Stroe Eduard

Camparea restrictionata la Cheia

50 postări în acest subiect de discuţie despre Camparea restrictionata la Cheia

Camparea restrictionata la Cheia

Flavius Ivan

 @Anghelescu Anton pomenește de ......

 

La 30.05.2019 la 20:06, Anghelescu Anton a scris:

prieteni campati langa manastirea Suzana

 

loc care este diferit ce cel din pozele cu bariera ..... acest loc este cel pomenit de @Teo Raducanu ..... 

 

La 31.05.2019 la 14:33, Teo Raducanu a scris:

dar este acest camping cu plata-mgCne5l.png

 

eronat, ca fiind camping cu plată și nici măcar camping .... chiar dacă așa a fost trecut pe google maps. :noroc:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad
în urmă cu 10 ore, Flavius Ivan a scris:

eronat, ca fiind camping cu plată și nici măcar camping .... chiar dacă așa a fost trecut pe google maps

 

Iertare pentru off-topic !

... incerc sa modific informatia (google maps) eronata ! :default_109:

Rabdare , va cer.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Nu pe tine te te-am citat @Mihai-Arad ?

Sau tu ai pus pe google maps că acolo ar fi camping? :nedecis:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Vă rog să reveniți la subiectul discuției și anume la acel loc de campare off despre care face referire colegul @Stroe Eduard, când a deschis acest topic! :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna seara!

 

Vineri, 7 Iunie,    voi pleca in al doilea tur al Romaniei cu  "Camiluta'' :

 

038.thumb.jpg.0cec044441f6d6a2326539e580837c78.jpg

 

  Voi incepe de la Cheia unde, dupa cum am spus, am cativa prieteni campati acolo. Eu nu am mai fost la Cheia de mult.

Am sa trimit cateva poze de acolo ca sa lamurim subiectul.  O seara buna tuturor!:la-somn:

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu
La 02.06.2019 la 21:27, Flavius Ivan a scris:

 @Anghelescu Anton pomenește de ......

 

 

loc care este diferit ce cel din pozele cu bariera ..... acest loc este cel pomenit de @Teo Raducanu ..... 

 

 

eronat, ca fiind camping cu plată și nici măcar camping .... chiar dacă așa a fost trecut pe google maps. :noroc:

 

 

-Am inteles. Si totusi a fost baiatul cu familia la sfarsitul saptamanii trecute si a vazut cateva rulote si pe dreapta si pe stanga in zona.

- Un lucru mi-a zis: am vorbit cu localnicii de acolo. Stii care este motivul principal pentru care nu va mai lasa?

MIZERIA lasata de unii dintre colegii nostri de rulotism(unii am zis).

Pe multi i-am vazut de Paste pe Valea Cerbului, cum deversau dejectiile pe marginea drumului ziua (ziua fratilor ziua).

Modificat de Radu B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!::salutare!:Buna seara.Vineri , 7 Iunie, voi pleca. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua!

Asa cum am promis va voi trimite câteva imagini de la Cheia.

Depinde de calitatea rulotistului.Și cu aceste poze eu consider subiectul Cheia inchis . Cine nu este convins sa se urce in masina!

20190610_125813.jpg

20190609_105102(0).jpg

20190609_105457.jpg

20190610_125725.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stroe Eduard

Din pacate trebuie sa stergem zona Cheia de pe lista de concediu, cel putin pana termina ''baietii'' de defrisat padurile.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stroe Eduard

Nici  vizavi de Manastirea Suzana nu se mai poate campa, desi Stareta Manastirii Suzana NU A FOST impotriva camparii, dar cum Primaria (sau altii mai bine pusi) au facut cateva presiuni Stareta binevoitoare nu prea a avut de ales si trebuie sa evacueze pajistea.

Deci puteti merge doar daca vreti sa faceti un gratar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stroe Eduard

Cum credeti ca au reactionat acesti copii cand au aflat ca nu mai pot merge la casuta si locul lor de joaca de la munte ???.... au plans

IMG_20190608_132543.jpg

IMG_20190511_115558.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Probabil asta este diferenta intre turismul “off camping” fata de camping!

