi relativ ridicate.  Prezentul a facut parte dintr-o astfel de baterie a unui computer IBM si, dupa cum se poate observa, functioneaza la 115V AC, din pacate (trebuie sa folosesc o adaptare la sursa pentru a-l alimenta). Chiar daca randamentul nu trece peste 80%, nu ma deranjeaza deoarece, dupa cum se stie, timpul real de functionare este destul de scurt.

@George M.. Am sa completez putin, prin dezvoltare, cele relatate mai sus de colegul nostru @Draghiciu Dumitru, in sensul intrebarii pe care ai pus-o:

Calore 7L este un incalzitor tip instant. Caldura flacarii se transmite majoritar convectiv la o serpentina prevazuta cu aripioare (cu rolul de marire a suprafetei de convectie) prin care circula apa ce se incalzeste si urmeaza a se folosi direct, in flux continuu. Este lesne de inteles ca, pentru realizarea unui debit decent de apa calda la consum, incarcarea termica a focarului este mare (Calore 7L are puterea max. cam de 11KW ! In rulota insa, avem nevoie de cel mult  6 KW.). Deasemenea, din cauza faptului ca suprafata de convectie este mare dar restransa intr-un spatiu mic (cum s-ar zice - "padurea" de aripioare este deasa), caderile de presiune pe traseul gazelor de ardere au valoare apreciabila. Urmarea este necesitatea asigurarii tirajului extern.

Boilerul (in general) este o instalatie termica destinata incalzirii unei cantitati limitate de apa aflata intr-un recipient (vas de acumulare). Agentul de incalzire (oricare ar fi el; in situatia rulotelor fiind gazele de ardere sau/si rezistenta electrica cu functionare la 230V AC) circula prin tevi (poate fi si numai una) si cedeaza caldura catre apa din vas, in principal prin contact termic.  Cantitatea de apa incalzita, daca este insuficienta si mai avem nevoie, va trebui sa asteptam sa se incalzeasca alta. Deci boilerul este proiectat pentru incalzirea apei "in portii", in secvente. Categoric, puterea instalata la un boiler este incomparabil mai mica (pare-mi-se ca la cele destinate rulotelor nu trece de 600W).

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo Ghinea

Multumesc foarte mult pentru raspuns Mihnea.

Astept cu interes orice discutii  si noutati   pe tema incalzirii apei folosind instantul Calore, pentru ca dupa ce voi procura toate piesele, la inceputul lunii decembrie voi proceda la montaj si PIF.

Apropo, cunoasteti unde pot gasi un vas din plastic sau alt material ce urmeaza a fi folosit pentru incalzirea apei si montat in portbagaj, care sa aibe dimensiunile 50 cm inaltine, 50 cm lungime si 35 cm latime ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@George M.

Cosul de evacuare pe care il propui este de la o centrala cu tiraj fortat, care trage si aer. Pentru tiraj natural este bun un tub gofrat de inox sau burlan la diametrul potrivit. Poti folosi si cosul tau, dar ii scoti tubul interior si nu cred ca mai merita banii.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Boilerul Carver are arzatorul ca la un ochi de aragaz si gazele arse ies direct afara din rulota nu necesita cos de evacuare. Pentru eliminarea gazelor arse de la Calore iti trebuie tiraj natural bun sau tiraj fortat pentru a avea diferenta de presiune necesara evacuari gazelor. Nu stiu daca procedura de montaj pentru Calore specifica acest lucru adica cu tiraj natural sau fortat.

Daca este cu tiraj natural montarea unui extractor poate creste consumul de gaz sau mai rau duce la rupera flacarii.Dupa parerea mea Calore daca este cu tiraj natural trebuie montat cat mai jos in rulota si cosul cat mai inalt vezi soba Truma.Soba este calculata sa aiba tirajul natural optim.

 

Daca era asa simplu si ieftin il montau ei pe rulote dar sant obligati sa respecte niste standarde

 

Romanului ii place sa bricoleze dar este deficitar la capitolul siguranta. Vezi autorulota arsa din Mamaia

 

 

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Multumesc, @George M.!

@Geo Ghinea, un rezervor oarecum "pe aproape" de dimensiunile pe care le doresti este in paleta produselor de la Exis (l=40 cm; L=55 cm; H=36 cm; Vol=79 litri). Problema poate fi la cota de 55 cm (ar putea sa nu incapa in locul pe care ti l-ai propus). Ce nu inteleg este de ce iti trebuie atat de multa apa calda dintr-o data ?! Din experienta mea (confirmata si de alti colegi), la o baie generala se utilizeaza cam 10 L apa calda (38 - 40 grd. C) iar cu 15 L te "balacesti" de-a dreptul (!). Daca incalzesti dintr-o data o cantitate mai mare decat ai nevoie faci risipa de GPL. Acesta este si motivul pentru care am trecut de la sistemul de incalzire cu acumulare la consumul direct (pot trece oricand la sistemul initial dar cred ca nu voi avea nevoie).

