Mircea

RULOTA MEA DE VIS si sfaturi utile pentru rulotisti | Avento

120 postări în acest subiect de discuţie despre RULOTA MEA DE VIS si sfaturi utile pentru rulotisti | Avento

RULOTA MEA DE VIS si sfaturi utile pentru rulotisti | Avento

Mircea

Am sa deschid acest subiect cu un dicton care mi se pare a fi emblematic :

“Rulota este ca viata : cu cat este mai simpla, cu atat este mai frumoasa” (citat B.M.)

Precizez, aprioric, ca 99% din ceea ce voi posta mai jos, nu imi apartine. Eu doar am aranjat conceptele intr-o ordine personala, pentru a fi de ajutor celor care doresc sa devina rulotisti.
Rog colegii cu experienta sa intervina doar in situatia in care considera ca am deviat de la valoarea de adevar a ideilor exprimate.
Multumesc!

Incepand  de ieri, am devenit rulotist cu diploma si in cele ce urmeaza am sa va prezint rulota mea.

Primul lucru pe care trebuie sa il faca un rulotist in devenire este sa citeasca certificatul de inmatriculare al calului (masina cu care va plimba rulota). In certificat va gasi masa proprie a masinii, masa totala maxima autorizata si masa remorcabila cu dispozitiv de franare(adica masa maxima autorizata a rulotei pe care poate sa o plimbe cu masina respectiva).
Sfatul rulotistilor cu experienta (citez A.V.) este:  se recomanda ca masa maxima a rulotei sa fie cel mult jumatate si un pic din masa maxima autorizata a masinii. In cazul meu : MMA masina este 1830kg, MMA remorcabil cu dispozitiv de frinare este 1300kg .
Totusi,  se recomanda: MMA masina/2 = 1830kg/2=915 kg, deci  recomandat max. 1000kg pentru rulota. Rulota mea are MMA=950Kg, deci e OK.  
Daca vom tine cont de acest sfat, vom putea calatori in siguranta si pe rampe, si pe pante si cu vantul in fata , fara sa omoram motorul masinii.
Acestea fiind rezolvate , putem trece la pasul doi.

Va urma.

Iata prima fotogratie de prezentare a rulotei mele de vis. 

814502205_24689.jpg

• Like 2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Felicitari!

Sa va bucurati de ea si sa aveti calatorii cat mai multe si cat mai frumoase!

Link către postare
Viorel C.

Sa stapanesti cu drag ce ai reusit sa achizitionezi, dupa o perioada destul de lunga de tatonare!!

Consider ca nu ai pierdut vremea in zadar si ai cumparat ceva care sa-ti satisfaca mai toate dorintele.
Te asteptam cu mai multe detalii despre dotari si bineinteles imagini.
Drumuri bune si fara evenimente!

Link către postare
Gabriel Schuster

In sfarsit ai cumparat-o! Felicitari si sa-ti aduca numai bucurii!

Link către postare
Bogdan Ploiesteanu

Felicitari pentru achizitie! Sa o stapinesti sanatos si  la multi km.La chestia cu udatu ma bag si eu.

Link către postare
Florin Smolnicki

Bravo!

Mă bucur pentru tine!

Prima ieșire să o faci în Bucovina!

Modificat de Florin Smolnicki

Link către postare
Mircea

@Cristian,  citeste postarea mea facuta in  topicul discutii onlinebiggrinhi

Link către postare
Enache Lucian

Felicitari!

Sa o stapanesti sanatos si cat mai multe calatorii()|

Link către postare
TEODOR

Sa o stapanesti sanatos si sa va bucurati de ea!

Dictonul este unul realist si o sa realizezi asta mai bine dupa prima iesire. Cu cat este mai simpla cu atat problemele care pot sa apara la iesiri sunt mai putine.Important este sa se comporte bine in mers si sa te faca sa uiti ca o ai in spatele masinii.Mie imi placea foarte mult inainte de prima iesire, iar acum imi place si mai mult.Concedii multe si  frumoase sa ai cu rulota ta!!!

