NRLaurentiu

Manual instructiuni pentru rulote Beyerland, anii '90 (in limba olandeza)

2 postări în acest subiect de discuţie despre Manual instructiuni pentru rulote Beyerland, anii '90 (in limba olandeza)

Manual instructiuni pentru rulote Beyerland, anii '90 (in limba olandeza)

NRLaurentiu

Salutare, colegi!

Am gasit manualul cu instructiunile de folosire pentru rulotele Beyerland din anii '90. Cred ca este singurul de acest fel. Contine si schema electrica pentru instalatia electrica interioara, precum si cea pentru semnalizarea rutiera.

Din pacate este in limba olandeza.

Cine are timp si programele necesare, poate face un OCR (materialul este scanat la o calitate destul de slaba) cu corectia necesara a erorilor aparute in formatul text. Mai apoi textul corectat poate fi tradus in engleza,  pe bucati, cu ajutorul lui Google Translator. Mai departe este usor de inteles.

O traducere direct in limba romana cred ca va avea  cel putin efecte hipnotice! Google este optimizat pentru traducerea in engleza din aproape orice limba pamanteana si mai putin optimizat pentru traduceri in alte limbi.

Toate cele bune!

Manual instructiuni Beyerland '90.pdf

• Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Multumim @NLaurentiu. Eu caut pentru Dethleffs din 1991, dar fara rezultate pana acum.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Bogdan Moldovan
      de Bogdan Moldovan
      Bună tuturor, ce presiune țineți voi în roțile rulotei?

Sunt conștient că presiunea este dependentă de încarcarea rulotei, numărul de roți/axe și specificațiile cauciucului. 

Spre exemplu, eu am un MMA de 1500, 1 axă / 2 roți, cauciucuri 185/R14C 102T cu presiune maximă 65 psi și încarcare maximă pe roată de 850 kg, și îmi iese (conform formulei -- MAX(65psi, 1500kg x (65psi/(850kg x 2roți))) în bar --) că ar trebui să am o presiune de 3.95 bar. 

Formula de calcul am luat-o de aici dar apare în multe locuri pe internet. 

Dacă aș merge cu rulota neîncărcată (adică pe la 1200kg) atunci ar trebui să am mai puțin în roți și anume vreo 3.2 bar.
      Dar la încărcare aproape de MMA-ul rulotei mele (1500kg) îmi iese că ar trebui să am spre 3.95 bar (vezi mai sus).

• Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Cort universal rulotă cu montare pe șină.
      280x300cm
      Complet cu bețe de fibra, covor și țăruși.
      În ambalajul original. 
      500ron, transport inclus sau o reducere pentru ridicare de la Brăila; precizați că sunați după forum. 
      0771045128

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare colegi rulotisti,
      Zilele urmatoare planuiesc sa ma duc la Vadu. Nu am mai fost de ceva timp si as avea întrebări ptr cei care au fost anul acesta. 

1. Se mai poate campa in spatele dunei fara amenda? 
      2. Semnalul vodafone/orange 4g este bun? Te poti uita la un film?
      3. Am vazut cateva locuri interesante in zona vadu. As vrea sa aflu si parerea voastra despre aceste locuri. 
      4. Exista vreun loc unde sa fie sursa de apa aproape? izvor, fantana, pompa? 
      5. Se poate lua apa din Satul Vadu? Stiu izvorul din Corbu, dar este cam departe
      6. Este permisa camparea pe portiunea dintre lacul sinoe si mare? 
    • Alin P.
      de Alin P.
      Buna Dimineata.
      Am un cort de vanzare dimensiuni 5, 50 lungime snur , total 7, 5 ca si nou. Am cumparat rulota impreuna cu el , dar nu se potriveste.Este complet inclusiv perdelute.
      Culoare maro -gri. 
      Eventual schimb cu unul mai mare.
    • Vasile Oae
      de Vasile Oae
      Desi am cumparat-o la câteva zile după Paste, abia acum pot spune că am oficial rulota. Și asta pt că de doua zile mi-au venit numerele.  Până nu am văzut-o cu numere, din superstiție nu am vorbit de ea, desi pe forum activez de ceva vreme.
      In Arges e o întreagă nebunie cu programările la RAR și serviciul înmatriculări. Durează de te saturi, si nu am fost inspirat când am făcut programrea la RAR sa o fac și pe cea la numere. Am așteptat să trec RAR-ul, sa îmi vina cartea de identitate și abia apoi am făcut programare la numere.
      Nu mai contează, acum o am valida. Mi-am făcut pt siguranță și permisul pe categoria B96 (4250 kg), desi cu mașina mea nu depășesc 3500.
      Abia am avut timp pt verificarea instalațiilor, modificat lampi de pe tub pe LED, pt o curățenie....din astea casnice. 
      Este un Swift Sandymere din 1997. Se prezintă destul de bine pentru vârsta ei.
      Dotările tipic englezești. Baie cu cabina de dus separata (asta a fost ideea mea fixa, vom vedea cat este de utila așa).
      Mover, cort.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.