Eugen David

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

2.619 postări în acest subiect de discuţie despre Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

Mircea

Excelente idei si binevenite! Dar, pana la incalzirea cortului, eu doresc sa am confort maxim,  in rulota, noaptea. Voi, cei care aveti ventilatie, va rog sa-mi spuneti si mie, cum e mai bine : sa dau drumul la aerul cald din tubulatura sub zona unde sta masa , sau in dulapurile de sub pat ca sa asigur o spalare cu aer cald a peretilor din jurul patului (stiti ca e un spatiu gol intre peretele rulotei si un spatar de protectie pentru perne)?:ascratch:hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Dura

Eu am o rulota de 6m lungime , soba Truma 5002 cu 2 plamani si are din fabrica acea gura de caldura pentru cort , in schimb nu are in compartimentul pentru butelii dar o sa ii montez si cred ca va face fata cu brio.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Pai esti norocos, eu la 495 am 3002, si la -2 grade afara ajung cu ea pe 8 ca sa fie 20-22 de grade inauntru, daca mai dau si in cort fac frigul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Eu am facut revelionul la munte cu rulota, pe zapada si fara sa am vent la soba, nu cred ca soba am trecut de treapta a4a, caldura era suficienta dar fara vent nu este uniforma in rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Rulota-dotările mele

  1. Panou solar 150 W, monocristalin.
  2. Panoul NU e montat pe rulotă. Sunt mândru de acest lucru!
  3. Controller 20 A la care pot seta tensiunile de lucru + 2 prize USB

  4. Baterie Varta Sylver 85 Ah, o pot folosi fie la mașină, fie în rulotă.
  5. Invertor 600 W – sinusoidă modificată (vara îl folosesc la rulotă, iarna îl folosesc împreună cu invertorul) ca sursă la centrala pe lemne. Dacă se întrerupe curentul, iarna, eu nu am absolut niciun stres. Credeți-mă.
  6. Frigider de mașină, destul de mare, pe 12 V care poate ține mâncarea caldă, sau rece.
  7. Cubul radio pt muzică
    Mai pun la dispoziția voastră o listă pe care eu am realizat-o în mai multe nopți la rând, citind de pe internet.
    Lista era făcută mai mult de cei ce ies cu cortul. Cred că vă va fi utilă.
    Eu nu iau tot timpul, toate, la mine. Dar, când plec de acasă,  pentru a nu pierde timpul și apoi pentru a nu mă enerva când ajung la locul de campare că am uitat ceva acasă, verific această listă și iau cele trebuincioase la respectiva ieșire.

Dacă am descrie toți modul cum ne organizăm,  ceea ce avem în rulotă șamd sunt convins că am avea muuuulte lucruri de învățat unii de la alții și ne-am face viața mai ușoară.MULT MAI UȘOARĂ.

Deci.... curaj, colegii!
Mai este loc.
NU ȚINEȚI NUMAI PENTRU VOI.CURAJ!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4. Listă cu obiectele de luat la rulotă.docx

Modificat de Cristian S.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Buna seara dragi colegi,
Operatiunea ''dioada" este aproape de sfarsitbiggrin. Dioda imi este necesara pe alimentarea de la masina a bateriei de pe rulota.
Materiale necesare:
- dioda rapida 30A (43 Ron);
- doza distributie (9 Ron);
- radiator aluminiu (2 Ron);
- materiale marunte: borne, cablu,   varnis termo-contractibil, papuci, etc. (10 Ron).
Cateva poze cu produsul finit dar neinstalat pe rulota.

20151105_143254_s.jpg

20151105_155934_s.jpg

20151105_160017_s.jpg

20151105_200615_s.jpg

Modificat de Marinescu Ion

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

asteptam probele, ca sa stiu daca ma duc sa colind magazinele. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare oameni buni, postez si eu ce am cumparat ptr rulota mea. Oglinzi speciale, inversor de curent de la 12 la220 de 1500w, un prelungitor de 15 m si o masuta pliabila de cafea. Nu stiu daca intereseaza pe cineva dar na, am zis sa ma laud si eu cu ceva. O zi buna sa aveti .

2015-11-06 13.46.21.jpg

2015-11-06 13.47.02.jpg

2015-11-06 13.46.45.jpg

2015-11-06 13.46.55.jpg

Modificat de mihailescu cornel
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Cat a costat invertorul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare, inversorul a costat 58 de euro. In legatura cu sinusul ...chiar nu ma pricep, sincer. Ce pot sa spun e ca un fierbator de 1300w functioneaza f bine la acest inversor. Mentionez ca este cumparat din Spania.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Multumesc frumos pentru informatie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare, azi am mai facut o achizitie ptr. rulota mea, un wc portabil. Nu stiu cat va fi de folositor insa cred ca DA. Pretul a fost de 50 euro si este nou-nout insa cumparat de la cineva de pe net .

