Davieboy

Salutari din comunitatea de RVs si Campers din SUA

23 postări în acest subiect de discuţie despre Salutari din comunitatea de RVs si Campers din SUA

Salutari din comunitatea de RVs si Campers din SUA

Davieboy

Buna ziua,

Ma bucur sa fiu printre voi. Va transmit salutari cordiale din partea comunitatii de sud-est a Americii. Sunt repatriat recent dupa 31 de ani in America. Ultimii ani i-am petrecut in in Georgia si Sud Carolina. In 2016 am cumparat un camper Play Mor, model al anul 2000. Are 37 de feet (aproape 12 metri). L-am adus in Romania, pe vapor si doar ce l-am parcat (ieri), pe o proprietate personala in judetul Vaslui.

Bine v-am gasit.

20160813_172447.jpg

• Like 8
  • Upvote 4

Distribuie această postare

Link către postare

Flavius Ivan

:default_bun_venit: @Davieboy :noroc:

Frumos atelajul! Să îl stăpânești sănătos! :OK:

Link către postare
Dragos M

Bun venit in comunitatea ForumRulote.ro ! :salutare!:

Frumoasa tare rulota, dar cu 12 metri destul de greu de mers prin Romania... si mie mi-ar placea ceva cat mai mare dar aici la noi abia ma descurc cu 7 metri :default_big_grin:

Link către postare
Daniel P

Bun venit alături de noi @Davieboy ! :salutare!:

Așteptăm cu interes prezentarea frumoasei tale rulote, însoțită de cât mai multe poze, în secțiunea Rulota mea ...:default_bun_venit:

Link către postare
Vana Petre

Fii binevenit printre noi! :salutare!:...chiar daca "noi cu rulote, tu cu TIRul"...:default_emoticons-animated-3:

• Like 1

Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun Venit @Davieboy!

Frumos si incapator echipamentul de campare! Daca il conectezi la utilitati nici nu-ti mai trebuie casa!xD

O sa fie interesant sa circuli cu el, dar nu imposibil! Probabil noi nu suntem obisnuiti!:) Oricum este WOW!

Iesiri frumoase si te asteptam cu impresi! :default_sun33:

Link către postare
Eusebiu Cretu

Salutari si :default_bun_venit:

Link către postare
Ovidiu Cica

Pune ceva poze si din interior sa vaza si ochiul nostru !

Cu ce animal tragi hangarul?

Ai adus si pick-up ul ?

Anyway:Welcome !

Link către postare
Irina Ursache

Bine ai venit pe forum si revenit in Ro! Sa ne anunti si pe noi pe unde poti merge cu bijuteria ta, noi avand in Dethleffs de peste 8 m.... :)

Link către postare
Adrian Mihai

Welcome !!!

mai adaug o curiozitate celor enuntate deja: cat a costat transportul din SUA pana in Romania ? 

Link către postare
Mihai-Arad

@Davieboy :default_bun_venit:

:default_109: , ... pe drumurile patriei, cam greu (dar nu imposibil).

Greu pentru ca-s tot alea pe care le-ai lasat candva in urma .....

N-am reusit sa le "reparam" si nici de zugravit n-am reusit ceea ce-a construit "tovarasul".

""Nicăieri nu-i ca, acasă ! ""

Modificat de Mihai-Arad
Icon

Link către postare
Alin Ifrim

Bun venit. Frumos"agregatul". 

Link către postare
Danut Capra

:default_bun_venit:

Link către postare
Costica V.

:default_bun_venit:    :noroc:

Link către postare
Cristian Bednar

Oho. Daca se face clasament de rulote risti sa fi ales primar printre noi ?. Bine ai venit inapoi in Romania si printre noi. Iesiri faine sa ai si asteptam prezentarea utilajului in sectiunea dedicata rulotei.

