Gabriel I

Ford Ranger

85 postări în acest subiect de discuţie despre Ford Ranger

Ford Ranger

Gabriel I

Cred ca o rulota de off-road am mai putea aduce aici dar intinderile  alea uriase ale lor... mai dificil de importat. ?

Oricum prima iesire tot intr-un camping o sa fie, pana vedem cum functioneaza lucrurile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Vis a vis de remorcile cort de care vorbeai, ma gandesc ca pot configura camionul sa imi ofere functiuni similare, e drept, intr-un spatiu mai restrans.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Salut, azi am fost intr-un magazin cu produse pentru pick-up uri. Aveau diverse chestii expuse, sa le pot si vedea pe viu, eu am vrut sa vad tipurile de hardtopuri. Aveau si corturi si altele pentru Ranger.

0A62B075-E1E8-4D96-8167-3097F23F6241.jpeg

FD5846BD-A3B7-439F-B2BF-28FC743061C5.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Poate te ajuta sa vezi asta: 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Cum vi se pare?40780089-B05D-45C4-AF13-F74212688D38.jpeg.36b5fa491a51f05ecf5ed4f87dc7954d.jpeg4C0A1236-252A-4F83-8C39-5D444406FE65.jpeg.3462db3b4dbcda4d3e4d88c4b7abb028.jpeg0F7D5414-3D2A-4430-91EC-C63D08E18CC0.jpeg.11f37ab23749eb2423e138e8e3d8385c.jpeg40780089-B05D-45C4-AF13-F74212688D38.jpeg.36b5fa491a51f05ecf5ed4f87dc7954d.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Interesant:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Vad ca marea majoritate a colegilor spun ce masini au dar mai putin cum se comporta cu rulota in spate.

M-am gandit sa sparg eu gheata si sa povestesc.

Cam asa mi se pare mie dupa ~ 2 ani de tras rulota si a doua rulota in dotare :

A. PLUSURI

- un mare atu este ...perspectiva , fiind o masina mai inalta ai alta vizibilitate in trafic si asta ajuta destul de mult;

- un alt mare avantaj l-am simtit in existenta reductorului, desi nu suntem adeptii offcampingului in genere am ajuns in cateva locatii ( inclusiv campinguri) unde ne-ar fi fost destul de dificil fara reductor. Aici ma refer in special la rampe destul de pronuntate in teren neasfaltat in care preferam sa merg cu viteza redusa pt a nu reamenanja mobilierul rulotei;

- tot la capitolul plusuri, trebuie amintita si capacitate de incarcare a masinii, f . putine au fost situatiile cand bena a fost neincapatoare pt. bagaje, desi am o inchidere simpla nu genul furgon;

- probabil unii se gandesc la faptul ca este greu sa ramai pe undeva intepenit cu un asemenea atelaj. Partial adevarat, dar depinde foarte mult de cat de adaptate sunt cauciucurile la terenul respectiv si cat de mult esti dispus sa "plusezi' .  Am avut norocul de a nu ramane intepenit pe nicaieri, probabil datorita atat precautiei cat si cauciucurilor AT care fac fata cam la orice provocare ( de bun simt) la care ai supune masina cu rulota agata de ea.

B. MINUSURI

-  toata lumea spune ca , daca ai o masina mare nu simiti rulota in spate , FALS ( din punctul meu de vedere) masina mea are o greutate proprie de ~ 2, 2 t ,  de regula , cand tracteaza rulota atarna undeva intre 2.5 si 3 t. Rulotele pe care le-am tractat au avut undeva intre 1t si 1.5t. Am observat in primul rand ca este f. important ca rulota , in timpul deplasarii sa fie in pozitie orizontala , nu cu protapul ridicat . Am avut o prima experienta in sensul asta total dezamagitoare cu o rulota de inchiriat foarte usoara alminteri, intra in ruliu destul de pronuntat (dupa gustul meu cel putin). Am rezolvat problema coborand carligul de remorcare;

- tot la capitolul asta merita discutat si despre modificarile ( in sensul masei si al centrului de greutate ) pe care il aducem rulotei. Am venit de la Dej la Ploiesti cu rulota noua in spate , echipata cum a iesit ea din fabrica,  nu am putut sa nu observ diferenta fata de cele ~ 100 kg primite in plus ulterior prin mover , baterie, panou solar , boiler gaz , etc.;

- la capitolul minusuri merita , cred , mentionat faptul ca o camioneta , de regula are raza de virare mai mare decat un turism obisnuit, desi nu pot spune ca aspectul asta mi-a dat batai de cap. Deasemeni, desi la capitolul comfort se aseamana autoturismelor ( accesorii audio , AC, fotoliii, etc) stilul de mers , este unul mai spartan si  mai adaptat conditiilor de santier sau drum neasfaltat;

