Florin Smolnicki

Sfaturi instalatie electrica la rulota

74 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi instalatie electrica la rulota

Sfaturi instalatie electrica la rulota

Eusebiu Cretu

Salutare, daca intrebarea mea nu-si are locul in acest topic, rog un moderator sa o  mute.

Asadar, prin dulapurile rulotei  am gasit niste mufe in care intra 4 fire (2 rosii si 2 negre)  stie cineva  ce rol au aceste fire ? Pot lega un Radio CD auto, sau corpuri de iluminat ? Din masuratorile mele ar fi doar 10.5 V ,  voi pune si niste imagini, sper sa ajute....

20170121_162540_zpsftvkl1ur.jpg

20170121_162524_zpsauv67zw3.jpg

Din cate banuiesc (fara sa am cunostinte despre partea electrica) firela ar pleca dintr-un transformator, la momentul masuratorilor rulota fiind legata la 220V

 

20170121_160506_zps4wdm4jlh.jpg

 

In rulota cutia in care intra firul arata ca asa : 20170121_163459_zpsbiojvuit.jpg

 

si pleaca la un tablou de sigurante :20170121_162828_zpstlx0ya77.jpg

 

mai departe nu stiu care este traseul dar sub bancheta de pe partea opusa este o priza din care se alimenteaza frigiderul si un transformator :

20170121_163237_zpsnbdh2byu.jpg

 

20170121_163044_zpsyggtdxx5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Iar pe transformator scrie : 20170121_163118_zpslouwi7uh.jpg

M-am tot intrebat de ce in acele mufe intra 2 fire rosii si 2 negre...:ascratch: pot fi 2 (1rosu+1negru) de la transformator si 2 de la priza de conectare la masina?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Din ce vad ca scrie pe transformator o pereche de fire pare a fi pentru a lega bateria :) iar cealalta pereche pentru consumatorii 12v :) Sper sa nu gresesc, sa asteptam pareri de la cei mai experimentati biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Greu de spus... In prima poza vad ca se masoara la mufa "buclucasa" o tensiune continua, adica 10, 57V DC (nu vad din poza pe care borne ale mufei se face masuratoarea); in schimb, conform pozei urmatoare, se masoara (tot pe niste borne invizibile ale mufei) o tensiune alternativa, adica 22, 2V A AC...:ascratch:

Transformatorul (aflat pe cealalta parte) nu este chiar un simplu transformator fiindca de fapt este cuplat si la un redresor (posibil si stabilizator...) intrucat la bornele de iesire se gasesc 12V DC / 6A (probabil mai mult, chiar ceva peste 13, 5V DC  fiindca altfel nu ar mai putea incarca acumulatorul).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Cu siguranță voi apela la un electrician auto,  mă gândeam ca poate sunt niște fire/mufe întâlnite la majoritatea rulotelor. 

Sa inteleg ca acel transformator ar putea încărca și  acumulator rulotei,  atunci când este conectata rulota la 220 ? (Scuze  daca întreb prostii,  chiar sunt pe lângă subiect )

Mulțumesc mult. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Teoretic, Da...Ma refer la ultima poza, cea cu transformatorul.../.;

In partea dreapta ( entree 12V ) se va lega bateria rulotei iar in partea stanga ( sortie 12V ) se vor lega consumatorii rulotei...

In momentul in care conectezi rulota la 220V, transformatorul iti asigura tensiunea de 12V pentru consumatorii rulotei, dar si incarcarea bateriei ( aici va trebui sa masori cu un voltmetru tensiunea la bornele bateriei, atunci cand rulota este conectata la 22oV, sa vezi daca incarca...:ascratch: )

Cand deconectezi rulota de la 22oV, un releu va comuta automat pe baterie si toti consumatorii rulotei, vor "trage" curent din aceasta...

