Roland Stanciu

Păreri butelii propan fibra pentru rulota

65 postări în acest subiect de discuţie despre Păreri butelii propan fibra pentru rulota

Păreri butelii propan fibra pentru rulota

NRLaurentiu
La 07/12/2023 la 10:51, Florin Smolnicki a scris:

Jalea mare ar fi să nu pot face gheață în congelatorul frigiderului pentru Whiskey. 

 

Azi am primit pe FB o sugestie de la eMAG pentru rezolvarea problemei:

 

65782379c1777_Screenshot_20231212-1104132.thumb.png.d246f17b2191db5167deb96f1f0c7ca5.png

 

Sunt mici, ingheata repede, sigur incap in congelator... 😁

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Edi Denes
La 11/4/2023 la 22:49, Florin Smolnicki a scris:

@Andrei Dragos cuple normale, identice cu cele românești, exact cum au toate buteliile din tablă. Dacă ai regulator de gaz românesc, poți folosi aceste butelii fără probleme. 

 

Dacă ai regulator de gaz nemțesc (eventual cu trei căi/ ieșiri), ai nevoie de un adaptor sau chiar de două adaptoare ca să aduci mai în față regulatorul și să treci de gulerul de plastic al buteliei. În caz că va trebui să faci comandă pentru adaptor, cumpără din prima două. 

 

Multă baftă! 

 

PS (foarte important!!!) 

Chederul de la capacul compartimentului buteliilor a fost fixat ulterior. Totul este perfect curat. Îmi cer scuze că apare așa în poze, dar nu am altele la îndemână. 

IMG20230607164636.jpg

IMG20230526094050.jpg

IMG20230526093620.jpg

IMG20230526093440.jpg

Din ciclul am facut o boacana, am achizitionat 2 butelii compozit si un adaptor pt butelie romaneasca, pana aici toate bune, am instalat furtunul si restul acesoriilor am folosit o butelie in ultimele 2 sapt pana azi noapte cand s-a golit si am incercat sa mut conexiunea pe cealalta butelie de compozit insa m-am lovit de problema ca nu puteam infileta din cauza reductorului (cu conexiune butelie Germania), fortand un pic am stricat si un buton/buson de la reductor. Am nevoie de ajutorul vostru sa-mi spuneti daca conform pozelor atasate ar trebui sa schimb reductorul sau doar inca un adaptor e suficient?

Daca trebuie schimbat si adaptorul, aveti vreo recomandare, marca/model?

Exista si alta solutie pentru a scoate mai in fata conexiunea cu regulatorul in afara de a monta doua adaptoare?

Mentionez ca am gasit acel buson, l-am pus la loc dar nu stiu daca functionalitatea reductorului a fost afectata in vreun fel

20240303_085449.jpg

20240303_085457.jpg

20240303_085327.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

"Butonul" la care te referi este doar un dop de plastic. Il infigi la loc si gata.

Partea cu adaptorul am citit-o de trei ori si n-am inteles-o

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
57 minute în urmă, Achim a scris:

"Butonul" la care te referi este doar un dop de plastic. Il infigi la loc si gata.

Partea cu adaptorul am citit-o de trei ori si n-am inteles-o

Daca pun un singur adaptor nu pot rasuci regulatorul asa cum se vede in ultima poza si practic nu pot infileta furtunul pe butelie.

Asa cum spunea colegul @Florin Smolnicki ar fi nevoie de 2 adaptoare facand astfel tot ansamblul mai lung probabil voi putea rasuci si regulatorul in momentul infiletarii

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Edi Denes de ce nu prindeti intai adaptorul la butelie, apoi veniti si cuplati regulatorul?!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim
în urmă cu 19 ore, Edi Denes a scris:

Din ciclul am facut o boacana, am achizitionat 2 butelii compozit si un adaptor pt butelie romaneasca, pana aici toate bune, am instalat furtunul si restul acesoriilor am folosit o butelie in ultimele 2 sapt pana azi noapte cand s-a golit si am incercat sa mut conexiunea pe cealalta butelie de compozit insa m-am lovit de problema ca nu puteam infileta din cauza reductorului (cu conexiune butelie Germania), fortand un pic am stricat si un buton/buson de la reductor.

