Eugen David

Consum la masina mea !

70 postări în acest subiect de discuţie despre Consum la masina mea !

Consum la masina mea !

Cornel Mihailescu

Salutare, eu la masina mea audi a8, 3.7oo cc,  GPL, pe autostrada soarelui cu rulota de 1100 kg , 2 persoane si ceva bagaj am avut un consum de 21, 7 l de gpl. Viteza a fost de 100 km/h.tamp
Acest consum in gpl este echivalentul unui consum in benzina de 8, 68 %.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

Am si eu GPL pe masina de 2, 5 l. consumul cu rulota este de 19-20 l la suta.

Dar consumul de GPL creste fata de benzina cu 15-20% practic economia la benzina este de 35-40%. Nu poate sa ajunga 50%.

Poate doar cu masinile din Spania care sant mai deosebite de celelalte mai ales daca au motore de 3, 8l

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Buna seara domnilor.hi
Asi dori sa fiu un pic mai explicit.
1. Masina mea are un motor de 3700 cc.
2. Consumand 21.7 l de gpl( 1 litru de gpl costa 2 lei) la suta de km am platit 43, 4 lei, cu acesti bani cumparam 8.68 l de benzina. ( 1 l itru de benzina costa 5 lei.)
3. Parerile unor oameni care au o manie a contrazicerii  pentru mine sant fara valoare.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Bineinteles ar mai fi cateva criterii ce determina consumul pe gpl.:ascratch:
1. Uzura motorului
2. Cuplul (  Nm)
3. Anul fabricatiei instalatiei gpl
4. Reglajul si intretinerea  acesteia
5. Stilul de a conduce
6. Relieful pe unde este ruta de mers
7. Conditiile meteorologice.
  Si multe altele insa las pe cei de specialitate sa spuna .superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Buna ziua domnilor.nay
Revin cu o precizare.:ascratch:
Dupa anumite calcule efectuate de mine am ajuns la urmatoarea concluzie:
In cazul in care diferenta de pret intre gpl si benzina este foarte mare  si aici dau un exemplu de pret
gpl= 1.85 lei ( la o statie de pe centura Bucurestiului )
benzina 5 lei. Dupa un calcul simplu 1.85 : 5 = 0.37 consum echivalent in benzina, deci o economie de 63%
Insa aici trebuie sa adaugam un consum cu 20% mai mult decat pe benzina.Ceea ce inseamna ca la 0.37 mai adaugam procentajul de 20% , asta insemnand cam 0.074 %. Adica 0.37% + 0.074 % = 0.44 %.
De aici reiese ca practic economia la benzina ajunge la 56 % 
Asa ca Domnule @Draghiciu Dumitru va rog sa revizuiti calculele dumneavoastra inainte de a arunca in scena 
cuvinte ironice la adresa cuiva ( mai ales cand nici macar nu cunoasteti personal acea persoana)
 Ca sa nu mai adaug si contradictia avuta in legatura cu limita de kg la categoria B a permisului de conducere.


 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Halmagean Cristian

Skoda Octavia III din 2013, 1.6tdi, 105 cp:

-fara rulota:

       - 4.1 extraurban in conditii normale de drum

       -5.2 urban

-cu un LMC cu mma de 1200 kg

      -8.5 - 10 functie de categoria de drum (recunosc ca o tin mai turata cu rulota).

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Daca Hyundaiul Tucson CRDI de 140 cp 6+1 trepte de viteze a consumat solo 6, 5 extra urban cu 7, 5% mediu, apoi imperecheat cu rulota a "luat" 10% "pe linie, fara dret de apel"!

Mentionez ca rulota mea are 1100 kg cantarita de mine, iar am si cula montata pe ea!

 

 

13654300_1943057542587672_2360252745800751019_n.jpg

13620937_1943057572587669_927616355864177294_n.jpg

13606484_1942621542631272_4225334579657248972_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian D.

