Viorel C.

Passatul meu

1 postare în acest subiect de discuţie despre Passatul meu

Passatul meu

Viorel C.

Cativa dintre cei care sunt mai mereu activi si cu care am discutat mereu telefonic sau direct, cunosc faptul ca detin un VW Passat 1, 9 TDI, 116 CP, an fabricatie 2000.

Sunt la al doilea astfel de exemplar.

De ce?

Deoarece consider ca este modelul cel mai reusit de la Volkswagen (la acei ani), ma multumeste indeajuns la consum si nu am avut probleme grave de intretinut, fiind o persoana care la doua drumuri "afara" schimb uleiul si toate filtrele.

Retineti un aspect: uleiul (de buna calitate), este cel care pastreaza si da mereu viata motorului.

Consumul la acest model este destul de mic, in comparatie cu alte modele, despre care discut mereu cu amicii si prietenii mei.

Pot spune ca ma deplasez mereu in afara si mereu am un consum mediu de 4, 7% vara, 5, 2% iarna, cu patru persoane si ceva bagaje strict necesare.

In momentul cand am o rulota in spate, consumul mediu este de 7, 5%-8, 5%, iarna ajungand si la 9%, in functie de greutatea rulotei.

Insa trebuie retinut un lucru si anume: deplasarea cu rulota o fac mai tot timpul in spatele unui tir. Am "pierdut" tir-ul, gasesc un altul s.a.m.d., ca doar tir-uri pe autostrazi sunt slava Domnului destule.

Viteza medie de deplasare, gol, este de 120 km/ora.

Cu rulota, nu depasesc niciodata 100 km/ora, poate rareori, noaptea, cand fac vreo depasire.

Nu ma dau mare "viteaz", dar am ajuns la varsta la care toate aspectele sunt mai calculate, iar experienta la volan si "bugetul", imi cere sa respect mereu limitele de viteza , dar mai ales legile de circulatie.                                                  ngy734.jpg

MB89HyU.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.