"Conexiunea" merge pe o butelie, dar pe cealalta nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
28 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

@Edi Denes de ce nu prindeti intai adaptorul la butelie, apoi veniti si cuplati regulatorul?!

@NRLaurentiu tot acolo as ajunge, probabil ca voi merge cu solutia initiala de la @Florin Smolnicki si mai cumpar un adaptor astfel incat in momentul infiletarii pe butelie, regulatorul sa se poata roti fara sa se loveasca de gatul buteliei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
28 minute în urmă, Florin Smolnicki a scris:

@Edi Denes cumpără-ți un regulator nou și două adaptoare, așa ai rezolvat problema și stai liniștit.

 

https://exis.ro/accesorii_rulote/Ceasuri_de_butelie_si_accesorii-44.html

 

https://exis.ro/accesoriu_rulota/Adaptor_butelie_RO_la_reductor_gaz_Germania-6544.html

 

 

Multumesc @Florin Smolnicki, acel manometru ar indica si nivelul gazului in butelie, corect?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
27 minute în urmă, Achim a scris:

"Conexiunea" merge pe o butelie, dar pe cealalta nu?

Exact, la prima butelie nu am avut problema asta si sunt ambele de la Petrom luate, ambele de compozit. Doar cand am facut schimbul pe cea de-a doua m-am lovit de problema

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
acum o oră, Edi Denes a scris:

tot acolo as ajunge

Eu zic ca nu. La regulator ai piulita olandeza, adica o poti infileta in adaptorul deja montat/strans la butelie, FARA sa mai invarti regulatorul... Din poza ciuntita pe care ai postat-o, regulatorul pare a fi chiar la buza gulerului. Sau nu ne-ai dat toate detaliile si scriem discutii degeaba aici...

 

acum o oră, Edi Denes a scris:

manometru ar indica si nivelul gazului in butelie, corect?

Incorect!!! Va indica doar presiunea, in functie de temperatura... Ajungi in situatia in care ai o butelie goala (fara lichid), temperatura de vara afara, iar manometrul sa indice in zona verde... Ce zici? O alta gaselnita intercalata in sistem, cu risc adaugat de fasait gazul afara! Cat mai simplu = cel mai fiabil/sigur in cazul gazului.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
20 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Eu zic ca nu. La regulator ai piulita olandeza, adica o poti infileta in adaptorul deja montat/strans la butelie, FARA sa mai invarti regulatorul... Din poza ciuntita pe care ai postat-o, regulatorul pare a fi chiar la buza gulerului. Sau nu ne-ai dat toate detaliile si scriem discutii degeaba aici...

 

Incorect!!! Va indica doar presiunea, in functie de temperatura... Ajungi in situatia in care ai o butelie goala (fara lichid), temperatura de vara afara, iar manometrul sa indice in zona verde... Ce zici? O alta gaselnita intercalata in sistem, cu risc adaugat de fasait gazul afara! Cat mai simplu = cel mai fiabil/sigur in cazul gazului.

@NRLaurentiu voi reveni cu poze cand ajung la rulota, deocamdata am mai comandat un adaptor si sper sa rezolv asa problema.

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
La 3/4/2024 la 9:49, NRLaurentiu a scris:

@Edi Denes de ce nu prindeti intai adaptorul la butelie, apoi veniti si cuplati regulatorul?!

@NRLaurentiu aveti dreptate, acum am inteles ce ati spus si am pus in practica si functioneaza, greseala mea ca am montat tot ansamblu pe furtun apoi la butelie, daca sunt infiletate pe rand( adaptorul la butelie apoi regulatorul la adaptor) se poate strange fara probleme.

Multumesc pentru sfat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Edi Denes așteptăm cu mare curiozitate pozele finale. Mulțumim.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 20 ore, Florin Smolnicki a scris:

@Edi Denes așteptăm cu mare curiozitate pozele finale. Mulțumim.

 

@Florin Smolnicki nu am schimbat nimic, decat ordinea infiletarii, mai intai adaptorul pt butelia romaneasca l-am infiletat pe butelie, apoi reductorul l-am cuplat la adaptor si vad ca merge. Atasez si poze sper sa fiu inteles

 

20240306_104247.jpg

20240306_104255.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.