Roland Stanciu

Păreri butelii propan fibra pentru rulota

65 postări în acest subiect de discuţie despre Păreri butelii propan fibra pentru rulota

Păreri butelii propan fibra pentru rulota

Florin Smolnicki

@Ionita Mihai 

@NRLaurentiu 

 

eu am avut la rulotă butelii cu gaz în fază lichidă, se poate vedea în pozele de mai sus. Nu am observat absolut nimic deosebit. 

Nu s-a întâmplat nimic!

 

În concluzie, care sunt buteliile cu propan, din compozit, pe care trebuie să le folosim pentru o utilizare corectă?

Am acces la ambele variante.

 

Sincere mulțumiri anticipate pentru lămuriri!   :salutare!::salutare!::salutare!:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Cele in faza gazoasa ar trebui sa fie cele potrivite.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim
La 11/15/2023 la 22:00, Florin Smolnicki a scris:

 

Voi vedeti cum arde flacara la aragaz in debutul acestei reclame?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Ca să fiu sigur și liniștit, mi-am cumpărat o butelie cu propan, din fibră de sticlă, ușoară, transparentă, la rulotă.

Nu m-am putut abține. :OK:

Trebuie să fiu tot timpul pregătit, în caz că doresc să ies undeva cu rulota.

 

Recomand tuturor colegilor rulotiști să folosească cu încredere astfel de butelii.

Sunt exact ceea ce trebuie la rulotă, nu numai iarna, ci și la toate ieșirile de peste an.

 

Ieșiri cât mai frumoase, cât mai lungi și cât mai dese!

 

 

 

 

IMG_20231130_132623.jpg

IMG_20231130_132742.jpg

IMG20231130124115.jpg

Propan - faza gazoasă.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

E frumoasa! S-o stapanesti sanatos si ai grija cu bricolatul tevilor...

 

Fiind cu propan, e utila celor care se plimba iarna. Restul varaticilor, nu stiu daca au vreun avantaj, in afara de cel al greutatii reduse cu cateva kilograme.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@NRLaurentiu 

Mulțumesc frumos! 

 

Butelia nu este a mea, este a vecinului meu cu firma de butelii... Mi-a dat-o pe încredere, nu am plătit decât conținutul. 

 

O voi folosi atât la rulotă, cât și acasă, iarna, la făcut disc, mâncare la ceaun sau orice va fi nevoie. Am un brennner (arzător) de la Lidl, de 8, 5 KW și funcționează perfect. Nu prea sunt cu grătarele făcute pe cărbuni... Deranjez vecinii cu fumul. 

În ultimii ani am observat că îngheța mereu butelia, când era foarte frig afară și făceam mâncare pe arzator. Cu propanul nu voi mai avea probleme. 

 

La vară tot butelii de propan din compozit voi folosi la rulotă. Sunt foarte ușoare. 

 

Zi frumoasă, tuturor! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Din pacate sunt cam greu de gasit. Se dau imediat ce le primesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cornelsavu 

La Suceava, în unica benzinărie care vinde astfel de butelii, acestea stau expuse și se pare că nimeni nu se prea  uită la ele. Mare păcat! Cred că încă nu au devenit foarte populare... 

 

O posibilă variantă elegantă (pentru tine) ar fi de cumpărat aceste butelii în drum spre destinațiile de campare. În schimb, deranjul e cam mare. 

 

Am sunat la unii dintre reprezentanții/ distribuitorii din Suceava și județele limitrofe și nu au știut exact să răspundă la următoarea întrebare:

 

Dacă eu, din Suceava, merg la mare cu rulota, iau  o butelie din fibră, cu propan, în custodie, în orașul Constanța, consum o parte din butelie la mare, dar nu o termin, o pot preda la întoarcere, după ce o golesc, în municipiul sau județul Suceava? Pot primi banii de garanție în oricare din benzinăriile Petrom care comercializează astfel de butelii? Toate acestea, în condițiile în care prezint actele justificative, chitanța etc. 

 

Reprezentații Gas Peco au fost surprinși de întrebarea mea, nu au știut ce să răspundă. Au zis că se vor interesa și vor reveni cu un răspuns exact. 

În momentul în care voi fi anunțat, las un mesaj pe acest forum. 

 

Ar fi tare fain să merg de la Suceava la mare și să nu car în rulotă o butelie în plus, chiar dacă este foarte ușoară ...