Primul creaza presiune pe localnici ( trafic , aglomeratie, gunoi, etc), fara sa aduca beneficii semnificative fata de camping, hotel, pensiune care pot sa insemne locuri de munca, posibilitatea desfacerii unor produse, taxe locale...

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
La 02.07.2019 la 16:37, Gabriel I a scris:

Probabil asta este diferenta intre turismul “off camping” fata de camping, primul creaza presiune pe localnici ( trafic , aglomeratie, gunoi, etc) fara sa aduca beneficii semnificative fata de camping, hotel, pensiune care pot sa insemne locuri de munca, posibilitatea desfacerii unor produse, taxe locale...

 

Este relativă treaba și e vorba de perspectivă. În țările civilizate, cum de nu-și pun astfel problema și se amenajează locații gratuite, în unele, chiar oferind electricitate gratis, apă, toalete, zonă pentru deversare ape gri, tomberoane ? Repet... totul gratuit, la dispoziția turiștilor. În unele locații, chiar vin localnicii dimineață, să vândă pâine sau diverse alte produse locale. La ei cum se poate ? Probabil că lipsesc niște unii care să tragă beneficii, iar cetățenii sunt puși cu adevărat, pe primul loc.

Presimt că cineva are deja în minte cum să tragă beneficii și din acest sector, urmând să vedem tot mai multe restricții, reguli, de dragul artei. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Am fost in weekend la Cheia, certific si eu faptul ca nu se mai poate campa. Singurul loc unde am vazut ca mai erau campati, erau pe partea dreapta , cum se vine dinspre Ploiesti, pana in pod, pe "costisa". Sunt santuri , bariere si panouri peste tot.
Din pacate apune o era.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Mihaela

Buna ziua! Ne-am intors recent din ultima expeditie cu cortul posibila in Cheia. Am gasit o pajiste pe dreapta drumului dinspre Bucuresti spre Cheia, pana in manastirea Suzana, dar si aceasta a fost castigata in instanta de manastire si au interzis campatul din 8 iulie 2019. Cei care aveti rulotele parcate acolo, verificati situatia pt ca jandarmeria a anuntat ca se vor da amenzi. De asemenea, pt ca in Cheia am campat frecvent in ultimii 5 ani si este un loc tare drag noua, iar masurile de restrictionare ale campatului  nu ne sunt deloc pe plac nici noua, nici celorlalti turisti care iubesc sa campeze in acele locuri, doresc sa va cer ajutorul. Am vorbit cu o persoana de la Ocolul Silvic si am aflat ca putem obtine acordul autoritatilor daca ne indreptam cu o petitie catre Primaria Maneciu impotriva acestor masuri, apoi facem o cerere catre Ocolul Silvic de alocare a unui teren. Eu am trimis deja un e-mail Primariei Maneciu, dar sunt convinsa ca singura nu pot face nimic si nu stiu cum sa initiez o petitie on-line. Ajutor, va rog! Haideti sa luptam impreuna pt coltul nostru de rai! Multumesc!

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi V.
La 7/11/2019 la 8:04, Dobrea Mihaela a scris:

Buna ziua! Ne-am intors recent din ultima expeditie cu cortul posibila in Cheia. Am gasit o pajiste pe dreapta drumului dinspre Bucuresti spre Cheia, pana in manastirea Suzana, dar si aceasta a fost castigata in instanta de manastire si au interzis campatul din 8 iulie 2019. Cei care aveti rulotele parcate acolo, verificati situatia pt ca jandarmeria a anuntat ca se vor da amenzi. De asemenea, pt ca in Cheia am campat frecvent in ultimii 5 ani si este un loc tare drag noua, iar masurile de restrictionare ale campatului  nu ne sunt deloc pe plac nici noua, nici celorlalti turisti care iubesc sa campeze in acele locuri, doresc sa va cer ajutorul. Am vorbit cu o persoana de la Ocolul Silvic si am aflat ca putem obtine acordul autoritatilor daca ne indreptam cu o petitie catre Primaria Maneciu impotriva acestor masuri, apoi facem o cerere catre Ocolul Silvic de alocare a unui teren. Eu am trimis deja un e-mail Primariei Maneciu, dar sunt convinsa ca singura nu pot face nimic si nu stiu cum sa initiez o petitie on-line. Ajutor, va rog! Haideti sa luptam impreuna pt coltul nostru de rai! Multumesc!

