Alin Mihaila

Camping biserici fortificate

16 postări în acest subiect de discuţie despre Camping biserici fortificate

Camping biserici fortificate

Alin Mihaila

Salut,

La sfarsitul lunii aprilie am vrea sa facem o excursie in zona bisercilor fortificate (Biertan, Saschiz, Viscri). Am vrea sa vizitam aceste obiective, dar si cetatea Rupea si alte obiective din zona. Sighisoara am vizitat-o de cateva ori, dar probabil vom opri si acolo pentru cateva ore. Ma intereseaza un camping/pensiune cu facilitati de campare in zona mentionata, dar in zona rurala. Camping-urile din Sighisoara le stiu, dar parca n-as sta in oras. Daca aveti ceva ponturi, v-as fi recunoscator.

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

Cele 3 locatii mentionate se afla la distanta mare una de alta. Vizita unei Biserici Fortificate dureaza cateva ore, apoi iti vei continua drumul. Trebuie sa te hotarasti, in primul rand, in ce zona doresti sa inoptezi.  Aproape  de  Sibiu este Campingul Ananas, daca vei fi in preajma.:default_big_grin: In campinguri sa te astepti la tarife de 60 lei/zi.:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea

La Rupea , in fata cetatii, este o parcare mare. Am citit aici pe forum ca se poate dormii o noapte acolo ( off). Drumuri bune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
42 minute în urmă, Mihai Cirstea a scris:

La Rupea , in fata cetatii, este o parcare mare.

Asa este. Am vizitat Cetatea Rupea si o recomand cu multa caldura. Alocati-va cel putin 3 ore pentru vizita. Merita. Nu am ramas sa campez in parcare, avand un traseu de parcurs, prestabilit, dar este ok sa ramai acolo peste noapte.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Iata o imagine din parcarea Cetatii Rupea din vara lui 2018

2018 IUL (20).jpeg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
La 29.03.2019 la 18:27, Mircea a scris:

Cele 3 locatii mentionate se afla la distanta mare una de alta. Vizita unei Biserici Fortificate dureaza cateva ore, apoi iti vei continua drumul. Trebuie sa te hotarasti, in primul rand, in ce zona doresti sa inoptezi.  Aproape  de  Sibiu este Campingul Ananas, daca vei fi in preajma.:default_big_grin: In campinguri sa te astepti la tarife de 60 lei/zi.:salutare!:

Din zona Biertan pana la Rupea sunt aproximativ 80 km. Chiar nu mi se pare o distanta mare... Sibiul este departe, asa este, dar eu n-am mentionat nimic despre Sibiu. Eu prefer sa campez intr-un loc si de acolo sa plec cu masina in fiecare zi. Tariful de 60 lei/zi inseamna aproximativ 12, 5 euro, in Croatia am platit 60 euro/zi, deci e rezonabil la noi :default_109:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
La 30.03.2019 la 8:27, Mihai Cirstea a scris:

La Rupea , in fata cetatii, este o parcare mare. Am citit aici pe forum ca se poate dormii o noapte acolo ( off). Drumuri bune.

Multumesc pentru informatie, dar nu sunt adeptul campării prin parcări... Am auzit multe povesti atat de la români, cat si de la straini referitor la camparea prin parcari, atât în tara cat si afara... Deci  nu! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Pe DN1, intre Sibiu si Brasov, cam la jumatatea distantei, pe stanga este satul Carta si acolo este un camping super ok, unde poti lasa rulotica in siguranta si sa te deplasezi cu masina. Am campat acolo acum 2 ani si isi spun din experienta proprie.:salutare!:

Camping De Oude  Wilg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 21 ore, Mircea a scris:

Pe DN1, intre Sibiu si Brasov, cam la jumatatea distantei, pe stanga este satul Carta si acolo este un camping super ok, unde poti lasa rulotica in siguranta si sa te deplasezi cu masina. Am campat acolo acum 2 ani si isi spun din experienta proprie.:salutare!:

Camping De Oude  Wilg

Am cercetat si varianta asta, dar tot cam departe ar fi de zona Viscri... Ar mai fi si camping Doua Lumi de la Blajel. Mai cercetez!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
în urmă cu 22 ore, Alin Mihaila a scris:

dar tot cam departe ar fi de zona Viscri..

Am citit cateva impresii de calatorie despre zona Viscri si nu sunt deloc favorabile. Dar, daca  doresti sa te campezi in zona, este decizia ta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Până la urma cred ca aici vom campa...

http://lacurtearichis.ro/cms/

Am primit si prețurile, voi reveni ulterior cu detalii.

56459566_2306805522731408_3065314405353783296_n.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Așa cum am spus și mai sus, am decis să campăm în Richiș, la Curtea Richvini. Richiș este o localitate mică în apropierea Biertan-ului(aprox. 5 km) de unde se pot iniția vizite cam în toată Țara Oltului, fiind în centrul acestui ținut. Despre obiective n-am să povestesc întrucât topicul este despre camping. Așadar, camping-ul este destul de micut, în curtea unei case săsești. Camping-ul este dotat cu 2 grupuri sanitare (barbați si femei), bucătărie dotata cu plita electrica si un minifrigider. De asemenea exista si o masina de spalat ce poate fi utilizata contra-cost. In incinta camping-ului mai exista o zona de mese, acoperită. La intrarea in camping exista si un magazin alimentar, destul de aprovizionat, dar si o cârciumă ce are mușterii mai toată ziua... Amplasamentul cârciumii este destul de deranjant, mai ales spre seară, când aburii alcoolului încep să-și facă de cap generând limbaj „buruienos” și cam multă gălăgie... Revenind la dotările camping-ului, consider că bucătăria ar putea arăta mai bine cu investiții minore, dar poate nu eram în sezon si... Prețurile de campare mi s-au parut mari făcând o analiză cost/calitate, dar parcă și proprietarii sunt în asentimentul meu, așa că am platit 56 lei/zi vs. 81 lei/zi cât calculasem inițial că ar trebui să plătim pentru 2 adulți și 2 copii.

DSC01186.JPG

DSC01179.JPG

DSC01185.JPG

DSC01181.JPG

DSC01182.JPG

DSC01183.JPG

DSC01184.JPG

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

No comment!:tamp::tamp::tamp::fug:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Totul ar fi ok , dar fara musteri !:default_doh:Poate nu suntem noi obisnuiti ! :nedecis: 

 Interesanta locatia si experienta avuta! Multumim!:)

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumim:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 19 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

Totul ar fi ok , dar fara musteri !:default_doh:Poate nu suntem noi obisnuiti ! :nedecis: 

 Interesanta locatia si experienta avuta! Multumim!:)

 

Fiind mai mult plecați n-a fost un discomfort chiar atât de mare, dar este totuși o bilă neagră. Presupun că în plin sezon lucrurile sunt mai așezate. Acum n-au mai fost alti turisti, era tot campingul al nostru...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.