Clasament


Continut

Se afişează conţinutul cu cea mai bună reputaţie din 05.06.2026 în toate secţiunile

  1. 3 puncte
    @Cosmin B , eu nu am incercat pentru ca modelul acesta, dar si cele "mobile" de apartament, incalca legile fizicii. Acest sistem (exista si de la EcoFlow s.a.) se adreseaza in mod special pentru cei care au lipsit de la lectiile de fizica si in prezent nu inteleg legile termodinamicii. Aceste aparate racesc doar pe cel care sta in fata grilei cu aer rece. Atat. Nu racesc incaperea! Ca sa functioneze corect, trebuie facuta o adaptare (sincer nu inteleg de ce nu exista asa ceva in chitul de instalare): aerul pentru racit condensatorul (chestia aia fierbinte) trebuie sa provina tot de afara, asa cum a zis si Antal. Incaperea de racit nu este etansa, deci va intra in incapere aer din exterior prin toate "gaurile", daca folosim doar burlanul de evacuare. Asadar este doar marketing, fara fizica! Montat la exterior, aerul rece pentru interiorul rulotei vine de afara, deci canci eficienta, dar si aer rece arctic(!) Pentru a fi eficient trebuie un alt adaptor prin care sa traga aer din rulota, sa-l raceasca, apoi sa-l reintroduca, rece gheata! Asa da. In alta ordine de idei: individul din reclama zice ca foloseste o baterie de acumulatori cu o capacitate de 5 kW si ceva... (Oau!!!) De fapt sunt "aproape" 4 kW inmagazinati, daca "vedem" si pierderile din conversii. Mde, suna bine marketingul! Hai, fie 5 cum zice el! Cine s-ar gandi la un astfel de sistem? Cineva care vrea sa stea off-grid. De acord. Tine 12 ore AC-ul pornit, zice omu'-reclama, pana se goleste. Dar ca sa reincarci dracia (off-grid, da?), iti trebuie panouri cu cel putin dublul capacitatii, adica cel putin 10 kW! De ce? Ca sa reincarci bateria si sa folosesti dracia in acelasi timp. Poate vrei sa raceasca un pic si seara, nu? 😁 Unde depozitezi si unde intinzi panourile alea?! 😁 Vrei sa pui doar 5 kW de panouri? Inseamna ca o zi te racoresti, alta ba! 🤪 Marketing si aici!!! Cu cat e mai mare... 😁 Pentru rulota, AC-ul de podea este cel mai eficient. Aceasta este parerea mea neschimbata. Pe la chinezi am vazut un AC cu consum redus (dar si o constructie extrem de simpla) si care are compresor pentru frigider, in versiune atat la 12 V, dar si la 230 V. Este intr-adevar portabil, mai compact decat cel din clip si consuma doar 400 Wh. Ar fi bun pentru ameliorat atmosfera din rulota (in nici un caz sa faca frig!!!) doar cu o adaptare: montat in exterior, sub rulota unde este umbra si ceva mai rece, astfel incat sa traga aerul de racit din rulota si apoi sa-l impinga inapoi in rulota (evident racit). Ar fi ideal dpdv al eficientei, dar si al confortului fonic in interior. Pe mine nu ma atrage inca, pentru ca nu are compresor variabil, este distribuit acum doar cu compresor de tip on/off. Cand va aparea in varianta "invertor", eu sunt primul interesat sa-l achizitionez.
  2. 2 puncte
    O poza mai buna cu dusurile noastre, plus cateva cu terasa unde se servesc bauturi, ciorba si pastrav prajit cu mamaliga si mujdei (Miercuri-Duminica).
  3. 2 puncte
    @Cosmin B e greu de racit cu asa ceva alcovul. Doar loco racesti, cu usa deschisa pentru ca dracia sa stea cat mai departe. Dar devine deranjant la un moment dat sa bata aerul rece spre tine. In principiu, orice se poate cu consum adecvat. Am elaborat pentru ca am vrut sa descurajez si pe altii sa faca achizitia unor astfel de sisteme ineficiente. Evident ca o sa te miri cat de repede dispar astfel de minuni din stocul magazinelor! 😊
  4. 2 puncte
    Multumim si felicitari @Andrey .... adaug Danemarca & Suedia undeva in partea de jos a listei mele! Poate candva ... desi anul acesta ajung in 24837 Schleswig si Flensburg (Nordul Germaniei).
  5. 2 puncte
    Mmmm! Un nou topic, o alta tara! Nu e cazul de scuze, ci de felicitari! As propune chiar un capitol nou pe forum: "Călătorii lungi, povestite". Si as vota ca Norvegia sa ramana sus in top pana cand o alta calatorie povestita o va detrona! Bravo, va multumesc!
  6. 1 punct
    Salutare! După cum știți câțiva dintre voi tocmai am revenit din Grecia. Am petrecut 9 zile in Thalatta Camping de pe brațul Sithonia. Camping-ul este ok, ai tot ce îți trebuie de la magazin (aprovizionat foarte bine), taverna, împinge tava, fast food, snack bar, beach bar, toalete, dusuri cu apa calda in orice parte a zilei. Parcelele de campare sunt destul de spațioase, camping-ul este imens.Au și căsuțe de închiriat, corturi direct pe plaja și rulote pe plaja. Plaja este ok, adâncimea apei puțin cam mare foarte aproape de mal. Au plaja cu șezlonguri și umbrele ( care nu fac umbra prea bine ) Preturile sunt cele afișate pe SITE. Mai aștept niste filmări și poze făcute cu drona de la un domn cu care m-am împrietenit, o sa le postez când intru in posesia lor.
  7. 1 punct
    Pentru sezonul de campare 2026, la Camping Oliver Vama Buzaului, jud. Brasov, sunt functionale toalete si dusuri noi, spatioase, cu o capacitate marita de producere a apei calde (solar + electric).
  8. 1 punct
    Salut @NRLaurentiu O idee buna, e ... binevenita!
  9. 1 punct
    Buna Andrey si multumim pentru interesul in campingul nostru. Cele 2 iazuri de care dispunem sunt populate cu pastrav, care se pescuieste in regimul in care pescarul trebuie sa achizitioneze captura sa, 45 ron/kg. La noi se pot inchiria undite (10 ron/ zi), dispunem loc unde se pot curata pestii, congelatoare unde se pot tine o perioada pana la plecare. Activitatea de pescuit este deschisa publicului, la fel ca si terasa unde servim bauturi si pastrav prajit cu mamaliga si mujdei. Activitatea de pescuit se desfasoara sub marca 'Iazul din Vama', pe pagina de Facebook cu acelasi nume se gasesc mai multe informatii si poze, filme, etc.