Repet, asta ar trebui sa se intample teoretic... practic, va trebui sa masori...Succes! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Am inteles. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Sper sa nu devin obositor cu intrebarile mele, dar mai am  doua dileme: 

 

1. La baie am 2 becuri (auto) cu led, cum pot sa aflu cat consuma un astfel de bec ? Ar trebui sa le inlocuiesc cu banda led? Pe bec nu scrie nimic :ascratch:

 

20170124_224447_zpscrupzqls.jpg20170124_224555_zpscu7v6ju5.jpg

2. Am legat un radio cd auto la una din mufele gasite in dulap, totul functioneaza perfect, dar se aude un zgomot ciudat, un bazait asemanator cu cel facut de vechile neoane, aveti idee ce poate fi ? 

20170121_162540_zpsftvkl1ur.jpg

Multumesc.

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Se aude brumul de rețea. Redresorul rulotei nu are filtrare,  de aceea auzi bâzâitul respectiv. Atenție: daca montezi baterie la rulotă,  ar fi bine să nu o legi la redresorul ăsta,  deoarece nu ai controlul incarcarii. Faci separare cu diode,  dacă vrei să folosești redresorul pe timpul conectării la 220V .

Am să încerc să desenez o schemă,  poate nu am fost suficient de clar. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc mult, o schema ar fi de ajutor, daca nu mie, macar celui la care voi apela in momentul cand voi lega bateria.

Daca las radioul conectat (acum l-am deconectat) in afara de zgomotul enervant, se poate intampla ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Am mutat discutia despre acumulatori in topicul Acumulator rulota ...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Ol, multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare , dacă ai putea să scoți transformatorul și sa-l duci la un electronist ar fi ideal probabil este străpuns ceva piesă de scoate tensiunile astea ;pe partea a doua pentru a scăpa de brum , zgomotul de fond , poți să legi în paralel pe firele de la radio un condensator mai măricel care să curețe rețeaua de bâzâială. Părerea mea e că prima variantă e mai sigură cu o verificare, dar am văzut în poze și o mufă cu cabluri tăiate , te rog măsoară și între firele negru -albastru cu mufa cuplată .Spor la ruloteală și ne auzim, numai bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Probabil ca un electricean va gasi solutia, eu ma limitez la chestiuni mai simple,  intentionez sa  cumpar si un sistem fotovoltaic+acumulator si atunci voi apela la un electrician.

Multumesc mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Se pare ca tensiunea de la mufa unde ai conectatat radioul - CD, provine de la transformatorul-redresor (aflat pe partea opusa). Acesta, fiind destinat incarcarii unei baterii, nu dispune si nici nu trebuie sa dispuna de celula de filtrare. Faptul ca se aude firescul brum nu afecteaza R-CD-ul ci numai nervii ascultatorului.

Becurile le scoti si le alimentezi la 12v DC (la o baterie) inseriate cu un ampermetru. Astfel vei afla curentul absorbit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Am înțeles, mulțumesc mult. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Am o mica intrebare, la instalatia electrica de la rulota,  am legat pe + o siguranta automata de 20A, isi face bine treaba {la orice atingere +- decupleaza imediat }am citit in topic ca nu ar fi bune cele de 220v, un sfat daca se poate

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
In ultima ora, Emil Vinteler a scris:

Am o mica intrebare, la instalatia electrica de la rulota,  am legat pe + o siguranta automata de 20A, isi face bine treaba {la orice atingere +- decupleaza imediat }am citit in topic ca nu ar fi bune cele de 220v, un sfat daca se poate

Salutare Emil , am o întrebare siguranța de 20A e pe circuitul de 12v că are + , dar despre ce întrebi cu referire la 220 v?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

pentru ca are o siguranta de 220 pe firul de 12v, de-aia intreaba

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 13 ore, Emil Vinteler a scris:

Am o mica intrebare, la instalatia electrica de la rulota,  am legat pe + o siguranta automata de 20A, isi face bine treaba {la orice atingere +- decupleaza imediat }am citit in topic ca nu ar fi bune cele de 220v, un sfat daca se poate

