Drinovan Ovidiu

Valea lui Liman(TM)

4 postări în acest subiect de discuţie despre Valea lui Liman(TM)

Valea lui Liman(TM)

Drinovan Ovidiu

Complexul turistic se afla la 13km de comuna Cosava! Dispune de restaurant, camere de dormit , piscina, trambulina, loc de joaca pentru copii, tren de fotbal si mai sus in apropiere se poate opta pentru a sta la casute!

Valea lui Liman

 

Noi am fost in trecere dupa aproape 13 ani si am ramas impresionati de schimbarile in bine ce au fost facute!

Am campat in afara complexului unde se tine in fiecare an sarbatoarea numita "Nedeea Românilor de Pretutindeni".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Multumim pentru postare si prezentarea locatiei @Drinovan Ovidiu! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare,

am fost si noi zilele trecute pe acolo (in wek 13-15.0821 ).

Am vrut să campăm la Complex Valea lui Liman dar nu se mai poate (era plin de masini parcate, a celor care erau cazati acolo). Am vrut să mergem la complex turistic Zolt dar nici acolo nu primeau rulote. Am aflat că la cele două locații indicate pe hartă unde este un teren privat se poate campa contra sumei de 15 lei pe noapte. Există un nr de tel. pus pe un afis 0723023717 la care răspunde o doamnă foarte amabilă și anunți sosirea ta pe teren.

Este un rău și izvor de apă în apropiere dar era puțin cam tulbure apa. Mai sus în Luncani este si o păstrăvărie. 

Semnal la telefon pe vodafone aproape 0 dar pe orange se putea vorbi. 

De acolo am făcut un traseu (destul de greu pe ultimi ~5km ) cu bicicleta până sus pe vărful Pades, dar peisajul merită tot efortul. 

Există mai multe posibilități de plimbare în funcție de dorința fiecăruia. 

Toate cele bune! :salutare!:

 

 

harta.jpg

WhatsApp Image 2021-08-14 at 23.19.29.jpeg

WhatsApp Image 2021-08-14 at 23.22.13.jpeg

20210814_143629.jpg

20210814_145505.jpg

WhatsApp Image 2021-08-14 at 23.35.14.jpeg

WhatsApp Image 2021-08-14 at 23.26.58.jpeg

20210814_143129.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Cristian S.
      de Cristian S.
      Eram curios cati membri suntem din Timisoara/Timis, poate trecem unul pe langa altul pe strada de multe ori, asa ne vom cunoaste si cine stie poate stabilim o zi, o seara, o locatie unde putem iesi la o bere sau o poveste, ''concurs de minciuni'' , la un bar sau la un stadion daca se incalzeste vremea.
      Ce ziceti?
    • Drinovan Ovidiu
      de Drinovan Ovidiu
        Avand in vedere ca vremea a fost promitatoare si cu nuante de toamna, ne-am hotarat sa o luam spre Complexul turistic Zolt, iar in drum am facut o oprire la frecventatul loc din timpul verii Lacul Surduc, unde aveam sa vedem multa mizerie dupa care la intoarcere am poposit pe la popasul turistic Ana Lugojana, unde am servit cate o portie de clatita speciala !
        Complexul turistic Zolt este situat intr-o locatie mai rustica la care se ajunge destul de bine, drumul fiind asfaltat chiar dinspre Faget sau Nadrag!
       
      Singura problema ar fi panta destul de mare de la intrare, drumul fiind mai abrupt!
      Mancarea este buna, personalul primitor!
      Cu rulota se poate campa in interior, dar sa se faca un minim de consumatie la restaurant! Un loc frumos in care se poate sta pentru a te recreea!
       

       
    • Cristian Popa
      de Cristian Popa
      Va salut cu drag!
      In weekend-ul 05-06 iulie am fost la Casoaia (prima noastra iesire cu rulota).
      Localitatea este in apropiere de Moneasa, la vreo 45-50km de Arad.
      Drumul in mare parte este ok, adica este drum asfaltat.
      Pretul este 20 lei pentru rulota, si 10 lei de persoana. Daca nu ai sursa proprie de curent te mai costa 20 de lei. Curatenia se "incadreaza" la buna (intre 1 si 10 ar fi undeva pe la 7-8). Sunt si locuri pentru cei ce merg cu cortul, este si piscina, si sunt si cateva bungalouri unde te poti caza daca nu esti nici cu cortul, nici cu rulota. Gratare unde sa-ti prajesti carnoasele, sunt multe, ceea ce este bine ca nu trebuie sa astepti sau sa deranjezi pe cineva, exista si un teren de fotbal.
      Acum terminau si tiroliana.


    • Vizitator
      de Vizitator
      Am fost pe malul lacului Fantanele in loc. Belis ( ce-i drept fara rulota  ])]) si am stat cateva zile la Pensiunea Zori de zi,
      conditii exceptionale , dotari de nota 10 , si gazde mai mult decat primitoare.
      In zona se pot face plimbari cu barca pe lac (se inchiriaza barci , la cerere) , sunt cateva trasee de "luat la picior" si se poate merge la cascada "Valul miresei" aflata la 20 km.
      Gazdele pot pune la dispozitie harti cu traseele din zona si va pot ajuta in alegerea obiectivelor ce prezinta interes.  mqq
      In afara de petrecerea week-end_ului sau a concediului se pot face si intalniri corporate - team building. 
       
    • Vizitator
      de Vizitator
      Am fost la Techirghiol si am stat cu rulota in curtea celor de la Casa Mica.
      In ceea ce priveste conditiile de campare si de cazare le-am descris pe larg la topicul cu "Intalniri de weekend si concedii - Sarbatoarea Rusaliilor" ; sunt puse si poze destul de edificatoare.
      Cei ce sunt interesati de tratament au de mers aprox 10min pana la strandul cu namol si/sau sanatoriu (15 ron/zi multiple intrari , sau se pot face abonamente pe 1-2 saptamani) , iar cei ce sunt amatori de o baie in mare pot ajunge foarte rapid si usor in Eforie Nord , plaja Belona (sunt doar2-3Km).
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.