O astfel de butelie plină, nouă cântărește aproximativ 15, 3 kg. Singurul dezavantaj ar fi cei 500 de lei blocați în garanție, dar pe care îi recuperez la predarea buteliei. E bună tare ideea... nu? 

 

IMG20231129171753.jpg

IMG20231030121212.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Eu cred ca o sa o duc inapoi si sa-mi iau garantia inapoi. De o luna incerc sa mai iau una si sa o schimb pe prima. Nu prea se mai gasesc pline prin benzinariile Petrom din Cluj.   Trec iar pe Gpl, bine ca n-am vandut rezervorul de gpl….o sa-i pun buson exterior si gata.  Era o chestie faina sa o schimbi de cate ori vrei , dar cred ca la noi nu se poate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cristian A sunt total surprins să aud așa ceva. 

La Suceava, se pare, că oamenii încă nu au dat de gustul lor...

Nu se prea vând, găsești la orice oră aceste butelii.

Nu m-am încălzit niciodată bine iarna cu GPL.

Nu m-am încălzit nici măcar primăvara sau toamna târziu, dacă afară era frig.

Cum este frig, imediat nu mai vine gaz suficient la soba rulotei. Îngheață.

Cel mai bine m-am împăcat cu propanul și cu încălzirea electrică. Am Truma dublă: curent și gaz: foarte mare libertate.

Au funcționat brici la rulotă, în iarnă, la Vatra Dornei, la minus 22 de grade afară...
În rulotă, dacă nu eram atent, ajungeam rapid la 28 de grade.

Am făcut și mâncare în rulotă, totul a fost perfect!

Cu rezervorul după tine, nu știu cât ar putea fi de practic și frumos.

Mie îmi este greu în concediu sau la vreo ieșire să mă duc la o benzinărie, să schimb o butelie, darămite să adun totul din jurul rulotei, să decalez, să merg la stația GPL, umplu butelia și să reiau toată instalarea de la capăt.

 

Vă doresc tuturor o seară liniștită.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Pentru uz pe timp de iarna, incarca iarna cu GPL, nu folosi una reincarcata vara. Si viceversa. Sunt proportii diferite de butan-propan, in functie de anotimp, dupa cum am mai citit pe forum si, pare a fi logic, conform specificatiilor fiecarui gaz.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Bună dimineața!

 

Vin cu vești bune, fantastice pentru noi toți.

Am vorbit ieri la telefon cu câțiva reprezentanți de la firma GasPeco și am confirmare pentru următoarele aspecte:

Plec de la Suceava la mare. Ca să nu transport aproape șase sute de kilometri o butelie, pot lua în custodie din Constanța o butelie cu propan, din fibră și o pot folosi la rulotă. Bineînțeles, pot găsi o astfel de butelie numai de la benzinăriile OMV sau Petrom care comercializează tipul acesta de butelii sau la reprezentanții privați ai firmei GasPeco.

Dacă nu o consum în totalitate, o pot lua cu mine înapoi la Suceava sau în altă locație. În momentul în care s-a golit o pot schimba cu o altă butelie încărcată sau pot primi înapoi banii lăsați garanție (500 de lei), dacă prezint documentul prin care am luat butelia în custodie.

Acest lucru se poate întâmpla în doar în benzinăriile OMV și Petrom care comercializează tipul acesta de butelii.

Mie mi se pare un lucru fantastic, nu?

 

Zi faină, tuturor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Numai sa suni inainte la Constanta sa nu te trezesti ca nu ai gaz sa faci ciorba!

Altfel, nu vad nimic deosebit ca produsul se poate vinde/prelua/schimba oriunde in reteaua de distributie. E valabil pentru toate buteliile standard.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gherman Radu

@Cristian A Eu mi-am cumparat de la Petromul de pe Turzii de vreo 3 saptamani, mi-am luat de otel, dar atunci aveau si din compozit butelii pline cu propan, stiu ca in Cluj sunt vreo 3 statii care vand butelii, nu ati gasit la nici una din ele?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Au redescoperit apa calda! Era si pe vremea lu' ceasca. Si apa calda si butelia, dar le vedeai cam rar...

