Florin Smolnicki

Sfaturi instalatie electrica la rulota

74 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi instalatie electrica la rulota

Sfaturi instalatie electrica la rulota

Florin Smolnicki

Dragi colegi,  
pentru că, încet, încet aparatura de 12 V se tot adună la rulotă, doresc să-mi pun cât mai multe circuite separate pe 12 V. Vreau să trag prize și lumină în compartimentul din față al rulotei, am televizor și decodor șamd. Actualmente, circuitul meu electric arată cam așa:  

IMG_20150430_191030.jpgfotos kostenlos

Am căutat în tot orașul Suceava, la magazine și la second, un tablou de siguranțe pentru mașină, cu cât mai multe siguranțe. Nu am găsit. 
La bazar am dat de un tip care vindea un tip de suport, dar nu mi-a plăcut. Era cu fișe/ papuci. Eu vreau ceva cu șuruburi, ceva serios care să poată prinde ca lumea firele. Unde mă sfătuiți să mai caut? 

Vă rog să mă ajutați cu sfaturi. Mulțumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin S

Salut,  sfatul meu este sa pui o singura siguranta pe toti consumatori de 12 v,  o poti pune langa baterie si ai rezolvat problema ..

Link către postare
Florin Smolnicki

Mulțumesc moderatorilor că au deschis un nou topic. Eu am considerat că mă pot lipi de vreun coleg. 

Vă doresc tuturor o zi frumoasă!

Link către postare
Florin Smolnicki

@Sorin S așa cum am spus, am multe circuite, prize, lumini ... și se mai adună. Aici e problema mea. Nu vreau să mototolesc într-un capăt de siguranță 30 de fire.

Modificat de Florin Smolnicki

Link către postare
Drinovan Ovidiu

Folosind o regleta(sir de cleme) ramifici frumos cate fire vrei!

Link către postare
Florin Smolnicki

@Drinovan Ovidiu chiar aici e problema! 

Unde găsesc minunea aia de regretă?  Unde să o mai caut? 

Link către postare
Mugurel Vap

Dedeman sau orice magazin, mai serios de electrice.

Link către postare
Florin Smolnicki

NU AU LA DEDEMAN. AM FOST. 

Link către postare
Drinovan Ovidiu

Trebuie sa fie la un magazin de electrice!

Asa arata:

Imagini

Link către postare
Mugurel Vap

GW bara de nul 18 module GW40404

Cutie conexiuni 2bareX7poli 100A 32-590

Imposibil sa nu fie pe stoc la Dedeman, poate nu stiai cum se numesc , sau de fapt ce cauti.

Am trimis 2 linkuri, iti alegi in functie de spatiu si numarul de conexiuni necesare.

Ovidiu, acelea sunt pentru o singura conexiune, nu-l ajuta in situatia data.

Link către postare
Andrei Urucu

Mai poti sa incerci cu un panou de sigurante auto ( din dezmembrari ) 

Link către postare
Marinescu Ion

Stimati Colegi, recomand solutia prezentata de @mugurel vap pentru distributie. Este foarte sigura si nu prezinta nici un risc. Daca se doreste, se poate atasa cate o siguranta cu montaj pe fir (tip auto) pentru fiecare consumator, plus una pe genera la intrarea in distribuitor. Trebuie avut atentie la selectivitate (adica siguranta generala sa fie mai mare decat orice alta siguranta de pe consumatori, ex. general 30A, consumator 10A). Totodata si cablurile de conexiune trebuie sa respecte sectiunile in functie de solicitare! Principalul trebuie sa fie cu sectiunea cat mai mare.

Link către postare
Mugurel Vap

Inaintea cutiei sau regletei de conexiuni se poate monta o siguranta auto, ceva de genul acesta.

Se gasesc foarte usor la magazinele cu piese auto.

dietz-soclu-agu-23001-1-255128.jpg

Link către postare
Cristian Pascu

important: nu folosiți siguranțe de 220V la circuite pe 12 V.

Cel mai bine se folosesc panourile de siguranțe pentru mașini, de la magazinele auto sau din dezmembrări.

