Alin Mihaila

Austria 2019

36 postări în acest subiect de discuţie despre Austria 2019

Austria 2019

Alin Mihaila

Stiu ca e devreme, dar entuziasmul zilelor de vara si „dorul de duca” m-au facut intocmesc un „draft” al vacantei de anul urmator. Il las aici si daca cineva are sugestii despre obiective din zona i-as fi recunoscator. Multam fain!

Vacanta Austria 2019.xls

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

La Legoland merg eu in Octombrie anul acesta, sper sa mai găsesc loc in campingul din interior mi-au vorbit bine campingul Lech din Ausburg aflat intre Legoland și München 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 14 ore, Raul G a scris:

La Legoland merg eu in Octombrie anul acesta, sper sa mai găsesc loc in campingul din interior mi-au vorbit bine campingul Lech din Ausburg aflat intre Legoland și München 

Am vazut topicul tau despre Legoland. Sunt in asteptarea informatiilor :default_big_grin:

Eu incep cu rezervarile de prin februarie

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 21.8.2018 la 14:08, Alin Mihaila a scris:

Stiu ca e devreme, dar entuziasmul zilelor de vara si „dorul de duca” m-au facut intocmesc un „draft” al vacantei de anul urmator. Il las aici si daca cineva are sugestii despre obiective din zona i-as fi recunoscator. Multam fain!

Vacanta Austria 2019.xls

 

Mai e valabil acest "draft" ? 

Obiective prin zona , ti-as putea recomanda .... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
3 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

 

Mai e valabil acest "draft" ? 

Obiective prin zona , ti-as putea recomanda .... 

„Draftul” a luat o forma mai aproape de adevar, adica am introdus si perioadele de campare. Am facut si rezervarile, deci se cam contureaza vacanta. Am inceput sa centralizez obiectivele, sa analizez ofertele pentru city-pass-uri... Ti-as fi recunoscator daca m-ai ajuta cu mai multe informatii. :salutare!:

Vacanta Austria 2019 cu date.xls

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
La 9/1/2019 la 9:49, Alin Mihaila a scris:

„Draftul” a luat o forma mai aproape de adevar, adica am introdus si perioadele de campare. Am facut si rezervarile, deci se cam contureaza vacanta. Am inceput sa centralizez obiectivele, sa analizez ofertele pentru city-pass-uri... Ti-as fi recunoscator daca m-ai ajuta cu mai multe informatii. :salutare!:

Vacanta Austria 2019 cu date.xls

Dacă ai nevoie de informații pentru Legoland spune cum și cu ce te pot ajuta, ai făcut rezervare în interior sau în vreun camping din afara? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
Chiar acum, Raul G a scris:

Dacă ai nevoie de informații pentru Legoland spune cum și cu ce te pot ajuta, ai făcut rezervare în interior sau în vreun camping din afara? 

Am facut rezervare la Legoland, la campingul lor. Daca ai ceva tips-uri despre parc, respectiv camping, m-ar ajuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pentru parc aveți nevoie de doua zile, totul este scump în resort, cafea execrabila și costa 3€. 

Dimineața la deschidere căutați faceți atracțiile cele mai căutate, în octombrie la anumite era și 1, 5 ore de așteptare, eu m-am distrat de minune la aceea unde se trage cu tunurile de apa în cei din corăbii. 

Pt camping îți recomand o stropitoare, nu ai apa în locul de campare și trebuie adusa de langa grupul sanitar, eu aveam doar furtun, dar lângă resort la 1 km se găsește un magazin Baumgartner parca se numește și este deschis pana la 22. Tot lângă este și un BurgerKing de unde am luat de mâncare într-o seara. 

Fiind lângă Dunăre seara este f umed, atenție la ce lăsat-o pe afara deoarece dimineața găsiți totul ud. 

Locurile de campare sunt dezvoltare în lungime, întri pe o parte și ieși pe cealaltă, nu pierdeți timpul cu cort, nu aveți nevoie fiind toată ziua plecați. 

Am cinat la Castel de ziua fiului mai mare, scump și prost. Știu ca au și un împinge tava, dar nu am întrat. 