 :) Ford F150 XTR , 5400 cmc, greutate 2600 kg, 16% afara la 120 km/h, oras 20% la intre 50 km/h si 90 km/h, cu rulota de 3500 kg 22% la 120km/h.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Renault Laguna 2 1.6 16v 107cp, consum de 9.6 ( aratat de cb ) Brasov- Ruganesti ( Harghita ), mi se pare un consum bun daca tin cont ca Valea Bogatii este grea si plina de curbe asa ca nu ai loc unde sa mergi intins, e si de urcat mult. Eu sunt foarte multumit de consumul ce l-am scos cu aceasta masina cu rulota dupa mine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Buna dragi colegi eu am o autorulota Roller Team Granduca de la Fiat 2, 2 DCI , 6trepte si am scos pe autostrada din Italia in România 9, 5% dar in tara 12, 5% este o medie, este o autorulota mare 7, 5m si grea 3400 kg.:camper:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Tataru

Skoda Octavia 2012 break 2.0tdi 4x4, momentan fara rulota, la un drum intre bucuresti-transalpina-petrosani-sibiu-paltinis-bucuresti, media a fost de 5.6/100km, cu doi adulti si un copil plus bagajele aferente.

Plimbareli prin bucuresti si ocazionale iesiri pana in lehliu, jud calarasi, aceleasi conditii, media a fost de 6.7. Consumurile au fost facute pe hartie, din plin in plin.

Foarte curios de cum va reactiona cu rulota dupa ea!:ascratch:

Modificat de Liviu Tataru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Ieri am facut si eu consumul la noua achizitie 
Peugeot 407 Coupe, 2720 cc , diesel, 204 cai, biturbo, 1724 kg masa proprie.
Pe ceas imi arata eronat ,  circa 9.7l %.tamp
Insa realitatea este alta, asta facand consumul de la plin la plin ( ochi )
Am alimentat 59, 17 l  si am facut 569 km , de unde prin regula de 3 simpla rezulta un consum de 10.39 l%.
Acesta este un consum mixt, fara aer conditionat.
Astazi am facut un consum extraurban . La 130km/h pe pilot automat imi indica dupa 14 km 6.3l%.
Miercuri merg sa-i schimb filtrele , uleiul si un debitmetru.
O sa revin cu un nou consum sa vedem daca se schimba ceva .superok

2016-10-30 13.05.42.jpg

Modificat de Cornel C Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Am scris in topicul Tu unde alimentezi cu carburant? despre faptul ca am inceput sa alimentez de la Rompetrol cu motorina EfixS Motorina 55 si pot scrie ca nu am de ce sa ma plang in privinta consumului la Passat-ul meu, deoarece, dupa o alimentare cu 20 de litri, consumul mediu este de 5, 5%.

Am scris "o alimentare", dar am testat dupa 3 de astfel de alimentari cu carburant si consumul in medie a fost acelasi, a fost si este scazut, in comparatie cu celelalte statii de carburanti pe care le-am frecventat.

 

Chiar daca acest tip de motorina este ceva mai scump,  5, 54 lei, totul se compenseaza printr-o mai buna intretinere a motorului, datorita aditivilor detinuti, dar si o crestere a puterii, aceasta din urma simtita direct de catre mine.

 

Si la benzina este acelasi lucru si evidentiez asta prin a scrie o intamplare ce a avut loc zilele trecute si anume, am trimis la reprezentanta Mercedes din Craiova pe un var sa execute inspectia tehnica la un Opel Corsa cu motor de 1200 cm, din anul 2000, iar ceea ce s-a intamplat acolo, este ceva ce chiar confirma cele scrise mai sus.

Cunostinta mea de la inspectii, dupa ce a efectuat operatiunile premergatoare inspectiei, in momentul cand a dorit sa realizeze emisia de gaze, apareau pe monitorul respectiv 0-0-0.

A crezut ca are filtrul de la instalatie cu depuneri, a schimbat filtrul cu unul nou, dupa care emisiile erau aceleasi, adica zero.