  10. 1 punct
    @DANI AUTO pute a "ai" de la o posta! Nici macar "ai" nu respecta regulile! Ma intreb cine oare ti-a aprobat contul? 🤔
  11. 1 punct
    Vand doua roti de 13", complete, pentru rulota: Jantele sunt din tabla, de 13", ET 30, 4 ½ J H2, in stare buna. Am uitat sa pozez interiorul uneia dintre ele, dar e la fel de murdara! Anvelopele sunt marca Torque TQ-05 165R13C M+S DOT 4817. Atentie: anvelopele au DOT din saptamana 48 (noiembrie), anul 2017. Eu le-am cumparat si montat in august/septembrie 2018. Nu sunt crapate si nu sunt tocite, dar au depasit 7 ani. Recomand sa le utilizati la o remorca sau cel mult ca rezerva pentru rulota, dar sa tineti cont ca au depasit 8 ani! Bonus: inca doua capace nefolosite, identice cu cele din poze. Motivul: trebuiau schimbate anvelopele si am gasit o oferta de nerefuzat pe OLX pentru doua jante clasice din aliaj, intalnite la rulotele englezesti si cam singura optiune pentru cele de 13". Asa ca nu am zis nu si am facut schimbul si de jante! Pret: 200 lei, in Bucuresti. Contact prin mesageria privata!
  12. 1 punct
    Dragi colegi și cititori, cu o întârziere considerabilă postez despre vacanță mea de vara din Grecia. Din păcate a fost doar una singură, dar o ieșire superbă și pe măsură, o excursie plină de voie bună, bucurie si multă, dar multă, relaxare. Să derulez înapoi: Suntem la sfârșit de 2023, afară este frig, plouă și o vreme tocmai bună de planificat o vacanță într-o zonă însorită așa că ne hotărâm să conducem o leacă mai puțin decât anul trecut în excursia din Lefkada și decidem să mergem in Halkidiki, și anume pe brațul Sithonia, deoarece are multe de oferit. Zis și făcut, ne apucăm de research pentru campinguri. Am 3 opțiuni: Armenitis, Rea și Thalatta. În februarie 2024 încep să contactez campingurile care mi-au făcut cu ochiul pentru a rezerva perioada dorită de noi, din 30 iunie până în 10 iulie. La Armenitis vad că este haos mare și aglomerație din poze, însă șoc și groază, nici nu aveau disponibilitate pentru perioada pe care o vizam. Thalatta nu mi-a inspirat prea multă încredere, așa că am hotărât să trecem peste. La Rea erau locuri disponibile și a fost, oricum, opțiunea principală pentru noi datorită abundenței de vegetație și a spațiilor de campare generoase. Procedura de rezervare a fost simplă, mi s-a răspuns că nu se percepe un avans și să revin cu un e-mail pe la începutul lunii Iunie ca să confirmăm iarăși rezervarea. Zis și făcut, după care vine ziua de 29 unde punem bicicletele mari pe suport, iar pe cea mică a fiului cel mic în interiorul rulotei protejată mai ceva ca un bebeluș astfel încât să nu provoace neplăceri în timpul transportului și plecăm la drum. La recomandarea unui alt rulotist alegem să ocolim puțin, și anume prin Veliko Tarnovo, deoarece drumul este mai bun până la Sofia și a fost semnificativ mai liber. Înspre Byala și intersecția unde drumul se bifurcă spre Pleven aveam un tren de autorulote și camioane în față, iar 90% dintre ele au virat la dreapta. Facem o mică pauză de hidratare și întins picioarele, timp în care am stabilit unde vom face oprirea peste noapte. În jur de ora 19:30 ajungem la punctul intermediar, un sat mic de munte, pe nume Stara Kresna, ce găzduiește un sătuc de vacanță cu acreditare de eco turism. Locul este bine amplasat, la altitudine, aveam să aflu mai târziu că este o zonă protejată și oferă o priveliște superbă. Există un bar/restaurant cât și o piscină, este un loc în care aș reveni cu drag. Gazdele de nota 10, am cunoscut echipa de instructori de rafting ce se distrează în fiecare zi pe râul Kresna. Campingul încă nu este amenajat, dar a fost perfect pt o noapte. ATENȚIE: Dacă alegeți să mergeți cu rulota vă recomand să lăsați ansamblul parcat înainte de a începe ultima urcare, unde se termină drumul asfaltat, deoarece este nevoie să faceți viraj la stânga ca să puteți intra în camping și e bine să urcați cu un ușor elan. Eu nu am știut că urcarea este ușor abruptă, pe drum pietruit, și a fost complicat să intru din prima fiind o mașină parcată aiurea, în drum, așa că a trebuit să opresc în rampă ca să îi rog să mute mașina respectivă, iar apoi a trebuit să dau înapoi, greutatea rulotei trăgea tot ansamblul înapoi spre vale și un șanț....a fost cu peripeții dar am reușit să urc de mă aplaudau bulgarii la sfârșit. A doua zi continuăm, iar după numai câteva ore ajungem la destinație. Nu știam de înainte era despre cât de curată și plină de vegetație este partea de nord, apropiată orașului Nikiti, față de partea sudica, foarte aridă, unde numesc Sarti pe post de exemplu. Ajungem la camping, las ansamblul parcat la intrare, merg la recepție și sunt apoi însoțit să aleg unul din cele 5 locuri disponibile ce aveau să se umple până seara. Prima impresie despre loc a fost că am pășit într‐un paradis verde și foarte curat, lucru de apreciat la un spațiu așa mare. Campingul are un market micuț, un restaurant cochet cu prețuri prietenoase, oferă și rulotele proprii spre închiriere, însă cred că au și spații permanente de închiriat pt întreg sezonul. Oferă și bărci pentru excursii către laguna albastra și plajele din zonă. Există o bucătărie comună, suficiente grupuri sanitare și zone pentru dușuri (cele pentru bărbați erau în curs de modernizare și cred că vor fi noi în 2025). Mergem către locul nostru, garăm rulota, pregătim amplasamentul, montez cortul alături de ajutoarele mele și plecăm repede spre plaja situată la 100m distanță. Vine seara, facem cina și planul pentru ziua ce urmează. Atmosfera este foarte liniștită, feerică pot spune datorită vegetației. Am discutat cu proprietarii și mi-au spus că au deschis prima oara în anul 1980. Dezavantajul spațiului pe care l-am ales ar fi că se află la o distanță de 250-300m față de grupurile sanitare și punctul pentru deversarea casetei chimice însă nu m-a deranjat prea tare. Alegem pentru prima zi de ședere să mergem la Karydi Beach din apropiere. Suntem harnici, ne trezim devreme, ne bucurăm să alegem o zonă mai retrasă aproape de stâncile care împart plaja în două