Daniel C.

Carlig remorcare

93 postări în acest subiect de discuţie despre Carlig remorcare

Carlig remorcare

Radu Ionescu

Carlig de 75 kg am pus si eu pe Logan; pe site-ul ala in care-ti imperechezi masina cu rulota (unul dintre ele) scrie ca recomandat ptr. Logan e sa nu depasesti 50 kg pe carlig. Fara sa cantaresc (dar in viitor o voi face) asta vara cand am plecat spre mare aveam  ~ 5cm intre suportul protapului si asfalt; pe sosea n-au fost probleme dar pe drum de tara am mers mai mult zgariind pamantul. Posibil ca limitarea aia sa fie data si de cat de "moale" e suspensia masinii in cauza. Chit ca o tine si 100kg carligul in sine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

TEODOR

Eu am tot Bosal, nedemontabil .E o firma buna. il am de un an pe masina si n-a incercat nimeni sa-l ia.
Este adevarat ca mi-au luat capacelul acela din plastic ce se pune pe bila.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

@Cornel capacitatea pentru apasarea pe verticala nu o inventeaza producatorul carligului ci o dicteaza/stabileste producatorul masinii. Producatorul carligului jongleaza cu cel mult 5-10 kg in jurul acestei capacitati. Deci nu cred ca vei gasi un carlig facut de o firma serioasa care sa aibe 75-80Kg. Nu iti ramane decat sa echilibrezi bine rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Marius, am gasit deja de la Bosal de 75. Am postat mai sus pret 520 lei si montaj 180 lei. Cu siguranta ai dreptate in ceea ce zici, dar vreau de 75 in loc de 50 doar pentru confortul meu psihic, oricum voi incerca sa o echilibrez cat mai bine si eventual s-o cantaresc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare oameni buni, hi
   Am si eu o nelamurire in legatura cu carligul de remorcare. Mentionez ca masina mea are numere de Spania.
   Deci, am cumparat un carlig din Romania , insa aici in Spania nu vor sa mi-l omologheze la ITP ca cica nu ar avea fisa de omologare valabila pe aceasta tara.tamp 
     Oare ce se intampla daca ma opreste politia si ma gaseste cu acest carlig montat pe masina dar neomologat???.( cu rulota agatata de masina ma refer). :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu stiu ce acte iti cere politia in Spania daca te opreste, dar eu cand am cumparat carligele din Romania am primit si un certificat de omologare europeana valabil in UE. Tu ai asa ceva ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salut Cornel..o sa ma uit acum prin actele primite.
Scrie pe hartie exact asa cum ai spus : " certificat de omologare" ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Cornel, este un certificat in Engleza cu certificarile UE pe care le indeplineste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Am gasit un certificat de...omologare dar e in limba poloneza. dar are dedesupt si in limba engleza . 

Modificat de mihailescu cornel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Cere de la cei care l-au montat si in limba Engleza sau cauta pe site la producator.

Modificat de cornelsavu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Postez aici niste poze. Observ ca sub scrisul in Poloneza este scris si in engleza.

2016-01-25 19.31.31.jpg

2016-01-25 19.33.46.jpg

2016-01-25 19.33.58.jpg

Modificat de mihailescu cornel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Asta e. Cu asta ar trebui sa mearga.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu
Chiar acum, cornelsavu a scris:

Asta e. Cu asta ar trebui sa mearga.

Cornel, deci cu aceasta hartie ar trebui sa mearga si aici in Spania nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Mie mi-au spus la ambele carlige cand le-am cumparat sa port certificatul asta in masina, in caz ca ma intreaba cineva in UE de omologare.  Acum nu stiu daca spaniolii sunt mai cu mot.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Dar , mai am o intrebare. ..Cand mergi la ITP nu se leaga de tine ?. adica in Romania 
nu trebuie trecut in talonul masinii?-

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu te intreaba nimeni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Deci in Romania nu se trece carligul in talonul masinii. Ok. Acum am inteles. ( cred)tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Nici in Spania nu am auzit sa se lege careva la ITV de carlig..si zic asta deoarece socrumeu a venit in tara si i-am montat carlig pe masina acum vreo 6 ani...nu l-am auzit de eventuale probleme la verificare. Iar acolo guardia civil ce au ei pe strazi in loc de politie nu opreste masini din senin. Te opresc daca ai ceva in neregula, asigurare, itp, folie pe geamuri fata, telefon, iti pica o roata , etc,