 

Afara, pe unde apa calda nu mai reprezinta de zeci de ani o mare descoperire, se folosesc cu succes butelii mici (5 kg), pe care le gasesti inclusiv la intrarea unor campinguri! Insa ei nu gatesc la cazan, sa aiba nevoie de jdemii de litri de gaz. Din acest motiv au greutate neglijabila si le poti schimba oriunde, oricand (aproape).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cosmin B Nu pot să-mi imaginez că nu au butelii la Constanța și oriunde în țară.

Refuz să mă gândesc la așa ceva. Firma GasPeco, compania mi se pare că este chiar din Constanța. Ar fi culmea să nu găsesc chiar acasă la ei. În plus, mai există și rețeaua lor cu distribuitorii privați, așa cum este vecinul meu.

Ciorba, ca ciorba, ne descurcăm cu restaurantele, fără probleme.

Jalea mare ar fi să nu pot face gheață în congelatorul frigiderului pentru Whiskey. :default_doh:

 

@NRLaurentiu există campinguri la ei în care au cinematografe, discoteci, săli de teatru, piscine și multe altele.

Am văzut că au și corturi de circ cu program pe măsură. Deja s-a pierdut noțiunea de camping în strânsă legătură cu natura. Păcat!

Au, într-adevăr, și butelii la rastel. Ar fi grav să nu aibă butelii, într-un camping cu mii de rulote, unele dintre ele parcate permanent.

 

Revenind la topicul nostru, buteliile mici, din compozit, dedicate rulotelor mie mi-ar prinde tare bine. La englezoaica mea încap la fix două butelii de rulotă, mici, dar și cele normale. Buteliile de compozit despre care vorbim în acest topic au diametrul foarte mare la fund... și nu intră în acele oale de fixare din partea inferioară a compartimentul buteliilor.  Cel puțin așa e la rulota mea. Mă cam bate gândul să schimb acei suporți... cu unii pentru buteliile de aragaz.

 

Să sperăm că în timp vor oferi și alte firme,  alte tipuri de butelii din compozit, cu propan. Deocamdată, lipsește concurența.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
26 minute în urmă, Florin Smolnicki a scris:

Jalea mare ar fi să nu pot face gheață în congelatorul frigiderului pentru Whiskey. 

E rezolvata de mult problema! Inclusiv a berilor! Pentru cuburi - silicoane mici 😁, sa inghete rapid, iar pentru bere - am inventat circuitul berii prin frigidere! Totul e sa retii care e ultima pusa!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

salut,

buteliile COMPOZIT le poti schimba la orice PETROM/OMV  care le comercializeaza; insa garantia o recuperezi doar de labenzinaria de unde ai cumparat butelia ; asta a fost raspunsul la benzinarii din Bucuresti, Brasov, Predeal;  ca Gaspeco spune altfel....nu prea conteaza 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu
în urmă cu 4 ore, Florin Smolnicki a scris:

@Cosmin B Nu pot să-mi imaginez că nu au butelii la Constanța și oriunde în țară.

 

Incearca sa treci prin Bucuresti, sa vezi ce iti imaginezi. De 2 saptamani nu se gasesc nici din cele din fier ( si am fost la 3 benzinarii, nu la una singura).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Se pare ca in București se cumpără butelii, în această perioadă, și de cei care gătesc la târgurile de Crăciun. 

Într-adevăr, e penurie, dar de luni încoace au început să aprovizioneze.

Eu am luat fără probleme de la OMV Chitila, acum 2 zile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 6 ore, Gherman Radu a scris:

@Cristian A Eu mi-am cumparat de la Petromul de pe Turzii de vreo 3 saptamani, mi-am luat de otel, dar atunci aveau si din compozit butelii pline cu propan, stiu ca in Cluj sunt vreo 3 statii care vand butelii, nu ati gasit la nici una din ele?

Salut! Locuiesc in apropierea Petromului de pe Turzii…de compozit nu au. De metal nu are rost, am doua butelii cu care a venit rulota, plus rezervorul gpl dedicat, tot pentru rulota (iarna cand  e foarte frig, le am la mine pe toate trei pline).   Voiam de compozit pentru ca sunt mai usoare, mai usor de manevrat si in plus mi-a placut cum merge incalzitorul cu propan pentru cort ( eu ies cu cortul si in perioada mai rece).

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 7 ore, NRLaurentiu a scris:

Au redescoperit apa calda! Era si pe vremea lu' ceasca. Si apa calda si butelia, dar le vedeai cam rar...

