Klaudiu B

Taxa auto - noutati

12 postări în acest subiect de discuţie despre Taxa auto - noutati

Taxa auto - noutati

Klaudiu B

Taxa auto revine, cel mai probabil de la începutul verii. Am aflat pe surse, în exclusivitate, cea mai probabilă soluţie care va fi adoptată: o taxă care va fi plătită o singură dată, la prima înmatriculare a maşinii. Actuala formulă ar urma să fie aplicată timp de trei ani după care va fi înlocuită cu un impozit progresiv plătit de toţi şoferii, după model german.

Mașinile vor fi taxate pentru poluare între 50 de euro și 2.500 - 3.000 de euro. Pentru calcul va conta coeficientul de poluare și emisiile de dioxid de carbon.

Aceasta este varianta de lucru în acest moment, potrivit unor surse oficiale. Noua taxă se va aplica cel mai devreme la începutul verii.

Peste 630.000 de mașini vechi au fost înmatriculate în România, anul trecut. Fenomenul i-a amploare și în 2018. În București, parcările marilor bulevarde sunt pline de autoturisme din import scoase la vânzare.

În multe județe, o programare la Registrul Auto Român se obține acum cel mai devreme pentru luna mai.

Peste 120.000 de mașini au fost omologate deja de la începutul anului. Cu peste 20.000 mai mult decât în perioada similară a lui 2017.

Aceleaşi surse oficiale au susţinut pentru Știrile TVR că noua taxa de primă înmatriculare se va aplica timp de trei ani.

Va fi înlocuită apoi de un impozit progresiv, plătit de toţi proprietarii de maşini în functie de cât de mult poluează autoturismele lor.

 

Sursa : știrile TVR 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Pana acum nimic coerent si diferit de ce a fost. Orice taxa la prima inmatriculare va fi ilegala ca si celelalte.

Ca impozit progresiv e alta mancare de peste.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Eu cred că nu vor introduce așa ceva prea repede .... poate după alegerile parlamentare următoare

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
5 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

Eu cred că nu vor introduce așa ceva prea repede .... poate după alegerile parlamentare următoare

Si eu zic la fel, ca ar da fix in publicul lor votant.

Oricum in Bucuresti te intoxici mergand pe bulevarde in ambuteiaj. Eu simt diferenta de poluare clar fata de 2016. Sunt mult mai multe masini vechi care scot fum in trafic.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

„Ceea ce s-a vehiculat ieri (miercuri 14 martie 2018, n.r.) în anumite zone mass-media nu sunt lucruri adevărate. Niciuna dintre valorile respective nu este adevărată. Nici măcar nu ne-am gândit la ele, pentru că deocamdată eu spun că mai bine să nu ne grăbim, ci să facem lucrurile încet şi sigur, pe un număr mare de ani, astfel încât să putem să avem grijă de sănătatea populaţiei şi mediul să nu fie poluat. Ca atare, grupul de lucru încă nu şi-a finalizat punctul de vedere pentru că înseamnă multe studii pe care noi, toţi cei implicaţi în grupul de lucru, trebuie să le facem. În acelaşi timp, dorim ca fundamentarea unei valori să fie făcută în baza unei formule de calcul din care cetăţeanul să înţeleagă ceva, nu să fie o formulă de calcul din care nici măcar matematicienii să nu înţeleagă. Transmit tuturor românilor că nu este vorba despre niciun fel de taxă de mediu, de poluare sau cum s-o mai numi ea, în perioada următoare şi nicidecum despre valorile care s-au vehiculat. Sunt pur şi simplu speculaţii. Nu avem termen limită, pentru că ne dorim foarte mult ca, în momentul în care ieşim cu o formulă, aceea să fie o formulă realistă, care să fie comparativă cu ceea ce se întâmplă în alte ţări membre ale Uniunii Europene şi să fie o formulă din care să reiasă clar că va plăti cel care poluează. De asemenea, vom ţine cont de toţi factorii de poluare”, a explicat ministrul Mediului.