Daca ai carlig detasabil cand ii faci verificarea il tii in portbagaj. Nu cred ca se baga ei pe sub masini.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

O mica lamurire va rog.
Am de ales intre un carlig Autohak cu apasare de 85 kg si unul Bosal cu apasare de 75. Bosal e mai scump putin.
Ce ma sfatuiti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Mogos

Parerea mea, carligele BOSAL , sunt mai OK (sunt produse de Olandezi) .
Eu personal am din 2010 si sunt multumit de el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Salutare!
Bosal, Westfalia sunt echipatori de prim-montaj ( din fabrica ). Calitatea este indiscutabil premium si un pret ceva mai mare. Dar asta nu inseamna ca alte marci nu sunt bune. Daca au omologare nu ar trebui sa fie probleme. Eu nu am auzit de carlig care sa cedeze - evident daca il folosesti respectand fortele / greutatile pentru care a fost proiectat. nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Va multumesc! Comand Bosal. Numai bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu
în urmă cu 15 ore, Cristian S. a scris:

Nici in Spania nu am auzit sa se lege careva la ITV de carlig..si zic asta deoarece socrumeu a venit in tara si i-am montat carlig pe masina acum vreo 6 ani...nu l-am auzit de eventuale probleme la verificare. Iar acolo guardia civil ce au ei pe strazi in loc de politie nu opreste masini din senin. Te opresc daca ai ceva in neregula, asigurare, itp, folie pe geamuri fata, telefon, iti pica o roata , etc,

Daca ai carlig detasabil cand ii faci verificarea il tii in portbagaj. Nu cred ca se baga ei pe sub masini.

Cristian S. , eu locuiesc in Lerida , ei bine aici in aceasta zona a Cataluniei carligul de remorcare se omologheaza la fel ca si instalatia GPL, (eu am asa ceva si e trecuta in fisa verde a masinii). La itv se baga sub masina in acel canal si verifica..pivoti, bucsi etc .Eu locuiesc de 8 ani in acest oras si am facut  ITP de vreo 10-12 ori ( la masini diferite) . Mentionez ca am mers la mai multe statii de ITV si au acelas sistem de lucru .Intradevar aici nu te opreste aiurea Policia, guardia civil sau mossos d escuadra. 
  Azi m-am interesat mai bine si am aflat ca daca intradevar vor sa-ti faca rau iti pot imobiliza masina daca ai carlig neomologat de ITV. 
   Cu stima Cornel M.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare dragi colegi,
 Am rezolvat si cu carligul de remorcare . Poate ajuta pe cineva ce locuieste in Spania . Actele necesare pentru a monta un carlig de remorcare si a trece de ITP (ITV la spanioli) ce a fost cumparat din afara Spaniei sant:
1. Prima pagina a ghidului de montaj ( mai bine tot ghidul de montaj)
2. Documentatia eliberata de service-ul unde a fost montat carligul (obligatoriu in Spania)
3. Un act dat de la reprezentanta din Spania a  firmei producatoare a carligului .( atentie daca firma producatoare nu are reprezentanta in Spania nu se poate monta carligul).
    Sper ca am fost cat de cat pe intelesul tuturor. 
    Cu stima Cornel M .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

                         Salutare dragi colegi.hi
 Azi am omologat carligul meu de remorcare marca AUTO-HAK cu apasare de 95 kg, :ascratch:
Am scapat de o grija , a fost trecut in talonul masinii .
Acum pot tracta si eu cu masina mea 750 kg fara sistem de franare si pana la 2300 kg cu sistem de franare.
Pretul carligului + sistemul canbus electric a fost de 211 euro, montajul 100 euro ( in Spania) si o fisa eliberata de reprezentanta firmei Auto-Hak in Spania care a costat 50 euro.
Pentru omologarea si inscrierea carligului am platit 56 de euro la ITV ( RAR) . Toata distractia a costat 417 euro.tamp.

2016-01-30 10.54.08.jpg

2016-02-02 12.02.13.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.