Link către postare
Florin Smolnicki

Am rezolvat problema și sunt foarte, foarte mulțumit. 

Am luat de la un prieten niște suporturi de siguranțe de la Wartburg sau Trabant.

Repet, sunt foarte, foarte mulțumit.

IMG_20160603_091134.jpgKostenlos Bilder hochladen

IMG_20160603_091143.jpgKostenlos Bilder hochladen

IMG_20160603_091148.jpgKostenlos Bilder hochladen

IMG_20160603_091150.jpgKostenlos Bilder hochladen

superok

Link către postare
Mihnea Stoenescu

Singurul lucru rau la aceste tipuri de cutii cu sigurante este chiar elementul fuzibil. Rar se mai gasesc elemente cu suport ceramic. Cele din comert sunt din plastic si, atunci cand lamelele nu apasa ferm sau exista un pic de oxid izolator, la cea mai redusa incalzire se inmoaie si isi reduc lungimea. Ca atare, se incalzesc mai puternic, din cauza rezistentei de contact care se mareste continuu. Tot continuu, in progresie, caldura excesiva se disipeaza prin conductoare a caror izolatie se topeste si se arde ... De aceea eu NU le mai recomand de multa vreme. Daca se dispune de sigurante ceramice, se pot folosi cu succes.

Link către postare
James

Tot pe acest topic as vrea sa cer si eu cateva sfaturi.
Ma gandeam din punct de vedere al sigurantei (gandindu-ma cum am acasa) sa pun o siguranta generala apoi sa pun sigurante separate pe frigider, pe soba, pe lumini si pe prize.
Credeti ca este o varianta buna aplicata aceasta si la rulota ? Se merita / Nu se merita ?

Link către postare
Mihnea Stoenescu

Pentru instalatia de 12V DC se utilizeaza, in general, 3 circuite pt. varianta dotarilor minimale la rulota:  Lumini, Pompe si Auxiliare (prize 12v, coolere frigider, vent, etc). Rezistenta de 12v a frigiderului functioneaza numai direct conectata la automobil care dispune de protectie adecvata (siguranta si releu); deci nu intra in discutie. Pe acest panou si-ar mai gasi utilitatea un comutator pentru surse (baterie rulota - baterie auto; dupa modelul englezesc) si un voltmetru (eventual chiar si un ampermetru) in varianta digitala.

Protectia cea mai ieftina se realizeaza cu sigurante fuzibile de 10A pentru fiecare circuit (total 3; sugerez modelul folosit la automobilele actuale, modelul plat).

Cred ca instalatia de 220v AC existenta in rulota dispune de cutia cu minim 3 sigurante automate (intrare - cu protectie diferentiala pt. electrocutare, circuit prize si  frigider), astfel ca nu cred ca are rost sa o discutam.

Link către postare
Radu Ionescu
On 6/1/2016 at 6:44, Florin Smolnicki a scris:

Am căutat în tot orașul Suceava, la magazine și la second, un tablou de siguranțe pentru mașină, cu cât mai multe siguranțe. Nu am găsit. 

eu ASTA am luat de la Exis, se pot insira mai multe

Link către postare
Andrei Urucu

Gasesti la magazinele de profil ..sau chiar online, ceva asemanator 

image.png

image.jpeg

Link către postare
Costica V.

Andrei, @Andrei Urucu gasesc f.utila/practica "cutia" postata de tine atat ptr. mine, cred ca si ptr. altii.
Te rog, pune mai multe detalii: denumire, sursa (magazinul/saitul), eventual un pret. chiar daca este
aproximativ, etc.
Eu am cautat si la magazinele din Galati, cat si online si nu am gasit!?
Multumesc!

Link către postare
Andrei Urucu

Nea Costica @costica V., uite aici una ...dar poti cauta pe google dupa "panou  / bloc sigurante fuzibile 12v , dupa care dai sa-ti arate doar imagini...asa poti sa selectezi mai usor ce vrei / ai nevoie.

Daca ai in zona, magazine specializate pt barci sau tractoare...acolo ai cele mai multe sanse sa gasesti.

Spor! 