C. CONCLUZII

- imi place sa spun ca , daca imi voi permite in continuare sa aleg, nu as schimba tipul acesta de autovehicul chiar daca nu neaparat aceeasi marca, totusi, pe masura ce citesc postarile lui @Nelu Predonu ma gandesc cum ar fi daca as gasi un campervan compact cu garda la sol inalta si ceva reductor sa pot trage si rulota si sa il am si de o iesire de weekend? :) 

 

 

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Eu, fiind un adept al ieșirilor off camping, după exact 3 ani și circa 75-76 de ieșiri, nu as schimba Rangerul cu o alta mașina, eventual tot un pick-up, tot Ford, gen F 150, sau unul electric.  Fără mașina aceasta nu as fi putut cutreiera munții pe drumuri forestiere, trece valuri de apa sau înainta prin zone accidentate.  A ajutat tracțiunea 4x4, reductorul și cauciucurile BF Goodrige AT,  cu care am făcut deja 65.000 km, din cei 80mii, cât are acum mașina. Și mai merg încă.  A ajutat și mărirea gărzii la sol a rulotei cu 12 cm.  Rulota mea are 1260 kg (acum 8 zile am făcut ITP- ul și nu am dat jos nimic din ea: 2 butelii mari pline, 2 acumulatori, invertor de putere de 10, 2 kg, roata rezerva, 2 panouri etc, ). Am tractat și rulota de cca 1700 kg, ( Weinsberg 550) prin munți cu zăpada, și gheata (Elveția) și nu am văzut vre-o diferența.   De menționat ca, închiderea tip furgon și eliminarea sistemului rollup al benei duce la triplarea volumului  de încărcare.

  Fiind împotriva moverului la rulota, e dificil de manevrat rulota in camping cu o mașina de aproape 5, 5 m lungime și distanță între roti mare. Dar, pana acum, am fost de doar 6 ori intr-un camping, (ski in Italia, mare in Grecia și la Festivalul baloanelor),  restul in natura, off camping.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Frumoasa descriere @Gabriel I si @Cristian A . Momentan trag rulota cu un Touareg cu cea mai mica motor, 2.5l si 174cp. Asa cum ati descris sí eu  de cateva ori a trebuit sa folosesc reductorul. Masina are suspensie pneumatica care se comporta cu brio si cu rulota atasata. Insa daca greutatea nu este echilibrata corespunzator se simte si se comporta dezamagitor.  Ca dezavantaje: consum 11, 8-12, 5l/100km, impozitul 1480ron/an. Ín Viitor ma bate gandul sa achizitionez un Ranger sh.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
9 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

 Insa daca greutatea nu este echilibrata corespunzator se simte si se comporta dezamagitor.  

 Exact asta e ideea , nu e vorba ca nu poate masina , simti tu ca si sofer balansul si nu iti da o senzatie ok.

acum o oră, Cristian A a scris:

  Fiind împotriva moverului la rulota, e dificil de manevrat rulota in camping cu o mașina de aproape 5, 5 m lungime și distanță între roti mare. Dar, pana acum, am fost de doar 6 ori intr-un camping, (ski in Italia, mare in Grecia și la Festivalul baloanelor),  restul in natura, off camping.

100% adevarat. Eu sunt adeptul moverului in primul rand pt scos/bagat din/in curte dar si manevrat in camping. Parca sunt mai linistit cand pot butona rulota din telecomanda in spatii mai restranse din unele campinguri. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 1 oră, Fejer Antal a scris:

Frumoasa descriere @Gabriel I si @Cristian A . Momentan trag rulota cu un Touareg cu cea mai mica motor, 2.5l si 174cp. Asa cum ati descris sí eu  de cateva ori a trebuit sa folosesc reductorul. Masina are suspensie pneumatica care se comporta cu brio si cu rulota atasata. Insa daca greutatea nu este echilibrata corespunzator se simte si se comporta dezamagitor.  Ca dezavantaje: consum 11, 8-12, 5l/100km, impozitul 1480ron/an. Ín Viitor ma bate gandul sa achizitionez un Ranger sh.

