Claudiu Nae

Solutie electrica

47 postări în acest subiect de discuţie despre Solutie electrica

Solutie electrica

Cojocaru Andrei

Salut,

1) toate siguranțele se pun pe cablul de (+)

2) cred că 2.5mmp este mult pentru a alimenta prizele de 12v dar eu zic că ajung și nu îți faci probleme că se vor topi

3) invertorul îl poți alimenta cu cablu de 4mmp (daca cei 2000w sunt reali pune de 6mmp că sa fi sigur)

4) pe cablul ce pleacă din baterie pui siguranță de 15A, pe cele de la prize de 5A iar la pompa de 3A (cea de 3A este rara... Am eu ceva la birou daca aia nevoie)

O seara buna!

Modificat de Cojocaru Andrei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Vart
32 minute în urmă, Cojocaru Andrei a scris:

Salut,

1) toate siguranțele se pun pe cablul de (+)

2) cred că 2.5mmp este mult pentru a alimenta prizele de 12v dar eu zic că ajung și nu îți faci probleme că se vor topi

3) invertorul îl poți alimenta cu cablu de 4mmp (daca cei 2000w sunt reali pune de 6mmp că sa fi sigur)

4) pe cablul ce pleacă din baterie pui siguranță de 15A, pe cele de la prize de 5A iar la pompa de 3A (cea de 3A este rara... Am eu ceva la birou daca aia nevoie)

O seara buna!

Salut Andrei,  

 

Merci de raspuns!

Asadar, observ ca am sigurante pe toate ''+'' urile mai putin pe + de la invertorInteleg ca sigurantele de 5A limiteaza capacitatea prizei de 10A ? Care e explicatia? Nu e un 10 A pur in realitate?

PS: invertorul e sinus modificat si duce 2000 doar in varf. 

 

Am cautat in seara asta la dedeman, hornb si bricodep, nu am gasit sigurante decat din acelea mari de tablou. Presupun ca ce spui sunt auto. Mi-a dat colegul Laurentiu un exemplu, dar n-am gasit la auto. Mai caut. Intre timp, da-mi un exemplu, te rog de sigurante la indemana.

 

Ca sa ma asigur ca am inteles, am refacut schita.5c9682acb1411_instalatieel12v_cusigurante.jpg.5d22815fd24f118ebd5d0fcdb7fd62c4.jpg

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

sigurante auto. Au la Exis si cutii ptr. sigurante de 12V, AICI

Eu am luat si pentru cate o siguranta, nu le-am gasit acum la repezeala

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Vart
acum o oră, Radu Ionescu a scris:

sigurante auto. Au la Exis si cutii ptr. sigurante de 12V, AICI

Eu am luat si pentru cate o siguranta, nu le-am gasit acum la repezeala

 

Radu, nu se vede in poza cutiei, dar pe partea cealalta, presupun ca mai are o borna, pt continuarea firului, asa-i ? 

Gen cum am schitat in poza cu galben.

image.png.3c2942bfa46824dcc2f76865d93d15b2.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Probabil ca da. Eu n-am luat cutie si socluri individuale.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 8 ore, Bogdan Vart a scris:

 

Radu, nu se vede in poza cutiei, dar pe partea cealalta, presupun ca mai are o borna, pt continuarea firului, asa-i ? 

Gen cum am schitat in poza cu galben.

image.png.3c2942bfa46824dcc2f76865d93d15b2.png

 Da asa este.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Vart
9 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

 Da asa este.:noroc:

Mersi!

 

Vreau sa fac un tablou sau cutie pt toate astea, se vor aduna fire, etc si nu vreau sa le las prea la indemana copilului. 

Ce-mi recomandati? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

@Bogdan Vart

Tot ce ai nevoie găsești la Sogest pe Uverturii Nr 80.

Ți-am recomandat sa pui de 5A pentru că niciodată nu o sa ai 10A in priza de bricheta de exemplu la automobile priza de bricheta are siguranță de 5A și folosim la ea acea bricheta incandescentă și este mai bine sa arzi o siguranță mică decât să iei foc de la un cablu topit.