Link către postare
Mihnea Stoenescu

Se mai pot gasi prin talciocuri (eu am vazut exact ca cea din prima poza, din postarea colegului @Andrei Urucu, in talciocul Valea Cascadelor din Buc.). Prietenul meu a cumparat-o, pare-mi-se cu 10 lei.

Link către postare
Andrei Urucu

Mai exista si varianta asta, daca nu te preseaza timpul ( dureaza pana la 6 sapt sa ajunga in Romania din China) 

Link către postare
Costica V.

@Andrei Urucu -Multumesc ptr.ajutor/explicatii. Acum m-am lamurit.
Ramane sa ma hotarasc.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Dragomir David Catalin
      de Dragomir David Catalin
      Bună seara.
      Am achiziționat de curând o rulota Tabbert 400 din 1981, superb întreținută, fără mucegai, dotată cu destule,  de mma 900 kg, greutate reala 673 kg.
      Am la dispoziție vara asta doar un Mercedes A140, 1.4 benzina din 2004. Oare am vreo șansă să merg cu ea măcar Bucuresti - Cernica sau Bucuresti - Comana sau ar trebui sa-mi fie mila de mașină?
      As mai avea un Megane 2006 1.5 benzina dar a fost o mașină de firma, e a tatălui prietenei mele și tremură din toate încheieturile. Cu aia îmi e frica sa merg și București - Ploiești sincer. De Dacia 1300 din '77 a lu' tata nici nu mai zic. Deci singura șansă ar fi Mercedesul.
      Dar oare e vreo șansă?!
      Va cer respectuos sfaturi! 
    • Daniel Stan
      de Daniel Stan
      @George B
      1.5 diesel
    • Codrut C
      de Codrut C
      Vă salut!
      Doresc să cumpăr o rulotă și zilele astea am răscolit site-urile de vânzări (atât de la noi cât și din străinătate). Oscilez între a cumpăra o rulotă adusă în țară (sau chiar înmatriculată pe RO) și una din Olanda. Până acum nu am găsit o ofertă care să mă determine să bat toată Europa. Prețurile sunt oarecum comparabile cu cele practicate de ai noștri.

Dacă cunoașteți o ofertă bună, vă rog să-mi spuneți. Ce m-ar interesa la rulotă: 4-5 locuri de dormit, baie completă, lungime medie (ca să pot ieși offcamping), toată povestea asta într-un buget de 3000-4000 euro. (Bineînțeles că am în vedere starea tehnică, funcționalitatea instalațiilor și estetica.) Cu Touranul meu pot tracta până la 1500 MMA.

Am găsit această ofertă. Ce părere aveți? Aștept părerile și „ponturile” voastre. 
    • Pantes Sebastian
      de Pantes Sebastian
      Nu stiu exact cum se foloseste un forum, asa ca permiteti-mi sa mai fac si boacane  
      Despre mine... am 25 ani, sunt din Constanta, iar maine voi merge sa achizitionez o rulota din Arad... sunt total paralel cu treaba asta, singurul lucru care ma conduce, fiind dorinta si spiritul visator...
      Acestea fiind spuse, nu stiu de nici unele, am 7252946 intrebari si nelamuriri, si am nevoie de un "TATA URS" care sa isi bata capul cu mine si sa ma invete si pe mine ce si cum... 
      Mentionez ca intentionez sa plec in septembrie, cu sotia mea ( 19 ani), in Grecia Zakinthos... este cineva doritor sa sa fie calauza a doi ametiti, in drumul lor catre frumos... :))
    • Tarita Mihai
      de Tarita Mihai
      Buna seara !
      Sunt la inceput  de drum .Nu am am mai avut rulota pana acum .
      Am o rugaminte si mai multe sfaturi pentru  a lua o decizie care ar fi cea mai buna pt bugetul meu care este undeva maxim 2500 E  ?
      Am cateva optiuni ...Rulota Kip 48T, 2 paturi și baie cu wc fix? Sau Rulota Beyerland Sprinter 350 DD ? Rulota marca Chateau An 1993 ?
      Cu mult respect si scuze daca nu am postat unde nu trebuia...Si sper ca am sa primesc cele mai bune sfaturi ...
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.