Eugen David

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

2.619 postări în acest subiect de discuţie despre Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea


Flavius Ivan
Chiar acum, George M. a scris:

E ok. 5A e acoperitor ptr orice laptop.

 

Stiu asta ..... dar parerea ta? cel de pe ebay sau cel de pe aliexpress?

Eu zic ca e mai ok sa fie strict pe tensiunea si amperajul dorit

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
La 12/29/2017 la 19:47, George M. a scris:

PS: ptr Levi, daca nu l lezeaza un sfat: dupa teste, inlocuieste potentiometrul cu doua rezistente fixe.

Daca nu merge cumpar unul de pe Ebay sau Aliexpress !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Am vazut @Levi N .... am vrut sa dau ebay-ul ca exemplu :laughing::amuzat:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
Chiar acum, Flavius Ivan a scris:

 

Am vazut @Levi N .... am vrut sa dau ebay-ul ca exemplu :laughing::amuzat:

Stii cumva cu care ajunge mai repede ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
Chiar acum, Levi N a scris:

Stii cumva cu care ajunge mai repede ?

 

Mie de pe ebay mi-a venit mai repede decat de pe aliexpress

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
Chiar acum, Flavius Ivan a scris:

 

Mie de pe ebay mi-a venit mai repede decat de pe aliexpress

Ms

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea
La 12/3/2017 la 16:02, Gabi Barbu a scris:

@Silviu Pascu Mersi. Am gasit intre timp, la un pret ok. Astept sa vina.

Screenshot_2017-12-03-16-01-32.png

Salut, Gabi. Am intrat si eu pe saitul de pe care ai cumparat husa si este alt pret , 445 lei, la aceasi model de husa. Sti cumva care este explicatia?.Poate nu am nimerit eu bine.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

De cand am rulota imi doream un gratar mai serios. Am gasit unul confectionat din tabla de otel de 3 mm grosime, sanatos, pentru care am confectionat si o lada, in genul celor de munitie. E un gratar modular, are inclus si suport de ceaun, deocamdata. Mai urmeaza sa pun pe el si un disc si eventul ceva pentru rotisat. E cam greu, are peste 20 kg, fara lada, dar e comod, are picioare de 80 cm inaltime. La final, cu toate modulele,   daca vreau sa-l descarc intr-una din masina imi va trebui si o macara.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am primit un acumulator agm de 26 Ah si m-am gandit la cel sa-l folosesc, la rulota avand unul de 120 Ah cu panou de 100 W, de care sunt multumit. I-am facut si la acesta o cutie,   de aproximativ 20x20x20 cm, i-am pus priza de 12 V,   2 prize usb de 1 si 2 A, plus un voltmetru.  Le folosesc in exterior pentru orice: tableta, telefon, alimentare dus si cel mai important, pentru iluminat exterior.  Am confectionat 3 module de banda led de cate 3 m, cu alimentare printr-un cablu de 6 m pe priza auto. Actionarea e una cu buton, deocamdata, acum am gasit si un modul cu telecomanda, la 30 lei. Am probat chestia de 2 ori: la intalnirea de 1 Decembrie si de Revelion.  Indiferent cat am folosit acumulatorul (telefon, tableta si iluminat noaptea), nu a fost necesara reincarcarea lui. Cel mai mult a fost folosit 5 zile (4 nopti) pe timp de iarna. Poate pe viitor ii atasez si un panou de 20 W.

6.jpg

7.jpg

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Bun la rulotă, bun și pentru acasă. Aduc lemne, le descarc în fața porții, dacă rămân lemnele peste noapte pe drum, am un sistem de avertizare. 

 

IMG_20180107_085010.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare prieteni,

De mult ma uit dupa antene parabolice flat. Asa ca am comandat una sh de pe ebay. Pretul a fost de aproximativ 120 lei. Antena are un lnb quad (se pot conecta 4 recivere simultan), si desi nu are acelasi castig ca si o antena parabolica clasica, se comporta foarte ok,   am resit sa obtin semnal de buna calitate cu antena tnuta in mana (fara trepied). 

 

antena-satelite-flat-quad-lnb-strong-slimsat-sa64antenas-parabolicas-off-set-strong-anflatquad-antena-extremamente-discreta-com-.jpg

WhatsApp Image 2018-01-09 at 18.23.49 (1).jpg

WhatsApp Image 2018-01-09 at 18.23.49.jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Foarte bun pretul .... am cautat si eu dar nu am gasit asa ieftina ..... e si in atentia mea asa ceva ..... Felicitari ca ai reusit sa o gasesti la acest pret!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa
Flavius Ivan
51 minute în urmă, Cristian Popa a scris:

M-am uitat dar am o problema ...... acest site e un site local de germania, nu este ebay-ul oficial ..... si nu cred ca ma insel ..... am cont pe ebay-ul oficial, dar pe site-ul dat de tine nu ma pot conecta cu userul si parola de pe ebay .....

Tu ai luat-o cu 120 lei cu transport in Romania?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Nu am platit transportul, mi-a adus-o cineva. Tot de pe contul lui am comanda-o. Mai bine zis el a comandat ce i-am zis eu :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Cristian, ai probat-o?.Cam ce sateliti poti prinde cu ea?

Flavius, daca gasesti ceva care crezi , ca se poate folosi in Ro si o solutie de cumparat, poate faci comanda de doua si impartim transportul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Eu vreau doar pt. un receptor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

@Ilie Minea, am probat-o pe Thor 5/8 (ce foloseste Digi). Am prins semnal foarte repede și foarte bun. In zilele următoare o voi proba cu un alt reciver pe alți sateliți.

Eu cred că se pot "agata" toți sateliții care îi folosesc operatorii noștri de cablu.

 

O seara faina!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 12 ore, Cristian Popa a scris:

Nu am platit transportul, mi-a adus-o cineva. Tot de pe contul lui am comanda-o. Mai bine zis el a comandat ce i-am zis eu :)

 

Acel cineva sta in Germania, nu-i asa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Wawak Cristian
La 12.11.2017 la 12:52, Ovidiu-Betty a scris:

Aceasta este scărița dublă de care am amintit săptămâna trecută, tot Berger la prețul de 50 lei.

Cine crede că are nevoie... doar un telefon și se rezolvă săptămâna următoare.

Au și scărița simplă rabatabilă ce am luat-o eu săptămâna trecută, mai au și din cele duble la fel și scaune (diferite modele) toate noi.DSC_0163.thumb.JPG.c5b137ac788f6960a6b114b242ec7a8c.JPGDSC_0164.thumb.JPG.9f140fd12cca87312f50c67243c9334a.JPG

DSC_0166.thumb.JPG.9627b388bc85abec7ea5359ba9c13265.JPG

IMG-20171112-WA0000.thumb.jpg.ae87cb727d4e28512fd11cd45cb695cd.jpg

IMG-20171112-WA0001.jpg.fb66bc4e62857486cb6594e8d10880ba.jpg

IMG-20171112-WA0002.thumb.jpg.e96f08ef32ad3aa33b4be7aec407adb7.jpg

Salut. Mai e valabila oferta cu scarita dubla rabatabila? As vrea si eu una.  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.