Constantin George

CAMPING URSULEȚ - Ceahlău

12 postări în acest subiect de discuţie despre CAMPING URSULEȚ - Ceahlău

CAMPING URSULEȚ - Ceahlău

Constantin George

Bună ziua dragi rulotisti. Întrucât sunt o fire meticuloasa, încerc sa documentez câteva locații de camping în zone montane, care să-mi asigure condiții decente. În acest sens, tot căutând am găsit locația "Camping Ursuleț" - Ceahlău. Cunoașteți câteva detalii de acolo?! Ați fost?! Aici ma refer la posibilitatea conectării la curent, curățenie, drum acces.

De-asemeni am în vedere și Colibita, jud Bistrița, dar acolo încă nu am identificat un camping, ci doar" posibilitate campare... " ceea ce nu exclude intervenția autorităților dornice sa adune bani la buget. 

Aștept opiniile dvs! 

Umblați cu bine! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

@Constantin George 

Salut... 

Înțeleg, ești o fire meticuloasa din ceea ce ne spui, dar vad ca ești totodată și o fire foarte "tacuta/secretoasa" dacă din 2017 pună acum ai reușit sa postezi 2 (doua) întrebări. Bravo! :bravo:

Înainte de a primi ceva, daruieste/oferă. :salutare!:

Referitor la întrebarea ta, nr 3 din 2017 de când te bucuri de acest statut, membru al comunității, .... n_am un răspuns pertinent. Momentan. :default_109:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin George

Stimate domnule Mihai-Arad, va mulțumesc pentru mesajul adresat! 

Nu am reușit sa identific o prevedere în regulamentul de utilizare al forumului, care sa impună o constanta în postări, pentru a primi raspunsuri. Totodată va rog sa ma scuzați ca nu ma pot implica în dialogurile care sa va trezească interesul.... Sau poate aici se urmăresc povesti de viata 2017-2019 și motivări ample despre lipsa din forum, întrebări fără răspuns...

Evident, sunt aspecte profunde care ma depășesc. Cat despre felicitările pe care mi le-ați adresat, nu pot decât sa consider ca poate dvs reprezentați spiritul forumului, în timp ce eu... 

Primiți va rog asigurarea considerațiile mele! 

Umblați cu bine! 

Modificat de Constantin George
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu
în urmă cu 3 ore, Constantin George a scris:

Bună ziua dragi rulotisti. Întrucât sunt o fire meticuloasa, încerc sa documentez câteva locații de camping în zone montane, care să-mi asigure condiții decente. În acest sens, tot căutând am găsit locația "Camping Ursuleț" - Ceahlău. Cunoașteți câteva detalii de acolo?! Ați fost?! Aici ma refer la posibilitatea conectării la curent, curățenie, drum acces.

De-asemeni am în vedere și Colibita, jud Bistrița, dar acolo încă nu am identificat un camping, ci doar" posibilitate campare... " ceea ce nu exclude intervenția autorităților dornice sa adune bani la buget. 

Aștept opiniile dvs! 

Umblați cu bine! 

Salut. Nu am detalii din camping dar stiu unde este. Se situează la cca 2km de statiunea Durau, sub padure. Este o locatie linistita si superba. Se poate campa si pe malul lacului unde este acces la apa( un robinet la barul din apropiere) insa nu exista posibilitatea racordarii la curent si nici toalete. Si aici este liniste si foarte frumos. Drumul este foarte bun prin Toplita , daca vrei sa mergi prin Piatra Neamt stiu ca pana la Bicaz este perfect, de la Bicaz la Poiana Largului era in lucru, nu stiu daca este finalizat. O alta soluție buna este Piatra Neamt - Tg Neamt - Petru Voda - Poiana Largului unde se merge foarte bine. Anul trecut am stat pe malul lacului vreo trei zile si a fost superb. Daca te hotatasti sa mergi in zona iti pot oferi si alte informatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin George
11 minute în urmă, Sorin Nicolae Simionescu a scris:

Salut. (..) Este o locatie linistita si superba. Se poate campa si pe malul lacului unde este acces la apa( un robinet la barul din apropiere) insa nu exista posibilitatea racordarii la curent si nici toalete. Si aici este liniste si foarte frumos. (...) 