• Like 1

Link către postare
Davieboy

Multumesc tuturor pentru urarile de bine. Am cumparat rulota cu intentia de a locui in ea in timp ce-mi construiesc casa, apoi am sa incerc sa o vand. Din pacate trebuie sa vand si pickup truckul care o trage deoarece are vre-o 7 tone si ai nevoie de set-up'ul care il am pe pickup truck ca sa o poti trage. Am cumparat-o ieftin ($ 6, 500.00) si am remodelat tot interiorul; pereti podele, tavane! Cred ca am facut mai bine de 2000 de poze de-alungul procesului de renovare. Le voi posta pe un acont de gmail ca sa pot fi vizionate de cei care doresc sa-si faca reparatii personale. Voi posta si niste poze din interior in viitorul apropriat. Deocamdata am multe lucruri personale 'claie peste gramada' in interior si abia imi pot face drum de la un capat la altul al rulotei. Costul transportului rulotei si a pickup truck'ului care o trage a fost de $ 7, 500.00 din Savannah GA. (USA) pina in Zeebrugge (Belgia) - cel mai ieftin transport pe care l-am putut gasi (o companie din NJ, USA). Toate vehicolele care le vedeti in poze m-au costat aproximativ $ 13, 000.00 sa le aduc din Atlanta, GA. (USA) pina in Vaslui (RO). Deocamdata sunt 'dry camping' - nu sursa de apa, nu sursa de curent electric. Am umplut tankul de apa inainte sa parchez si am un generator de 10, 000 W care imi da vre-o 25L la suta de km :-P ... si se pare ca v-a trebui sa rezist asa inca cel putin 3-4 saptamani.

Am atasat cateva poze unde am poposit definitiv. 

Voi reveni cu un topic nou, cu intrebari tehnice.

Multumesc tuturor.

20180902_160555.jpg

20180902_160634.jpg

• Like 2
  • Upvote 2

Link către postare
Raul G

Bun venit printre noi

Link către postare
Fejer Antal

:default_bun_venit:Salutare și bun venit în această comunitate:noroc:

Link către postare
Marius Dan

:default_bun_venit:si spor la treaba!

Link către postare
Cristian Bednar

Nevasta-mea se plange ca am multe in jurul casei... abia astept sa se trezeasca sa ii arat pozele cu utilajele tale ?. Foarte misto si spor la constructie. Asteptam cu interes pozele de la renovarea rulotei. 

• Like 1

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Conţinut similar

• George G
      de George G
      Salutare,

Sunt George din Brasov, 34 de ani si imi plac camperele
      De aproximativ 1 an am inceput sa ma gandesc serios la convertit o duba in camper. Inca sunt la stadiul de proiect. Mi-a placut foarte mult VW Transporter T5 si T6, insa mi-am dat seama ca nu e suficient spatiu pentru dotari decente. Ulterior m-am uitat la Renault Master, VW Crafter, apoi Sprinter, insa dupa o serie de documentari am ajuns la concluzia ca Peugeot Boxer sau fratii lui gemeni sunt cele mai mari din clasa lor. 
      Cautand un Boxer H3L4 am dat peste o ambulanta Ducato, iar de atunci ma gandesc serios sa achizitionez o ambulanta cu MTMA 3.5T.
      Ma incanta pentru ca unele au zona din spate putin mai mare, au instalatia electrica si izolatia facute.
      Totusi, la noi pana acum nu s-a incumetat nimeni. Ce imi scapa din vedere in entuziasmul meu?
    • Bogdan Moldovan
      de Bogdan Moldovan
      Bună tuturor, ce presiune țineți voi în roțile rulotei?

Sunt conștient că presiunea este dependentă de încarcarea rulotei, numărul de roți/axe și specificațiile cauciucului. 

Spre exemplu, eu am un MMA de 1500, 1 axă / 2 roți, cauciucuri 185/R14C 102T cu presiune maximă 65 psi și încarcare maximă pe roată de 850 kg, și îmi iese (conform formulei -- MAX(65psi, 1500kg x (65psi/(850kg x 2roți))) în bar --) că ar trebui să am o presiune de 3.95 bar. 

Formula de calcul am luat-o de aici dar apare în multe locuri pe internet. 

