Mircea

RULOTA MEA DE VIS si sfaturi utile pentru rulotisti | Avento

120 postări în acest subiect de discuţie despre RULOTA MEA DE VIS si sfaturi utile pentru rulotisti | Avento

RULOTA MEA DE VIS si sfaturi utile pentru rulotisti | Avento

Marinescu Ion

Stimati Colegi,
Vreau sa-mi cer scuze pentru discutia (contradictorie) iscata prin afirmatiile mele de mai sus. A fost doar o constatare personala vazand un numar mare de rulote (in perioada de cumparare a rulotei mele). Majoritatea rulotelor mici (de pana in 410 cm) nu aveau vent. Doar o constatare. Este foarte plauzibil si ce zice @Adrian V.. Aceslt lucru este intarit de configurarea rulotei mele, care, la o lungime de 410 cm, are: vent, 13 pini, redresor, baterie, boiler apa calda, cale electrice, etc. Dar tot ii mai lipseste cate ceva :).
Multumesc pentru intelegere.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

@Adrian V., daca tot insisti, hai sa te lamuresc . Neamurile mele din Olanda sunt oameni in varsta, respectabili si au preferat sa achizitioneze o rulota micutza, pentru un echipaj de doua persoane (cum este si al meu). Fiind oameni cu stare, se cazau doar la campinguri ultra dotate unde se bransau imediat la energie electrica 220v, ca sa aiba seara suficienta lumina, sa poata sa-si completeze cunostintele citind o carte, in mijlocul naturii.
Nu aveau nevoie de boiler, intrucat : masa o serveau la restaurant si baita o faceau in salile de dus de acolo, unde aveau si presiune la apa si jacuzzi, ca sunt oameni care se respecta si nu se zoesc cu 3 kg de apa intr-o cabina de sub 1 mp. cum facem noi.:laughing:
Mover, la ce sa le trebuiasca intr-o parcare asfaltata, plana ca-n palma. Pai noi campam in toate hartoapele si impingem la rulote de ne iese limba de-un cot si nu tipam dupa mover.
Privind calele electrice, chiar ar fi bune, dar stii vreo rulota din 1995 dotata cu cale electrice? ... si lista poate continua.
Uite, eu iti propun sa incheiem aceasta polemica aici, si iti recomand sa nu mai bei cafea dimineata , ca te enerveaza :laughing: 
Daca ti-am gresit cu ceva, imi cer scuze! Oricum discutia mi-a facut placere.
O zi buna ! hi

• Like 1

Link către postare
Mircea

In primul rand, doresc sa multumesc colegilor care m-au incurajat sa montez ventul la casuta de vis si anume : @Guest , @Adrian V., @Marinescu Ion, @Emil Naghi si @cornelsavu.
   Afirmatia : “ventilatia aia face toti banii” s-a dovedit adevarata 100%.
   Mi-am asumat executia unui montaj oarecum diferit fata de cel din fabrica si dupa experimentul Iepuresti  din 14 -15 noi. 2015, cu toata modestia care ma caracterizeaza
:laughing:, afirm ca solutia adoptata este foarte buna pentru mine.
   Am inteles si motivatia montajului facut de fabrica, dar am considerat si am si constatat  ca dispersi
a caldurii in dulapurile de sub pat se face mult mai bine.superokhi  

Link către postare
Gabriel Schuster

@mircea @Adrian V. 

Am citit acest topic si chiar ati reusit, prin "contrele" voastre, sa ma faceti sa rad si sa uit un moment de problemele pe care le am in aceste zile. Continuati tot asa, iarna este lunga, iar eu chiar am nevoie de dialogul vostru. Oricum, ventul este o mare inventie pt uniformizarea incalzirii in rulota. In rest, intotdeauna se gaseste ceva ce altul are si noi nu, dar nimic nu ne tine sa ne imbunatatim casutele.