Pt orice alta informație nu aveți decât de cerut. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Burduja George

Seara pe la 7-8 si cred ca tine pana la 10, in camping functioneaza o rulota de tip fast-food unde au burgeri, cartofi prajiti... Etc. Mancare buna si nu foarte scumpă, dupa o zi de stat in parc nu mai ai chef de gatit. Chiar lucra acolo si o doamnă din Romania si ne-a facut niste burgeri foarte buni. 

Exista o intrare secundara in parc care este folosita de cei cazati in camping si in hotelurile ce apartin de parc. Este mult mai bine decat sa te duci cu masina in parcarea mare.

Intrarea in camping se face dupa ce faci check-in. Acesta este comun, pentru camping si pentru hoteluri. Este undeva in stanga fata de intrarea cu bariere automate din camping. Pentru bariere o sa ai o cartela si poti iesi cand vrei. La cativa  km de camping găsești un mic orășel cu Lidl si alte magazine. 

In partea de hoteluri găsești locuri de joaca pentru copii. 

Noi am stat tot 2 zile in park si a fost suficient. Bine, venind dupa 8 zile de Europa Park aici a fost mai mult de odihnă :)

Vezi ca sunt oferte pentru camping in această perioada, noi acum doi ani am platit 180 euro pentru 3 nopti de cazare in camping si 2 zile de intrat in Legoland. 2 adulți si un copil. 

Pentru parc, bifează pe o harta pe unde ai fost, e mai usor sa te orientezi așa. Mai exista si o posibilitate de a achizitiona un fast pass si a nu mai sta la cozi, dar acum depinde de buget. Noi nu l-am folosit si 2 zile au fost suficiente sa ne dăm in toate atracțiile. 

O sa fie distractiv.... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

In octombrie nu mai era nici o rulota fast-food, poate funcționează doar vara, boh. 

Dacă ai luat locație de campare înăuntru ai sigur și întrarea în parc care este f ușor de ajuns de la rulota, è plin de îndicati cum sa ajungi pe jos. Seara lângă camping se poate folosi un mare parc de joacă deschis mereu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Va multumesc frumos pentru informatii. Cu mancarea ne cam descurcam la rulota, asa am facut de fiecare data. In ceea ce priveste camparea, am platit 232 euro pentru 2 nopti, cu intrare inclusa (2 adulti si 2 copii). Presupun ca se gasesc harti cu parcul in camping, o sa-mi fac acolo o strategie...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Hărți ale parcului găsești peste tot în resort. 

Am uitat un lucru important, dar citind ca ai făcut deja rezervarea mi-am adus aminte. 

Pe e-mail-ul de confermare ai primit și o foaie cu un cod de bare pt camping, nu trebuie sa treci pe la recepție ci mergeți direct la bara de întrare unde scanezi biletul de întrare. 

Va sfătuiesc sa ajungi după 5 când se libereaza campingul. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 9 ore, Raul G a scris:

Hărți ale parcului găsești peste tot în resort. 

Am uitat un lucru important, dar citind ca ai făcut deja rezervarea mi-am adus aminte. 

Pe e-mail-ul de confermare ai primit și o foaie cu un cod de bare pt camping, nu trebuie sa treci pe la recepție ci mergeți direct la bara de întrare unde scanezi biletul de întrare. 

Va sfătuiesc sa ajungi după 5 când se libereaza campingul. 

E buna informatia cu codul de bare. Cred ca ajungem in jur de 11-12, asa ne-am programat pentru a putea beneficia de intrarea pentru 2 zile

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Filipiuc

Super traseul.

Ce ziceti daca va spun ca si noi avem in plan aproape acelas traseu, in aceeasi perioada?

