Gabi Barbu

Panou fotovoltaic semiflexibil sau rigid

37 postări în acest subiect de discuţie despre Panou fotovoltaic semiflexibil sau rigid

Panou fotovoltaic semiflexibil sau rigid

Liviu Crista

Pai cum sa le mut odata ce le-am lipit pe plafon? Cele rigide nu se lipesc, asta am vrut sa subliniez. Restul sper ca se intelege. 

• Like 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut S
în urmă cu 5 ore, Liviu Crista a scris:

Pai cum sa le mut odata ce le-am lipit pe plafon? Cele rigide nu se lipesc, asta am vrut sa subliniez. Restul sper ca se intelege. 

Nu cred ca se referea la cele montate de tine pe masina, ci in general. Tu ai afirmat ca cele rigide sunt mai ok vs cele semiflexibile deoarece le poti muta dupa soare.

A dat si un link in care gasesti suporti pentru cele semiflexible, a.i. se anuleaza si partea in care alti colegi afirmau ca lipindu-le nu mai au ventilatie.

Acum, dupa ce am vazut discutia, ma bate si pe mine gandul sa-mi iau 2 semiflexibile :default_big_grin:. Le bugetez pentru primavara, poate se mai ieftinesc...

• Upvote 1

Link către postare
NLaurentiu

@Ionut S daca mergi pe ideea de ieftin, ai s-o patesti ca tipul din clipul pe care l-am pus intr-o postare anterioara.

In plus, un panou flexibil/rigid montat permanent pe rulota, va avea parte de mai mult soare (in cazul in care rulota nu sta in garaj) si astfel isi va diminua considerabil caracteristicile tehnice, fata de un panou mobil, folosit doar cand faceti iesiri cu rulota, iar in rest pus la pastrare.

Link către postare
Alin Opran

Ca sa bag si eu "batul prin gard" ...

Am achizitionat pentru Sprinterul pe care-l convertesc in camper 2 semiflexibile de 100w. Din cauza ca nu  mi-au mai ajuns suportii de prindere comandati, cei mentionati de colegul @George B , le-am lipit de plafon dar, plafonul la van-uri nu este coala dreapta, are nervuri longitudinale cu inaltimea de cca 1 cm astfel ca exista ventilatie pe sub ele. Pentru siguranta am folosit si cateva suruburi. Pentru mine este varianta cea mai sigura avand in vedere ca trecerea catre van am facut-o pentru a ma putea deplasa cu viteza de croaziera a autostrazilor, 120-130 km/h. Montarea celor rigide mi s-a parut ca aduce un risc mai mare.

IMG_20181124_140744.jpg.b25c1821df7aeac160704604423979bc.jpg

IMG_20181124_160604.thumb.jpg.2289efa6e46c0168b7bca1fa4a901a1f.jpg

IMG_20181124_160638.thumb.jpg.46f8737542edcc7045056f10936bd1e7.jpg

As mai vrea sa punctez un lucru despre care care nu s-a discutat legat de incalzirea panourilor in soare si eficienta lor, tema de casa: Sunt panouri policristaline si monocristaline. Au caracteristici opuse in fenomenul eficientei vs temperatura :salutare!:

• Upvote 1

Link către postare
Lucian Pop

Lipsa ventilației reprezinta intr-adevar o problema.

Daca te ai decis la panou flexibil, nu ar fi mai simplu sa pe geamul din fata al rulotei ziua? asa ar avea si unghi si il poti da jos, il poți muta dupa bunul plac. 

Asta ar fi varianta logica. 

Link către postare
Alin Opran

Nu stiu catre cine a fost mesajul tau ultim @Lucian Pop, eu am un singur argument pentru panoul montat pe plafon, fie el rigid sau flexibil: fata de cel pe care il scoti din rulota si il pui la soare sau in geam sau oriunde altundeva, cel montat pe plafon incarca bateria de cand rasare soarele pana la apus. Tine bateria incarcata si cand tii rulota in parcare, curte sau in fata casei :OK:

Ca sa nu mai vorbesc ca trebuie sa-l scoti de unde il tii depozitat, sa-l scoti afara, sa conectezi cablurile .... si sa repeti operatia inversa seara :amuzat:

Asta este doar parerea mea si doar a mea :salutare!:

Stiu ca vor exista si argumente ca daca pui rulota la umbra nu mai incarca s.a.m.d ...

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
George M.
în urmă cu 3 ore, Alin Opran a scris:

Ca sa bag si eu "batul prin gard" ...

Am achizitionat pentru Sprinterul pe care-l convertesc in camper 2 semiflexibile de 100w. Din cauza ca nu  mi-au mai ajuns suportii de prindere comandati, cei mentionati de colegul @George B , le-am lipit de plafon dar, plafonul la van-uri nu este coala dreapta, are nervuri longitudinale cu inaltimea de cca 1 cm astfel ca exista ventilatie pe sub ele. Pentru siguranta am folosit si cateva suruburi. Pentru mine este varianta cea mai sigura avand in vedere ca trecerea catre van am facut-o pentru a ma putea deplasa cu viteza de croaziera a autostrazilor, 120-130 km/h. Montarea celor rigide mi s-a parut ca aduce un risc mai mare.