și ne bucurăm de o zi superbă pe malul apei. Plaja nu este amenajată cu șezlonguri, însă există un restaurant în apropiere și o rulotă ce comercializează snack-uri și băuturi. La prânz mergem la o pizza, la o terasă/restaurant italian cu ambient plăcut, o terasa superba cu loc de joaca pentru copii si cu muuult gazon verde, după care spre căsuța mobilă pentru somnul de frumusețe, pe seară ieșim la plaja de lângă camping. Copiii își fac prieteni și pe timpul serii fie merg la locul de joacă amenajat fie se plimbă cu bicicletele alături de alți copii. A doua zi am vizitat aceeași plajă, însă pentru prânz am ales un alt local cu mâncare destul de bună și prețuri decente. O nouă zi, de această dată alegem plaja Portokali, sau Orange Beach, până la care facem o plimbare scurtă de 30 minute. Ajungem devreme și găsim parcare, lână un camper convertit dintr-un Land Rover Defender absolut superb, în pădurea de pini ce se află la marginea plajei. Găsim o umbrelă cu trei șezlonguri, iar la scurtă vreme vine o domnișoară să ne anunțe că nu trebuie să plătim nimic peste consumației de la barul lor ce avea prețuri decente. Se spune că pe timpul verii plajele grecești devin o extensie a litoralului românesc, lucru dovedit când soția se întâlnește cu o prietenă cu care nu se mai văzuse de multă vreme. Șansele pentru o asemenea întâlnire erau mai mici decât să se intersecteze pe stradă în București. Totodată am rămas surprins să văd o familie cu doi copii din România campată off, în pădurea de pini, pe un teren în pantă și cu multă umbră. Spun în ideea că nu existau facilități pt dușuri sau loc unde se putea deversa caseta chimică și nici curent electric. La amiază ne retragem și urmăm rutina de seară. Pentru dimineața următoare alegem Tigania beach unde am văzut recenziile cele mai mari pentru o plajă din Sithonia. Este la scurtă distanță de Sarti, loc până unde noi facem circa 45 min. Noi am parcat mașina undeva pe deal, însă aveam să aflăm că se putea ajunge până în apropierea plajei. A fost o idee bună să plecăm devreme, am ajuns la ora 9:10 și mai erau doar 5 umbrele libere. Ocupăm două dintre ele, iar la scurta vreme vine ospătarul să ne ia comanda pentru băuturi. Prețurile destul de ok ținând cont de amenajarea și curățenia exemplare. Umbrelele sunt făcute cu frunze mari ce oferă umbră pe toată perioada zilei, lucru de care ne-am bucurat până târziu. A fost ziua în care am stat cel mai mult lângă apă și totodată plaja noastră preferată. Ne-am întors târziu în camping, am sărit peste somnul de frumusețe însă ne-am culcat devreme. Ziua următoare decidem să rămânem la plaja din camping după care vizităm partea veche a orașului Nikiti. Zis și făcut….ne aranjăm (doar mergem în civilizație, nu?), pornim și lăsăm campingul în urmă, intrăm în orașul care nu pare să aibă nimic diferit față de ceea ce am tot văzut prin Grecia (un amalgam de construcții de multe ori fără cap sau fără stil), până când începem să vedem clădiri vechi din piatră și drumul pavat în același ton. Parchez aproape de o piațetă ce părea centrală. Pornim la explorat și începem să urcăm admirând clădirile acelea vechi și fermecătoare. Aflu că orașul a fost construit în anii 1800 mai departe de țărm, spre munte, deoarece era mai ușor de apărat contra atacurilor piraților ce veneau pe mare. În scurtă vreme ni se face foame și ne întoarcem către mașina care, culmea, era parcată aproape de restaurant Barcarolla, amenajat în același stil rustic la care decidem să luam o cină timpurie. Meniu cu doar câteva feluri de mâncare, însă aveam să aflăm că erau de excepție atât ca gust cât și plating….ce să mai, am găsit fine dining la preț de gyros. La plecare observ, lângă mașina noastră, un Mini Cooper GP edition, foarte interesant. Mă apuc să-l studiez și vine proprietarul, un tânăr grec, pasionat auto și îmi explică puțin despre jucăria lui. Aflu că este o serie limitata, construită în numai 3000 de exemplare, o adevărată bestie pe roșu ci 306 CP, cu bancheta spate înlocuită de un half roll cage. Am rămas plăcut impresionat și nu aveam idee că există așa ceva. Copii se plictisesc, le-am promis înghețată și ne întoarcem către partea nouă a orașului unde oprim la o gelaterie, bineînțeles. Ajungem acasă târziu, la ora 22 și decidem să trimitem copilașii la somn…noapte bună. Ați fost vreodată la mare să aveți impresia că vă aflați pe un lac sărat? Ei bine, asta am simțit la plaja din Porto Kuofo, singurul port natural de pe brațul Sithonia. Munții protejază plaja de curenți, asta făcând apa să fie foarte calmă. Plaja este foarte întinsă, partea mai lată fiind concesionată de două hoteluri mari, însă noi am stat la capătul opus, chiar unde începe portul, în fața unui bar micuț ce avea câte două rânduri de șezlonguri. Mi-a plăcut foarte mult aspectul intim, lipsa aglomerației, părea că este o zonă preponderent pentru localnici. Vechea clădire a pieței de pește se afla la doi pași. Câteva clădiri vechi, case de pescari, încă supraviețuiesc și completează imaginea de mai sus. Doamna mea, in ziua aceasta, avea poftă de calamar umplut așa că mi-am trimis ajutorul cel mare să caute cel mai bun preț pentru acest preparat la restaurantele ce se întrezăreau în port. Misiune îndeplinită pe deplin, însă îl provoc la o plimbare si mergem împreună ca să-mi arate ce a găsit. În zare văd un restaurant cu aspect rustic pe care îmi doresc să îl inspectez îndeaproape. Pornim agale, povestim și râdem pe drum, iar timpul a trecut imediat. Observ o ambianță clasică grecească cu mobilier vechi, cer un meniu, observ prețurile semnificativ mai mici decât la celelalte localuri mai comerciale. Discut cu proprietarul, un grec mândru la 50 de ani care in timp ce îmi spune cu patos că el este pescar arată spre vasul său, iar localul este deschis tot timpul anului, la el găsesc pește proaspăt. Îi spun că ne dorim calamar umplut, pe care nu-l are în meniu, dar îl poate face. Calamarul era la 12 euro în meniu, ni-l servește la același preț gătit conform cerințelor. Batem palma, îi spun că suntem un grup mai mare (ne-am