Gigi Borteanu

Paste Cheia 2016

79 postări în acest subiect de discuţie despre Paste Cheia 2016

Paste Cheia 2016

Gigi Borteanu

Buna ziua prieteni rulotisti.

Vin si eu cu o propunere si anume; invit rulotistii din zona, Ploiesti, Brasov, Bucuresti si nu numai, daca sunt de acord si care beneficiaza de timp liber cu o mini vacanta de Paste off camping la Cheia - Prahova, in perioada 24/04/016 - 02/05/016.

Locul de campare propun sa il alegem si in functie de numarul de participanti.

Pentru sarbatoarea pascala avem in zona manastirea Suzana si Cheia.

Pentru mici excursii putem urca la Muntele Rosu drumul fiind reparat, in toamna se lucra si la cel spre Ciucas, accesibil cu auto pana la Fantana lui Ion.

 

Lista participanti : 

 

1. @gigi borteanu

2. @lungu marin

3. @Cristian Gutescu

4. @Mihai D

5. @MIHAI DURA

6. @Mihnea Stoenescu

7. @Radu B.

8. @ioan radulescu

9. @Vlad .S

 

Lista va fi actualizata in functie de numarul participantilor .

Va asteptam cu drag ! :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

CristianG

Cred ca ma combin xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Ce hotarat esti Cristian, poate ma combin si eu dar inca nu stiu sigur 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Și eu cred ca ma bag, sa vad luni cum stam cu zilele libere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Disponibil doar de Vineri 29 Aprilie, pana Marti 03 Mai, daca acceptati si intarziati. De pe 24 este imposibil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Eu dispun de timp iar sotia are liber de aceea am trecut de pe  data de 24!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Dragi colegi, ca tot sarbatorim Pastele in deplasare am in gand sa facem (exista o vorba) ''Ce n-a vazut Parisul'' adica miel la proțap superok

post-38591-1187374084.thumb.jpg.b0535215

Sa arate cam așa !

De fieratanii ma ocup eu ca am oarece pricepere in ale sudatului, luam un sac mare de carbuni nițcai mirodenii,  un vin de stropeala si un miel de vreo 15-20 kg zic eu.

Acum sa vedem care vrea sa participe la acest festin.Va rog sa anunțați sa vedem cum ne organizam.

Daca nu vrea nimeni sa participe (mananc singur un miel intreg) !!!! :amuzat::amuzat::amuzat:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

La un miel cam 10 saci de carbuni, si daca n-ai mai facut..., oricum frumoasa initiativa

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

@Cristian Gutescu eu ma bag ca ajutor de bucatar, imi iau pensula de silicon de acasa sa-l ung cum vrei tu, sa nu se arda, sa se patrunda, sa-i dea gust, sa.....cum iti place. Deci eu sunt pentru. Problema este ca atunci cand am incercat sa fac singur, nu prea a iesit gustos - acum nu sunt sigur nici ca era miel, dar este alta poveste, daca era latrator :ascratch: ....soarta 

 

@adrian n. ii dam si 10 saci de carbuni daca este nevoie si unul de lemn de esenta, si la sfarsit il luam si cu arzatorul ca pe porc daca inca mai misca, important este rezultatul. Stii tu, ca la pescuit, daca este nevoie dam si cu "rahat facut patratica in gura", numai sa traga superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Trebuie tinut in bait cam 48 de ore, e mai complicat la rulota sa-l faci, numai daca vii cu el in bait de acasa, si il faci in prima sau maxim a 2 a zi, eu am umblat cu miei imbalsamati in portbagaj si nu o data, dar este pretentios si tine mult prepararea( ceea ce nu e neaparat rau) . Cu toate ca am facut multi la protap eu prefer la ceaun, intotdeauna iese minunat, in 3 ore e gata, si mananca toata lumea; dar la fel macar 24 daca nu 48 de ore la bait. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Mulțumim mult pentru ''sfaturi'' si ''incurajare'' am sa merg la magazinele astea de bricolaje sa cumpar vreo 5 litri de baiț si dau o fuga si pana la Tg.Jiu sa ma alimentez cu carbuni ca lumea 15 saci sa fie acolo.:amuzat:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Hmmm, asta trage la  musca asa-i @lungu marin ? La rapitor ma bag cu lingurite si silicoane, dar la musca n-am dat niciodata. Dai lectii? Prind repede sa stii...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