 

Parerea mea e ca sunt foarte bune si pentru 12V.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Nemes

Buna , ma poate ajuta cineva cu o informație , daca știți vreun electrician bun  din brasov sau împrejurimi , vreau sa schimb si sa refac toată instalația electrică unei rulote , mulțumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinIT

Buna dimineata, stimati rulotisti ! Am o intrebare de novice in ale rulotelor : Am vizionat zilele trecute  o rulota HOBBY, iar in privinta instalatiei electrice pe 12V si 220V am o nedumerire. NU AM GASIT INSTALATIA PE 12 V ! Fizic, ma refer ! Cumva este o SINGURA retea electrica IN RULOTA si in functie de cuplare alternativa, ori pe 12v de la masina ori pe 220 din sursa externa, curentul vine pe ACELEASI fire ale instalatiei ? Si daca DA, sa inteleg ca fiecare lampa si lustra ale rulotei are cate 2 becuri - 12v si 220V ? Si la prize, in functie de ce curent i-ai cuplat rulotei , va fi ori 12v ori 220 V ? Eu credeam ca o sa gasesc intr-o rulota 2 instalatii electrice distincte, cate 2 intrerupatoare si cate 2 prize la fiecare zona a rulotei, diferentiate pe culori si etichete pe  prize si intrerupatoare : 12V si 220 V !  Chiar sunt nedumerit...rog mult cei ce sunt detinatori de rulota HOBBY sa imi dea detalii ! Nu exclud nici pe cei cu alte marci de rulote, ori ce sfat este foarte bine venit ! :multumesc!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu poate exista o singura instalatie electrica, care sa functioneze fie pe 12V, fie pe 220V...Asa ceva e imposibil :default_big_grin:

Din postarea ta,  e lesne de inteles ca nu prea te descurci cu electrica... asa ca cel mai bine ar fi sa rogi un coleg rulotist din zona care are ceva experienta, sa mearga cu tine si sa vada despre ce e vorba! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinIT

Mersi Daniele de raspuns. Poate nu am fost eu destul de explicit. Ideea e ca rulota avea 220V independent, de la panouri fotovoltaice cu un invertor 12-220v. Si in rulota erau prize si intrerupatoare de curent. Daca as fi scos din functiune  acest sistem fotovoltaic cu invertor....si as fi cuplat-o la priza unei masini...ce tensiune as fi avut la  ACELEASI prize si becuri, care cu cateva minute mai devreme erau alimentate de 220 v  ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Daca scoti din functiune invertorul si o cuplezi la priza masinii (priza cu 13 pini) vei avea fix zero volti pe acele prize si corpuri de iluminat alimentate la 220V.

Eu insa sunt sceptic ca ai inteles tu exact ce-i in rulota respectiva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Iagaru
On 01.06.2016 at 8:00, Florin Smolnicki a scris:

@Sorin S așa cum am spus, am multe circuite, prize, lumini ... și se mai adună. Aici e problema mea. Nu vreau să mototolesc într-un capăt de siguranță 30 de fire.

Salut. Oare daca cauti la dezmembrari camioane sau microbuze nu gasesti ceva? Stiu ca in zona ta sunt destul de multe firme care se ocupa cu asa ceva