Link către postare
Cristian S.

Sa o stapanesti sanatos! Felicitari!

Link către postare
Laurentiu

Felicitari. Sa va bucurati de ea fara probleme. 

Link către postare
Bogdan

E frumoasa. Sa o stapaniti sanatosi, sa va bucurati de cat mai multe iesiri.

Link către postare
Drinovan Ovidiu

Felicitari pentu alegerea facuta!

Iesiri cat mai multe si frumoase!

Link către postare
Marian Popa

FELICITARI ! Sa o stapaniti sanatosi.

Link către postare
Barac Catalin

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de dansa la maxim(vant numai din spate)

Link către postare
Mircea

Stimati colegi,

Am ramas profund impresionat de frumoasele felicitari si urari pe care le-am primit, in numar atat de mare, de la voi, drept pentru care va multumesc ca ati luat parte la bucuria mea.:-)

Reiterez ceea ce am afirmat in sectiunea “discutii online” si anume : masa , felicitarile si dansul, cu ocazia primei iesiri in natura. Cei care nu vor fi prezenti nu vor pierde nimic, pentruca voi incerca sa ajung eu la voi, cu ocazia unui circuit prin tara.yby

Acestea fiind zise, am sa continui cu prezentarea rulotei mele de vis.

Pasul doi consta in a stabili cate persoane are echipajul rulotei, actual si pe termen mediu (3 ani). Cei mai multi rulotisti vor recunoaste ca scopul principal pentru care au cumparat rulota este pentru dormit. Somnului ii acordam cel putin 33% din cele 24 de ore ale  zilei si tocmai de aceea trebuie acordata importanta cuvenita conditiilor de odihna, adica a patului. Un pat in care dormim inghesuiti ca sardelele, ne va gasi a doua zi obositi, nervosi si sictiriti pe rulota la care am visat atata timp. Daca din echipaj fac parte 1-2 copii, acestia este bine sa aiba patul lor, in care sa se poata rasuci in voie in timpul somnului, fara a deranja parintii. In cazul meu, casuta de vis  are un coltar care se transforma in pat cu dimensiunile 1.90x1.90 mp care este excelent pentru cele doua persoane din care este format echipajul.

P1010065.JPG

Un coleg s-a plins pe Forum ca duce lipsa unui loc de luat masa in rulota, intrucat patul il tine tot timpul facut – din comoditate - , iar rulota nu este dotata cu doua posturi. Sunt total de acord cu el si doresc sa va prezint solutia pe care am adoptat-o eu.

Dupa cum se observa in poza de mai sus, canapelele au cate doua saltele de burete. Primele au 1, 40 m lungime si urmatoarele 0.50 m. Patul realizat de 1, 90 x 1.90 mp este mult prea mare pentru doua persoane si atunci il reduc la 1.40 x 1.90 mp, iar cele doua canapele de 0.50 m le las fotolii si cu o masuta intre ele devin un loc ideal pentru servit cafeluta, la caldurica, in diminetile reci de toamna.

P1010067.JPG

Dupa un mic dejun copios, se mai poate trage un pui de somn, intrucat patul ramane desfacut permanent. Am realizat, in acest fel, intr-un spatiu restrans si dormitor si dining.

P1010071.JPG

Va urma.hi

• Like 1

Link către postare
Costica V.

@mircea : !Bravo! Bravo! Bravo! Sa o stapanesti sanatos! Sa ai parte de ea si sa ai parte numai de iesiri frumoase!

Despre rulota, ce sa-ti spun: ai rupt gura targului!! (asa se spune pe la noi!!)

Stim ca ai cautat de mult, dar acum cred ca ai luat-o cum ai vrut.

Fellicitari!   superok

PS. Astept continuarea expunerii: dotari, imbunatatiri, etc.si cu poze, daca poti.