 

     Astazi am montat exhaustorul pe rulota. A masi ramas "repriza" cu alimentarea si automatizarea (ventilatorul va functiona numai cand arde flacara si se va opri dupa cateva secunde de la stingerea acesteia). Colegii care cunosc instalatia din rulota mea vor remarca imediat modificarea. Iata cateva poze:

instant apa calda_tubul pt. evacuare gaze arse.jpg

traseu evacuare.jpg

amplasare exhaustor.jpg

vedere din exteror (fara grila montata).jpg

gura evacuarii cu grila.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
în urmă cu 2 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

 

Daca este cu tiraj natural montarea unui extractor poate creste consumul de gaz sau mai rau duce la rupera flacarii.Dupa parerea mea Calore daca este cu tiraj natural trebuie montat cat mai jos in rulota si cosul cat mai inalt vezi soba Truma.Soba este calculata sa aiba tirajul natural optim.

 

     Imi pare rau nea' Mitica, dar trebuie sa te contrazic. Instalatiile de ardere sunt prevazute cu dispozitive de rupere a tirajului care nu permit variatii ale depresiunii in focar (am pomenit despre acest lucru si in postarile anterioare - acel sistem de aport suplimentar de aer secundar la cos atunci cand tirajul este prea mare sau variabil). Solutiile constructive pot fi diverse. Iata unul dintre cele mai comune (poza este preluata din linkul postat de colegul @George M.):

 

     PS:  Pana si "amarata" de instalatie de ardere a frigiderului cu absorbtie pe GPL are dispozitiv de rupere a tirajului situat pe traseul evacuarii gazelor = acel T-eu deschis la capatul opus evacuarii spre exterior.

img_6095_2.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Militoiu Ciprian

Calore este foarte simplu de folosit, nu este (nava spatiala) cer scuze pt. exepresie are tiraj natural si este adevarat ca depinde de asezarea in rulota.Este super usor de folosit nu este pretentios muncesti mai mullt la instalare (furtune apa calda robineti) traseu instalatie restul este nimic.Eu il folosesc in portbagajul rulotei fara cos evacuare am montat niste placi de asbest pe langa el pt. protectie "".Daca nu aveti spatiu adecvat il puteti folosi cu pompa recirculare (cititi Nicu Iancu in acest topic omul a descris exact si simplu) pt instantul folosit de el , nu se intimpla nimic daca deschizi aragazul sa incalzesti apa, pui in dus mobil si te speli.Asta se intipla si cu recirculare , lasi usa deschisa pana incalzeste apa si te speli .Oricum rulotele mai vechi au nevoie de aerisire.Inca o data parerea mea .

Daca am suparat pe cineva cer scuze, forumurile sunt create pt. ceva constructiv de ajutor .

O seara buna doresc tuturor.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Domnul Mihnea mie mi s-a stins soba la viteza vantului de 60-70 km pe ora. Eram la Cheia si batea vantul si mi se stingea soba la 1-2 ore. Trebuia sa ma dau jos sa o aprind pentru ca nu are  aprindere automata

 

Figiderul nu s-a stins niciodata si merg cu el pornit cand ma deplasez cu rulota

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu
în urmă cu 9 ore, George M. a scris:

@Mihnea Stoenescu  Merci de raspuns. Super ok detalierea diferentelor.

Tot nu am inteles de ce recomanda @Silviu Pascu  un boiler in subiectul "In loc de boiler pentru apa calda" ... E un topic suficient de activ si parca s ar dori incheierea lui : ...dai 300 € si s a terminat discutia !

PS: subiectul nu e interesant numai dpdv al dotarii rulotei; eu de exemplu folosesc asa ceva acasa, cu rezultate bune de aprox. 7 ani (interval in care am schimbat un instant). Ideile de aici mi de pare ok, folositoare, aplicabile - ideea ta cu tirajul fortat este chiar geniala ! Abia atunci m am gandit ca trebuia sa caut anul trecut cand am inlocuit instantul unul cu tiraj fortat, ca cel de aici . Daca voi fi nevoit sa l schimb, sigur voi alege asa ceva; momentan folosesc unul ca asta

 @George M., nu este o recomandare, este o alternativa dedicata pentru rulota. Asta am ales eu in momentul in care m-am decis asupra  unui incalzitor de apa. Pretul mentionat este cel regasit pe site-urile de vanzari second hand. Topicul este interesant, poate sunt eu mai pretentios si am ales varianta originala. Numai bine!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Aurelianr
      de Aurelianr
      Buna ziua,
       