Aveam 2 trasee pe Austria de dezbatut in casa:

 1 mai lung cu intoarcere prin Croatia ( a sarit din buget dar si din timpul acordat vacantei)

2 aproape identic cu acesta

Acum, cu in plan atat de bine documentat, imi va fi mult mai usoara organizarea.:default_emoticons-animated-3:

Modificat de Daniel Filipiuc
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

:default_109:

Atentie  la ....contravențiile rutiere  din Austria. (NEW)

https://e-justice.europa.eu/content_rights_of_defendants_in_criminal_proceedings_-169-AT-maximizeMS-en.do?clang=ro&idSubpage=5

 

* pe autostrada: ştiţi că dacă mergeţi doar pe banda a doua / a treia (cea din mijloc sau cea din stanga , sensul de deplasare) sunteţi contravenient? De ce? Pentru că în legislaţie scrie că pe autostradă şi drumurile cu 2 -3  benzi, se va folosi banda cea mai din dreapta. Banda a doua / a treia o folosiţi doar pentru depasiri/devansări.

Minim ... 30 €.

 

Vezi  aici , la minutul 3:42

 

 

Pe site-ul MAE - Austria gasiti informati utile despre .... Recomandări privind călătoriile în Austria  dar si despre ...detectoare anti-radar .

https://viena.mae.ro/node/344#null

 

Vacanta placuta ! :)

 

Modificat de Mihai-Arad
smile icon
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
La 22.03.2019 la 22:11, Daniel Filipiuc a scris:

Super traseul.

Ce ziceti daca va spun ca si noi avem in plan aproape acelas traseu, in aceeasi perioada?

Aveam 2 trasee pe Austria de dezbatut in casa:

 1 mai lung cu intoarcere prin Croatia ( a sarit din buget dar si din timpul acordat vacantei)

2 aproape identic cu acesta

Acum, cu in plan atat de bine documentat, imi va fi mult mai usoara organizarea.:default_emoticons-animated-3:

Asta e si scopul unui forum, iar bucuria este cu atat mai mare cu cat aflu ca postarea a fost de ajutor.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 23 ore, Mihai-Arad a scris:

:default_109:

Atentie  la ....contravențiile rutiere  din Austria. (NEW)

https://e-justice.europa.eu/content_rights_of_defendants_in_criminal_proceedings_-169-AT-maximizeMS-en.do?clang=ro&idSubpage=5

 

* pe autostrada: ştiţi că dacă mergeţi doar pe banda a doua / a treia (cea din mijloc sau cea din stanga , sensul de deplasare) sunteţi contravenient? De ce? Pentru că în legislaţie scrie că pe autostradă şi drumurile cu 2 -3  benzi, se va folosi banda cea mai din dreapta. Banda a doua / a treia o folosiţi doar pentru depasiri/devansări.

Minim ... 30 €.

 

Vezi  aici , la minutul 3:42

 

 

Pe site-ul MAE - Austria gasiti informati utile despre .... Recomandări privind călătoriile în Austria  dar si despre ...detectoare anti-radar .

https://viena.mae.ro/node/344#null

 

Vacanta placuta ! :)

 

Da, stiam, dar asta e in primul rand o regula de bun simt. Rade inima in mine cand vad ca-si iau amenda cei obisnuiti sa conduca numai pe banda pentru devansari

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

AMR 7 săptămâni... Parcă nu mai am răbdare. Am adunat informații peste informații, deja încep să fac rezervări pe la obiective, dar parcă mai e loc de optimizări...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Mă poate ajuta cineva cu o informatie referitoare la Camping Wien Neue Donau? http://www.campingwien.at/camping-wien-neue-donau/

În acest camping nu se pot face rezervări decât pentru parcelele luxury care din păcate sunt ocupate pentru 14-17 iulie. Reprezentanții campingului m-au informat că voi găsi un loc de campare, dar fiind în plin sezon parcă n-aș merge pe „incredere”. A fost cineva in iulie in acest camping să-mi poată confirma faptul că voi găsi locuri libere și fără  rezervare? Sau îmi puteți sugera altă locație pentru vizitarea Vienei? Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Noi am stat in camping Wiena Sud. La 200 m de camping exista un market pentru aprovizionare.

Mai sunt si alte campinguri, vezi aici: https://www.eurocampings.co.uk

Este un site foarte bun.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
32 minute în urmă, Aurelianz a scris:

Noi am stat in camping Wiena Sud. La 200 m de camping exista un market pentru aprovizionare.

Mai sunt si alte campinguri, vezi aici: https://www.eurocampings.co.uk

Este un site foarte bun.