 

Afara, pe unde apa calda nu mai reprezinta de zeci de ani o mare descoperire, se folosesc cu succes butelii mici (5 kg), pe care le gasesti inclusiv la intrarea unor campinguri! Insa ei nu gatesc la cazan, sa aiba nevoie de jdemii de litri de gaz. Din acest motiv au greutate neglijabila si le poti schimba oriunde, oricand (aproape).

Nu e vorba nici “de apa calda” nici de gatit la cazan….pur si simplu sunt mai usoare. Sunt unii care folosesc rulota si iarna. Eu, doar iarna, 4 luni pe an ( si asta in paralel cu cortul).  Daca iesi la schi, in Alpi, de exemplu, unde in fiecare noapre sunt -20..-22 grade si ziua -15, cum am prins eu, camping la 2000 m altitudine, trei butelii ti se par putin. Cu cat sunt mai usoare cu atat mai bine, iar cele de 5 kg ti-ajung o zi.  Binenteles exista si varianta de incalzit pe curent (soba mea are si modul de 2 kw pe curent), contoare inteligente, platesti peste 600 w, consum - cei cu butelii mici au platit cam 35-45 euro/zi curent. Sau poti cumpara butelii cu propan, cu 40 euro, direct din camping,  dar tin o noapte si o zi. -  si eu am luat una,  dupa 9 zile, in care am functionat cu cele trei butelii (cu gpl) duse de acasa.  Fiecare isi face calculul….la mine socoteala a iesit cu doua butelii mari cand e frig sau cu trei cand e foarte frig, pentru iesiri mai multi de 5 zile, pentru iesiri de weekend, cand temperatura scade pana la -5 grade, nu prea are importanta, merge si o butelie.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare,

... fiindca imi petrec vacantele "pe afara" (acolo unde 'apa calda' nu reprezinta o descoperire, vb lu' @NRLaurentiu) am decis sa-mi achizitionez doua butelii din compozit (fibra!) de la magazin de bricolaj Bauhaus (Austria). Au zecii de filiale in Austria dar si prin Germania. Majoritatea langa autobanda sau drum expres. Acesta a fost unul din motivele pentru care am ales sa achizitionez de la ei. Am ales una de 11 kg + una de 7, 5 kg. Ambele propan. Am platit cautiunea (garantie) de 50 euro/buc. O pot schimba atat in Austria cat si-n Germania. De asemenea o pot "returna" oricand (plina/goala), la orice filiala Bauhaus. Totodata nu-mi bat capul cu adaptor, reductie, etc. Autorulota a fost achizitionata din Austria (07.2022)

... mda, nu gatesc (la cazan) si NU am nevoie de "jdemii" litri de gaz pentru o vacanta de 20-25 zile.

Anul acesta (2023) in vacanta am consumat 5 litri de gaz (butelia mica) , ptr cafea, apa-calda (dush), ... o omleta la -4-5 zile ( de pofta!). La reintoarcere, am predat butelia in Austria, am recuperat cautiunea (garantia). La anul, cand voi trece spre Franta | Spania voi proceda la fel. Cea de 11 kg, o am depozitata peste iarna (afara) intr-un loc aerisit dar ferita de "cod rosu" Siberian.

IMG_20220709_091340.thumb.jpg.cafb5afb2b7d10a9bde5f63b122054df.jpg

 

6572e4c696d1a_FlagaGasflasche-gewicht.png.610fef3bd9c926daef1f49dac2f0c3be.png

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Metoni Cristian dacă este așa, este cât se poate de rău. Deja mă enervează această situație.

Eu credeam că mă pot baza pe informațiile pe care le dau cei care lucrează cu buteliile.

Ce să fac în Suceava cu o butelie pe care o cumpăr în vacanța de vară din Constanța sau din Oradea, dacă plec în Austria? 
Până la urmă, degeaba m-am bucurat. Va trebui să cumpăr din Suceava și să car cu mine butelia. Exact ca înainte, cu un singur avantaj (dacă îi pot spune așa): butelia de compozit este mai ușoară.

Este mai ușoară, în comparație cu butelia normală de aragaz. 

Trebuie să cântăresc buteliile rulotei, să văd ce greutate au.

Eu mereu mă gândesc să nu depășesc MMA - ul la rulotă. Aici este problema.

Am deja două biciclete pe suport, în spate... (15 kilograme fiecare...)

 

Spor la rulotit, celor care au ieșit cu rulotele.

Vremea cu zăpadă și ger este superbă!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.