 

Sursa : digi 24.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Eu luna aceasta am primit toți banii de la timbru de mediu plus dobânda la diferenta de o saptamana(de la mașina pe care am vandut-o la dezmembrări)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Am scris aici că sa nu deschid alt topic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 15.6.2019 la 15:56, Adam Adrian a scris:

Eu luna aceasta am primit toți banii de la timbru de mediu plus dobânda la diferenta de o saptamana(de la mașina pe care am vandut-o la dezmembrări)

:bravo:

""" Pentru plata taxei auto, ministerul mediului a luat din fondul de rezervă încă 650 de milioane de lei. 700 de milioane de lei au fost deja scoase din același fond la începutul lunii mai, și toți banii au fost restituiți contribuabililor. Termenul maxim de plată a taxelor auto și de mediu este de 30 iunie. Suplimentarea bugetului se va face din Fondul de rezervă bugetară al Executivului prevăzut pe acest an, potrivit purtătorului de cuvânt al Ministerului mediului, Nelu Barbu. „Guvernul a aprobat un proiect de hotărâre privind suplimentarea bugetului Ministerului Mediului din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului prevăzut în bugetul de stat pe anul 2019. Este vorba despre o suplimentare cu 650 de milioane de lei pentru a se acorda banii plătiţi pentru timbrul de mediu, taxa auto, în funcţie de denumirea pe care a avut-o această taxă de-a lungul timpului. Ştiţi că termenul limită este de 30 iunie. Până acest moment au fost plătite deja sume totale în valoare de 3, 1 miliarde de lei”, a declarat Nelu Barbu, potrivit Mediafax. ANAF a restituit în perioada 3 – 5 iunie 2019, la nivel național, suma de 700 milioane de lei către 420.000 de contribuabili, sumă ce reprezintă taxe auto achitate de către aceștia în perioada 1 ianuarie 2007 – 31 ianuarie 2017.""
 

SURSA ANAF !

 

Oare cati vor ramane "pe drum/fara banii returnati" , tinand cont ca cererile de restituire s-au putut depune pană la 31 august 2018.

Asadar, romanii care au platit taxe auto vor trebui să primească banii în conturi pana la 30 iunie 2019, indiferent de tipul de taxa platita.

Sunt printre noi colegi care asteapta ? Sincer, eu unu nu am de primit nimic ( de fapt nici nu am platit candva o asemenea taxa!). 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Noi inca mai asteptam sa primim bani nostri inapoi:default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
30 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

 Noi inca mai asteptam sa primim bani nostri inapoi:default_doh:

....

în urmă cu 6 ore, Mihai-Arad a scris:

Asadar, romanii care au platit taxe auto vor trebui să primească banii în conturi pana la 30 iunie 2019, indiferent de tipul de taxa platita.

Sunt printre noi colegi care asteapta ? Sincer, eu unu nu am de primit nimic ( de fapt nici nu am platit candva o asemenea taxa!). 

 

Model - CERERE DE RESTITUIRE a sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Cererea am făcut-o anul trecut până la1 septembrie (termenul limita).Cine nu a făcut până atunci...Eu deja i-am cheltuit.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Noi am depus cererea anul trecut in martie. Raspunsul de la finante:  Sa terminat bani pe care ministerul ne a alocat, trebuie sa mai asteptati!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • George B
      de George B
      Recunoaste, esti Viorica Vasilica travestit, corect?
       
       
    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Am deschis acest topic cu scopul de a ne ajuta (pe cat posibil) atunci cand dorim sa facem comenzi on-line, mai ales in afara tarii (dar si in tara), comenzi care au costuri de transport destul de mari uneori. Tot rasfoind prin forum si citind diverse postari ale persoanelor care fac comenzi pe diverse magazine on-line, am vazut ca mai sunt doritori sa comande acelasi lucru. In acest fel, cine doreste sa faca o comanda (e-bay, banggood, aliexpress dar si alte site-uri), posteaza aici intentia de a face comanda, site-ul pe care face comanda si ziua aproximativa cand plaseaza comanda, iar cine doreste ceva de pe acel site poate posta aici. Se prezuma ca cei care se asociaza la o comanda se vor intelege asupra preturilor, impartirii costurilor si asupra restituirii banilor fie in privat fie pe forum. Acestea fiind zise voi posta eu intentia de a face o comanda la Exis catre sfarsitul lunii ianuarie. Doritorii (bine ar fi sa fie din Bucuresti sau imediata apropiere pentru a ne descurca cu livrarea) pot posta in urmatoarele zile ce doresc, eu voi confirma pentru fiecare in parte si voi anunta ferm cu o zi inainte de a plasa comanda.
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.