Gigi Borteanu

Paste Cheia 2016

79 postări în acest subiect de discuţie despre Paste Cheia 2016

Paste Cheia 2016

Stefan P

Am uitat sa mentionez si care nu trebuie sa lipseasca este fermecatul ingredient ce se numeste cimbru!

Si daca e de ala de tara face toata treaba daca il pui cu tot cu crengute!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Hai ca mi s-a făcut foame, tot citind atâtea retete cu tot felul de condimente...Mi-ar părea rău sa ratez întâlnirea asta, din păcate nu stiu decât atunci cu câteva zile inainte daca voi fi liber...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Imi doresc, dar deocamdata nu pot sa confirm...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On ‎26‎.‎03‎.‎2016 at 21:20, Stefan P a scris:

Eugen, nu prinde miros in ala de plastic.

Eu am o galeata de plastic cu capac care inchide bine si in fiecare an (deja sunt 10 ani nelipsit) merg la munte la un gratar.

Eu pun cu vreo 3 sau chiar 4 zile inainte de Pasti la macerat carnita si nu a capatat miros niciodata!

De exemplu anul trecut am avut asa: 2 pulpe de miel, costite de miel, vreo cateva felii de ceafa  de porc cu os, pulpe de rata de casa, pulpe de curcan....

Nu stiu daca va plac toate la un loc, dar eu asa le fac de ani de zile si au iesit toate super. Au stat de miercuri pana duminica la bait si cand am pus pe gratar si au fost fripte se lingeau pe degete si cei care nu mancau carne de miel.

 

Vetre se pot face linistit pe acolo! Miel sa fie !

 

@Stefan P, e bine , e foarte bine ca certifici ca nu prinde miros de la plastic si pot fi folosite recipientele pentru astfel de cazuri!!

Sti, eu si "inaintasii mei" fiind de "la tara" n-am prea avut incredere-n plastic, pentru "asa ceva" , de fapt nici nu existau pe vremuri,  asa ca am preferat recipiente din lemn ori smaltuite! Nici cele de inox pentru o pastrare mai indelungata nu le-am folosit!tamp

Dar este ok!

Voi aplica si eu pe viitor cu incredere procedeul! Multumesc!

Iar daca nu este problema cu "vetrele de foc" si mai bine, ramane ceva-n plus pentru alte cheltuieli, nemaifiind nevoie de multi saci de mangal! superok

Ce mai pot sa spun altceva? Decat sa urez distractie maxima participantilor de acolo si nu in ultimul rand si celor din alte locatii!

Doamne ajuta!

Apropo, eu unde voi merge, bunaoara la Felix, voi prefera un miel la ceaun, dar depinde si de placerea colegilor,  deoarece pana acum se pare ca nu vom fi prea multi! tamp

Se prepara mai usor si mai repede, nu de alta! Gustul insa nu se discuta!

Cred ca mai bun ar fi la cuptor, dar nu este posibil decat la cei cu "englezoaice"!

Seara faina sa aveti!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Gata tava pentru proțap dimensiuni 100x50x16 tabla de 1, 5 greutate aproximativ 7-8 kg

 

20160329_203446.jpg

Și un mic gratarel pentru rulota din INOX alimentar 8mm, cutia din tabla de 2mm, picioare demontabile , manere din lemn de stejar superok

20160329_192248.jpg

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Te-ai dotat, nu gluma...:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Frumos!

Bravo!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Pai se poate , ca doar facem Paștele in deplasare si sa iasa ceva ca lumea nuuuu ?

Te așteptam Daniel-P ca tare frumos cred ca o sa mai fie.Am vazut ca inca nu știi daca poti veni dar speram superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Io zici ca- s gica contra; e scurta boss tava pentru protap.

Cam 1, 5 m trebuie, minim, un mielut il intinzi , nu-l lasi asa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
11 minute în urmă, Cristian Gutescu a scris:

Pai se poate , ca doar facem Paștele in deplasare si sa iasa ceva ca lumea nuuuu ?

Te așteptam Daniel-P ca tare frumos cred ca o sa mai fie.Am vazut ca inca nu știi daca poti veni dar speram superok

 

Mi-ar face placere, dar nu stiu sigur decat inainte cu cateva zile...Si eu si sotia lucram in ture, nu sunt sigur de iesire decat atunci cand avem programat concediu...tamp

Dar vedem, daca prindem 2 zile si o noapte, vin cu siguranta.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Urmeaza sa mai execut inca una de 50x50x16 in prelungirea ei, la sugestia binevoitorului si sfatuitorului nostru coleg. MULTUMIM !!!:amuzat:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Auzi...pitici și părinții, media este de maxim 1.70m...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ioan Radulescu
On 16.03.2016 at 13:22, gigi borteanu a scris:

Buna ziua prieteni rulotisti.