Se pare ca se cam termina cu camparea in zona Cheia ca sa poata taia ei in liniste toata padurea.

Nu am vești bune nici despre primarul de la Maneciu.

Se merge pe principiul:

De ce sa dezvoltăm sa fim deranjați, cand putem sa ducem totul inapoi in timp sau sa tinem pe loc si sa ne vedem de treaba linistiti.

Am stat de vorbă anul trecut cu proprietarul magazinului din Cheia vis a vis de Mos Martin si spunea ca sunt cativa din București care au investit ff mult acolo si vor sa plece sa vândă tot ca nu razbesc sa dezvolte nimic.

Păcat de țară asta minunata

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi V.
La 7/31/2019 la 22:43, Cristi V. a scris:

Se pare ca se cam termina cu camparea in zona Cheia ca sa poata taia ei in liniste toata padurea.

Nu am vești bune nici despre primarul de la Maneciu.

Se merge pe principiul:

De ce sa dezvoltăm sa fim deranjați, cand putem sa ducem totul inapoi in timp sau sa tinem pe loc si sa ne vedem de treaba linistiti.

Am stat de vorbă anul trecut cu proprietarul magazinului din Cheia vis a vis de Mos Martin si spunea ca sunt cativa din București care au investit ff mult acolo si vor sa plece sa vândă tot ca nu razbesc sa dezvolte nimic.

Păcat de țară asta minunata

 

 

Am fost astăzi la Cheia sa vad daca este adevarat zvonul si da, este adevarat, este restricționata camparea pe toate partile începând de la Suzana pana dupa Cheia.

Sunt înghesuiți cativa rulotisti pe partea dreaptă însă pustiu in rest.

Directiva a venit de la apele Române către primărie ca urmare a blocării barajului cu deșeuri menajere lăsate în urmă de diverși cetățeni.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
La 03.08.2019 la 20:48, Cristi V. a scris:

 

Am fost astăzi la Cheia sa vad daca este adevarat zvonul si da, este adevarat, este restricționata camparea pe toate partile începând de la Suzana pana dupa Cheia.

Sunt înghesuiți cativa rulotisti pe partea dreaptă însă pustiu in rest.

Directiva a venit de la apele Române către primărie ca urmare a blocării barajului cu deșeuri menajere lăsate în urmă de diverși cetățeni.

 

 

Vrăjeală de Buftea, șmecherii și interese, sau chiar dezinteres total, cum doar la noi vezi !

Săptămâna trecută, în Italia, Ungaria am campat în locuri special amenajate, fără absolut nici o taxă sau restricții. 

Cel puțin în Italia, existau aproape toate facilitățile necesare, de la deversare ape gri, toalete, apă potabilă și posibilitatea de umplere a bazinului, tomberoane de tot felul, electricitate (1€ pentru 12 ore). Dacă până și Ungaria, de care unii fac mișto că în afară de Balaton, nu oferă nimic, știe să aibă grijă de puținul lor, știu să atragă turiști. Am campat într-un mic colț de rai, la marginea unei, aparent, mici stațiuni turistice, în mijlocul naturii, unde erau până și locuri de făcut focul în aer liber și lemne la dispoziție, pentru vizitatori, toaletă, apă potabilă, mese, foișoare...totul gratuit. Dimineața, trecea prin apropiere, trenulețul cu turiști.  

