Claudiu Nae

Solutie electrica

47 postări în acest subiect de discuţie despre Solutie electrica

Solutie electrica

Claudiu Nae

Salut,  

Pe scurt , nu ma pricep si apelez la voi. 

Am tot citit prin postări dar nu stiu ce cale sa aleg asa ca va prezint ce as dori :

Stau 90% off camping si simt nevoia de curent independent .

Ca si consumatori ar fi :

3 telefoane.

1 tableta. 

1 laptop.

Câteva becuri led.

Pompa apa. 

Si dacă nu rezolv frigiderul sa funcționeze pe gaz as vrea să-l includ si pe el . 

La asta ma gândesc în momentul de fata, poate o mai fi ceva dar nu stiu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Frigiderul cum de nu merge pe gaz?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Nae
în urmă cu 2 ore, Fejer Antal a scris:

Frigiderul cum de nu merge pe gaz?

 

Nu raceste

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Un panou de 100w si o baterie de 100 ah ar face fata la acesti consumatori.Frigiderul pe 12v nu e o solutie viabila, randamentul maxim il ai pe 230v și gaz.:salutare!:

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pentru consumatorii enumerati mai sus e suficient un panou de 100 W si o baterie de 60Ah.

Frigiderul cu absorbtie nu va functiona pe 12V decat in timpul mersului, pe alternatorul masinii. Acesta foloseste o rezistenta electirca de 100W, care ar descarca foarte repede acumulatorul. Varianta ideala ar fi un frigider (lada frigorifica) cu compresor. Un compresor consuma intre 25 si 45W si raceste incomparabil mai bine decat un frigider cu absorbtie. In cazul folosirii unui frigider cu compresor recomand baterie de minim 100Ah si panouri de 200W. Vara nu vei avea probleme oricate zile vei sta independent.

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Nae
18 minute în urmă, Emil Vinteler a scris:

Un panou de 100w si o baterie de 100 ah ar face fata la acesti consumatori.Frigiderul pe 12v nu e o solutie viabila, randamentul maxim il ai pe 230v și gaz.:salutare!:

Multumesc. O recomandare ? Ce ar trebui sa cumpar? As vrea cam in 2 saptamani sa rezolv problema curentului chiar si a frigiderului.  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Gasesti pe OLX un tip in Bacau sau Onesti care vinde frigidere cu compresor la 1500 lei. Unul nou sare de 4000... O lada noua sub 2000 nu gasesti, si este cam mica pentru viata la rulota off-camping. Eu nu as irosi bani si energie cu repararea celui pe absorbtie, e mult prea slab in comparatie cu un frigider pe compresor.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Nae
4 minute în urmă, Ionut C. a scris:

 si panouri de 200W. 

Aici te referi la mai mult de 1 panou de 200W sau un cumul total de 200 W ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Vorbesc de putere cumulata. Personal sunt adeptul a doua panouri de 100 in loc de unul de  200.

Avantaje:

- daca se sparge unul, ramai cu al doilea

- posibilitati multiple de pozitionare pe plafon, printre trape sau alte accesorii

Dezavantaje

- manopera in plus la instalare

- pret mai ridicat la 2 x 100 decat la 1 x 200

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Nae
acum o oră, Catalin Visan a scris:

Multumesc, o sa iau in considerare.

Recomandare de sistem electric?

Ce tip de panouri? Baterie? Regulator? Si ce mai e nevoie pt sistem complet? 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Ai topic special pentru panouri solare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Vart

Salutare colegi rulotisti.

Am urmatoarea situatie: Am avut un prelungitor cu 3 prize 12V, ceva la 25 de lei din market, care a fost alimentat direct de la bateria sistemului fotovoltaic al rulotei (panou 100w, acum.82Ah, regulator 10A).

Baiatul care a montat sistemul a zis ca e mai bine sa punem tripla direct pe baterie cu niste papuci M6 in cazul nostru pe suruburile de la acumulator.

Am facut greseala sa suprasolicit acest prelungitor, punand 3 consumatori, in acelasi timp, 1 aspirator de 40w 12V, si 2 lumini led cu acumulator la incarcat. Urmarea ar fi putut fi tragica daca nu eram inauntru. S-a topit tot firul, prelungitorului cu tot cu prize, pe tot traseul pana la baterie. Fum, samd. De asemenea, si mufa de la aspirator s a topit. 

In momentul asta doresc sa adaug din nou o tripla, pt ca am nevoie de o sursa de incarcat telefoane, tv ul de 12V, invertorul pentru mici acumulatorul de laptop, neavand inca pe12v.

M-am gandit sa cumpar un cablu gros, gen 1.5 sau mai mare, pe care sa il leg la o tripla de 12V, dar nu stiu daca si acestea sunt pe puteri. La fel ma gandesc sa leg firele direct pe baterie, cu niste papuci sertizati.

Ce imi puteti recomanda, ca sa realizez o priza ceva mai puternica decat produsele de la raft din market. Nu sunt fan bricolari in domeniul asta, dar nu prea am vazut ceva mai de calitate.

Multumesc.

Modificat de Bogdan Vart

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, Bogdan!

 

Ai avut noroc! Stiu cum arata o priza tripla de 12 V din supermarket, asa ceva am si eu si trebuie s-o fortific!

 

Iti recomand sa faci tu cu mana ta instalatia, daca ai aptitudini. Asadar, recomandarea mea este sa folosesti fir de 2, 5 mm, acoperitor pentru a nu se mai topi la trecerea curentului electric.