Dacă aș merge cu rulota neîncărcată (adică pe la 1200kg) atunci ar trebui să am mai puțin în roți și anume vreo 3.2 bar.
      Dar la încărcare aproape de MMA-ul rulotei mele (1500kg) îmi iese că ar trebui să am spre 3.95 bar (vezi mai sus).

• Nelu Z
      de Nelu Z
      Camping si Strand Termal  NOSTALGIA - Vlahita

Deoarece este ultimul strand deschis in localitatea Vlahita si informatiile pe internet sunt foarte putine, incerc sa va ofer informatiile pe care le am de la fata locului.
      Este ceva mai greu, dar prin intermediul translatorului am reusit!
      In Vlahita sunt 3 stranduri:
      Cel vechi , Perla Harghitei.
      In spatele lui s-a deschis inca unul cu piscina Raza Soarelui.
      Si ultimul deschis, pe care il cunosc mai putini Strand Termal/ Camping Nostalgia. 
      Le-am vazut si singurul care m-a facut sa raman a fost Nostalgia.

Coordonate si localizare pe harta pentru Strand Termal/ Camping Nostalgia:
      46.340751, 25.5341342

Are 3 bazine cu apa termala, 10 casute, loc generos pentru amplasat rulote si corturi, cu multa iarba, grup sanitar cu vestiar, dusuri, wc-uri curate.
      Loc amenajat pt. gratar.
      Prize 230v pt rulote.
      Nu are racorduri pt.apa.
      Nu au copaci sub care sa campezi la umbra.
      Pretul platit pt. rulota + curent +2 persoane + acces la bazine = 75 lei/zi

Restul dotarilor le veti vedea in imaginile atasate.

• Nelu Z
      de Nelu Z
      CHEILE RASNOAVEI - Off Camping

Deoarece informatiile de pe site  nu mai sunt de actualitate am creeat acest topic nou, cu informatii de la Cheile Rasnoavei. 
      Drumul este proaspat asfaltat pana la intrarea in chei (la intrarea in camping), dar este un drum ingust, dar cu atentie pot trece 2 masini.
      Fata de acum cativa ani cand se campa inainte de intrarea in chei, acum nu se mai poate. Sunt puse tablite cu camparea interzisa plus ca sunt sapate santuri de-a lungul drumului.
      Am aflat ca aceste terenuri ar apartine primariei Rasnov, care nu mai permite campareain aceasta zona.
      Camparea insa se poate face in chei. Cheile apartin Ocolului sllvic  si ei permit camparea.
      Coordonatele GPS: 45.543036, 25.538871

Sunt locuri amenajate cu foisoare din loc in loc, de-a lungul cheilor si pe langa ele au pus si toalete ecologice.
      Se plateste intrarea in chei doar simbata si duminica.
      11 lei masina
      6 lei persoana adulta.
      Rulota nu se pune.
      In cursul saptamanii nu se face taxarea.
      Zona este foarte frumoasa, in stanga muntele in dreapta susura paraul. Destul de aproape este si un izvor pentru alimentarea cu apa potabila.
      In weekend este aglomerat, vin multi oameni din Rasnov si Brasov la picnic.
      La lasarea serii se retrag insa la casele lor si se asterne iar glasul susuruuil paraului, peste intreaga vale.
      De aici puteti vizita in Rasnov: Cetatea Rasnov, Dino Parc, Pestera Valea Cetatii.
      Inainte de intrarea in chei este si un camping foarte frumos amenajat, asata pentru cei care prefera aceasta varianta.
      Pe scurt, noi ne-am simtit minunat. Atasez cateva imagini pentru cei interesati.

Cu speranta ca informatiile va vor fi utile candva, cumva , .

• Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Cort universal rulotă cu montare pe șină.
      280x300cm
      Complet cu bețe de fibra, covor și țăruși.
      În ambalajul original. 
      500ron, transport inclus sau o reducere pentru ridicare de la Brăila; precizați că sunați după forum. 
      0771045128

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.