IMG_20181124_140744.jpg.b25c1821df7aeac160704604423979bc.jpg

IMG_20181124_160604.thumb.jpg.2289efa6e46c0168b7bca1fa4a901a1f.jpg

IMG_20181124_160638.thumb.jpg.46f8737542edcc7045056f10936bd1e7.jpg

As mai vrea sa punctez un lucru despre care care nu s-a discutat legat de incalzirea panourilor in soare si eficienta lor, tema de casa: Sunt panouri policristaline si monocristaline. Au caracteristici opuse in fenomenul eficientei vs temperatura :salutare!:

Ai cumva la indemana documentul pe care s a bazat afirmatia  "... caracteristici opuse in fenomenul eficientei vs temperatura" ?

Ms.

Link către postare
Alin Opran

Informatia se gasese liber pe net @George M., atat pe site-uri de specialitate cat si pe altele. La un search simplu pe prietenul Google luam primul site care apare

http://solarcenter.ro/blog/diferente-panouri-fotovoltaice/

Daca trebuie demonstrat cu formule matematice cautam unul mai profesional dar zic eu ca e suficient pentru noi, amatorii :salutare!:

• Like 1

Link către postare
Alin Opran

Subiectul policristalin vs monocristalin in care este mentionata/subliniata si eficienta vs temperatura a mai fost prezentat de colegul @Sorin S in urma cu cca 2 ani:

• Like 1

Link către postare
George M.
în urmă cu 1 oră, Alin Opran a scris:

Informatia se gasese liber pe net @George M., atat pe site-uri de specialitate cat si pe altele. La un search simplu pe prietenul Google luam primul site care apare

http://solarcenter.ro/blog/diferente-panouri-fotovoltaice/

Daca trebuie demonstrat cu formule matematice cautam unul mai profesional dar zic eu ca e suficient pentru noi, amatorii :salutare!:

Daca gasesti totusi ceva mai documentat- fara a depune mari eforturi, posteaza si aici. De pareri de pe site uri "de specialitate" m am convins demult ...

Ms.

Link către postare
Alin Opran

Nu am nici timp nici chef sa caut pentru a convinge, cine vrea sa aprofundeze subiectul (cine este interesat) este liber sa o faca. Chiar si tu @George M. deoarece te vad interesat.

Sau interesul este doar de a combate ceea ce am afirmat? :nedecis:

Anyway, sungem deja off, tipicul era altul.

• Like 1

Link către postare
George M.

Ai obiceiul de a ramane fara timp si chef cand discutiile tind sa urce la un nivel ...

Stai linistit, ca ramanem on topic. Incercam sa discutam despre acest subiect, dar cu ceva argumente, nu cu " bete prin gard".

Seara buna !

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Doresc sa iau un acumulator nou la anul. 
      M-am orientat spre AGM . Am un consumator pe 220v de 80-150w circa 8 ore pe zi si un panou mono de 280w cu mppt. 
      Anul trecut am folosit un acumulator gel jarett 120ah (22kg) care nu a fost suficient. Seara se consuma curentul in maxim 4 ore. 
      Acumulatorul pe care doreasc sa il cumpar este: SBF 190AH - 61kg. 

Acumulatorul ar fi urmatorul:
      https://sorgeti.ro/baterie-stationara-sorgeti-sbf-190ah

1. Ce parere aveti calitate/pret? 
      2. Pentru un consum de 80-150w cateva ore pe zi credeti ca AGM ar fi mai potrivit decât GEL? 
      3. Presupun ca cu cat este acumulatorul mai greu cu atat este mai bun. Greșesc? 
      4. Alte solutii, tipuri de acumulatori imi puteti recomanda? 

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare rulotisti,
      Pe baza neglijenței mele am reusit sa stric o baterie cu gel in jumătate de an asa ca o sa va dau cateva sfaturi simple pentru a prelungi viata acumulatorului cu cativa ani.

1. Bateria ar trebui scoasă din rulota cand nu ieșiți cu rulota mai ales daca rulota sta in soare. Este valabila si reciproca, nu lasati bateria gel iarna in frig. Temperatura ideala pentru o baterie cu gel este de 15-25 grade celsius(am atasat o poza). 
      Temperatura este cel mai important factor. 
      Mare atentie: întâi se deconectează panoul solar, apoi se scoate acumulatorul.  

2. Nu alegeți cel mai ieftin tip de acumulator. Cu cat acumulatorul este mai greu, cu atat este mai bun.

3. Nu descarcati acumulatorul complet. Unele controlere au o protectie care "taie" curentul atunci cand tensiunea scade sub nivelul critic, altele nu. 

4. Daca este posibil montați acumulatorul într-un spatiu cu aerisire. Se poate monta si un ventilator micuț (2-20w). 
      La 3 dolari puteti pune chiar si un controller automat cu termostat. Link aici:
      http//s.aliexpress.com/VJrmy6jm

Sper sa va fie de folos aceste sfaturi si greselile mele sa va ajute. 

• Ionut C.
      de Ionut C.
      Oferim servicii pentru rulote si autorulote:
      - consultanta si montaj accesorii
      - consultanta si montaj sisteme fotovoltaice
      - reparatii structuri rulote si autorulote
      - lucrari de intretinere periodica (remasticare, gresat, igienizare bazine de apa cu ultraviolete).
      - spalat interior si exterior, detailing, tratament mobilier, polishare, vopsitorie
      - conversii campervan

Programari la telefon 0785226373

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.