Andrei Prodan

Șvinita exact langa Dunare( perfect de oprit in trecere o noapte,doua)

8 postări în acest subiect de discuţie despre Șvinita exact langa Dunare( perfect de oprit in trecere o noapte,doua)

Șvinita exact langa Dunare( perfect de oprit in trecere o noapte,doua)

Andrei Prodan

Un loc superb daca veniti dinspre Orsova catre Moldova Noua si mai departe spre Oravita si Cheile Nerei... se coboara chiar din DN 57 pana pe malul Dunarii, nu te deranjeaza nimeni ( am stat 2 nopti). Inainte de coborarea asta din DN 57 e un indicator pentru Șvinița centru, se mai merge vreo 300-400 m si pe stanga se poate cobora, usor usor cu rulota unde pe mal e si loc de manevra. Noi am plecat pe un traseu mai lung din Bucuresti iar pe acolo am decis sa ne oprim pt o noapte dar era prea frumos si am stat 2 :))

A doua zi mai departe spre  Moldova Noua- Cheile Nerei-Oravita- Baile Herculane- Tg Jiu si inapoi Bucuresti. Drumuri bune! 

:OK:

 

Lat 44.49626

N 44° 29' 46.53"

 

Long 22.102508

E 22° 6' 9.02"

 

 

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Prodan

20190730_210006.jpg

20190731_083826.jpg

20190731_121437.jpg

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salut @Andrei Prodan 

Multumim pentru "pont" ! Da, intr-adevar zona este superba / spectaculoasa... , oameni buni si calzi. Multi vorbitori de lb. sarba / croata , dar si banateni get-pe-get !

Mandri, de felul lor (adica, plini de ei!).

 

50 minute în urmă, Andrei Prodan a scris:

Un loc superb daca veniti dinspre Orsova catre Moldova Noua si mai departe spre Oravita

 

Inainte de-a ajunge in Moldova Noua , venind dinspreSvinita (Berzasca) , undeva inainte de loc. Coronin (candva Pescari) , veti vedea o imensa pestera/groto , numita Pestera Gaura cu Musca. Mamma-mia, ce salau si somn se prindea aici (recorduri!). Peste cega era , o captura rara, dar era. Ce vremuri, am trait  p'acolo?!

 

Cateva poze din Moldova Noua (candva paradisultexan. Pentru cei care nu stiu, prin anii 1993-1995 , traficul (ilegal) cu combustibili (motorina & benzina) era preocupatia de baza a localnicilor. Pescuitul era ... Cardasia sau fratia cu autoritatile era normala.Dar, asta-i un alt subiect "fierbinte" (mai ales acum, cu cele intamplate la Caracal!).

Moldova-Noua, un oras fara viitor. Inchidere minelor  de cupru , poluarea (iazurile de decantarea, dupa extractia minereului de cupru /pirita), coruptia si "fratia" , au dus la ... ruinarea acestui mic orasel de pe malul batranului Danubius.

Clisura Dunarii , a fost candva un PARADIS pentru iubitori de pescuit. Am gustat si eu din aceasta "placere" , am fost de multe ori la pescuit p'acolo (demult, demult). A disparut pestele, odata cu metodele ilegale de-al captura (!) , cu poluarea... 

IMAG1466.jpg

 

IMAG1467.jpg


IMAG1468.jpg


IMAG1477.jpg


IMAG1486.jpg


IMAG1518.jpg

(am mai multe imagini , dar fac parte din "albumul familiei!)

 

în urmă cu 1 oră, Andrei Prodan a scris:

.... se coboara chiar din DN 57 pana pe malul Dunarii, nu te deranjeaza nimeni ( am stat 2 nopti). Inainte de coborarea asta din DN 57 e un indicator pentru Șvinița

 

ATENTIE : DN 57 - Patrulata de graniceri + Politia de Frontiera. Controale sunt la ordinea zile (contrabanda cu fel si fel de produse, tigari...etc).

Nu stiu daca as campa prin zona fara un "permis" de la autoritati. Nu cred !

Din DN 57 catre Oravita se trece pe langa vama Naidas. Usor de ajuns in Serbia (ev o mica vizita la fratii din Valea Timocului) , continuand catre Timisoara (de ce nu?).

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Andrei Prodan Multumim pentru prezentare si pentru poze. Vacanta minunata va dorim in continuare, si drumuri bune.:salutare!::noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @George M. , ...nu cunosc mai multe detalii despre "modul" de-a campa /stationa pe malul Dunarii. Am sugerat (?) ideeea unui "permis"(sau dreptul de-a stationa acolo pe malul Dunarii). Demult, era foarte-foarte greu de obtinut asa ceva. Azi, sau in zilele noastre, nu cunosc procedura. Am lasat sportul numit <pescuit> , am  donat toate sculele de pescuit... 