făcut prieteni pe plajă) și venim într-o oră. Vă pot spune că tot ce s-a comandat a fost excelent, iar nota de plată la preț de fast food. Mi-ar fi plăcut să revenim însă în acest punct nu mai aveam prea multe zile la dispoziție. După masă ne luăm rămas bun de la prietenii noștri și ne îndreptăm fiecare spre casele lor. Ușurel am ajuns la finalul sejurului, iar pt ultima zi alegem să rămânem la plaja de casă pentru o zi relaxantă. După amiaza târzie aleg să fac o plimbare cu bicicleta la plajele din jur, unde m-am bucurat de o priveliște fantastică. Pe timpul serii alegem să vizităm portul de unde se pleacă în croazierele din jurul brațului, așa ajungem la Ormos Panagias, un fost sat pescăresc de unde cumpărăm câteva suveniruri și admirăm o “corabie de pirați”. Ne întoarcem acasă, strângem cortul și multe acareturi împăștiate in jurul rulotei ca să ne fie mai ușor ziua următoare. Suntem harnici, ne trezim devreme, mergem pentru o ultimă oră la plajă, înotăm puțin după care ne pregătim. Strângem bicicletele, ridicăm ancora, legăm rulota și pornim. Oprim la ultima benzinărie din Grecia , pt o mică pauză de răcoritoare sau sandwich. Au o parcare imensă unde cred că se poate campa pentru o noapte, au și parcare de camioane. Benzinăria este una tip old school, cu farmec pt mine, iar în timp ce stăteam la umbră ca să mănânce copiii observ un vechi service auto undeva jos, se coboară pe lângă stație, dar ochii mei de pasionat auto se opresc pe un BMW E30 vechi și un Mercedes ce pare 190. Alegem același traseu la întoarcere însă ne dorim să oprim la camping 7 Lakes, https://maps.app.goo.gl/zibGSP1pRTfsokKf6 despre care am mai vorbit aici, care a mai majorat prețurile față de anul 2023 și au schimbat recepționera cu o persoană mai puțin potrivită pentru acest job. Ajungem pe la ora 17, lăsăm rulota și mergem la un restaurant aflat la 500 m de camping, iar la întoarcere prindem un apus fabulos....din păcate sistemul forumului nu îmi permite să încarc aceste fotografii. Alegem să petrecem o singură noapte, însă preferăm ca dimineața următoare să ne-o petrecem la complexul acvatic de lângă, după care ridicăm ancora și pornim spre casă. Concluziile noastre au fost pozitive, ne-a plăcut foarte mult locul, ni s-a părut magic și am decis unanim să revenim în acest loc și anul viitor. Sithonia are multe de oferit, nu am parcurs nici măcar jumătate. Costul cazării pe noapte a fost 45 Euro pentru familia noastră, cu un copil de 12 ani și unul de 6. Locurile de campare sunt mari, cu acces la curent electric și apă la fiecare, iar noi am avut acces facil spre plajă și a contat enorm. Locul este foarte ofertant și bine îngrijit. Am avut vecini un cuplu de pensionari italieni cu care ne-am împrietenit, erau acolo pentru toată vara, iar in perioada pe care am petrecut-o în camping le-au venit cel puțin 3 familii de prieteni. Oamenii aceia erau foarte modești, foarte prietenoși, a fost o plăcere să îi avem în preajmă. Vacanțe plăcute tuturor!„
  13. 1 punct
    Am ajuns ieri in acest camping, pentru prima data cu ruloata in Grecia. Am avut rezervare facuta si tot nu am prins loc in primul rand. Perioada asta este destul de aglomerat. Încă nu am vizitat tot campingul, urmează inclusiv poze... Într-un cuvânt este un camping care merita vizitat.
  14. 1 punct
    Am ajuns in Thalatta, campingul este gol, câteva echipaje ( maxim 10 ). Nu cred ca va fi nevoie de rezervare in acest sezon..
  15. 1 punct
    Salutare! M-am intors acum o saptamana din campingul Thalatta si am zis sa scriu niste impresii pana nu se sterg prea multe detalii din memorie. 1. Drumul Eu am plecat din Buftea, am facut centura Bucurestiului, am iesit pe la Ruse din Romania si pe la Makaza din Bulgaria. Total km: 830km Ore efective de condus: 15h Ore pe drum: 18h Consum (VW Bora 1,9 TDI 66kw + Rulota 1200kg incarcata, 2 adulti + 2 copii): 7,8%. Trecerile la granita nu au prezentat niciun fel de problema, nu m-a intrebat nimeni nimic de mma-uri si alte chestii, 2 vamesi au vrut sa vada daca e cineva in rulota si-atat. La Makaza am stat cam o ora si ceva la dus in coada, si vreo 20 de minute la intors. La dus erau vreo 20 de masini in fata, la intors, desi erau probabil peste 100 de masini in coada, a mers ca vantu. Am avut 2 probleme cu GPS-ul (Google Maps) si anume, inainte de Gurkovo cu vreo 5km mi-a zis sa fac o dreapta ca sa ocolesc orasul, m-am luat dupa GPS si-am ajuns pe un drum de o singura banda unde nu prea ai cum sa te dai la o parte daca vine cineva din sens opus, nu recomand nimanui sa o ia pe-acolo. Aceasta este intersectia cu acel drum la dreapta pe unde m-a pus GPS-ul sa ma bag: https://goo.gl/maps/MVj1nk5DTP42 si-am transpirat 3L pana am terminat drumul ala. La intoarcere am luat-o prin oras, n-am mai ascultat de GPS si intr-adevar, orasul e cam bombardat cu drumuri foarte proaste, dar a fost mult mai bine oricum. A 2-a problema, la 11 noaptea cand mai aveam (pe gps) vreo jumatate de ora si ajungeam in camping, mi-a zis GPS-ul sa o iau la stanga de pe drumul principal. Afara bezna, nu prea vedea ce era la stanga asa ca nu am tras de volan sa ma duc la stanga doar m-am dus pe banda din stanga ca sa vad ce e acolo si era o semi prapastie cu drum de tara care cobora abrupt. Noroc ca nu strambasem tot ansamblul de masina+rulota si am putut sa continui fara sa mai dau cu spatele si a reconfigurat traseul si din 30 de minute cate mai aveam pana la destinatie acum zicea ca mai am 15 minute. Apoi a vrut sa fac o dreapta, similara cu prima semi-prapastie, am ignorat-o, am tinut drumul principal si dupa 5 minute am ajuns. Pentru cei ce se duc cu Google Maps, tineti minte - Pe Sithonia tineti drumul principal drept pana va apare panou luminos cu Camping Thalatta pe marginea drumului. Nu am avut probleme la urcare cu ansamblul pe Makaza mi s-a parut chiar foarte lejer desi masina mea este sub dimensionata pentru ce greutate a tractat saraca. Un pic mai greu mi s-a parut la intoarcere pentru ca am urcat mult timp, nu pante grele, pur si simplu mult ca timp, ore intregi de urcat. Bucata mare de autosrada de la Komotini la Halkidiki pentru mine a fost o problema - mergeam paralel cu marea si era vant foarte puternic (si la dus si la intors) si daca depaseam 70km/h mi se balansa rulota in spate, nu serpuia ci se balansa de la rafalele de vant si am fost fortat toata autostrada sa merg cu 60-70km/h. Mai repede am mers pe Sithonia pe drumurile dintre deluletele alea decat pe autostrada. 