Mulțumesc mult pentru mesaj. În principiu DA, acolo am dori, cu atât mai mult cu cât de la Colibita - Bistrița nu am informații concrete, deși am epuizat site-urile de călătorii. Legat de drum, știam ca prin Tg Neamț era destul de prost prin munte ( Poiana Largului) pe care l-am parcurs în 2010 în interes de serviciu. Curent îmi trebuie doar pt telefoane, întrucât asa cum se intampla cu locurile de munca, "în vacanta ai mai mult timp de lucru" - sens în care devine interesanta și informația privind marginea lacului.( deși noi am avut o experienta nefasta la Padina - Moroeni-Dâmbovița, cu dl Matei Pfeifer care organiza "Padina Fest". Nu va " încarc inutil, am scris un editorial pe atunci - el evacua turiștii din poiana, cu Jandarmeria, deși actele de la Cons Jud Dâmbovița încă nu erau emise). Încerc sa stabilesc contact cu dvs în perioada 1-8 aug pentru locația menționată de dvs.

Încă odată Mii de mulțumiri! 

Umblați cu bine! 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Cogalniceanu

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu

Eu am avut un generator cu care mi-am facut treaba dar, telefoanele se pot încarcă la mașină. Am prins organizarea unui festival folk-rock care incepea a doua zi si chiar am fost invitati de catre organizator sa ramanem la festival toti cei campati in zona. Nu am decat un mic film de la probele de sunet pe care voi incerca sa-l atasez aici. Parerea mea este ca merita sa mergeti prin Bicaz pentru a vizita si barajul.

VID-20180831-WA0000.mp4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin George
8 minute în urmă, Alin Cogalniceanu a scris:

Mulțumesc mult! Oricum am înțeles de la un alt rulotist amabil ca sunt suficiente opțiuni în zona. Mulțumesc! 

Umblați cu bine! 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin George
13 minute în urmă, Sorin Nicolae Simionescu a scris:

Eu am avut un generator cu care mi-am facut treaba dar, telefoanele se pot încarcă la mașină. Am prins organizarea unui festival folk-rock care incepea a doua zi si chiar am fost invitati de catre organizator sa ramanem la festival toti cei campati in zona. Nu am decat un mic film de la probele de sunet pe care voi incerca sa-l atasez aici. Parerea mea este ca merita sa mergeti prin Bicaz pentru a vizita si barajul.

VID-20180831-WA0000.mp4

Generator de 0.75 W avem, însă sperăm să nu deranjam, (?!) pe nimeni, întrucât este în 2 timpi. 

 

Va mulțumim mult întrucât informatiile dvs sunt : utile, pertinente, suficiente și convingătoare. Asa cred ca trebuie sa facem cu toții. Sunteți un exemplu!

Va mulțumim! 

Umblați cu bine! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin George

@Constantin George Mulțumim. 

Informații utile, asa cum trebuie sa facem cu toții! 

Vara frumoasa 2019, în continuare! 

Umblati cu bine! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Salutare! A fost cineva in acest camping anul acesta? Se pot oferi informatii noi?

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bontas Mugur
La 14.08.2020 la 20:55, ANDREI DRAGOS a scris:

Salutare! A fost cineva in acest camping anul acesta? Se pot oferi informatii noi?

Multumesc!

 

Salut !

Încă nu am ajuns in camping dar a apărut o nouă varianta de a ajunge in Durau, prin Bicaz , înainte de a urca spre baraj se poate face stânga spre Izvorul Muntelui și apoi pe Axial , noul drum asfaltat , cu peisaje superbe și o vedere din vârf asupra lacului de acumulare al barajului !!

Deocamdată porțiunea din soseau spre baraj până la Izvorul muntelui , cam 6 km , era mai rea , dar se lucra pe ea , nu știu dacă au continuat după alegeri și venirea frigului , eu am fost cu motorul și m am strecurat mai ușor !

Până la începutul sezonului viitor poate se finalizează și bucățică rămasă !

E mai scurt pt cei ce vin din sud !!

Daca ajung in zona am sa va țin la curent , eu fiind din Roman e destul de aproape !

Sărbători fericite !!

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.