 

Off topic:

L-am cunoscut fostul international Miodrag Belodedici, care se trage de pe acele meleaguri.

Si-a inceput cariera de fotbalist si a facut scoala la Moldova Noua. :default_109:

P.S. 

:default_doh: Nu-s stelist ! Nici macar microbist ! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Ticulescu
La 8/4/2019 la 20:10, Andrei Prodan a scris:

Un loc superb daca veniti dinspre Orsova catre Moldova Noua si mai departe spre Oravita si Cheile Nerei... se coboara chiar din DN 57 pana pe malul Dunarii, nu te deranjeaza nimeni ( am stat 2 nopti). Inainte de coborarea asta din DN 57 e un indicator pentru Șvinița centru, se mai merge vreo 300-400 m si pe stanga se poate cobora, usor usor cu rulota unde pe mal e si loc de manevra. Noi am plecat pe un traseu mai lung din Bucuresti iar pe acolo am decis sa ne oprim pt o noapte dar era prea frumos si am stat 2 :))

A doua zi mai departe spre  Moldova Noua- Cheile Nerei-Oravita- Baile Herculane- Tg Jiu si inapoi Bucuresti. Drumuri bune! 

:OK:

 

Lat 44.49626

N 44° 29' 46.53"

 

Long 22.102508

E 22° 6' 9.02"

 

 

Salut @Andrei Prodan 

 

Da, este superb. Recomand o oprire de minim 2 nopti in octombrie.

Daca este cineva in zona saptamana viitoare la Svinita are loc festivalul Smochinului, pe 15 August (sper sa nu ma insel). Ei au livezi de smochini si produc dulceata, rachiu  si vin de smochine - DELICIOASE!!!

1470000_257761077710717_472328385_n.jpg

993725_232487776904714_714244615_n.jpg

1394789_248314581988700_671556342_n.jpg

1466185_257760844377407_1690655145_n.jpg

1466297_252494981570660_1985145576_n.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Prodan
La 04.08.2019 la 21:57, Mihai-Arad a scris:

Salut @Andrei Prodan 

Multumim pentru "pont" ! Da, intr-adevar zona este superba / spectaculoasa... , oameni buni si calzi. Multi vorbitori de lb. sarba / croata , dar si banateni get-pe-get !

Mandri, de felul lor (adica, plini de ei!).

 

 

Inainte de-a ajunge in Moldova Noua , venind dinspreSvinita (Berzasca) , undeva inainte de loc. Coronin (candva Pescari) , veti vedea o imensa pestera/groto , numita Pestera Gaura cu Musca. Mamma-mia, ce salau si somn se prindea aici (recorduri!). Peste cega era , o captura rara, dar era. Ce vremuri, am trait  p'acolo?!

 

Cateva poze din Moldova Noua (candva paradisultexan. Pentru cei care nu stiu, prin anii 1993-1995 , traficul (ilegal) cu combustibili (motorina & benzina) era preocupatia de baza a localnicilor. Pescuitul era ... Cardasia sau fratia cu autoritatile era normala.Dar, asta-i un alt subiect "fierbinte" (mai ales acum, cu cele intamplate la Caracal!).

Moldova-Noua, un oras fara viitor. Inchidere minelor  de cupru , poluarea (iazurile de decantarea, dupa extractia minereului de cupru /pirita), coruptia si "fratia" , au dus la ... ruinarea acestui mic orasel de pe malul batranului Danubius.

Clisura Dunarii , a fost candva un PARADIS pentru iubitori de pescuit. Am gustat si eu din aceasta "placere" , am fost de multe ori la pescuit p'acolo (demult, demult). A disparut pestele, odata cu metodele ilegale de-al captura (!) , cu poluarea... 

IMAG1466.jpg

 

IMAG1467.jpg


IMAG1468.jpg


IMAG1477.jpg


IMAG1486.jpg


IMAG1518.jpg

(am mai multe imagini , dar fac parte din "albumul familiei!)

 

 

ATENTIE : DN 57 - Patrulata de graniceri + Politia de Frontiera. Controale sunt la ordinea zile (contrabanda cu fel si fel de produse, tigari...etc).

Nu stiu daca as campa prin zona fara un "permis" de la autoritati. Nu cred !

Din DN 57 catre Oravita se trece pe langa vama Naidas. Usor de ajuns in Serbia (ev o mica vizita la fratii din Valea Timocului) , continuand catre Timisoara (de ce nu?).

Au trecut si pe la noi dar foarte amabili, nu au intrebat de niciun permis. Ne-am vazut fiecare de treaba lui.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Prodan

@Dan Ticulescu Wow Suuuper poze. Superba perioada! Multumim de poze. De acum la anu' cand mai creste bebe :)) . 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.