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Samir Mandu
      de Samir Mandu
      Mă bucur că există o comunitate consistenta de rulotisti, deși Romania nu are o cultură proprie, fiind o mai tânără țară liberă, europeana. Sint interesat de a achiziționa o rulota pentru familie 2 adulți + 2 copii, cat mai ușoară și compacta, dar si cu utilități minimale baie-bucatarie. Orice sfat este binevenit. Momentan rulotele Kip îmi par atractive.
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Astazi, pe canalul Youtube "The Trudgians",  Dan Trudgian a postat un film explicativ extrem de bine pus la punct, prin care arata cum se utilizeaza toaleta chimica de la rulota/autorulota. In cele 8 minute, el acopera toate aspectele legate de cum se umplu/golesc rezervoarele, diferite aspecte legate de sistemele uzuale de "tras" apa, dar si sfaturi privind utilizarea toaletei la drum, dar si iarna. Filmul se poate traduce automat intr-o romana aproximativa, eu nu am urmarit subtitrarea nici in engleza (generata automat si ea!), dar este posibil sa fie greseli grosolane (inerente unei traduceri automate).
      Dan Trudgian face parte dintr-o comunitate de rulotisti din Anglia si este bine vazut printre acestia. Este autorul multor filme explicative si despre reparatii in regim DIY.
      Filmul il gasiti aici.
       
      Zile frumoase si fara... mirosuri neplacute din toaleta!
    • Alexandru Remus
      de Alexandru Remus
      Salut,
      Cred ca frigiderul pe amoniac pe care il am pe rulota este stricat. In consecinta ma gandesc sa il schimb. Am 2 variante: altul sh tot pe amoniac sau unul pe compresor. 
      Mentionez ca pe rulota am un acumulator deepcycle de 100 a. Din discutiile pe care le-am avut cu vanzatorii mi-au zis ca, daca cumpar un panou de 150 w este suficient.
      Am nevoie de ceva sfaturi de la rulotistii care au folosit asa ceva sau care au cunostinte despre subiect.
      Atasez si un link cu frigiderul cu compresor:
      Frigider:
    • Mihai Bradu
      de Mihai Bradu
      Salutare comunitate.
       
      Vreau ca anul acesta pe la începutul lunii septembrie sa fac o nouă iesire cu rulotica. De data aceasta avem in plan Grecia. Mai exact Armenistis Camping. 
      M-am documentat cat de mult am putut dar as avea nevoie din nou de sfaturi de la cei mai experimentați.
       
      Datorită faptului că nu am B+E am ales ca si traseu Timisoara-Vidin-Botevgrad-Sofia-Seres-Salonic-Sarti. Va rog sa imi spuneti daca este ok ca si traseu. GPS-ul imi da un traseu mai scurt de la Montana direct către Sofia dar din ce am vazut pe forumuri si ce am întrebat pe la diferiți mi-au spus sa evit traseul direct Montana-Sofia  pentru ca e drumul rău si plin de serpentine. Va rog pe cei care ati mers prin Bulgaria daca ati putea sa imi spuneti daca traseul ales de mine e OK.
       
      In ceea ce priveste cazarea ma gândeam undeva in zona Sofia. Am găsit un camper stop Vrana chiar la Sofia. Nu as vrea sa pun link dar poate stiti sau va puteti da cu parerea. In cazul in care aveti alt sfat de innoptare in zona va rog sa imi spuneti. 
      Ca si vigneta, am inteles ca as avea nevoie de 2 una pt masina, una pentru rulota pentru a nu avea probleme.
       
      Va multumesc si astept cu interes sfaturile voastre.
       
       
    • Mihai Bradu
      de Mihai Bradu
      Salutare comunitate.
       
      Am hotarat ca in 5 iulie sa rup usa spre Italia cu rulotica . Mai exact Timisoara-Rimini.
      Va rog frumos pe cei care stiti sa imi dati ceva info referitor la traseu.
      Vigneta ungaria- Costuri 
      Vigneta Sau alte taxe Slovenia 
      Sfat de ceva camping in Slovenia pentru oprire de o noapte Ljubljana sau Maribor
       Taxe autostrada Italia
      Chestii de care ar trebuii sa tin cont pe traseul Meu.
       
      in cazul in care cineva stie va rog sa imi spuneti ceva impresii de la campinguri din zona Rimini.
      Eu am vazut Camping Rubicone care parea ok. Va rog daca aveti alte sfaturi de camping sa imi spuneti. 😊
       
      va multumesc anticipat  
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.