 

Cele 3 camping-uri din Viena apartin aceleiasi companii. Ati avut rezervare sau ati mers fara? Erau locuri libere? In ce perioada ati fost?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

La sfarsitul lui iulie, fara rezervare. Da, erau locuri libere. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
41 minute în urmă, Aurelianz a scris:

La sfarsitul lui iulie, fara rezervare. Da, erau locuri libere. 

Mersi mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 23 ore, Alin Mihaila a scris:

Mă poate ajuta cineva cu o informatie referitoare la Camping Wien Neue Donau? http://www.campingwien.at/camping-wien-neue-donau/

În acest camping nu se pot face rezervări decât pentru parcelele luxury care din păcate sunt ocupate pentru 14-17 iulie. Reprezentanții campingului m-au informat că voi găsi un loc de campare, dar fiind în plin sezon parcă n-aș merge pe „incredere”. A fost cineva in iulie in acest camping să-mi poată confirma faptul că voi găsi locuri libere și fără  rezervare? Sau îmi puteți sugera altă locație pentru vizitarea Vienei? Multumesc anticipat!

 

Salut @Alin Mihaila

Daca-ti spun EU (vezi, am scris cu majuscule; poate asa par mai autoritar decat oficiali de la Camping) ma vei crede , pe cuvant ?

Acum sincer, daca ti-au spus ca vei gasi locuri libere, vei gasi. Dar, daca vrei 100%  , rezerva parcela luxury (?). O fi diferenta de pret (cat) o fi o suprafata mai mare decat cea normala( cu cat), pozitionare ei (mai aproape de intrare /liniste/dotari ... habar n-am).

 

Uite AICI (rezerva - in caz de urgenta)

 

în urmă cu 22 ore, Alin Mihaila a scris:

Cele 3 camping-uri din Viena apartin aceleiasi companii.

 

Da, asa-i. Apartin de "municipalitate" WIEN (sau Viena, cum spunem noi) !

 

P.S.

Deci, daca nu gasesti in Camping Wien Neue Donau , ai sanse 1.000 (o mie) % sa gasesti in cele doua.

(te-ai uitat "oleaca" pe site-ul WIEN , ce fel de evenimente culturale sunt in perioada aleasa? cu siguranta Papa Francisc nu apare, asa ca aglomeratie nu va fi; concerte POP /Rock /Jazz... "Mini-Untold" nici vorba ). Sau  AICI (alte info)

 

Bafta ! :OK:

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
22 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

 

Salut @Alin Mihaila

Daca-ti spun EU (vezi, am scris cu majuscule; poate asa par mai autoritar decat oficiali de la Camping) ma vei crede , pe cuvant ?

Acum sincer, daca ti-au spus ca vei gasi locuri libere, vei gasi. Dar, daca vrei 100%  , rezerva parcela luxury (?). O fi diferenta de pret (cat) o fi o suprafata mai mare decat cea normala( cu cat), pozitionare ei (mai aproape de intrare /liniste/dotari ... habar n-am).

 

Uite AICI (rezerva - in caz de urgenta)

 

 

Da, asa-i. Apartin de "municipalitate" WIEN (sau Viena, cum spunem noi) !

 

P.S.

Deci, daca nu gasesti in Camping Wien Neue Donau , ai sanse 1.000 (o mie) % sa gasesti in cele doua.

(te-ai uitat "oleaca" pe site-ul WIEN , ce fel de evenimente culturale sunt in perioada aleasa? cu siguranta Papa Francisc nu apare, asa ca aglomeratie nu va fi; concerte POP /Rock /Jazz... "Mini-Untold" nici vorba ). Sau  AICI (alte info)

 

Bafta ! :OK:

 

 

Salut! Din păcate parcelele luxury sunt rezervate, asta este si motivul pentru care am cautat o alternativă. Dar, mă rog, m-am informat din mai multe surse și se pare că toată lumea spune că voi găsi locuri libere. Eu sunt destul de organizat, nu mă bazez niciodată pe șansă, și nu-mi doresc să-mi stric nici măcar 2-3 ore din vacanță, d-asta mă tot informez, caut soluții alternative, optimizez... Deh, defect profesional, project manager :default_109:.

Multumesc pentru informații!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.