      Am pregatit rulota pt iarna, iar acum cand am alimentat rulota cu apa am observat ca apa nu mai ajunge la bateria de la bucatarie si nici la bateria de la baie.
      Am deschis robinetul de la boiler si am observat ca apa curge sub rulota cand robinetul de la boiler este deschis si bateria de la baie sau de la bucatarie este deschisa.
      M ati putea ajuta cu o oarecare schema despre cum as putea sa schimb furtunul care ajunge in instalatie de la baie?
      Este suficient orice furtun de tip 1/2 din comert sau ar trebui ceva special ?
      La bucatarie am observat ca se schimba mai usor.
      Din cauza faptului ca apa ajunge la boiler am ajuns la concluzia ca pompa de apa este inca functionala.
       
      Toate cele bune,
      Aurelian 
    • Mihai Culeasca
      de Mihai Culeasca
      Buna ziua, deschid acest topic din cauză că am întâmpinat niste probleme la pornirea pompei de apa și pornirea boilerului pe gaz. De curând am achiziționat o rulota englezeasca Lunar Clubmab 400 din 1992, și am început să o pun la punct și să meșteresc la ea, am constatat că boilerul nu mergea pe gaz și am văzut că mufa de sub boiler este scoasa, am băgat mufa la loc după care boiler a pornit, și surpriza a mers 5 min, după care nici pompa de apa nu mai merge chiar daca acționez butonul de pornire, și nici scânteia de la boiler nu mai merge, și în restul rulotei am tensiune și funcționează tot. Am verificat și siguranțele, nu sunt arse. Deci in concluzie nu mai pot porni pompa de apa și nici scânteia de la boiler nu merge. Daca poate cineva sa mă ajute cu un sfat sau poate cineva dintre voi a mai întâlnit aceasta problema. 
      Va mulțumesc mult!
    • Mihai Culeasca
      de Mihai Culeasca
      Buna ziua, deschid acest topic din cauză că am întâlnit niste probleme la instalația electrică care acționează pompa de apa. De curând am achiziționat o rulota englezeasca Lunar Clubmab 400 din 1992 și am început să meșteresc la ea și să o pun la punct, boilerul Carcer nu funcționa, m-am uitat la el și am constatat că mufa de sub boiler este scoasa , am băgat mufa înapoi și boilerul a pornit pe gaz , a dat și scânteia automat, mentiones că a mers 5 minute și surpriza nu mai merge nici pompa de apa și nici scânteia de la boiler nu mai da, in restul rulotei am curent și siguranțele nu sunt arse. Va rog să mă ajutați cu un sfat poate cineva dintre voi a mai întâlnit problema asta. Va mulțumesc mult!
    • Piele Alin
      de Piele Alin
      Va salut,  
       
      Va cer ajutorul in legatura cu o problema la un instant Calore Tn7. 
       
      Il am de aproximativ 6 luni, initial a functionat bine. Acum porneste greu la prima utilizare, adica daca il las o zi, 2, o saptamana cand vreau sa l folosesc nu porneste, tăcăne dar nu da flacara ( are momente cand pleaca de la a 5-a ridicare a robinetului sau momente cand pleaca la a 20-a ridicare)
      Am incercat cu debitul gazului mai mic, diverse reglaje, i am schombat pompa cu una mai puternica (acum am una de 8l/m) NIMiC! 
      Mentionez ca dupa ce pleaca prima data, functioneaza fara probleme. 
       
      Va rog un sfat! 
      Pentru cu cine e priceput in domeniu, am un filmulte, pt a se vedea exact cum se comporta.
       
      Multumesc!
    • Doru Ioan
      de Doru Ioan
      Buna,
       
      Am un boiler Truma Ultrastore si nu reusesc sa il pornesc pe gaz, mentionez ca am dat jos capacul afara, exista alimentare cu gaz insa cand rotesc de rotita de pornire se aud cateva secunde scanteile insa nu declaseaza flama. Am reusit o singura data sa il pornesc dar cand am fost acasa, in camping nu am mai reusit sa il pornesc nici cum.
       
      Presiune este la gaz, totul e pornit cum trebuie. Exista apa in boiler, curent suficient in baterie, am verificat si placa PCB, nu e oxidata. Exista ceva metoda de rezolvare care nu e mentionata in carte ?
       
      Asa arata rotita de pornire. El porneste pe verde si initiaza acele scanteie dupa care in cateva secunde se aprinde pe rosu.
       

      Va multumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.