2. Camping-ul Camping-ul Thalatta este superb. Conditiile sunt foarte bune, terenul plat, legaturi la apa la fiecare 3-4 parcele si la fel si curentul. Parcelele bine delimitate si spatioase si bine organizate, matematic, nu haotic. Toate parcelele sub copaci inalti care tin umbra si racoare. Adie vantul si uneori bate si mai cu putere dar fara probleme. Toalete multe cu dusuri cu apa calda, chiuvete de spalat pe fata cu oglinzi, chiuvete de bucatarie pentru spalat vase, chiuvete de spalat haine (separate), masini de spalat haine care merg cu fise (4 euro un spalat). Se matura constant de frunze si alte mizerii - masina de gunoi vine dimineata si seara si strange gunoiul din pubele care sunt multe si dese. Nu miroase nicaieri urat. Toaletele sunt curatate constant. Nu am folosit aproape deloc utilitatile de la rulota, mai mare era chinul sa spal toaleta si sa golesc apa gri decat sa folosesc utilitatile lor. Puteti sa aveti ghinionul sa fiti a treia parcela de la conexiunea la apa sau curent si sa aveti nevoie de furtun/cablu de curent de peste 20m. Eu am avut curentul in coltul parcelei iar apa la 2 parcele distanta. Dupa ora 24:00 nu se poate intra cu masina in camping si nu se poate pleca din camping cu masina/rulota mai devreme de ora 07:00 dimineata - avantaj ca este liniste, dezavantaj ca nu poti pleca mai devreme spre casa (si am incercat) iar daca seara intarzii, va trebui sa lasi masina in parcarea imensa din afara camping-ului (am patit-o si pe asta). Plaja este frumoasa cu nisip nu prea fin, se poate vedea rasaritului, exista beach bar cu sezlonguri. Intrarea in apa este destul de abrupta si aproape toata perioada de 2 saptamani cat am stat valurile erau peste medie iar uneori destul de mari incat sa nu mai las copiii sa intre in apa. Pentru copii recomand sa le luati de-acasa bicicletele, se pot plimba in siguranta pe aleile din camping, daca nu, se pot inchiria si de-acolo 6 Euro/zi de copil. 8Euro/zi de adult. Exista magazin in camping cu lactate, legume, fructe si mici accesorii (farfurii si altele de unica folosinta, etc) sucuri, bere, etc. Nu au in schimb deloc carne de gratar. Am gasit in zona un singur magazin care vinde carne de gratar si aceasta relativ scumpa (4 fripturi cotlet de porc - 6-7 Euro). Am gasit si un magazin cu peste, am luat 4 pesti am dat 16 Euro parca - foarte scump dar a fost destul pentru 2 adulti + 2 copii si la Cadac Safari Chef au iesit perfect. Seara la beach bar erau animatori care dansau cu copiii. Restaurantele campingului sunt deschise, au si inghetata, prajituri, clatite, etc. pentru copii. Semnalul la telefon este slab si sunt zone in camping unde nu ai semnal deloc la telefon. Internet mobil nu prea prinzi in camping. Exista in schimb WiFi in zona centrala a campingului, unde sunt terasele, si merge bine. 3. Imprejurimi Pana pe Kassandra o sa faceti cam 2 ore cu masina dus, 2 ore intors. Pana pe Athos la fel. La aproximativ 15 minute exista un Carrefour Express, cam slab dotat dar la ceea ce are, are cele mai bune preturi din zona. Un bax cu 6 sticle de apa la 1,5L costa 1,5 Euro. Magazine mai mari (supermarket) sunt la jumatate de ora distanta de mers cu masina in directia din care ati venit din Romania. Zona nu este foarte ofertanta, adica sunt plaje multiple dar micute, mai inghesuite, magazine nu prea, statiunile sunt foarte mici si aglomerate. Nu se compara de exemplu cu Kassandra unde te poti plimba seara prin statiune o ora pana sa-i ajungi in capat. Dintre toate plajele vizitate (vreo 10 la numar cred) ne-a placut plaja campingului si plaja Toroni - cam la jumatate de ora de mers cu masina (in sensul catre Romania). In zona am vizitat si alte campinguri: Armenistis, Platanitsi si inca unul pe care l-am uitat. Armenistis: era plin de lume, o agitatie mare acolo insa mi s-a parut foarte foarte inghesuit, parcelele sunt mici si nu sunt ordonate in niciun fel,haotic chiar, este mult sub Thalatta din punctul meu de vedere. Toaletele sunt curate dar sunt mici si la fel de inghesuite. Plaja la fel mica si o diferenta clara intre partea frumoasa a plajei si partea mai nasoala, iar in partea mai frumoasa sunt sezlongurile cu plata. Platanitsi: aici mi-a placut si mai putin. Peisajul de pe plaja era absolut superb, vazandu-se pe vis-a-vis Athos-ul. In schimb camping-ul este un mare camp cat vezi cu ochii, gol, fara nimic marcat, n-am vazut decat cateva legaturi la apa si curent in capat cand ajungi la plaja, aproape toate rulotele erau in soare, etc. Mi s-a parut chiar nasol. Vizitand alte camping-uri mi-am dat seama si de ce Thalatta era mai scump decat aceste camping-uri pe care le luasem in calcul inainte sa plec din tara. 4. Costuri Asta am primit de la ei cand am facut rezervarea online: Arrival: from 12:00 (13.08.16) Departure: until 12:00 (27.08.16) DISCOUNT 7% For stay from 14 overnights in tents-caravans-campers of customers. The total cost of your staying will be 524.72€ from which the payment in advance is 131.00€. The above price includes 2 adults + 2 children 4-12yo + 1 caravan (yours) + electricity + 1 car. Within 4 days you make the deposit in: Alpha bank Ι.Β.Α.Ν.: GR52 0140 7220 7220 0200 2003 913 B.I.C.: CRBAGRAA Owner: Thalatta Camp SA 5. Concluzii A fost foarte frumos si pentru prima noastra iesire cu rulota din tara a fost un succes. Drumul a fost destul de lung, nu vom mai face distante asa lungi dintr-o bucata. Thalatta este un camping foarte frumos si bine organizat care merita banii chiar daca este ceva mai scump decat alte campinguri. O sa revin si cu niste poze dar o sa dureze ceva pentru ca nu le am la indemana si trebuie si sa le incarc intai pe imgur.
