Adina Malan

Grecia - Pelion - Paltsi offcamping

6 postări în acest subiect de discuţie despre Grecia - Pelion - Paltsi offcamping

Grecia - Pelion - Paltsi offcamping

Adina Malan

Pentru cei care isi fac planuri de vacanta va prezint o locatie off-camping in Grecia. E vorba de plaja Paltsi, Pelion Argalasti (39.2368162, 23.3129053).

Este destul de departe, de la noi de acasa sunt aproape 1000 km.  In Grecia se merge pe traseul Salonic-Atena. Taxele de autostrada pana la Volos sunt maricele, dar drumul national care merge aproape paralel este destul de bun.

Eu am vizitat-o in calitate de nerulotist, de mai multe ori. Se campa la limita dintre drum si plaja, sub micii pini unde se vad in a doua fotografie masinile parcate. Sunt si cateva campere si rulote, mai spre zona cu terase, dar nu se vad. Cea de a treia fotografie este facuta aproximativ in locul unde se poate campa. Existau niste cismele cu apa si 2 terase destul de ieftine. Fotografiile sunt facute la inceputul lui iulie. Este una dintre cele mai frumoase plaje pe care le-am vizitat, nu numai ca peisaj, ci mai ales ca atmosfera. Pe nicio alta plaja nu am vazut atatia oameni citind (carti, nu ecrane). E frecventata de greci, mai ales in weekend si de cativa germani, italieni si francezi.

De aici se poate vedea zona mai de nord a coastei de est a Pelionului, care este extrem de spectaculoasa. Numai ca acolo drumurile sunt ceva gen Transalpina, dar mai inguste pe alocuri. Asa ca, pentru curajosi va mentionez acolo doua campinguri frumoase, pe malul marii, la Papa Nero si Chorefto. Acolo aerul de munte coboara pana in zona plajei, este ceva extraordinar seara. Nu stii daca esti la mare sau la munte.

Revenind la Paltsi cel minunat, are si locul asta un pacat: tantarii! Niste bestii hamesite care seara te mananca de viu. Asa ca daca va planificati o vacanta aici, mergeti pregatiti!

In plus, daca sunt valuri pe mare, puteti lua masina si merge pe partea cu golful, unde apa este tot timpul calma. Traversarea pana la Kalamos dureaza 30-40 de minute cu masina. Pentru cei interesati, mai am detalii din zona.

P1220701.JPG

P1220723.JPG

P1220835.JPG

• Like 5
  • Upvote 4

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel D

Foarte frumos, mulțumim!!!

Link către postare
Ovidiu-Betty

Frumos tare ! :OK:

Ahhhh ce poftă mi-ai făcut ! :)

Mulțumim Adina de împărtășirea cu noi a acestei locații. :salutare!:

Link către postare
Fejer Antal

Superb!!! Multumim pentru prezentare.:noroc:

Link către postare
Mihai-Arad

@Adina Malan  :bravo:

Foarte frumos . Multumim pentru prezentare.

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Nelu Z
      de Nelu Z
      Anul trecut, dupa cateva zile petrecute la Camping St. George in Bulgaria, ne-am indreptat cu mici opriri spre Grecia, prin Makaza.
      Mai jos este harta cu tot traseul parcurs de mine in concediul de anul trecut.

Drumul nou prin Makaza s-a dovedit a fi foarte bun si il recomand cu caldura.

Camping Fanari:
      O locatie foarte placuta, cu multa umbra. Zone de campare parcelate, apa, curent, grupuri sanitare curate, plaja foarte curata cu un nisip superfin alternand cu zone cu pietris, apa turcoaz de o limpezime incredibila.
      Cateva imagini:

Pentru doritori, dupa ce treci de camping sunt o multime de parcari si de plaje libere cu multe locuri de campare off.
      Am vazut si campere si rulote si o multime de masini si oameni care faceau baie in zone free, neamenajate dar foarte frumoase.

Zona este ceva mai putin frecventata si o recomand cu multa caldura.

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare colegi,
      Planuiesc sa stau cateva săptămâni la Krapets, Bulgaria. 

Daca a fost cineva recent as vrea sa stiu si eu cateva informații. 

Inca mai este functional izvorul? 
      Este mai aglomerat decat in alti ani?
      Vreo schimbare notabila fata de ceilalti ani?
    • Georgescu Dana
      de Georgescu Dana
      Am făcut-o si pe asta.  A doua plecare a fost off  si am mers in Obîrșia Lotrului , drumul spre Transalpina. 🙄🙄 Uffff, ce sa zic, frumos .... nu am avut companie, deloc, locurile de campare știute  au fost închise  si abia am gasit ceva. Relax total, liniște multaaa si somn la greu 😂🤣 , cam asta am facut noi.20190710_125939.mp4

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare colegi rulotisti,
      Zilele urmatoare planuiesc sa ma duc la Vadu. Nu am mai fost de ceva timp si as avea întrebări ptr cei care au fost anul acesta. 

1. Se mai poate campa in spatele dunei fara amenda? 
      2. Semnalul vodafone/orange 4g este bun? Te poti uita la un film?
      3. Am vazut cateva locuri interesante in zona vadu. As vrea sa aflu si parerea voastra despre aceste locuri. 
      4. Exista vreun loc unde sa fie sursa de apa aproape? izvor, fantana, pompa? 
      5. Se poate lua apa din Satul Vadu? Stiu izvorul din Corbu, dar este cam departe
      6. Este permisa camparea pe portiunea dintre lacul sinoe si mare? 
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua dragi colegi,
      Asa cum am promis intr-un alt post, revin cu informatii legate de campingul Porto Elea.
      Noi nu am stat in el insa am facut un tur de campinguri sa ne documentam pentru urmatoarele iesiri in Grecia.
      Singurul care ne-a placut a fost acesta ( pe langa Armenistis unde am stat).
      www.portoelea.com
      reservations@portoelea.com
      +30 6984 625581
      +359 898888101
      Foarte frumos amenajat, totul noutz, toalete impecabile, rstaurant, bar, loc de joaca pentru copii, zona de fitness in aer liber etc. Plaja un pic ingusta si plina de sezlonguri insa totul intr-o ordine impecabila si apa... apa de Grecia.
      Iata si cateva poze:

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.