Eu folosesc soclu de siguranțe de genul aceste și la rulotă și la lucru:

La invertor poți pune o siguranță de 15A pe cablu de 4mmp.

Am văzut că ești din Chiajna, săptămâna viitoare (de miercuri încolo) pot trece sa te ajut cu instalația lucrez in militari și stau in Chitila, trec în fiecare zi prin Chiajna pe centură...

O zi buna!

generic-soclu-siguranta-auto-maxi-pe-fir-313244.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian N

Salut,

Iti sugerez sa nu realizezi personal instalatia de care spui daca nu ai mai executat asa ceva. Risti sa iti aprinzi rulota. Sfatul meu este sa gasesti o solutie pentru a realiza instalatia electrica cu un profesionist, o sa iti descriu mai jos niste repere de care trebuie sa tii cont.

 

 

 

1. Autonomie: o baterie full incarcata de 100Ah cu un consum constant de 100W nu te tine mai mult de 5 ore.

2. Incarcare: Cu 2 panouri de 100W la 12V incarci o baterie de 100Ah in cateva ore bune. Sunt cazuri in care nu se incarca nici intr-o zi. Tine cont de randamentul obtinut in functie de vreme si de tipul bateriei. Pentru cicluri dese de incarcare/descarcare si curenti de utilizare mici sunt recomandate bateriile cu gel. Cele auto au caracteristici tehnice concepute pentru curenti mari, cicluri de incarcare-descarcare reduse si nu suporta o descarcare prea mare, aceasta se va uza prematur.

3. Chestia cu legatul consumatorilor direct pe baterie nu e ok. Ai nevoie de un echipament care sa iti decupleze consumatorii cand valoarea tensiunii pe baterie scade sub 11-11.5V. Se gasesc pe site-urile ce vand panouri solare, dimensionare in functie de curentul consumat. 

4. Conectarea pe baterie a panourilor se face prin intermediul unui regulator, acesta va decupla panourile in momentul in care bateria este incarcata. Altfel surplusul de energie generat iti va distruge bateria si/sau cablurile.

 

 

Acum sa trecem la realizarea instalatiei electrice de distributie:

 

1. Orice cablu care pleaca de la o sursa de curent trebuie protejat cu o siguranta. 10A pentru 1, 5mmp, 16A pentru 2, 5mmp. 

2. Papucii normali tip auto trebuie sertizati corespunzator. Ai nevoie de cleste de sertizat, cleste pentru deziolare ( cu cutterul sau sficul trebuie sa fii atent sa nu tai din litele conductorului )

3. Atentie la conexiuni. Cablul flexibil trebuie conectat cu pini sau papuci sertizati. Nu direct. Conexiunile sunt punctele cele mai slabe ale instalatiei.

4. Atentie la cablul utilizat. Recomand folosirea cablului tip RV-K. Nu folositi cablu tip MYYM. 

5. Inverterul la care se face referire - 2000W - nu il vad potrivit pentru aceasta instalatie. Este prea mare. In orice caz, acesta trebuie conectat folosind un cablu cu sectiune de minim 16mmp si cu siguranta de 80-100A. 

 

Executia:

 

Chiar daca ai gasit un electrician auto trebuie sa fii atent la modul de executie si la materialele folosite de acesta. 

 

Ca pregatire sunt ing. electrotehnica ANRE IIIA+IIIB. Experienta: 20 ani.

Daca am deranjat pe cineva imi cer scuze. 

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Vart
51 minute în urmă, Cojocaru Andrei a scris:

@Bogdan Vart

Tot ce ai nevoie găsești la Sogest pe Uverturii Nr 80.

Ți-am recomandat sa pui de 5A pentru că niciodată nu o sa ai 10A in priza de bricheta de exemplu la automobile priza de bricheta are siguranță de 5A și folosim la ea acea bricheta incandescentă și este mai bine sa arzi o siguranță mică decât să iei foc de la un cablu topit.

Eu folosesc soclu de siguranțe de genul aceste și la rulotă și la lucru:

La invertor poți pune o siguranță de 15A pe cablu de 4mmp.