      Tot pe acolo ai fi ca si cheltuieli, de fapt un pic mai ieftin:  impozit 430 lei, indiferent de motor, dar vigneta e 470 lei, in loc de 120-130. Consumul mediu, dupa 80 mii de km, motor de 3, 2 litri, e de 12, 4 l/suta.. Eu circul minim 2000 km/ luna numai prin oras, de acolo si valoarea mare, plus bena acoperita, plus 4 bare transversale deasupra, plus anvelope AT BF-uri, care numai ele consuma in plus aproape un litru. Masina goala are aproape 2.600 kg, RAR-ul a si modificat cartea, dupa modificarile facute de mine.  Anul acesta, am fost in Italia la schi, 3150 km dus-intors, zona muntoasa o mare parte de drum si am si calculat consumul, a iesit 12, 2.  Dus, numai cu viteza legala pe cei 8-900 km de autostrada (90 Austria, Germania, 80 Ungaria) 10, 9 si intors cu o medie de 110 peste tot peste 13, 4 litri.  Pe drumuri forestiere, noroi etc merge spre 15 litri, dar sunt portiuni scurte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Consum fara rulota mers normal regulamentar 8, 2-8, 8l/100km. Cu rulota 11, 8l/100km a fost cel mai mic consum masurat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

@Fejer Antal 9 litri am scos acum doi ani si jumatate,   cand masina era noua si era standard din fabrica si nu am "lucrat" inca nimic la ea. Se poate si asa consum, daca circuli prin oras mai putin, nu ca mine, si folosesti anvelope standard.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Macsim

Va salut! Uite ca am renuntat si eu la Ford Kuga 2.0 tdci AWD automat. Am inlocuit-o cu un Ford Ranger Wildtrak 3.2 tdci. Descrierile si alte cele nu isi au rostul...mai sus a-ti spus cam tot ce era de spus. Un singur lucru...dupa saptamani in care am testat Ranger-ul de 2.0 tdci si 10 viteze...am ales un second hand cu 45000 km dar cu motor de 3.2.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

@Cristian A @Macsim Cât mai multe drumuri și fără probleme cu Rangerul și rulota. Eu mai am puțin și fac 100 de mii de km cu el, fără probleme.  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Sa va bucurati de ea si sa va aduca satisfactii @Macsim!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
3 minute în urmă, Cristian A a scris:

@Cristian A @Macsim Cât mai multe drumuri și fără probleme cu Rangerul și rulota. Eu mai am puțin și fac 100 de mii de km cu el, fără probleme.  

Mi-a apărut și mie numele, nu știu de ce, asa ca îmi suna și mie, oricum eu și ies des

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Macsim

Domnilor va multumesc pentru urari... sper sa ne vedem pe drumuri!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Se adunase cam mult “polish de padure “ Asa ca intre vopsit sau colantat am ales ultima varianta:


FF0984EC-05F3-4A1B-8FF9-E8A02B575ED8.jpeg.0aceeef0ab370b01f9b3ae3c14592949.jpeg

266C7AAC-2D58-4A4A-A5F8-9B6BA4BE8688.jpeg.ff9b756a58f8080a18c40e0edfddc33c.jpeg

4B88516F-4F07-4DDD-B571-7939D4A24A87.jpeg.dafb4c02200ba6dd18834e0e29fe66a1.jpeg
3002E787-62A9-4FB3-9F77-C2B7511B2BF5.jpeg.890a4b0abc3040fc77ed37d2ecf6e9b0.jpeg

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

@Gabriel I Arată bine !  Azi am trecut de 100.000 km, fără probleme,  cu Rangerul meu. Sper la încă pe atât, fără incidente sau reparații majore.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Și cu ocazia aceasta, fiindcă ies des cu rulota și fiindcă roata de rezerva e mai lata și cu un diametru de 6 cm mai mare, deci și mai grea decât cea originala, am montat-o definitiv în bena. 

IMG_20210405_104540.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Eu am deja 145000 km cu al meu, am constatat azi cand am luat masina de la colantat ca a inceput sa piarda ulei pe la cutie si motorB2342E4E-43BC-4E3B-B196-1A379014D3F0.thumb.jpeg.a937f47604bba85eea1895dd646d8f99.jpeg 

Deocamdata sunt pe langa Cluj dar cum ajung acasa ii fac programare in service sa vad ce si cum.

Pana una alta nu prea mi-a creat batai de cap pana acum ( un semering si sistemul de degivrare al parbrizului in timpul garantiei, EGR si injectorul de la filtru particule in afara garantiei) dar nici nu am “ tras” de masina.

PS. Eu inca nu stiu unde sa pun roata de rezerva a rulotei...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

IMG_20210604_151447_332.thumb.jpg.ba3b4daf0ce5c423682f9a1fca354d76.jpg

Vremea se încălzește, granițele se deschid...noi ne pregătim! 

 

IMG_20210604_151447_366.thumb.jpg.f84e6a779e13e5c864962e9d1a8fc0f3.jpg

IMG_20210604_151447_373.thumb.jpg.aea0f1424a3f7f4b38196e573b9f3526.jpg

:OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

Salut , nu esti singurul camionagiu .

Asteptam un up data la noul Ranger Raptor .

Succes si concedii placute .

 

Cu respect 

Bogdan

poze note 9 023.jpg

poze note 9 127.jpg

002.jpg

115.jpg

452.jpg

596.jpg

401.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.