Modificat de costica V.

Link către postare
Adiciordas

Felicitari!Sa o stapanesti sanatos si sa ai cat mai multe iesiri frumoase cu ea!superok()|

Link către postare
Drinovan Ovidiu

Buna idee Mircea cu aranjatul patului!

Nici nu ma gandeam la asa aranjare!:)

Link către postare
Mircea

@CosticaV. & Ovidiu, multumesc pentru aprecieri. Sunt ferm convins ca fiecare dintre noi are o rulota de vis, iar cei care inca viseaza, cred, si asa va fi, ca intr-o zi visul lor va deveni realitate.f;'

Sa fiu bine inteles : postarile mele se adreseaza, in primul rand rulotistilor in devenire si se doresc a fi un mic ghid care sa-i orienteze catre o alegere inteleapta, in cunostinta de cauza. Nu este un lucru simplu sa cumperi o rulota si investitia este destul de costisitoare. Eu sunt constient de modesta mea casuta, dar atat a fost bugetul, si eu o iubesc asa micuta cum este. Sunt colegi care au cai puternici care pot duce fara probleme 1300-1500 kg in spate si rulotele lor sunt adevarate palate. Acum, ei zambesc cu intelegere cand citesc aceste randuri si le multumesc pentru discretie si modestie.

Va urma...hi

• Upvote 1

Link către postare
Eugen David

Mircea, felicitari pentru achizitia facuta!

Sa dea Domnul sa te bucuri cat mai mult de ea alaturi de cei dragi!  superok

Link către postare
Gogonea Razvan

Mircea, felicitări !superok Este jos pălăria hi

Foarte frumoasa rulota! Sa o stăpânești sănătos si sa ai parte de multe ieșiri frumoase!

Era sa uit ....Trebuie udata' neaparat )|( Poate faci o iesire pana la mine, aici ()|

Toate bune! nay

Link către postare
Mihai Dura

Felicitari pentru achizitia facuta si sa stii ca nu conteaza cat este de mare rulota, tot ce conteaza sa te simti tu bine si sa te bucuri de ea si de cat m-ai multe iesiri. Bafta multa.

Link către postare
Emil Naghi

Mircea, ce sa zic, jos palaria ! hiFelicitari pentru achizitia rulotei de vis, s-o stapanesti sanatos, la cat mai multe iesiri in natura cu ea.superok

Ma bucur ca "Incepand  de ieri, am devenit rulotist cu diploma" si asteptam mai multe detalii despre dotarile rulotei.yby

Despre cort, bateria de acumulatori, panouri solare, boiler apa calda, antena de satelit, mover, relee, lumini pe led, si ce alte dracovenii s-au mai discutat pe aici. :) 

Cum zicea si colegul Gogonea Razvan "Trebuie udata' neaparat )|( Poate faci o iesire pana la mine, aici " (in Rusia) poate mergem la el acolo sa udam rulota ( ca are balta de peste, deci multa apa :) )

S-o stapanesti sanatos !!!!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Gafita Adrian
      de Gafita Adrian
      Cumpar rulota buget aprox. 2000 euro, preferabil inmatriculata si 4 locuri.  Prefer sa cumpar de la cei cu experienta in folosirea lor. Sunt nou in domeniu si am de invatat.
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Dupa cum zice si anuntul, caut sa inchiriez rulota in Constanta pentru 2-3 zile sau imprejurimi nu foarte departe .
      Rog contact aici sau pe mail ispas_cip@yahoo.com.

Vreau sa vad cum este cu rulota ; o sa merg cu baiatul meu la un pescuit .