Am văzut că ești din Chiajna, săptămâna viitoare (de miercuri încolo) pot trece sa te ajut cu instalația lucrez in militari și stau in Chitila, trec în fiecare zi prin Chiajna pe centură...

O zi buna!

generic-soclu-siguranta-auto-maxi-pe-fir-313244.jpeg

 

@Cojocaru Andrei

Interesant, nu stiam de Sogest, e si in zona ajung repede.

Da, sunt din Chiajna, insa rulota nu o am aici, o tin in Tartasesti unde merg in weekend de obicei la putin aer si mai fac una alta. In cursul saptamanii nu prea am timp.

Soclul de sigurante care il folosesti tu, e cel expus de mine mai sus ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Vart
45 minute în urmă, Ciprian N a scris:

Salut,

Iti sugerez sa nu realizezi personal instalatia de care spui daca nu ai mai executat asa ceva. Risti sa iti aprinzi rulota. Sfatul meu este sa gasesti o solutie pentru a realiza instalatia electrica cu un profesionist, o sa iti descriu mai jos niste repere de care trebuie sa tii cont.

 

 

 

1. Autonomie: o baterie full incarcata de 100Ah cu un consum constant de 100W nu te tine mai mult de 5 ore.

2. Incarcare: Cu 2 panouri de 100W la 12V incarci o baterie de 100Ah in cateva ore bune. Sunt cazuri in care nu se incarca nici intr-o zi. Tine cont de randamentul obtinut in functie de vreme si de tipul bateriei. Pentru cicluri dese de incarcare/descarcare si curenti de utilizare mici sunt recomandate bateriile cu gel. Cele auto au caracteristici tehnice concepute pentru curenti mari, cicluri de incarcare-descarcare reduse si nu suporta o descarcare prea mare, aceasta se va uza prematur.

3. Chestia cu legatul consumatorilor direct pe baterie nu e ok. Ai nevoie de un echipament care sa iti decupleze consumatorii cand valoarea tensiunii pe baterie scade sub 11-11.5V. Se gasesc pe site-urile ce vand panouri solare, dimensionare in functie de curentul consumat. 

4. Conectarea pe baterie a panourilor se face prin intermediul unui regulator, acesta va decupla panourile in momentul in care bateria este incarcata. Altfel surplusul de energie generat iti va distruge bateria si/sau cablurile.

 

 

Acum sa trecem la realizarea instalatiei electrice de distributie:

 

1. Orice cablu care pleaca de la o sursa de curent trebuie protejat cu o siguranta. 10A pentru 1, 5mmp, 16A pentru 2, 5mmp. 

2. Papucii normali tip auto trebuie sertizati corespunzator. Ai nevoie de cleste de sertizat, cleste pentru deziolare ( cu cutterul sau sficul trebuie sa fii atent sa nu tai din litele conductorului )

3. Atentie la conexiuni. Cablul flexibil trebuie conectat cu pini sau papuci sertizati. Nu direct. Conexiunile sunt punctele cele mai slabe ale instalatiei.

4. Atentie la cablul utilizat. Recomand folosirea cablului tip RV-K. Nu folositi cablu tip MYYM. 

5. Inverterul la care se face referire - 2000W - nu il vad potrivit pentru aceasta instalatie. Este prea mare. In orice caz, acesta trebuie conectat folosind un cablu cu sectiune de minim 16mmp si cu siguranta de 80-100A. 

 

Executia:

 

Chiar daca ai gasit un electrician auto trebuie sa fii atent la modul de executie si la materialele folosite de acesta. 

 

Ca pregatire sunt ing. electrotehnica ANRE IIIA+IIIB. Experienta: 20 ani.

Daca am deranjat pe cineva imi cer scuze. 

@Ciprian N

Multumesc pentru comentariu!

 

Ai dreptate, nici eu nu incurajez lucruri de genul asta daca nu ai pregatirea necesara. Am fost dezamagit de discutiile cu anumiti electricieni, nu neaparat auto,  carora ar fi trebuit sa le aduc rulota in Bucuresti, si din pacate nu o pot scoate acum pentru ca am ceva lucrari in curs unde o tin (Tartasesti). Oricum asigur transportul cu masina personala. Mai mult asta m-a determinat sa mai cercetez putin :)

Nu mi se pare o lucrare extrem de complicata, e nevoie de atentie. Pentru cineva cunoscator e relaxarea de weekend.