A intrebat daca Opelul respectiv are instalatie GPL, dar mare i-a fost mirarea cand de fapt a aflat ca varul meu alimenteaza de la statia Rompetrol.

M-a sunat si a zis ca asa ceva nu prea intalneste in fiecare zi, ca un motor din anii 2000, sa se aproprie de emisii euro 6, doar la mercedesurile noi pe care le au la vanzare.

 

Am scris aceste randuri pentru a avea incredere in produsele de la statiile Peco respective.

Pacat ca nu sunt actionar la ei, fiindca la cata reclama le fac, poate aveam un comision :laughing:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Da...si eu alimentez numai Rompetrol de 9 ani pentru ca am card Fill&Go  si n-am avut absolut nici-o problema ...Scuze ptr off-topic!! hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Daca tu esti off-topic, inseamna ca si eu sunt cu ultimile pasaje din postare :laughing:

Glumesc!

 

Toate postarile din acest topic sunt legate de consumul masinii fiecaruia si nu fac altceva, decat ca intr-un final, sa fie trase cateva concluzii biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu de vreun an alimentez doar de la MOL cu motorina de 55, tot asa, acum e vreo 5.56 litrul. Mie mi se parea cea mai buna, pe timp de iarna au aditivii de temperatura cea ma joasa pana la -40 de grade. Deja de acum scrie la pompa -15grade, in curand o vor mai scadea. Plus ca motorina e produsa in Ungaria unde se respecta standardele de calitate fata de la noi unde e cu merge si asa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucescu R.

Renault Trafic 1, 9dci 101cp, 6 trepte

Consum afara 6, 5-7%, viteza 100-120km/ora, verificat de nenumarate ori, metoda plin la plin, drumuri italia-romania, pe autostrada 130km/ora consum de 7-7, 5%

Cu rulota (750mma)n-am mers prea mult, dar la primul drum facut Bucuresti-iasi a reiesit un consum de 9, 4%, viteza de croaziera 90km/ora, mentionez ca au fost temperaturi de -13 grade noaptea si -5 maxima , ziua.

Avand avantajul aproprierii de Republica Moldova, motorina utilizata intotdeauna de ani de zile e cea de la fratii nostri basarabeni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Nissan x trail 2006  2.2  di, 136 cp , 6 trepte, 4x4 + rulota 1150kg , autostrada soarelui 9% consum

Duster 2010 15 dci, 110 cp , 6 trepte,  fara rulota , tot autostrada soarelui 6, 8 consum

In ambele cazuri bagaje, copiii...........toate cele necesare(obligatorii)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Golf 4, 1, 9 tdi, 101 CP, cu rulota de 700 - 800 kg, mi-a luat 7, 7 litri/100 dus Dej - Tasnad, iar la intors am venit ceva mai repede, a luat 8, 2 l / 100. Eu zic ca e bine.

Dar tot vizez la un Nissan Qashqai 1.6 dCi (131 Hp) 4x4 ...:default_emoticons-animated-3:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinRFG
La 22.01.2015 la 10:53, Ovidiu Cica a scris:

Ai zis ca te intereseaza un suv sub 2000cmc

Consumuri cu masinile fara rulota:

-Suzuki Vitara 1, 6 97cp 16v -afara la 90km/h -7l  urban 10l

=Suzuki Grand Vitara 2.0 td 110cp - afara la 90km/h -7l urban 10l

Kadjar 1, 5 dci 81kW, rulota 1300 kg:

- 90km/h (GPS) aproximativ 95 km/h pe bord, treapta 4, consum 7% pe autostrada, consum 8% pe zone de munte cu serpentine

- 80km/h (GPS) aproximativ 84 km/h pe bord, treapta 4, consum 6, 5% pe drum drept,

- 70 km/h (GPS) aproximativ 74 km/h pe bord, treapta 3, consum 6% pe drum drept, consum 7% pe zone de munte cu serpentine.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.