O seara minunata va doresc!hi

Link către postare
Mircea

Uite ca iarna a trecut si, pentru colegii nostri incepatori, m-am decis sa continui acest topic.
Fiind la capitolul dotari, am pus pe locul intai independenta energetica, iar pe locul doi ventul la sobita care e exceptional  iarna, dar si vara sa mai ventileze aerul in lipsa de .... Despre aceste aspecte am vorbit mai sus.
   Locul 3 la dotari, cred ca il ocupa, cu cinste, gratarul cu care pregatim mancarea. La topicul : Ce am mai achizitionat pentru rulota mea , deschis de Eugen D. veti gasi zeci de solutii pentru a rezolva problema. Eu doresc sa va prezint gratarul cumparat de mine de la Cora cu 116 lei, cu urmatoarele motivatii : se demonteaza si se face geamantan ocupand putin loc, nu are nevoie de husa si nu murdareste locul cu carbune ars,  are greutate redusa (5, 5 kg), pregateste natural mancarea cu gust de carbune si nu de gaz .GPL.P1010030.JPGP1010031.JPG

Poftiti la un mititel si o bere!

Cu stima,  

Mirceahi

Link către postare
Mircea

Am achizitionat si un scaunel (Kaufland 15 lei) pentru a sta comod cand lucrez cu gratarul:clapping:hi

2016 IUL (5).JPG

Link către postare
Mircea

Pentru ca momentul cand vom pune rulota la iernat se apropie cu pasi repezi, este bine sa o suspendam, astfel incat sa nu stea pe rotile ei. La Lidl se gasesc capre la pret decent , undeva la 50 lei perechea.hi

2016 APR (148).JPG

Link către postare
Radu Ionescu

pe din astea am suspendat-o iarna trecuta si a stat foarte bine

Link către postare
Emil Naghi

Salut, intreb si eu, care este rostul suspendarii rulotei pe timp de iarna ?

Link către postare
Viorel C.

Pentru a nu amesteca subiectele si a nu face dintr-un topic de prezentare al unei rulote, altceva pentru care a fost initiat,  am creat un topic nou numit Rulota suspendata sau nu iarna, unde va astept cu pareri.

:-)

Link către postare
Mircea

Mesaj pentru @Ciurea Sorin. Multumesc pentru aprecierea acordata la solutia privind amplasarea panoului voltaic pe protapul rulotei.(Publicat pe 10 noiembrie 2015). Este rapida si comoda, dar nu este indicata pentru situatiile in care te deplasezi cu rulota de colo-colo si o mai si lasi nepazita in diferite locuri (strazi, parcari, liziere, etc). In consecinta, am adoptat o noua solutie, constand in fixarea panoului voltaic pe rulota. Am cumparat teava dreptunghiulara de aluminiu de la Leroy Merlin, cu 50 lei bara de 2, 50 m. Am luat 3 bare . Am fixat doua bucati (lungime de 60 cm) pe sinele  de sus ale  rulotei cu cate 3  holsuruburi si pe ele. Intre sina rulotei si teava de aluminiu am pus un strat de Sikaflex , pentru o mai buna etansare la apa. Transversal, pe cele doua tevi, am fixat alte doua tevi (de 2 m lungime) pe care am fixat panoul voltaic. Aceasta solutie este  mai buna decat cea cu coltare lipite, care coltare, pot creea probleme prin deslipire si pierderea panoului de pe rulota. Voi posta si poze pentru cei interesati.hi

Modificat de mircea

Link către postare
Radu Ionescu

sunt foarte interesat de poze :-)

Link către postare
Daniel P

@mircea, despre modul cum ai procedat la montarea panoului fotovoltaic si pozele aferente, te rog sa postezi aici: Panou fotovoltaic ! :-)