De la Dedeman sau ce ai tu pe aproape (Leroy Merlin?), cumpara o cutiuta cu conexiuni de genul asta1.jpg.9cbaa31acb57d5681302de6c8848684b.jpg.

La ea conecteaza toate firele de care ai nevoie la 12 V, iar pe ea o conectezi la baterie cu cabluri de 4 mm pe un traseu cat mai scurt si, neaparat, pe acest traseu sa pui o siguranta generala care sa acopere tot consumul estimat. Eu zic sa fie ceva mai jos decat tot consumul estimat pentru ca nu o sa folosesti in acelasi timp aspiratorul, cu toate luminile, cu pompa de apa, cu TV-ul, radio-ul etc.

Dupa aceea calculezi pentru fiecare fir in parte (de ex. fir pentru priza tripla de 12 V) ce consum maxim o sa ai si insereaza pe fir o siguranta cu acea valoare, de genul asta2.jpg.c880712a10728ec0bdda25e6c26385a4.jpg.

Mai exista o varianta sa imbini toate conexiunile si sigurantele in acelasi loc folosind o cutie-suport pentru sigurante auto si conexiuni lamelare,  la care sa legi toate firele pentru 12 V (carora le pui papuci auto), ceva de genul asta3.jpg.4ea1c7ff7804ee3661ce584f0c3da51c.jpg.

 

Spor!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo Ghinea

Buna ziua Bogdan.

Pentru a evita incidentul descris este obligatoriu ca pe firul de 1.5 mm sau 2 mm al cablului ce vine  de la borna + sa introduci o siguranta fuzibila de 20A, al carui soclu prevazut cu cablu se gaseste in magazinele de piese auto sau electronice ori la Exis.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Dragi colegi,

Pentru cei care incearca sa-si realizeze mici modificari la instalatia electrica va transmit cateva informatii :

1. Ca dimensionare a conductorului de cupru se ia o densitate de curent de maxim 6 A/mmp.

2. NICIODATA nu va legati pe bornele bateriei fara o siguranta dimensionata corespunzator. Spre deosebire de alte surse de curent care au minim o protectie proprie, bateria NU are nici o protectie, orice scurtcircuit la bornele ei fiind o mare BELEA!!!

3. Daca  nu sunteti siguri pe ceea ce veti face, mai bine intrebati inainte. Veti fi scutiti de multe neplaceri.

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Vart

Multumesc celor care au raspuns pana acum. Mi-e deja clar ca varianta cea mai buna pentru mine e sa chem un electrician, pentru ca nu am cunostintele necesare sa fac toate astea. 

Voi cum procedati cu telefoanele, tv-urile, cum le alimentati in off camping? Intreb mai degraba colegii care folosesc o baterie, fie normala,  fie de la un sistem solar al rulotei.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare. Eu folosesc un acumlator normal de masina 100Ah pe care o am iarna la centrala legat cu un ups. Pe rulota am un panou fotovoltaic de 200W, regulator de 30A si un inverter de 600W sinus pur. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Berezovski
La 6/28/2018 la 21:51, Claudiu Nae a scris:

Multumesc. O recomandare ? Ce ar trebui sa cumpar? As vrea cam in 2 saptamani sa rezolv problema curentului chiar si a frigiderului.  

un generator de curent si o canistra de benzina 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tony T

Daca vrei sa incluzi si8 frifgiderul atunci un panou fotovoltaic mai mare de 100 W si doi acumulatori cu gel peste 100 Ah

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

Buna seara ! Multumesc celor care m au ajutat pana acum ! Revin cu o noua intrebare !!!  Merita investtia in pachetul acesta?

https://www.e-solare.com/produs/pachet-solar-1080-whzi-240wp-12v

 

Sunt calculate corect? si compatibile elementele acestui pachet?

Multumesc anticipat !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre

1. Nu merita la acest pret...3000 lei cu TVA este enorm...gasesti ceva asemanator la cca juma de pret: cca. 450-625 lei panoul (poli-monocristalin, 240-280W), cca.350-450 lei controlerul MPPT real (de 20-30 A) si cca. 500-1200 lei bateria (120-150 Ah).

2. Calculele sunt oarecum corecte iar elementele sunt compatibile, cel puțin după specificațiile declarate (nu cunosc modelul de controler!).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Vart
La 9/7/2018 la 9:32, NLaurentiu a scris:

Salut, Bogdan!

 

5c95f9d854db6_instalatieel12v.jpg.d207def02166d9b0a5a523e3e5c07074.jpg

Salut, Laurentiu!

 

Cum a trecut iarna si nu am mai folosit rulota, am hotarat acum sa ma reapuc de instalatia electrica, discutata in posturile de aici toamna trecuta. Am sunat 3 electricieni, nu am gasit disponibilitate la niciunul pt a se deplasa la rulota (langa Bucuresti), doar sa o duc eu la ei, ceea ce nu e posibil momentan. Asa ca vreau sa ma apuc eu de treaba, sa ma documentez bine, si poate cu ajutorul vostru inteleg toata schema.

 

Am atasat o schita facuta de mine, destul de rudimentara, insa sper sa se inteleaga ce doresc sa fac.

PS: ce nu am pus acolo este Regulatorul de 10A care se duce la baterie cu cabluri de 4mm, si panoul care se duce la regulator tot cu cablu de 4mm.

Invertorul e cam mare, dar l-as avea.

 

Ceea ce nu am inteles, am intrebat in schita.

 

Multumiri,  

Bogdan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.