Vlad Iliescu

Vand aer conditionat dedicat rulota Eurom AC2401

6 postări în acest subiect de discuţie despre Vand aer conditionat dedicat rulota Eurom AC2401

Vand aer conditionat dedicat rulota Eurom AC2401

Vlad Iliescu

Vand aer conditionat portabil, dedicat utilizarii pe rulote si autorulote.

Se numeste Eurom AC2401 si l-am cumparat din Olanda de la firma Obelink toamna trecuta. Garantia era de 2 ani, deci mai este in garantie mai mult de 1 an. Am documentele de provenienta.

Marele avantaj este ca nu necesita transformari ale rulotei. Are unitate interna + unitate externa, conectate printr-o panglica aproape plata. Se fixeaza la fereastra, iar geamul respectiv se poate inchide fara probleme.

Caracteristici tehnice: alimentare 220 V, 2400 BTU, raceste ideal 16 m3. Este recomandat pentru rulote mici si mijlocii.

Eu l-am utilizat timp de 1 saptamana in concediul de luna trecuta intr-o rulota Weinsberg 450FU. La temperaturi exterioare de 32 grade aveam 24 grade la interior, ceea ce mi s-a parut absolut multumitor.

L-am transportat in cutie, ambalat exact cum a venit. Timpul de instalare/dezinstalare este de maxim 10 minute, din stadiul de obiect in cutie.

Este in perfecta stare estetica si functionala, il vand deoarece pentru popasuri de o singura seara (asa cum sunt majoritatea opririlor mele), mi se pare incomod sa il montez/demontez. Este perfect pentru cei care stau mai multe zile intr-un loc. Consuma foarte putin curent, 1, 63 A, merge fara probleme pe generator.

Poate fi folosit si acasa sau in orice alt loc, nu e legat neaparat de rulota.

A costat 500 euro + transport din Olanda.

Dupa o saptamana de functionare, un pret corect mi se pare 400 euro.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vlad Iliescu

Anexez si cateva fotografii reale.

AC2401-1.jpg

AC2401-2.jpg

20190730_205247.jpg

20190730_205312.jpg

20190730_205352.jpg

20190730_205357.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Momentan am alte prioritati cu bugetul, altfel cumparam eu. Succes la vanzare. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
15 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

Momentan am alte prioritati cu bugetul, altfel cumparam eu. Succes la vanzare. :salutare!:

Eu l-am gasit cu mare greutate, foarte rar exista pe stoc, este un produs foarte cautat. La un pret mic raportat la alte ac-uri de rulota si fara sa decupezi caravana, ai aer conditionat instantaneu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin P.

Spor la vanzare, daca  nu il vinzi intre timp si mai scazi pretul, poate il cumpar eu.Bugetul meu maxim 300.

Stimă 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Anuntul nu mai este valabil, am vandut obiectul la pretul cerut.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Conţinut similar

    • Nicu Iancu
      de Nicu Iancu
      Am cumparat acum trei saptamani un aer conditionat, nou, pentru rulota.
      Caraceristici:
      Capacitate de racire: 5000 BTU
      Alimentare: 220-240V, 50 Hz
      Gaz refrigerant: R290 (130g)
      Consum maxim: 1460 W
      Debit de aer: 280-330 mc/h
      Nivel sonor: < 65 dBA
      Dimensiuni unitate interna ( L x l x H): 445 x 310 x 210 mm
      Dimensiuni unitate externa (L x l x H): 440 x 355 x 210 mm
      Greutate neta unitate interna: 5.6 kg
      Greutate neta unitate externa: 14.4 kg
      Tip protectie: IPX4
      Trei moduri de lucru - racire, dezumidificare si ventilare; 
      L-am cumparat la pretul de 1799 lei, direct de la firma, nu prin intermediari.
      L-am probat imediat a doua zi pe o temperatura exterioara de 38-39 grade.
      La-m lasat sa functioneze mai mult timp si cand am verificat a reusit sa faca in interior 23 grade, iar curentul masurat in functiune era de 600 W (chiar daca este dat la caracteristici consum maxim de 1460 W (???)
      Mentionez rulota a stat doar in soare, fara pic de umbra si ca in mijlocul rulotei este o trapa mare panoramica, tinuta inchisa si intre capacul trapei si jaluzeaua mata am pus o foaie de polistiren de 1 cm grosime. Fara polistiren se incinge jaluzeaua si radiaza caldura in toata rulota, ca si un radiator. Astfel cu polistirenul intercalat la trapa, a disparut efectul de radiere a caldurii.
      Intr-un cuvant sunt foarte multumit de achizitie, in special de pret, mai ales daca fac comparatie cu alte modele de aer conditionat.
      Atasez cateva poze cu aerul conditionat si cu acesta montat pe rulota. (specific ca este un model detasabil).