Link către postare
Mircea

Asa cum am promis, am prezentat solutia de fixare a panoului voltaic pe rulota si am pus si poze, la sectiunea dedicata acestui capitol , Panou voltaic! /.;

hi

Link către postare
Marius Negru

Abia azi am reusit sa citesc acest topic. Felicitari @mircea pentru achizitia facuta si pentru dotarile ulterioare. In iunie mi-am luat si eu un Avento Royal 395td si pot sa spun ca intr-adevar este casa de vis. Diferenta consta in faptul ca eu am 2 locuri de dormit deoarece avem 4 membri in echipaj. Vreau sa imi pun si eu panou solar fix, dar nu gasesc pe nimeni sa ma ajute sa il montez (nu stiu ce este sus pe rulota si mi-e teama sa ma bag cu suruburile asa aiurea, dar totodata nu vreau sa il lipesc pe coltari de plastic). Eu nu am sine in partea de sus ca il puneam pana acum.

Modificat de mariusnegru

Link către postare
Mircea

@mariusnegru, multumesc pentru aprecieri si ma bucur ca esti multumit de casuta pe care ti-ai cumparat-o. Cauta-ma la telefonul din semnatura si te ajut cu cea mai mare placere sa pui panoul pe rulota.hi

Link către postare
Mircea

Dragi colegi! Nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul. A trecut un an si doua luni de la ultima postare in topicul meu de prezentare. Nu am mai spus nimic, deoarece rulotica mea de vis este dotata cu tot ce ii trebuie sa ma satisfaca. O singura modificare in lista de dotari am facut anul trecut. Am cumparat o a doua butelie dedicata si asta dintr-o necesitate. In circuitul facut in 2017, avand o singura butelie, am ramas dupa cateva zile fara gaz si am constatat ca a fost destul de dificil sa incarc butelia, multe statii GPL refuzand cererea mea. A trebuit sa dau si spaga in unele locuri, pentru a nu ramane cu frigiderul nealimentat. In concluzie, cred ca este imperios necesar sa existe doua butelii la rulota pentru a sta linistit in timpul deplasarii intr-un circuit de lunga durata. :default_big_grin: :salutare!:

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare
Stefan P

Asa este. Eu nu am una ci 3 butelii. Doua mari de rompetrol si una mica  de 8l care o folosesc la pirostie pentru gatit, si acum de revelion a prins bine ca am pus-o sa faca caldura in cort si a schimbat cat de cat aerul.

Deci eu zic ca e bine sa ai o butelie mare si inca una mica. In caz ca se termina in cea mare sa o pui pe asta mica sa nu ramai in pana.

• Like 1

Link către postare
Robert Patrick

Va salut, d-l Mircea! Spre rusinea mea, abia acum am citit topicul cu , , rulota de vis''.Nu stiu cu ce sa incep...sa va felicit sau sa va multumesc.Am citit cu interes prezentarea pe care a-ti facut-o si am descoperit multe aspecte interesante si totodata sfaturi de urmat.Eu abia acum am inteles care sunt pasii in a verifica o rulota.Multumesc lui  Dumnezeu ca M-a ajutat sa cumpar o rulota buna, fara probleme, de care suntem la fel de multumiti ca si d-voastra si cu care am avut si sper ca vom avea iesiri de neuitat.Am regasit in descrierea facuta multe aspecte pozitive ale rulotei mele...iar modul cum le-ati prezentat m-a facut sa fiu mult mai linistit si mai increzator pentru iesirile viitoare.Cu stima si admiratie.

• Like 1

Link către postare
Stefan P

@Mircea :salutare!:si eu credca o sa recurg la felul cum ai pus panoul. Nu sunt adeptul sa fie fix, dar...pe asta mare de 150W o sa-l pun fix si o sa mai fac o ramificatie si cu timpul mai i-au unul de 80w pe care sa-l racordez si cand o sa fiu campat la umbra si cel de sus nu face fata o sa-l plimb pe asta mai mic.Daca asta mare mi-ar fi incaput sub pat ar fi fost ok dar asa trebuie sa-l pun inauntru in pat cand e de transportat si e mai incomod.

