Dana.c

Adria Adora 532lt

39 postări în acest subiect de discuţie despre Adria Adora 532lt

Adria Adora 532lt

Dana.c

Buna. Am deschis acest tipic sa prezint rulota mea cea foarte noua. Atât de noua încât nici nu a sosit acasă inca (joi este programat să o aduc).

Este o rulota Adria, model 2009, ușoară, nu stiu exact ce dotări are, dar stiu ca nu are tv, microunde, motormoover, trapă cu ventilatie, cort. Saltelele nu sunt cele mai bune (am in plan sa le schimb). 

Astept de la voi sugestii si păreri, orice credeți că mi-ar fi de ajutor pentru a ma bucura de o vacanță de 2 săpt in Grecia (planificată in august, dar încă nu stiu unde 😅).

IMG-20190519-WA0025.jpg

IMG-20190519-WA0007.jpg

IMG-20190519-WA0018.jpg

IMG-20190519-WA0029.jpg

IMG-20190519-WA0006.jpg

IMG-20190519-WA0049.jpg

IMG-20190519-WA0044.jpg

IMG-20190519-WA0021.jpg

IMG-20190519-WA0042.jpg

IMG-20190519-WA0009.jpg

IMG-20190519-WA0020.jpg

IMG-20190519-WA0004.jpg

IMG-20190519-WA0013.jpg

IMG-20190519-WA0012.jpg

IMG-20190519-WA0001.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu-Betty

Foarte frumoasă englezoaica. :OK: Să o folosiți sănătoși și fără probleme în cât mai multe ieșiri reușite. :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Să o stăpâniți sănătoși, să aveți vacanțe plăcute și numai drumuri bune cu :cu-rulota:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Foarte frumoasa și ce reușesc sa vad din poze este și bine întreținută.
Vad ca roată de reserva ai, butelie idem (trebuie văzut dacă merge bine la noi sau nu, în caz contrar trebuie schimbată).
Pe lista de cumpărături pune un cablu de 25m pe 2, 5 cm, tank pentru apa gri, stropitoare de 10-15 lt pentru a umple rezervorul și un furtun de apă, eu făcând doar vacante în camping aveam doar furtunul și anul trecut la Legoland m-am trezit ca ei nu aveau apa în locul de campare, la 8 seara fără apa nu a fost chiar maxim, dar mulțumită lui Goagăl am găsit un Baumarkt deschis pana la 22 la 2km de camping, de atunci este nelipsita stropitoarea din rulota.
Masa și scaune pentru a lua masa afară, un covor care se pune în cort, lanterna, cunei pentru livellare in caz ca locul nu este perfect în plan (nu uita ca rulota se pun în plan din roată din fata și cu ei sub roti nu cu calele, ele se coboară doar pentru susținere nu se face forță pe ele deoarece sunt prinse de podea nu de sașiu), cuie pentru a prinde cortul în pământ pentru diferite tipuri de sol.
Noi am cumpărat la început minimul indispensabil, nu ne-am aruncat la mari cumpărături, tine cont ca totul are greutate cât de mica, dar care se aduna, apoi tot ce scoți trebuie strâns, iar noi suntem de filosofia cât mai puțin cu atât mai bine și mai repede.
Un sfat dacă îmi permiți, nu pleca în Grecia fără a fii testat 2-3 zile într-un camping nu departe de casă, puneți cortul, scoateti și folosiți tot echipamentul, doar asa va puteți da seama ce va trebuie ai ce este de prisos.
Pentru echipamente și sfaturi legate de off-camping las colegii mei care sunt specialiati în asa ceva.

Nu in ultim lucru am în roluta o pompa de apa noua de rezerva și o mica truse de scule, boloboc, ciocan, șurubelnițe, etc.

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Intradevar este dotata si moderna! Ma gandeam ca ar mai trebui in dotare pentru perioadele calde un ventilator !

Sa o stapaniti sanatosi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dana.c

@Raul G cortul trebuie sa il cumpar in primul rand. Pana in august chiar vrem sa mergem câteva weekenduri cu ea la plimbare, dar intai trebuie sa mai cumpăr anumite chestii. Sa o aduc acasă și din 10 iunie o sa ii fac proba in curte, sa vedem cum funcționează. (Urmatoarele 3 weekenduri sunt programate fara rulota 😅). Nu avem experiente anterioare cu rulota si nu as pleca nici la 100 km de casa fără să știu ce am de facut. 