 

Revin putin la statusul actual:

Am un sistem fotovoltaic: panou monocristalin 100W, acumulator TED pe Gel 82Ah, regulator de incarcare 10A, simplu, fara display. La el sunt legati consumatorii rulotei de 12V, iluminatul interior+becul ext. si cele 2 pompe de apa, baie si bucatarie. Rulota este un Chateau 400, din '92, este prevazuta la baza pe 220V, si mai are un traf pt 12V (sper ca am spus corect).

 

Din iesirile de pana acum,  am identificat ca nevoi: prize interioare pe 12V pt consumatorii de baza, telefoane, laptop, tv si un invertor. Mai vizez un proiector LED 20W, pe care am sa il folosesc la vara cateva ore pe noapte, cand voi avea santier acolo.

 

Sunt consient ca nici sistemul nu este f puternic, insa nu vreau sa il folosesc nelimitat si cu multi consumatori in acelasi timp, ci mai degraba sa-mi creez confortul dorit, sa am acces la prize 12V in zona ambelor spatii de dormit ale rulotei si pe terasa, si sa nu mai fie nevoie sa trag cate un fir cand vreau sa incarc un telefon in afara zonei de baterie.

Ex: sa scot tv-ul pe terasa.sau sa alimentez o lumina in exterior pentru seara, ceva mai mult decat becul de deasupra usii destul de micut.

 

 

 

  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare tuturor!

Gresesc undeva si nu-mi dau seama unde.... 

Plecand de la urmatoarea schema, am verificat-o si functioneaza, am decis sa trec toti consumatori printr-o siguranta si un  intrerupator , problema este ca in momentul in care inchid /deschid primul intrerupator toate celelalte se inchid/deschid, unde gresesc?

model.jpg

schema.jpg

20191119_210659.jpg

20191119_210706.jpg

20191119_212141.jpg

Dilema.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Cand spuneam ca "am verificat-o si functioneaza" ma refeream la prima imagine, legatura acumulator-intrerupator-consumator, de acolo m-am inspirat pentru "tabloul" cu intrerupatoare si sigurante

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Eusebiu Cretu

Firul de "minus" se duce direct de la acumulator la consumator, "plusul"  il treci prin intrerupator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
23 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

@Eusebiu Cretu

Firul de "minus" se duce direct de la acumulator la consumator, "plusul"  il treci prin intrerupator.

Chiar daca, intrerupatorul este cu led ?

intrerup.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Este posibil sa-mi fi dat seama unde am gresit, o sa ma dumiresc deseara cand ajung acasa 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Eu am facut legaturile in intrerupator ca si in imaginea A si cred ca de fapt trebuie facute ca si in B

schema.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Eusebiu Cretu

Pentru intrerupator cu LED este corecta varianta B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

20191120_205711.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel Vilcu

Salut

+ de la acumulator vine prima oara in siguranta abia apoi la intrerupator!

Nu se lucreaza cu materiale inflamabile (osb,  lemn in cazul de fata) la panoul electric.

Apeleaza la un meserias incepand cu faza de proiectare altfel arunci cu banii pe fereastra.

bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
La 11/21/2019 la 17:21, Viorel Vilcu a scris:

Salut

+ de la acumulator vine prima oara in siguranta abia apoi la intrerupator!

Nu se lucreaza cu materiale inflamabile (osb,  lemn in cazul de fata) la panoul electric.

Apeleaza la un meserias incepand cu faza de proiectare altfel arunci cu banii pe fereastra.

bafta!

La plecarea din acumulator  "+" trece printr-o siguranta 20A,   din tablou intre  fiecare consumator si intrerupator mai este  cate o siguranta .

La partea cu materialele inflamabile , ma ganeam si eu ca ar putea fi o problema, si m-am gandit la o folie de fibra de sticla cu care sa plachez interiorul panoului.

Multumesc  pentru sfat !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.