Lucian Pop

Intrebari despre offcamping in Vadu

5 postări în acest subiect de discuţie despre Intrebari despre offcamping in Vadu

Intrebari despre offcamping in Vadu

Lucian Pop

Salutare colegi rulotisti,

Zilele urmatoare planuiesc sa ma duc la Vadu. Nu am mai fost de ceva timp si as avea întrebări ptr cei care au fost anul acesta. 

1. Se mai poate campa in spatele dunei fara amenda? 

2. Semnalul vodafone/orange 4g este bun? Te poti uita la un film?

3. Am vazut cateva locuri interesante in zona vadu. As vrea sa aflu si parerea voastra despre aceste locuri. 

4. Exista vreun loc unde sa fie sursa de apa aproape? izvor, fantana, pompa? 

5. Se poate lua apa din Satul Vadu? Stiu izvorul din Corbu, dar este cam departe

6. Este permisa camparea pe portiunea dintre lacul sinoe si mare? 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

In rezervatie sunt numai 7 locuri de campare oficiale. Daca va gaseste in afara lor puteti sa luati amenda.

zone_campare_info-delta.jpg

• Like 2

Link către postare
Daniel P

Am fost anul trecut și voi ajunge din nou pe 10 iulie, deci peste 9 zile....:default_emoticons-animated-3:

Căteva răspunsuri la întrebările tale, le poți găsi în topicul de mai jos...Vacanță placută! :OK:

• Like 2

Link către postare
Nelu Z

Buna ziua,

Eu ma aflu de 2 zile la Vadu, unde m-am intalnit cu @Daniel P. (offtopic, un om super amabil si plin de informatii).

Incerc sa raspund la intrebarile puse, poate sunt si altii interesati:

1.Se mai poate campa in spatele dunei fara amenda?  

Eu am luat permise, dar am auzit ca s-a schimbat guvernatorul, care este mult mai intelegator nu s-au mai dat amenzi, se parcheaza peste tot, si pe stanga si pe dreapta si pe plaje, cam peste tot.

2. Semnalul vodafone/orange 4g este bun? Te poti uita la un film?

Nu este semnal 4G. Verificat Telekom si Digi. Doar 3G.

Digi merge ceva mai bine

3. Am vazut cateva locuri interesante in zona vadu. As vrea sa aflu si parerea voastra despre aceste locuri. 

Pe scurt o zona super, departe de aglomeratia din statiuni. Sezlongurile la cel putin 20m unul de altul.

4. Exista vreun loc unde sa fie sursa de apa aproape? izvor, fantana, pompa?  

Nu. Si asta este o problema.

5. Se poate lua apa din Satul Vadu? Stiu izvorul din Corbu, dar este cam departe.

Inca nu am avut nevoie, dar am inteles ca se poate.  

6. Este permisa camparea pe portiunea dintre lacul sinoe si mare?  

Am raspuns deja. Vad ca se campeaza cam peste tot. 

Sper ca informatiile de la fata locului sa va fie de ajutor.

Concedii placute!

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare
Lucian Pop

Multumesc frumos pentru raspunsuri dragi colegi. Sa ne vedem cu bine

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Bogdan Moldovan
      de Bogdan Moldovan
      Bună tuturor, ce presiune țineți voi în roțile rulotei?

Sunt conștient că presiunea este dependentă de încarcarea rulotei, numărul de roți/axe și specificațiile cauciucului. 

Spre exemplu, eu am un MMA de 1500, 1 axă / 2 roți, cauciucuri 185/R14C 102T cu presiune maximă 65 psi și încarcare maximă pe roată de 850 kg, și îmi iese (conform formulei -- MAX(65psi, 1500kg x (65psi/(850kg x 2roți))) în bar --) că ar trebui să am o presiune de 3.95 bar. 

Formula de calcul am luat-o de aici dar apare în multe locuri pe internet. 

Dacă aș merge cu rulota neîncărcată (adică pe la 1200kg) atunci ar trebui să am mai puțin în roți și anume vreo 3.2 bar.
      Dar la încărcare aproape de MMA-ul rulotei mele (1500kg) îmi iese că ar trebui să am spre 3.95 bar (vezi mai sus).

• Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Cort universal rulotă cu montare pe șină.
      280x300cm
      Complet cu bețe de fibra, covor și țăruși.
      În ambalajul original. 
      500ron, transport inclus sau o reducere pentru ridicare de la Brăila; precizați că sunați după forum. 
      0771045128

• Nelu Z
      de Nelu Z

NISIPURILE DE AUR (Golden Sands)-Bulgaria. 

O alta locatie pe care am vizitat-o, fiind campati la Saint Geiorge Resort, a fost Nisipurile de Aur.
      De, .....si noi ca tot rom(ân)u', care umbla dupa FER si HAUR.
      Glumesc!
      De fapt dupa ce am ne-am balacit si am stat la soare pe plaja de la Saint George, am decis sa mergem sa vedem Albena si Nisipurile de Aur.
      Atentie !
      Vecinii nostrii din Constanta, ne-au instruit sa parcam intr-o parcare platita, deoarece cu o zi inainte ei se orientasera sa parcheze ca "bastinasii" si au incasat o amenda zdravana, bulgarii nu. Aviz amatorilor.
      Nisipurile de Aur, este o statiune cocheta, ingrijita, paja curata cu apa curata si limpede. Intrarea in apa este insa, cam abrupta.
      Am facut baie, ne-am prajit la soare si am facut o plimbare la pas pe faleza, iar la intoarcere am luat trenuletul.
      La capatul statiunii am  descoperit si un dig construit pe stabilopozi, care formeaza un mic golfulet pentru iahturi, probabil in trecut avand si rol de aparare.
      A fost o zi minunata, care s-a incheiat cu cateva picaturi de ploaie, care ne-au grabit plecarea spre locatia de campare.
      Satiunea o recomand cu caldura, despre locurile de campare din jurul statiunii insa nu pot insa sa va dau informatii.
      Ce nu am spus eu, completeaza imaginile de mai jos:

Traseul

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare colegi,
      Planuiesc sa stau cateva săptămâni la Krapets, Bulgaria. 

Daca a fost cineva recent as vrea sa stiu si eu cateva informații. 

Inca mai este functional izvorul? 
      Este mai aglomerat decat in alti ani?
      Vreo schimbare notabila fata de ceilalti ani?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.