  16. 1 punct
    Va salut din nou, colegi rulotisti! Urmarind prognoza meteo de azi dimineata, m-a incercat un sentiment de regret: iar a trecut vara..... Anul acesta am tras din toate puterile de ea, pana la ultima zi calda, fugind si in afara tarii dupa ea. Cronologia verii este oarecum data peste cap, incep cu finalul, cu vacanta de toamna. In acest an, am furat startul, mergand in vacanta de vara din 15 iunie.Destinatia : fireste, magica Grecie, de care nevasta-mea este iremediabil indragostita. Cele trei saptamani din iunie-iulie au trecut ca o clipa, o sa vi le povestesc in alta postare ( promit). Intorsi la munca, am reluat rutina zilnica , pana in momentul de la inceputul lui septembrie cand am inceput sa fiu luat prin invaluire de soata mea. Usor...usor, fara sa ma preseze, mi-a bagat in cap ideea ca nu exista o regula batuta in cuie cu vacanta. Ca urmare, dupa ce am fost convins, am cedat, fireste!Ca urmare, in 14 septembrie, o zi mai devreme, pentru ca am facut imprudenta sa i fac propunerea sa stam o zi cu cortul pe plaja Azapiko ( eram sigur ca refuza, dar surpriza: a sarit in sus de bucurie) , am pornit la drum spre Grecia numai cu masina. Vacanta noastra de toamna a fost o strutocamila: rulota inchiriata langa plaja, in camping, pachet de vacanta low cost. Drumul via Serbia -Macedonia, usor de parcurs, numai pe autostrada, deci, Elada, veniiiim,: aceasta e nevasta-mea. Prima halta, un camping parasit langa Salonic, nu ne-a convins sa ramanem, deci, inapoi in masina si spre Azapiko, my love. Conversatie usoara, de vacanta pe drum: " Ti-e foame, draga? (ea)" " Un pic, de ce? (eu)" " Trebuie sa-ti spun ceva : am uitat acasa cratita, tigaia, lingurile ...(ea)" NU-i bai : la prima oprire , la Sparr isi cumpara doamna mea un wok, cu precizarea ca in viata ei nu a folosit asa ceva.La ce ne trebuie tigaie????Va spun eu: la a doua oprire, la pescarie, ca de obicei ne facem plinul cu peste, calamari, creveti.Ospitalitatea greceasca este din nou, previzibil, la inaltime. Azapiko, cu drag te intalnim din nou! Nu credeam ca te mai vad in 2019! O noapte ne amintim de perioada cand aveam 20 ani, dormind in cort. Mda, cred ca la 20 ani aveam si saltea in cort, acum nu am avut, am uitat-o acasa. A doua zi, in drum spre camping, mai vizitam cateva plaje, incarcandu-ne energetic pozitiv pana anul viitor ( sper sa nu ma pacaleasca nevasta-mea sa venim aici de Revelion). Si am ajuns la punctul terminus: camping Thalatta. Aici am avut unele emotii, ma gandeam ca la pretul platit ( 115 euro/7 nopti) o sa dormim sub cerul liber, dar, surpriza: suntem cazati langa plaja, intr-o rulota Hymer de 4 persoane ( chiar 6 as zice eu) mai frumoasa decat iubitul nostru Hobby. Muntele in spate, marea in fata, frigiderul in care ne astepta o punga de gheta, pe terasa. Zen de rulotist. Deci, una peste alta, o neasteptata vacanta frumoasa. Cele sapte zile au trecut ca o clipa, vreme frumoasa, fara aglomeratie, plaja , scufundari in apa ca lacrima, surpriza sa merg inot aproape un kilometru in larg si sa vad ca nevasta-mea vine dupa mine cu masca de scufundari pe fata ( furioasa ca un binevoitor a incercat sa o scoata, crezand ca se ineaca ). Deci, trebuie sa recunosc ( dar sa nu-i spuneti) ca nevasta a avut dreptate: e frumos in Grecia si toamna la low cost, litoralul pentru toti . Sa ne auzim si sa ne vedem sanatosi si voiosi !!!!
  17. 1 punct
    Salutare tuturor, Anul acesta eu si ai mei ne-am dorit un concediu...altfel. Pur si simplu altceva decat ce am tot avut de vreo 15 ani incoace... Si am tot avut cam tot ce inseamna Europa, mai putin tarile nordice... Si daca tot ne-am luat rulota anul trecut, am zis de ce nu... Teoretic, initial, ne-am propus sa folosim rulota doar pentru week-end-uri si asa... la cate o iesire ocazionala, dar... am zis de ce nu ? De ce nu 2 saptamani ? Daca nu ne-o place o perioada asa lunga avem posibilitatea sa ne intoarcem, sa luam avionul si sa plecam altundeva... Asa ca... am cautat un loc in Grecia, aceasta tara cunoscand-o destul de bine si fiind relativ aproape.. Dupa indelungi research-uri pe net ne-am hotarat pentru Thalatta Kalamitsi/Sithonia. Un camping ce parea de 3-4*... Asa ca am facut o rezervare pe 5 zile, am achitat 30 euro cu card si pe 16 iunie am plecat catre destinatie un echipaj format din 2 adulti, un copil, un Renault Koleos si o rulota Chateau Calista... Am trecut granita pe la Giurgiu, in jur de ora 12.30 si am stat cam 10 min. pana sa trecem..ok. Am luat cuvenita vigneta pe o luna si apoi la drum... Si am ajuns in Russe... Un oras pe care l-am trecut de nenumarate ori, ata ziua cat si noaptea si nu am avut niciodata probleme... dar acea sambata a fost una destinata unui concurs moto... si drumul obisnuit era inchis si dirijat printr-o suburbie a orasului.. A fost un COSMAR !!! Tir-uri, autocare, autoturisme, motociclete... toate ingesuite pe un drum ingust, mai mult o alee ceva mai lata !!!! Doua tir-uri nu treceau unul pe langa altul si trebuiau oprite, coordonate... etc... Ufffff... si peste toate, acest drum urca si cobora avand rampe/pante de 5-7% cu viraje, unele din ele, aproape in „ac de par”.... INGROZITOR !!!! Si, la un moment dat, intr-o intersectie mare, nu mai era nici un politist si fiecare o lua care incotro... Am pus Waze si a urmat partea a 2-a a cosmarului... Waze-ul facea ce facea si incerca sa ma duca pe drumul cel mai ok, dar care era inchis... Si atunci intram pe aleiile dintre blocuri, iar eu cu ansmblul lung de vreo 12 m :)).. Am luat niste viraje si am facut niste intoarceri de care nu stiam ca sunt in stare... La un moment dat nu mai stiam pe unde sa merg... nici Waze si nici Igo Primo... Pana