Gabriel I

Ford Ranger

85 postări în acest subiect de discuţie despre Ford Ranger

Ford Ranger

Ene Bogdan

@Fejer Antal Salut , la noi in insula mare a Brailei au avut ca masini de servici Lada Niva . Dupa care au schimbat cu Ford Ranger . In mai putin de un an au returnat in jur de 200 masini deoarece nu faceau fata conditiilor de munca la care erau supuse , Dupa Ranger a urmat Hilux , pe care de aproape 10 ani nu au reusit sa le doboare . Am vazut masini scapate in canalele de irigatii , scoase afara , scoasa apa din motor , schimbat ulei si filtre si inapoi la munca .  Tot ce este Hilux pina in 2015 este invincibil . Ca si minusuri , nu ai confortul si dotarile unui Ranger .

Succes .

 

Cu respect

Bogdan 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Ce bine arata camioneta alba cu rulota, parca imi pare rau ca nu i-am schimbat si eu culoarea!

Nu stiu ce sa zic despre Ranger vs Hilux, pt ca am mers doar cu Ranger.

Din punct de vedere estetic mie imi place mult mai mult Rangerul, iar in ce priveste capabilitatile lui cred ca nu m-am apropiat de jumatate din ce ar putea face si oricum e o masina destul de "rasfatata" adica nu prea trag de ea , ii fac reviziile la intervale mai mici decat cele recomandate, dar mai apar mici probleme cum au fost scurgerile acelea de ulei care se datorau garniturii capacului culbutorilor si slabirii aerisitorului de la cutia de viteze.

Nu stiu insa cum este in cazul Toyotei Hilux.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

De ceva vreme conduc zilnic mașina firmei un Hilux din 2014. Mașină este folosit de foarte multe ori la maxim! De multe ori pe coclauri trag și alte mașini după mine, încărcat până la plafon, ect.

 In afara de schimburile la consumabile, nici o intervenție! 

 Însă mi-e personal îmi place Ranger-ul!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
în urmă cu 22 ore, Gabriel I a scris:

Ce bine arata camioneta alba cu rulota, parca imi pare rau ca nu i-am schimbat si eu culoarea!

Nu stiu ce sa zic despre Ranger vs Hilux, pt ca am mers doar cu Ranger.

Din punct de vedere estetic mie imi place mult mai mult Rangerul, iar in ce priveste capabilitatile lui cred ca nu m-am apropiat de jumatate din ce ar putea face si oricum e o masina destul de "rasfatata" adica nu prea trag de ea , ii fac reviziile la intervale mai mici decat cele recomandate, dar mai apar mici probleme cum au fost scurgerile acelea de ulei care se datorau garniturii capacului culbutorilor si slabirii aerisitorului de la cutia de viteze.

Nu stiu insa cum este in cazul Toyotei Hilux.

 

 

Salut , bucurate din plin de frumosul Ranger . Comparativ cu Hilux sta mult mai bine la aspect exterior , o caroserie frumoasa , grila tipic Ford trucks , interior elegant si confortabil , multe dotari din gama SUV , o masina stilizata si educata pe o platforma pick up . 

 

Hilux , o masina  comuna ca si aspect  . rigida , fara dotari chiar si la cea mai scumpa versiune , scaune inconfortabile , putine butoane , ecran central fara functii si aproape inutil , bena putin mai mica , obositore la drum lung .

 

Ce au in comun cele doua masini sint anvelopele , BF Goodricht KO 2 .

Ca si performante off road , Hilux este invincibil , nu poate un Ranger sa faca si sa reziste cit un Hilux , Ranger fiind prea civilizat sa abordeze si sa reziste la teste extreme .

Inainte de a cumpara masina , un an si jumatate m-am informat , am comparat cele doua modele si am capacitatea si experienta de a intelege diferentele dintre ele , nu doar forma si confort .

Eu am ales invincibilul .

Noua versiune Ranger Raptor , cu un motor diesel de 2 litri , bi turbo , 250 CP face trecerea catre o versiune spartana a lui Ranger in timp ce noul Hilux s-a imblinzit , si a inceput sa cocheteze cu zona de confort si tehnologie , avind totusi un motor de 2, 8 litri si 200 CP .

Daca ar fi sa aleg din nou , as alege tot Hilux pentru ca un motor de 2 litri bi turbo nu este cea mai buna alegere pentru un pick up .

La noi la Braila , este o vorba , " greu la deal cu boii mici si la vale cu pisici " .

 

Va doresc vacante placute si sanatate !

 

Cu respect

Bogdan .

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
25 minute în urmă, Ene Bogdan a scris:

 

Bucura - te nu bucurate , scuze pentru greaseala de ortografie .

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

0856BB02-F906-4EB1-8789-46C8EFD1B84B.thumb.jpeg.ca30d1c1f1818786bf7c122bf5810a9c.jpegCum spuneam anterior, daca as avea posibilitatea de a alege as lua urmatoarea masina tot o camioneta,  asta cuplat si la lipsa mea de imaginatie mi-a adus un nou Ford Ranger in curte, de data asta in varianta Raptor:93835725-1E45-4915-A844-9DD6BD32C99A.thumb.jpeg.c6022c3c6346d6b81592fe2589bf3342.jpeg

Nu am apucat sa vad cum tracteaza si probabil nu se va intampla asta prea curand dar e o senzatie diferita fata de vechiul Ranger in primul rand datorita sistemului de suspensie dar si al dimensiunii rotilor.

In afara soselelor se comporta admirabil, mult mai potenta decat incercarile firave la care o supun eu. FBDF6C5F-D898-4DDF-BFA8-E65E3C84AF48.jpeg.f6d257fca24bff7b72ab8aeee26c342a.jpegA4320883-509F-4593-919B-68EB0E362B46.thumb.jpeg.c7888d67a06f865e78c92a54d0bed699.jpeg

Are o apetenta sporita de a se murdarii 😁:5135F658-E7F1-439B-B0C3-29D66DF15611.thumb.jpeg.febf1a0c4caffb9d39d8f29897fb0c23.jpeg

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Gabriel I:salutare!:Felicitari pentru achizitie! Sa aveti parte de ea! De curiozitate pe cel anterior cu cat ai vandut?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări, Raptor este o lume a se, nu se compara cu celelalte pick-up.
Este top pe strada și pe teren

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Felicitari, Gabriel, ai o camioneta superba! Sunt înnebunit după Raptor, arata cu totul și cu totul aparte.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.