    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Antena satelit manuala Maxview Precision folosita de 3-4 ori. O vand deoarece vreau sa fac upgrade la automata. Pret: 1200 ron
      Aparat aer conditionat Eurom AC2401 folosit de doua ori in concediu. Ambalat in cutia originala si complet. Il vand deoarece am scimbat rulota si cea noua are pe plafon AC.
      Pret 2300 ron






    • Adrian Rada
      de Adrian Rada
      Momentan nu am aer conditionat pe camper : nici in cabina, nici stationar.
       
      Cel mai important este un aer conditionat in mers (am inteles ca vara nu e prea placut sa mergi, ziua, fara aer). M-am interesat la dezmembrari si am aflat ca trebuie sa scot cel putin 1500 euro pentru un aer cu compresor antrenat de motor, asa ca am cautat  solutii alternative.
      Am cumparat un invertor waeco perfectpower PP2002 de 2000W (800 ron sh  fata de 2200 ron nou  ) , sper sa gasesc un aer de plafon economic si mai ieftin (pe la  800-1000 euro ) .
      Asa,   in mers, o sa produc 220V cu alternatorul si o sa racesc toata masina , iar in stationare generator (am deja un invertor de 2kw) sau 220V de la camping.
      Voi ce parere aveti : functioneaza sistemul cum l-am gandit avand in vedere ca alternatorul scoate maxim 150A,   iar aerul consuma in regim normal cam  80 -100A din calcule cu pierderi cu tot , sau trebuie sa inlocuiesc alternatorul cu unul mai puternic (cel de bmw scoate 220A dar nu stiu daca pot sa il ajustez)?
      Ar trebui sa iau si o baterie mai puternica la masina? Acum am una de 72Ah. 
      Cei cu camper integral si caroserie de fiat, de cat aveti alternatorul si pe ce motorizare?   
      Daca e mai mare, dati-mi si mie un cod de pe el!    
    • Ionut C.
      de Ionut C.
      Vand aparat de aer conditionat cu montaj pe plafon, in locul trapei. Model: Electrolux B1901, compresor Carrier, control digital al temperaturii, afisaj LCD. Stare perfecta de functionare. Are capacitate foarte mare, raceste foarte bine, masurat +8 grade Celsius pe vaporizator.
      Prezinta in carcasa exterioara o mica spartura (cineva probabil a apucat de unde nu trebuie la manevrare), insa nu afecteaza in vreun fel functionalitatea. Nu se vede decat de sus, deci nici estetic nu ar fi o problema, daca nu sunteti foarte pretentiosi. Imaginile sunt sugestive, al meu este argintiu, voi reveni cu imagini reale.
      Pret: 3000 LEI, se vinde cu proba. Asigur montaj la cerere.
      telefon: 0722120120 sau 0722577775

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Vand Rulota LMC Lord Ambassador 560 RBD
      An fabricatie 2007
      Inmatriculata in Romania.
      Panou solar 150W si acumulator de 140Ah.
      Frigider mare si congelator separat, ambele cu functionare 220V, 12V, gaz. 
      Chiuveta si aragaz cu 3 ochiuri, hota.
      Baie cu dus.
      WC cu golire exterioara
      Boiler apa calda 10 litri, 220V si gaz
      Bidon apa curata 100 litri.
      Incalzire in pardoseala.
      Soba Truma cu ventilatie, functionabila pe 220V si gaz
      Aer conditionat montat din fabrica.
      Pat matrimonial, separabil de restul rulotei prin usi culisante , cu spatial depozitare sub el.
      Canapea in forma de U care se poate transforma in pat de 2x2 metri, cu toate pernele retapitate.
      Mover rulota cu telecomanda.
      Iluminat complet cu led, banda de led deasupra canapelei.
      Marchiza Omnistore cu lungime de 4metri si deschidere de 3metri.
      Cupla anti-balans Alko
      Pret: 10.000 Eur















  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.