la urma, am intrebat un politist cu care am reusit sa ma inteleg in engleza si care mi-a indicat un drum, care m-a scos in niste sate din jurul orasului, dar de unde Waze-ul a reusit sa gaseasca drumul catre Veliko... fericit ca nu am lovit nici rulota si nici vreo masina parcata, dar cu o experienta in condus rulota pe care nu o dobandeam nici in 2 scoli de soferi :)) Prima noapte am dormit-o la Veliko Tarnovo, in camping Dragijevo... Un camping excelent... Am ramas placut impresionat de tot... piscina, toalete, dusuri, terasa, preturi.. O noapte de campare a fost 31 leva si am mancat toti 3 cu vreo 15 leva... Din pacate a plouat, au fost cam 17 gr.C si nu am facut baie in piscina, desi vreo 5-6 „tinerei” din UK, toti peste 65 de anisori, nu s-au sfiit sa joace polo pe ploaie :)... Un mic minus al acestei locatii este faptul ca este situata pe un loc -usor- in panta, ceea ce ingreuneaza pozitionarea rulotei, daca nu ai mover... si eu nu am :)... in fine... A doua zi am plecat catre Sithonia, prin Makaza. Drumul destul de bun, dar in zona Haskovo, o portiune de vreo 25 km mi s-a parut foarte rau. De fapt, pe acolo am luat cateva gropi care mi-au deranjat serios lucrurile prin rulota. In vama Makaza coada era de vreo 15 masini, pe doua intrari, majoritatea din RO. O mica observatie... prin 2004 cand stateam la Kulata in vama erau 2-3 masini de Ro. Soferii coborau, se salutau, „de unde esti”, „unde mergi”, „cat stai”... conversatie... Acum ? Am salutat 1-2 persoane care nu s-au sinchisit nici sa raspunda la salut... Parca erau oarecum incurcate de faptul ca ar fi trebuit sa raspunda...deh... s-au schimbat vremurile, oamenii... In mod normal ar fi trebuit sa merga pe Egnatia-Odos pana la Salonic, apoi sa cobor catre peninsula, dar.... Ce m-am gandit eu ? Ia sa scurtez drumul cu vreo 130 km... si am iesit de pe autostrada la Asprovalta cap compas Vourvorou... Un drum foarte, foarte frumos... Un carosabil excelent, dar un drum de dificultate mare... Urca in rampe lungi de 4-5 km, poate si mai mult, cu o inclinare de 10-12%... Apoi coborari echivalente :)... Si asta cam 150 km... Un adevarat montaigne-rousse. E drept ca aveam 175 CP dar am stat cu ochii cat cepele pe temperatura lichidului de racire.... Nu-l recomand pentru un drum cu rulota, dar fara...e superb ! Camping Thalatta La inceput nu-mi gaseau rezervarea, dar intr-un final le-am aratat mailul de confirmare si s-au lamurit. Am primit un loc chiar langa nisipul plajei -sigur, despartit de aleea care delimiteaza-. Un loc de campare excelent in care au incaput rulota, cortul si masina si a mai ramas si suficient loc de desfasurare. Langa mine un echipaj din Bucuresti, un domn si o doamna la o a 2-a tinerete, dar cu care nu am reusit decat sa ne salutam dimineata... Peste drum un alt echipaj din Bucuresti, niste tipi SUPER OK, iar in spatele lor alte 2 echipaje din Bucuresti si unul din Timisoara cu un camper... Tot langa noi, o familie din Cluj cu un baietel, la cort... O mica comunitate romaneasca in care era si o vedeta TV cu baietelul, dar careia nu-i voi scrie numele intrucat nu am permisiunea sa o fac... Undeva, imprastiate prin camping, cred ca mai erau ceva echipaje pentru ca am mai intalnit in zilele ce au urmat si alti romani. Toalete+dusuri: OK. Cabine suficient de mari, faiantate si ceea ce era cel mai important, CURATE. Locul de spalat vesela: OK. Apa calda permanent, dotat cu frigidere mari si prize care puteau fi utilizate si de aparate de amperaj mare. Tot ansamblul se spala, curata de 2-3 ori/zi. Zonele de campat: nu foarte mari, dar decente ca suprafata. Curentul electric aproape cam de fiecare, apa din loc in loc. 6 A ar fi amperajul pe care „il duc” prizele, dar am auzit pe cineva ca ar fi utilizat si 10 A si nu ar fi picat sigurantele... Nu stiu ce sa zic... Eu am un AC mobil de 5000 BTU, pe care nu l-am folosit ca nu a fost nevoie, dar care la probele de inceput a functionat. Apropos... au prize din acelea albastre cu 3 pini, dar cine nu are adaptor, poate cere unul de la receptie... Plaja: Super... Suficient de lata astfel incat sa nu te calci in picioare. Nisipul de o granulatie marisoara, iar intrarea in apa – cam la 3-4 m de mal apa are 2 m adancime. Dotata cu cate 4 dusuri, din loc in loc, pentru a te curata de nisip cand pleci de pe plaja. Tot direct pe plaja sunt amplasate rulote si corturi de inchiriat. Nu sunt dotate cine stie ce: saltele, AC si frigider... Mi s-a parut cam mare pretul – e afisat pe site-ul lor oficial. In fata au cate o pergola de lemn, o masa si 4 scaune. Restaurant – are mesele asezate sub niste copaci... dragut. Meniul destul de ok, iar preturile in nota zonei.. Preparate grecesti, fructe de mare, gratare. Exista si o zona de „impinge-tava”, dar preparatele nu mi s-au parut foarte variate. 2-3 feluri, dar nu le-am incercat. Cumva e de inteles intr-un camping in care mai toata lumea gateste... Dupa ora 18 se deschidea si o zona cu pizza si gyros... Era si un bar cu sandwich-uri si bere, ceva produse de patiserie... Mini-market: aveau produse alimentare si industriale si gaseai cam tot ce ai nevoie intr-un camping si pe care le-ai uitat acasa Piscina: suficient de mare, cu o zona pentru copii. In general, curata, dar se poate si mai bine... Animale de companie: am vazut doar catei, dar or fi fost si altele. La acest capitol as face mai multe discutii, dar ma abtin... Cateii nu au nici o vina.... Parcare exterioara: exista, free. Suficient de mare, dar in caz de ploaie ar putea fi cam greu de iesit. Nu ma intrebati de preturi.... Nu mi le-am notat si nu am dat prea mare importanta, dar nu mi s-au parut mari... Cam undeva in zona preturilor pe