Vin si eu cu o propunere si anume; invit rulotistii din zona, Ploiesti, Brasov, Bucuresti si nu numai, daca sunt de acord si care beneficiaza de timp liber cu o mini vacanta de Paste off camping la Cheia - Prahova, in perioada 24/04/016 - 02/05/016.

Locul de campare propun sa il alegem si in functie de numarul de participanti.

Pentru sarbatoarea pascala avem in zona manastirea Suzana si Cheia.

Pentru mici excursii putem urca la Muntele Rosu drumul fiind reparat, in toamna se lucra si la cel spre Ciucas, accesibil cu auto pana la Fantana lui Ion.

 

Lista participanti : 

 

1. @gigi borteanu

2. @lungu marin

3. @Cristian Gutescu

4. @Mihai D

5. @MIHAI DURA

6. @Mihnea Stoenescu

7. @Radu B.

 

 

Lista va fi actualizata in functie de numarul participantilor .

Va asteptam cu drag ! :-)

Salut, ma bag și eu de vineri 29.04

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Dupa calculele mele avem pana acum 7 copii + 3 din cate am vazut in prezentarea colegului Ioan Radulescu.(daca vine cu copii)

Deci vor fi 10 copii si asta este numai bine si pentru ei gbb

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Buna seara. 

Am veni si noi, in formula completa (2 oameni in toata firea si doi copii: 5 ani jumate si 1 an si cateva luni), numai ca m-am pierdut in detalii: cand e plecarea? Ramane pentru 24 sau mai devreme? Daca tot plecam mai multi din Bucuresti, macar sa ne organizam, sa plecam impreuna. Am vazut ca se pleaca in zile diferite, dar daca putem sa ne lipim de vreunii dintre voi ar fi ok.

Off Camping, care va sa zica generator?

Protapul l-am vazut, dar cu mielul cine vine? Sa nu ne trezim cu 2-3 miei in loc de unul .... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Buna dimineata.M-am gandit unde putem sa ne intalnim  si stationa fara probleme, si anume: la iesirea din Otopeni la trecerea pe sub podul de cale ferata este o parcare lunga de cateva sute de metri (nesemnalizata).Astept pareri de la Cristian Gutescu si Vlad.S.Ora de intalnire eu zic sa fie undeva intre zece si unsprezece, nea Marin venind de la Rosiori iar eu am rulota la Gorneni la douazeci si cinci de km de Bucuresti.Tinem legatura telefonic.Drumuri bune tuturor!()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

As veni si eu din 23 dar am o mica problema. Nu cred ca o sa-mi vina controllerul ca sa pot activa incarcarea la panoul solar. Si, ca sa fie toate relele, vecinul, in "colaborare" cu mine si-a stricat grupul (vrand sa-l aduca in parametri cat mai apropiati de perfectiune !). Ca atare, incarcarea va fi din motorul masinii. Nu-i bai, eu ma bazez pe gaz, astfel incat problema amintita nu este deloc insurmontabila. La cort nu ma bazam numai pe masina ? Sa-mi fac o lista de pe-acum cu ce trebuie sa iau la "portbagaj", ca deh, eu sunt incepator intr-ale rulotismului !

Modificat de Mihnea Stoenescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Mihnea Stoenescu, dacă vrei, eu am un controller PWM de 10A nou pe care nu-l folosesc...Ti-l pot împrumuta pana vine al tău ca sa-ți faci treaba cu el la Cheia...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

SUPER !!! Multumesc mult !  La mine se monteaza in 2 minute (bag cosele celor 6 fire in conector). Bineinteles ca nu-l mai prind in suruburi ci il las suspendat. Atunci sa-l iei cu tine. :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Soare sa fie si daca ai bateria incarcata de acasa este ok.De cat e bateria.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

E mica, de 65Ah, noua (Rombat din acela argintiu cu 3 ani garantie). O luasem pentru Dacie (inainte de a cumpara rulota - la care nici nu ma gandeam !), dar am "deturnat-o". Cred ca va fi si soare, ca doar nu va ploua mereu ! Daca nu, avem motorul cu alternatoru' ! Oricum, sunt econom cu energia electrica (si pe-acasa).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Pentru colegul Vlad plecarea este pe 24 fiindca pe 23 este mai greu de cei cu servici si asta inseamna sa ne apuce inserarea pe drum.Pentru lumina eu am benzi cu leduri, nea Marin la fel plus am achizitionat proiectoare de 12vx10w cu led.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S
21 hours ago, Vlad .S said:

Buna  seara.Intreb si eu.23 nu este sambata?Ppe dus drumul este mai liber.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.