• Like 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Ene Radu
      de Ene Radu
      Salut,

Cumpar rulota cu incalzire, boiler, 2 spatii de dormit, frigider, baterie, wc cu golire exterioara, inmatriculata RO, cel putin 3, 5 - 4 m lungime interior (2 adulti si 2 copii). Buget 2000-2500 euro. Multumesc.
    • Adrian Rada
      de Adrian Rada
      4000euro telefon 0766539895
      Rulota nu are infiltratii, mucegai și mirosuri neplăcute. Totul funcționează, am adus-o pentru mine din UK în 2016 și acum vreau sa trec la autorulota.
      Dotări: 
      -Moover cu telecomanda( miști rulota fără efort)
      -Cort mare cu anexa de dormit pentru încă 2 persoane
      -Boiler pe gaz și 220v
      -Aragaz mare cu cuptor
      -Încălzire pe gaz și 220v cu circulație aer la 12v
      -Aer conditionam mobil
      -O zona de dormit cu pat de 2x2.2m 
      -Wc cu golire exterioara și dus
      -Accesorii: masa, pompa, 2butelii, scara, bidon de apa uzata, bidon de apa curata, rezerva, cric 
      -Anvelopele au 2 ani și cam 2000km
      -Baterie 100ah
      -Iluminat pe Led 
      -Toate manualele
      -Plase de tantari și jaluzele atermice la toate geamurile
      -Tapițeria și mocheta sunt cele originale și arata foarte ok
      Evident totul se probează,  și bineînțeles ca nu o sa găsiți în rulota miros de parfum și de deodorante auto. Sunt rulotist nu comerciant  iar rulota, deși este englezeasca nu este o rulota coapta, iar prețul de achiziție din UK e apropiat de prețul de vânzare al rulotei.

• Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      **numerele de transit valabile pana la 27 Septembrie**
      Rulota Beyerland 400 import Olanda
      Fabricatie 93, loc de dormit 2-3 persoane
      Mover pentru manevrarea rulotei fara a fi cuplata la masina
      Baterie 105Ah
      Chiuveta si aragaz inox
      Frigider la 12v/230v si gaz de la butelie
      Incalzire Truma pe gaz
      WC fix cu golire exterioara
      Interior foarte bine intretinut
      Anvelope 2016
      Cupla anti-balans
      Geamuri cu jaluzele atermice si plase de tantari
      Veranda exterioara
      670kg greutate, MMA 1000kg.
      Toate documentele in vederea inmatricularii.
      Totul functional
      Rulota a avut un singur proprietar, este foarte curata si ingrijita

2200€
      0771045128

• Caraiman Costel
      de Caraiman Costel
      Buna seara!
      Sunt nou pe acest forum si sunt nou in randul posesorilor de rulota si va rog sa ma ajutati , daca se poate, cu un sfat.
      Am o rulota din 1997 si ce pot spune ca am fost plecat si anul trecut la Cazanele Dunarii. Sunt din Focsani , si anul asta am fost in Maramures; toate bune si frumoase, am 3 copii minori si da pot spune ca a fost foarte frumos.
      Am o problema cu frigiderul din rulota. Daca dau drumul la frigider la 220v ingheata foarte bine si in frigider si in congelator .La fel functiooneaza foarte  bine si pe 12v dar imi termina bateria aproape instantaneu dar pe gpl NU raceste . 
      Am citit pe forum si am pus rulota la cumpana si am verificat instalatia .Am lasat la mic sa nu fiarba amoniacul , am lasat mai mult de 24 de ore si tot NU RACESTE.
      Ce ma sfatuiti sa fac ?
    • Ionut C.
      de Ionut C.
      Fereastra cu dimensiunile: 72 cm inaltime x 65 cm latime . Laturile sunt usor rotunjite, rama balamalei incastrata in fereastra.
      Geam exterior transparent, interior alb mat (pentru baie). fara feronerie, fara sina de pe rulota, doar ce se vede in fotografii.
      Aspect impecabil, fara zgarieturi.
      Asigur montaj in Bucuresti.

Click pentru fotografii:

1
      2
      3
      4
      5
      6
      7

Pret 500 LEI
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.