care le gasim in statiile OMV, ca echivalent. Ceea ce stiu este ca pentru 12 nopti, 2 adulti, 1 copil -12 ani, rulota, masina si curent electric am achitat 336 euro, adica 28 euro/noapte.... Nu imi dau seama daca e mult sau putin... Cert e ca nu mi-a parut rau pentru nici un euro.... Ca impresie generala Desi am plecat pentru 5 zile, de testare a capacitatilor noastre de adaptare cu viata la rulota, am stat 12 zile... si am mai fi stat, dar din pacate job-urile nu ne-au mai permis prelungirea sejurului. Ne-am simtit minunat, am intalnit oameni extraordinari...unii... Intr-una din zile am fost sa vedem celebra plaja Azapiko, dar mie personal nu mi s-a parut... wau.. -am scris intr-un alt topic- cred, totusi, ca nu sunt eu pregatit pentru o viata in salbaticie ... poate mai tarziu, dupa ce ma voi plictisi de civilizatie. Campingul e un prim pas... Aaaa... si o alta chestie de povestit... Ne-a prins codul rosu de furtuna.. Noaptea de marti spre miercuri 26-27.06 a fost de cosmar. In viata mea nu am auzit tunete si nu am vazut fulgere de o intensitate mai mare... Seara cand ne-am culcat, ploua...dar nu cine stie ce.. In cort totul era ok, in rulota la fel... Dar pe la 3 dimineata.... wow...wow... Ploua de nu se vedea varful nasului, iar in cort apa era mai sus de glezne... In plus, batea un vant de am crezut ca imi muta rulota de pe loc.... Groaznic... Vecinul din fata incerca sa scoata apa din cortul rulotei cu o matura, dar dupa 5 min. s-a lasat pagubas. Era inutil. Am intrat in rulota si am reusit sa adorm pe la 5 dimineata... dar la 8, cand m-am trezit, apa deja intrase in pamant si nu am facut decat sa dau cu o matura si totul era super ok. A mai plouat ceva in acea zi, dar nu au mai fost probleme. Din cate am auzit, in anul trecut problemele au fost cu mult mai mari. Apa era pana la genunchi in tot campingul si a durat ceva pana s-a remediat situatia. Dar din ce am inteles, situatia de anul trecut s-a datorat faptului ca un canal de dirijare a apelor de pe versantii ce inconjoara golful s-a colmatat si nu a mai permis scurgerea apelor pluviale in mare. Anul acesta, cu o zi inainte de urgie, cand toate canalele tv din Grecia anuntau codul rosu ce va sa vina, un buldoexcavator a lucrat toata ziua curatand acel canal, fapt ce s-a vazut in acea noapte. Ca si distrugeri, nu am vazut decat cateva pergole luate de vant, dar care au fost reconstruite in cate ore de catre cei din camping... Nu stiu cum o fi fost pentru cei care erau veniti cu corturile... si erau destul de multi... dar nu am vazut daune majore... Ce as mai semnala... pentru cei cu antene satelit... Din cauza copacilor e destul de greu de gasit posturile romanesti. Cei care detin o antena montata pe plafonul rulotei/autorulotei s-au chinuit ce s-au chinuit, apoi s-au lasat pagubasi... Eu am avut o instalatie Focusat si dupa ce am mutat antena la vreo 10 m de rulota am reusit sa prind, printr-o fanta intre 2 copaci, facand-o fericita pe fiica-mea cu desene, iar pe mine cu meciurile de la campinatul mondial... Pozitia pentru Thor e destul de complicata... Bulgarii, nu stiu pe ce satelit functioneaza, dar aveau antena indreptata spre mare, ceea ce era ok pentru ei... Drumul spre casa l-am facut dintr-o bucata... Am plecat vineri la ora 07,45 din camping -apropos, nu se poate pleca inainte de ora 7,00 indiferent cat am incercat sa explic ca vreau sa plec mai devreme- si am ajuns acasa sambata la ora 2,30, dupa 18 ore si 1150 km... Prin Bulgaria am trecut prin cateva sate inundate, dar noua nu ne-a creat probleme apa de pe sosea, masina fiind destul de inalta, iar rulota fara mover... O faza care m-a amuzat – dar m-a si intristat totodata – a fost la granita cu Bulgaria... Vamesul bulgar, dupa ce m-a tras pe dreapta si m-a pus sa deschid rulota, imi tot spunea de „traditional cafe 5 euro”... si a tot repetat iar si iar, dar eu nu intelegeam ce vrea si ce legatura are cu rulota... Intr-un final, cand mai era o clipa pana sa ma puna sa dau jos tot din rulota sa verifice el daca nu cumva am ceva tigari de contrabanda sau vreu refugiat sirian ascuns sub pat, mi-a picat fisa :)... Voia o mica shpaga :))) Am traversat granita cu Bulgaria de vreo 30 de ori pana acum si nu mi s-a intamplat niciodata asta... de asta nici nu intelegeam ce vrea :)... In mare, cam asta e... Am incercat sa raspund cator mai multor intrebari pe care mi le-ar pune cineva sau pe care le-as fi pus eu inainte sa plec... Si am incercat sa descriu cate ceva din ce m-a impresionat... Daca e sa fiu carcotas, as putea sa fiu...dar ce rost are ? Am fost in hoteluri de mari fitze, unde am platit mii de euro si ce folos ? Nu m-am simtit atat de bine ca la Thalatta... Despre rulota mea ? Nu e cine stie ce... E micuta - 4m- si destul de veche -2000, dar e utilata si echipata cam cu tot ce trebuie...chiar si pentru 2-3 zile de off-camping: generator Kipor, AC, panouri solare 100W, baterie 100 Ah.... E perfecta pentru 2 adulti si un copil. In plus, are un o marchiza Omnistore 5800 de 3 m si un cort Omnistore Safari, ceea ce mi se pare genial. Singur, in max 10 min l-am montat. In plus, am fabricat dupa modelul existent, 2 pereti din plasa anti-insecte ceea ce permite aerului sa circule iar temperatura din cort sa fie perfecta, fara sa fiu deranjat de zburatoare. Nici nu am vrut sa cheltui pre mult cu ea, pentru ca nu stiam cat de mult ma va „castiga” rulotismul. La sfarsitul anului trag linie. Daca va fi cu plus, o vand si imi iau ceva cu microchip la toaleta :)))... daca nu ma „prinde” stilul acesta de viata, asta e... a fost o alta experienta... Dar pana acum ? Cred ca sunt pe plus :))) Vacante placute ! Cateva imagini pe linkul de mai jos