la vierme nu e legal, la spinning as incerca si eu, niste rotative mici cred ca isi fac treaba la fix, sper.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Eu vreau sa ajung de pe data de 22 (Vineri) daca mai este cineva care poate ajunge tot vineri ar fi bine sa vorbim la telefon sa vedem ce si cum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Eu asi veni de vineri dar ma incurca sotia cu serviciul asa ca vin sambata 23 pana in 12, cred ca impreuna cu nea Marin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Cred ca optiunea mea pentru litoral (pe care il indragesc in special pentru apa) o voi amana cu circa 40 zile (sa se mai incalzeasca apa), adica prin 10 iunie. Asa incat voi imbratisa varianta CHEIA, care mi se pare mai potrivita sezonului (daca ma primiti in grup).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Primim , primim cu mare drag nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Multumesc hi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Nea Marine nu esti pe Valea Valsanului sa gasesti lemne din belsug!

Mai greu aici cu lemnele fiindca vara sunt multi amatori!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Nu vreau sa va supar, dar fara 10 saci de carbuni si doua zile la bait nu iese, mai bine faceti ceaun.

Sigur sunt lemne, dar jarul din lemne in 3 ore e pa, iar in 3 ore abia te apuci de protap, si sa faci focul din nou il arzi. Daca nu invatati de la patiti, atunci patiti si invatati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

 superok

Scuze colegi, mai este si varianta mai economica pentru jar;  adeca de a mai intretine "o vatra de foc" tot "are padurea uscaturi", de unde sa alimentezi cu jar sub protap!

Tot ce trebuie, lemne din abundenta, vatra si nu in ultimul rand un "faras/lopata" metalica!

Ceva de genul focului de tabara mai mic! Impuscati 2 iepuri dintr-o data, imbinand utilul cu placutul, si unde mai pui ca bani pentru cei 10 saci se pot transforma-n "bere, sucuri, etc!"

Dar necesarul de jar de foc pentru protap poate fi  sustinut si de la focul la vreun ceaun de care probabil va fi nevoie! La ceaun nu este problema ca face fum, dimpotriva! Asa caci solutii exista!

Trebiue insa sa pot fie facute 2 vetre de foc! Nu stiu cum este acolo? Se pot realiza cele 2 vetre alaturate fara a avea necazuri!:ascratch:

Cum spunea si colegul Marin Lungu, cu10 saci de carbune a 13...17 lei sacul, ajungi sa egalezi pretul/miel! tamp

Cat despre tinutul la bait este perfect adevarat! Dar cei din rural si nu numai mai au/tin pe acasa cate-o troaca de lemn, ceva emailaj,   in care macereaza carnea de porc, posibil sa aiba vreunul dintre voi! Nu stiu insa ce sa zic de cele de plastic? "Prinde, nu prinde" gust de plastic in 24 ori 48 de ore? Voi decideti!

In orice caz felicitari pentru initiativa si realizarea ei, sincer ma bucur pentru voi! xll

O sincera urare in avanpremiera pentru un "Paste fericit" la rulota!

Doamne ajuta!

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Eugen, nu prinde miros in ala de plastic.

Eu am o galeata de plastic cu capac care inchide bine si in fiecare an (deja sunt 10 ani nelipsit) merg la munte la un gratar.

Eu pun cu vreo 3 sau chiar 4 zile inainte de Pasti la macerat carnita si nu a capatat miros niciodata!

De exemplu anul trecut am avut asa: 2 pulpe de miel, costite de miel, vreo cateva felii de ceafa  de porc cu os, pulpe de rata de casa, pulpe de curcan....

Le-am pus la bait pe toate amestecate cu usturoi, verdeturi diverse, oregano, piper, rozmarin....apoi am turnat vin alb si bere din belsug de balteau toate in compozitia asta (mie imi place sa stea lichidele peste carne ca se fragezeste foarte bine, vinul ii da gustul iar berea fragezeste).

Nu stiu daca va plac toate la un loc, dar eu asa le fac de ani de zile si au iesit toate super. Au stat de miercuri pana duminica la bait si cand am pus pe gratar si au fost fripte se lingeau pe degete si cei care nu mancau carne de miel.

Anul trecut in ziua de Pasti am fost pe Transfagarasan, mai sus de Valea cu Pesti undeva pe malul paraului.

 

Vetre se pot face linistit pe acolo! Miel sa fie !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Toata carnea trebuie acoperita in bait, si ca sa iasa treaba treaba la miel intotdeauna dar intotdeauna se pune enibahar. Si inca una alta, secretul bucaturului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Exact!

Dar mai trebuie dragoste si suflet mult, daca lipsesc astea....!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Si sare si piper.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.