Orice sfat este binevenit si prefer sa primesc sfaturi si sa am ceva in plus, decât să ajung cu 2 copii mici la purtător si sa ma lovesc de chestii necunoscute la distanta mare de casa.

Modificat de Dana.c
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dana.c

@Drinovan Ovidiu este in plan. Am văzut pe exis.ro, dar trebuie sa ma documentez de care sa cumpăr si sa vad cine si unde mi-l montează.

Modificat de Dana.c

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pentru cort cauta pe Obelink.nl, este cel mai mare magazin din i Europa, noi tot pentru motivul de comoditate folosim un cort englezesc pneumatic marca Kampa model Rally Air Pro.
Cum scriam in alt topic nu suntem adepții AC, avem 3 copii sin care doi mici (1si4), folosim busola, amplasare cât mai aproape de mare unde briza marii este suficienta decât în interior la umbra unde de multe ori aerul nu mișcă o frunza. De anul acesta ne-am dotat de un ventilator din acela tip turn marca Dyson pentru a schimba un pic aerul atunci cand este nevoie.
Unde este posibil caut sa nu am vecinu cu AC, face prea multa gălăgie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Felicitari pentru achizitie @Dana.c Din poze arata frumos si bine intretinut. Sa aveti parte de ea multe vacante reusite si drumuri bune sa aveti cu :cu-rulota:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Maciuceanu

Sa o stapaniti sanatosi! Este o bijuterie de rulota. Cu ce masinuta o trageti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Maciuceanu

Dupa parerea mea este suficient. Eu trag rulota cu un focus cu motor 1, 6 tdci de 90 caluti. si nu sar de 7 la suta consum cand sunt cu rulota.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stăpâniți cu drag, drumuri bune și vacanțe minunate! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin P.

S-o stapaniti sanatosi,   eu am tot englezoaica, iar ca locatie Grecia, eu am fost anul trecut in Kalamtsi Thallata Village Camp , este pe bratul al doliea fix in varf, este super umbra, apa superba , plaja nisip fin, :)

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Alexandrescu

Dana, sa aveti parte de drumuri frumoase,  fara probleme la rulota!!

Scuze pentru off-topic, dar am o intrebare pentru admini, daca nu este cu suparare pentru initiatoarea topicului. Aici mai era o postare care a fost stearsa. De ce? Este interzis cumva sa spunem altceva in afara de clasicele urari de bine?? 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George
în urmă cu 1 oră, Dragos Alexandrescu a scris:

Dana, sa aveti parte de drumuri frumoase,  fara probleme la rulota!!

Scuze pentru off-topic, dar am o intrebare pentru admini, daca nu este cu suparare pentru initiatoarea topicului. Aici mai era o postare care a fost stearsa. De ce? Este interzis cumva sa spunem altceva in afara de clasicele urari de bine?? 

A fost la rugamintea mea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dana.c

Am adus rulota acasă.  Focusul meu a consumat 10.4%. Eu sunt mulțumită, sotul se gândește să schimbe masina 😂

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări, soțul știe el ce știe, trebuie călătorit în siguranță cu o marja de 20% între MMA al rulotei și masa maxima de tractare a mașinii.
O mașină mare costa mult sa o intretii, cât o veți folosi la tragere și cât în viata de zi cu zi? Este greu sa găsești un echilibru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dana.c

@Raul G deocamdată nu ne incadram la buget la ce ar vrea sotul, iar un compromis nu vreau eu sa fac. Mai bine mai asteptam pana luam ceva sa ne mulțumească pe amândoi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Sa o stapaniti sanatosi !:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Dana.c  :bravo: , sa o stapaniti sanatosi! 

 

IMG-20190519-WA0049.jpg

 

Pardon, sa LE stapaniti sanatosi !

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dana.c

@Mihai-Arad doar una avem. Poza este facuta in curte la cel de la care am cumparat

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Sa o stapaniti sanatosi, ati verificat, este totul ok?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.