2015-11-08 16.32.29.jpg

2015-11-08 16.32.47.jpg

2015-11-08 16.33.49.jpg

On 06.11.2015, 13:53:20, mihailescu cornel a scris:

Salutare oameni buni, postez si eu ce am cumparat ptr rulota mea. Oglinzi speciale, inversor de curent de la 12 la220 de 1500w, un prelungitor de 15 m si o masuta pliabila de cafea. Nu stiu daca intereseaza pe cineva dar na, am zis sa ma laud si eu cu ceva. O zi buna sa aveti .

2015-11-06 13.46.21.jpg

2015-11-06 13.47.02.jpg

2015-11-06 13.46.45.jpg

2015-11-06 13.46.55.jpg

 

2015-11-07 12.33.22.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Si noua mea jucarie pentru rulota..

invertor.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion
On 02.11.2015, 15:19:17, Marinescu Ion said:

Dragi colegi,
Pentru incalzirea cortului rulotei (off: mai ales pentru weekend-ul urmator la Cheia sau unde o fi) am achizitionat un arzator care se ataseaza la butelia de voiaj. Cateva poze mai jos. Vreau sa stiu daca aveti experienta cu astfel de obiecte. Pro si contra. Multumesc anticipat.
PS caracteristici: 1500 W putere, consum gaz 110g/h (valori declarate pe certificat). Pret achizitie 50 RON

20151102_150419_s.jpg

20151102_150432_s.jpg

20151102_150501_s.jpg

Revin cu o conclutie:
Am probat la Cheia acest radiator! Functioneaza foarte bine si-l recomand pentru cine are cortul rulotei mai mic. Pentru mai multa putere este necesar unul mai mare la un pret de 90RON care are suportul lui (dar necesita furtun). Nu am simtit nici un fel de miros de gaze arse sau ceva asemanator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Salut, Eu am fost!hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu
  1. Salutare oameni buni. Am o intrebare . Daca montez la rulota mea o copertina cu sistem manual de deschidere ar fi o problema ptr ITP?. astept mai multe pareri de ale voastre.Va multumesc anticipat.Este ceva de genul celor din poze. Am gasit la Brico King la niste preturi foarte mici. Un exemplu de pret ar fi una de 4m/ 3m la pretul de 69 euro.

copertine-retractabile-3.jpg

copertina_marchiza_1_ezg_1.jpg

copertina-retractabila-Athena-MCA-alb-portocaliu-0001.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Cristian , te referi ca se va smulge din peretele rulotei unde va fi prins? Am facut un desen sa vezi cum as dori sa o montez. incerc si eu sa aflu cat mai multe idei. Apropos una de 4/3m cantareste 16 kg. 

2015-11-11 11.58.31.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@mihailescu cornel nu prea vad din ce ai prezentat, sa reziste pe caroserie, fara picioare de sprijin.
Exista destule modele pe original si sunt destul de practice, usoare si ieftine.

WC7TZQx.jpg
yZh6Qnp.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Da, intradevar Omnistore e facut special ptr rulote...camper. Dar au niste preturi de preturi.Unul de 3.75m/2.5m este in jur de 700 euro.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Tot ce este nou, este si scump.
Dar exista destul de multe modele second, ieftine si in perfecta stare. Chiar am intalnit, dar la momentul respectiv nu aveam un mijloc de transport in care sa incapa intreaga lungime.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc Viorel, O sa ma uit sa vad pe vreun site ceva SH. Multumesc.

Multumesc Cristian. Intradevar cred ca exercita o mare presiune asupra peretelui rulotei, .Sincer, nu as vrea sa ma trezesc in ...3 pereti, hahaha. Multumesc.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Intradevar, ar arata ca un strut care incearca sa decoleze....hahahaha. Ai dreptate . Multumesc deja am renuntat la idee..:cutu:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Nici eu nu as pune asa ceva pe rulota.Exista Omnistore, terase in saculet, care second nu au preturile asa mari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

  OUG 195/2002 republicata privind circulatia pe drumurile public, actualizata prin OUG nr. 63/2006

Art. 101

 

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora ,  sau accesorii ,  ori modificari neomologate;

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.