Desigur, anumite componente, nu sunt tolerate ca la noi și se păstrează o limită a bunului simț, nu aprinzi focul oriunde și oricum, nu vezi muzică la maxim, sau aproape deloc, nici deșeuri. Este drept că la noi reprezintă o problemă, dar nu există nici interes în a venii în întâmpinarea turiștilor, măcar cu tomberoane sau containere. Este dezastru peste tot și nu se face nimic, dacă nu pot ciupii alde unii. Deseori, umblu zeci de km cu saci menajeri după mine, plini (chiar și de 120l, adunați în timp) și nu găsesc un tomberon pe marginea drumului. Odată, am condus vreo 70 km de la Reghin și înapoi, fără nici o izbândă. Întrebam localnicii și îmi ziceau să arunc pe câmp, cum face multă lume, căci nu există alternative. Ce să mai discutăm de locuri amenajate. La noi, mai bine tai mâna sau piciorul, decât să vindeci rana. Mare păcat ! Exact ca în bancul ăla cu Sfântul Petru, în care Dumnezeu îi răspunse "stai să vezi ce conducători le dau Românilor". Să sperăm că până la urmă, se trezesc ai noștrii responsabili, îi mustră conștiința și încep să pună pe primul loc și alte chestii, decât factorii economici. 

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

"Responsabilii" nu se vor trezi niciodată. Doar noi, ei care avem nevoie putem schimba ceva. Cei care înțeleg cum ar trebui sa funcționeze acest tip de turism trebuie sa se asocieze, sa formuleze programe,   apoi sa se întâlnească cu reprezentanții autorităților și sa le prezinte. 

E singurul mod prin care s-ar putea schimba ceva, lamentările nu aduc decât indignare și răspândesc sentimentul de neputință. 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU
La 03.08.2019 la 20:48, Cristi V. a scris:

 

Am fost astăzi la Cheia sa vad daca este adevarat zvonul si da, este adevarat, este restricționata camparea pe toate partile începând de la Suzana pana dupa Cheia.

Sunt înghesuiți cativa rulotisti pe partea dreaptă însă pustiu in rest.

Directiva a venit de la apele Române către primărie ca urmare a blocării barajului cu deșeuri menajere lăsate în urmă de diverși cetățeni.

 

 

 Salut Cristi  V. Ai cumva niște coordonate că vreau să să mergem și noi. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

@Cosmin S cum ai găsit acele locuri. Dacă vrei te rog sunama pe nr din semnătura 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
acum o oră, Ionut C. a scris:

"Responsabilii" nu se vor trezi niciodată. Doar noi, ei care avem nevoie putem schimba ceva. Cei care înțeleg cum ar trebui sa funcționeze acest tip de turism trebuie sa se asocieze, sa formuleze programe,   apoi sa se întâlnească cu reprezentanții autorităților și sa le prezinte. 

E singurul mod prin care s-ar putea schimba ceva, lamentările nu aduc decât indignare și răspândesc sentimentul de neputință. 

 Din pacate suntem prea putini care am putea schimba ceva, prea putin...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Nu suntem putini. Suntem multi, dar tacuti. Si indiferenti, nepasatori , chiar inerti as putea spune. Cred ca toti vrem sa ne fie bine, dar nu facem aproape nimic pentru asta. Doar asteptam, nu stiu ce . Locurile frumoase din Ungaria, Italia si de oriunde le admiram nu se vor muta la noi. Sunt aici, dar acoperite de multa mizerie. Tine de noi sa la curatam . De mine, de tine , de toti cei care vrem altceva. 

PS Tratati aceste randuri ca un pamflet. Nimeni dintre membrii forumului nu trebuie sa sa simta lezati. Multumesc. 

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
12 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

Nu suntem putini. Suntem multi, dar tacuti. Si indiferenti, nepasatori , chiar inerti as putea spune. Cred ca toti vrem sa ne fie bine, dar nu facem aproape nimic pentru asta. Doar asteptam, nu stiu ce . Locurile frumoase din Ungaria, Italia si de oriunde le admiram nu se vor muta la noi. Sunt aici, dar acoperite de multa mizerie. Tine de noi sa la curatam . De mine, de tine , de toti cei care vrem altceva. 

PS Tratati aceste randuri ca un pamflet. Nimeni dintre membrii forumului nu trebuie sa sa simta lezati. Multumesc. 

 

Jos_Palaria.png.7500a041309ed222c47595aebdc55122.png @Gabriel Schuster 

 

Pamaflet, ori ba... SA NE TREZIM ... din tacere !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.