Multam.
    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Rulota Hobby 420
      Fabricatie Germania 1990
      4 locuri de dormit
      Frigider 12v/230v/gaz
      Iluminat 12v led si 230v
      Baterie semitractiune 100Ah si redresor Sparkfree
      Aragaz cu 3 ochiuri si chiuveta dintr-un singur blat de inox
      Baie cu WC fix cu golire exterioara si cadita dus
      Cort complet cu schelet de aluminiu si tarusi de ancorare
      Cablu pentru racordare la 230v si prelungitor (aprox 30m)
      Incalzire Trumatic
      Butelie gaz, vesela
      Cupla remorcare cu anti-furt
      Anvelope C, roata de rezerva noua
      Documente complete in vederea inmatricularii
      Nu s-au scos numere rosii
      1990€- posibilitate rate prin Kiwi finance
      0771045128

• Dragos Dumitru Ioan
      de Dragos Dumitru Ioan
      Buna ziua,  

In Decembrie am reusit sa imi iau microbuzul. Mi l-am dorit de cativa ani buni, iar acum i-a sosit vremea. Am apucat sa il inmatriculez zilele trecute, si acum e ready to hit the offroads. E un VW T4 Multivan din 1994 (m.a.c. 1.9 TD) dar a avut cam tot ce cautam la un bus. Deci a fost love at first sight. Tabla e intr-o stare acceptabila spre buna (big issue la Transportere pana in 2000 cand nu au folosit tabla galvanizata), motorul de 1.9 l-am ales intentionat din motive de costuri, iar masina are geamuri termopane in lateral (ambele culisante) si luneta, 5+1 locuri, scaunul pasagerului se roteste, in spatele soferului e un scaun cu cool-box sub el, masa, pat, trapa electrica mare in jumatatea masinii, standheizung...Cauciucuri bune, ce sa mai...Cam tot ce imi doream.  Doar ca nu a fost chiar asa simplu. 

Am luat masina in 4 Decembrie iar in 5 sau 6 mi-am facut programare la inmatriculari in Sibiu, si m-au programat in 31 ianuarie. Am un noroc urias sa fiu intr-o comunitate de oameni pasionati si dedicati Transporterelor aici in Sibiu, asa ca am bagat-o direct la reparatii in timpul asta mort pana la inmatriculare. Am schimbat toate lichidele masinii, discuri de frana, saboti de frana, placute, rulemnti fata, amortizoare, pivoti, bielete, semibielete, bare de directie, kit timonerie, am pus un ambreiaj cu volanta de Golf 4 TDI, garnituri la capacul de chiuloasa, termostat, vas de expansiune, coolant (de 2 ori), termoswitch pentru ventilatoare, toate becurile, suport cutie de viteza, kit de reparatie al timoneriei, relee, sigurante, am curatat si reaparat eberpacher-ul, am luat baterie noua (bateria auxiliara de sub scaunul soferului - acum am 2 x 75 A 12 V instalate) si am schibat si grila radiatorului, pentru ca era rupta. Si rectificat alternatorul (dupa ce mi-a cazut).  Overall cred eu ca am schimbat cam tot ce trebuia schimbat la masina, acum e inmatriculata si e ready to hit the road. 

Mai trebuie doar sa ma apuc sa fac un sertar/portbagaj, iar pentru cei interesati de asa ceva (pentru T4 Multivan) va las linkul acesta : http://www.t4-wiki.de/wiki/Heckschublade 

Sunt doar eu si prietena mea care folosim campervan-ul asta. Este mic si compact, de iesit in weekend-uri sau pierdut vremea la mare si in Delta. Ne orientam mai mult spre off-camping. 

See you on the side of the roads  !

• Romulus A.
      de Romulus A.
      Bună ziua, suntem o familie cu doi copii și am dori să achiziționăm o rulotă în stare bună, cu două zone de dormit. Mașina trăgătoare va fi un Ford Focus diesel. Buget maxim disponibil 3000€. Dacă aveți de vânzare o rulotă care se potrivește nevoilor noastre, vă rog să mă anunțați pe forum sau la nr. de telefon 0761347434. Cu stimă, Romulus-Daniel Albușan.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.