Gabriel I

Camping Rasnov ( Glajarie)

11 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Rasnov ( Glajarie)

Camping Rasnov ( Glajarie)

Gabriel I

Nu stiu daca cineva i-a luat-o inainte colegului @Ursu Florin, dar, se pare ca a aparut o noua locatie de campare ( Camping Rasnov Glajarie ). Dupa ce proprietarul,  mi-a confirmat ca ne primesc , urmeaza sa le facem o vizita si sa va tinem la curent.

Daca mai este cineva interesat ...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vlad Iliescu

Sunt curios ce au făcut acolo. Zona în sine, din cate imi amintesc, este cea de tigani de la intrarea în Rasnov, asemănătoare cu ieșirea din Săcele, către Cheia. Sper că s-au izolat bine de cei din jur, ca să creeze o atmosferă plăcută.

În apropiere sunt încă 2 campinguri care, teoretic, sunt  mai bine plasate: cel din Bran și cel de la Cheile Rasnoavei (care era plin de rulote în week end, probabil cu fani ai concursului de sărituri cu schiurile). N-am fost încă nici la Vampire, nici la Cheile Rasnoavei, probabil că proprietarul de la noul camping are ceva în mânecă pentru a le sufla clientii celorlalți.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Din pacate nu cunosc detalii.

Vampire Camping se deschide pe 01.04 dupa informatiile de pe site-ul lor.

Intelesesem ca si Camping Cheila Rasnoavei este inchis in perioada de iarna.

Despre ultimul am inteles ca este mai scump dar bine pus la punct.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Gabriel, am inteles ca ai vorbbit cu propietarul noului camping, un nr de tel se poate.? Eu am trecut pe langa acest camping anul trecut si din cate imi amintesc, era cam la vreo 200m de DN spre Glajerie, dar era destul de mic ca suprafata.Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Vlad , Vampirul ca locatie, este in spatele benzinariei PECOare utilitati, grup sanitar cu dusuri apa calda nonstop si intre parcele are cateva cismele. Suprafata 3Ha.Locatia este buna , fiind doar la 1, 5km de castel si poti face plimbari per-pedes. Eu merg des acest traseu cand ajung pe acolo.Anul trecut era 80lei/Zi pt. masina , rulota si doua persoane, curent inclus in pret.Iti trebuie stecher din acela mai mare, daca nu, iti da de la receptie.  Cheile Rasnoavei este mai izolat, mai bun pentru drumetii pe munte.Este mai scump.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Ilie Minea imi pare rau , acum am vazut mesajul.

Dl. Bareanu nr. tel . 0744378290

Nu am fost weekendul trecut , pt ca m-am "speriat" de ce a zis @Vlad Iliescu :) 

Am mers tot la Camping Panorama in Rucar unde ne place f. mult . 

De acolo pana la Brasov ( care era destinatia noastra) am facut cam o ora cu masina.

IMG_8948.jpg.586546338d828fd6dbd893d2e6d3e5bd.jpg

IMG_8966.thumb.jpg.97da49a805ce670e87b210b6b303784b.jpg

D30F5110-33C4-4BC0-9EF7-C2C1DB36DF2C.thumb.jpg.02a77df282d896065d4a2b3a31bf633e.jpg

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Este intra-devar frumos la Panorama, dar greu de urcat.

Multumesc de tel!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Acum am vazut de ce poti urca acolo. Eu am un Opel care nu prea face fata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Prodan

Ziua buna,

Prima mea postare... 

In legatura cu campingul de la Rasnov - Valea Glajeriei... Nu cunosc exact locatia lui, dar cunosc foarte bine zona. E superba. Obisnuiam sa trec pe acolo de cateva ori pe an, in ultmul timp mai rar ,  pentru ca ... Cluj.

Pe vale merge un drum de aproximativ 10 km din Rasnov pana la poalele Bucegilor. Recent a fost asfaltat o mare parte din el.

Intr-adevar dupa Rasnov, dar nu pe vale,  e o zona mai rau famata, dar nu e un motiv de ingrijorare. Sunt multe cabane, si case de-a lungul vaii, nu e o zona chiar izolata. Eu niciodata nu am intampinat probleme pe acolo, desi am trecut cu masina, pe jos, cu bicicleta...

Accesul in Brasov este usor (doar cativa km), unde sunt foarte multe obiective de vizitat: centrul vechi, Biserica Neagra, Turnul Alb, Turnul Negru, Varful Tampa, Belvedere, Poiana Brasov, Gradina Zoologica, Parc-Aventura (Ropes Course) si multe altele.

Pe partea celalalta se ajunge pe un traseu usor pana la Cabana Malaiesti si mai apoi in Masivul Bucegi (spre Cabana Omul).

Nu stiu cum e campingul, dar din punct de vedere al zonei o recomand (multe obiective in apropiere, siguranta).

Numia de bine.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Multumesc @Lucian Prodan. Acum regret ca nu mi-am facut curaj dar nu e timpul trecut.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.